„Z literaturą na wesoło” – tak rozpoczęły seniorki z Klubu e-Senior nowy sezon spotkań w Bibliotece Głównej. W trakcie zajęć panie zmagały się m.in. z tworzeniem anagramów z rozsypanki wyrazowej, układały przysłowia, zgadywały hasła literackie. Musiały również wykazać się wiedzą ze znajomości utworów z literatury polskiej i obcej. Panie korzystały ze „Słownika postaci literackich”, „Leksykonu bohaterów literackich”, gdyż część zadań opierała się na wyborze i odgadnięciu bohaterów ze znanych utworów. Tradycją spotkań „Z literaturą na wesoło” są też zabawy ruchowe, które wywołują dużo uśmiechu, umilają spotkanie i integrują grupę. Seniorki bardzo chętnie w nich uczestniczą. Na koniec wspólnie śpiewałyśmy piosenki, które od lat towarzyszą nam na spotkaniach
 
 
 

 

 
 
W dniu 29 września w Bibliotece Głównej odbyły się zajęcia z biblioterapii dla uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Łęcznej. Na spotkaniu rozmawiano o przyjaźni, o tym jakie cechy powinien mieć dobry przyjaciel, z kim możemy się zaprzyjaźnić i czy trudno być przyjacielem. W trakcie zajęć uczestnicy brali udział w pracach w grupach, a także w zabawie słownej i ruchowej.
W spotkaniu wykorzystano fragmenty książki Haliny Poświatowskiej „Opowieść dla przyjaciela”. Definicje określające przyjaźń, przyjaciel, przyjacielski zaczerpnięte zostały ze "Słownika frazeologicznego języka polskiego" oraz "Słownika języka polskiego".
 
 
 
 

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
/Wisława Szymborska/


29 września to Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.
Święto to ustanowione zostało z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 r.
Data 29 września odnosi się także do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.
Biblioteka przy ul. Bożnicznej 21 włączyła się w obchody tego święta wspólnie z przedszkolakami z grupy „Krasnoludki” z Przedszkola Publicznego nr 1 w Łęcznej.
Tego dnia, bibliotekarka odwiedziła dzieci w przedszkolu. Krasnoludki wysłuchały książki pt. „Franklin i książka z biblioteki”.
Przedszkolaki z zainteresowaniem wysłuchały opowiadania.
Głośne czytanie jest niepowtarzalną okazją do budowania więzi między dziećmi oraz daje okazję do wspólnego spędzenia czasu.

 

 

W dniu 27 września 2022 r. Oddział dla Dzieci gościł dzieci z grupy „Krasnoludki" z Przedszkola Publicznego nr 1 w Łęcznej. Podczas wizyty w Bibliotece przedszkolaki poznały magiczne miejsce, w którym „mieszkają książki". Przy okazji spotkania w bibliotece, dzieci wypożyczyły sobie książki.

23 września 2022 r. podczas trwania Tygodnia Zakazanych Książek, którego tegoroczne hasło przewodnie brzmi: "Książki nas jednoczą. Cenzura nas dzieli", w Bibliotece Głównej przy ul. Bożnicznej 21 gościliśmy uczniów klasy 8 C ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Łęcznej wraz z wychowawczynią.

Biblioteka zorganizowała spotkanie o literaturze, która bywała lub nadal bywa zakazywana, wycofywana z obiegu i umieszczana na "czarnych listach".

W trakcie spotkania młodzież zapoznała się z fragmentami „Dziennika Anne Frank”, książki wpisanej na listę UNESCO jako najbardziej wartościowy dokument świata.

Tydzień Zakazanych Książek organizowany zwykle w ostatnim tygodniu września, podkreśla wartość bezpłatnego i otwartego dostępu do informacji. Łączy całą społeczność książki - bibliotekarzy, księgarzy, wydawców, nauczycieli i czytelników.

Przygotowano także ekspozycje zakazanych książek dostępnych do wypożyczania w naszej bibliotece.

Wszystkim miłośnikom książek dziecięcych i bibliotek kampania ,,Mała książka – wielki człowiek” jest z pewnością bardzo dobrze znana! W tegorocznej edycji projektu na bibliotekarzy i Małych Czytelników będzie czekać jednak wiele nowości!
Nowa edycja, nowa Wyprawka Czytelnicza
Z myślą o najmłodszych czytelnikach przygotowaliśmy zupełnie nową Wyprawkę Czytelniczą. Choć premiera dopiero w październiku, to już dziś uchylamy nieco rąbka tajemnicy – znajdziecie w niej autorską książkę napisaną i zilustrowaną specjalnie dla naszego projektu przez wybitnych twórców, uwielbianych przez najmłodszych czytelników. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.
Nowością w tegorocznej kampanii będą również Wyprawki w wersji ukraińsko-polskiej. Mamy ogromną nadzieję, że pomogą dzieciom z Ukrainy zaprzyjaźnić się z polskimi bibliotekami i literaturą. Wspólne czytanie to przecież nie tylko wspaniała zabawa i rozwój w wielu obszarach, ale też budowanie poczucia bezpieczeństwa i przynależności do wspólnoty – rodzinnej i lokalnej.
Jak działa projekt?
Do tegorocznej edycji projektu zgłosiło się aż 6710 bibliotek publicznych z całej Polski. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które odwiedzi jedną z nich, otrzyma nieodpłatnie Wyprawkę Czytelniczą oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, przedszkolak otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.
Dlaczego warto odwiedzać z dzieckiem bibliotekę?
• Dziecko może poznać ważne miejsce na mapie dzieciństwa – bibliotekę – i dzięki temu w pełni stać się uczestnikiem życia kulturalnego.
• Biblioteki oferują nie tylko bezpłatny dostęp do książek, ale też szeroką ofertę kulturalną, dzięki czemu zarówno dzieci, jak i rodzice mogą brać udział w rozmaitych zajęciach, warsztatach i wydarzeniach przygotowanych przez bibliotekarzy.
• Wizyty w bibliotece uczą dziecko samodzielności, podejmowania własnych wyborów i odpowiedzialności za wypożyczoną książkę.
Pamiętajcie, że miłość do czytania jest prezentem na całe życie!
***
Kampania „Mała książka – wielki człowiek” to projekt realizowany przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
 
 

W dniach 18 - 24 września 2022 trwa Tydzień Zakazanych Książek. Z tej okazji w Bibliotece Głównej można oglądać wystawę prezentującą „ zakazane" książki, zachęcając tym samym czytelników do ich wypożyczania.
Pozycje te z różnych względów dostawały się na przestrzeni czasu na różne indeksy ksiąg zakazanych. W bibliotece zostały wyeksponowane „zakazane" tytuły wraz z krótkim wyjaśnieniem : kiedy , gdzie, i z jakich powodów dana książka była zakazana.
Na „zakazanej liście" znajdują się między innymi takie książki jak „Buszujący w zbożu" J.D. Salingera, „Folwark zwierzęcy" G. Orwella, „Przeminęło z wiatrem" M. Mitchell, a nawet „Czerwony Kapturek".
„Tydzień Zakazanych Książek" wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa. To prawo Amerykanie traktują bardzo poważnie, jako prawo podstawowe, niejako uosabiające ich prawo do wolności.

 

17 września 2022 roku Biblioteka wzięła udział w Festynie rodzinnym - pożegnanie lata przygotowując wiele atrakcji.

„Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, właśnie to dzieło czytali uczestnicy XI edycji ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania w dniu 03.09.2022 r. w Bibliotece przy ulicy Bożnicznej 21.

Zaproszonych gości przywitał Leszek Włodarski Burmistrz Łęcznej oraz Monika Mazurkiewicz dyrektor Biblioteki.

Czytanie zbioru poezji rozpoczął Krzysztof Matczuk Przewodniczący Rady Miejskiej, utworem „Świtezianka” poprzedzając słowem wstępnym genezę powstania ballady.

W trakcie spotkania zostały przeczytane wiersze: „Rybka”, „Do przyjaciół”, „Powrót taty”, „Rękawiczka”, „Romantyczność” „Pierwiosnek” i „Pani Twardowska”.

W akcję Narodowego Czytania włączyli się: Leszek Włodarski, Grzegorz Jacek Pelica Teodozja Syta, Monika Mazurkiewicz, Bożena Biront, Teresa Kozłowska, Alicja Sylwestrzak, Ewa Grzesiak, Jakub Winsyk, Natalia Lipinska.

Scenariusz czytania „Ballad i romansów” stworzony został na zasadzie dialogu między czytającymi, a słuchającymi. Osoby czytające dzieliły się fragmentami utworów z pozostałymi uczestnikami spotkania. Nie zabrakło ciekawych i trafnych dygresji dotyczących czytanej poezji.

Spotkanie miało miejsce za budynkiem Biblioteki Głównej. Urszula Wach z Koła Gospodyń Wiejskich „Dworzanki” w trakcie spotkania wiła wianki i układała bukiety. Stworzyło to piękny klimat i ciekawie komponowało się z treścią czytanych „Ballad i romansów”.

Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali egzemplarze „Ballad i romansów” z pamiątkową pieczęcią.

Link do filmu: https://www.facebook.com/295358947609446/videos/504344255029731

Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Kropki, który przypada 15 września, i w ramach spotkań „Seniorzy dzieciom”, Filia nr 2 we współpracy z Przedszkolem Publicznym nr 3 zaprosiła do głośnego czytania dzieciom zaprzyjaźnioną seniorkę Danutę Zalecką. „Babcia Danusia” przeczytała dzieciom książkę pt.: „Kropka” Petera H. Reynoldsa, wyd. Mamania 2017 Grupa Wydawnicza Relacja sp. z o.o. , ilustracje Peter. H. Reynolds. „Kropka” ukazuje historię dziewczynki, która nie wierzy we własne możliwości. Jej przykład poruszył serca wielu dorosłych i nauczycieli, którzy czytając ją swoim dzieciom, uczniom, rozmawiają o talentach drzemiących w każdym z nas. Książka odniosła duży sukces i została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków, została także wydana alfabetem Braille’a. Stała się inspiracją do zorganizowania Międzynarodowego Dnia Kropki. Jest to święto odwagi, kreatywności, pokonywania ograniczeń i umacniania wiary we własne siły. Co roku gromadzi miliony dzieci i nauczycieli wokół historii Vashti, bohaterki "Kropki" Petera Reynoldsa. Zapraszamy naszych czytelników małych i dużych do wysłuchania głośnego czytania książki Petera. H. Reynoldsa pt.: „Kropka” na Facebooku naszej biblioteki.
Głośne czytanie utworu było możliwe dzięki życzliwości i uzyskaniu zgody Wydawnictwa Mamania, Grupa Wydawnicza Relacja sp. z o.o. ul. Łowicka 25 lok.3, 02-502 Warszawa, @wydawnictwo.mamania.

https://www.facebook.com/295358947609446/videos/255359796471441

 

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo i klasykę polskiej literatury, która organizowana jest od 2012 roku pod patronatem pary prezydenckiej.
W dniu 4 września 2021 r. w dawnym Ratuszu /obecnie Urząd Stanu Cywilnego w Łęcznej/ odbyła się X edycja Narodowego Czytania zorganizowana przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Łęcznej, Urzędem Miejskim w Łęcznej oraz Centrum Kultury. Czytanie „Moralności pani Dulskiej” zainaugurował Burmistrz Łęcznej Leszek Włodarski wraz z dyrektor Biblioteki Danutą Panas. Następnie wystąpiła młodzież z Grupy recytatorsko-teatralnej „Mimo wszystko…” prowadzona przez Małgorzatę Zielińską nauczycielkę ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Łęcznej oraz Marcela Ulewicza – absolwenta szkoły. Oprawę muzyczną przygotował Mirosław Kozera nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Łęcznej.
W związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju, Narodowe Czytanie zostało zrealizowane w postaci materiału filmowego. Relację z wydarzenia można oglądać na stronie https://youtu.be/gdI_sqscBPg
Biblioteka dziękuję serdecznie za wspaniałą współpracę w przygotowaniu Narodowego Czytania Burmistrzowi Leszkowi Włodarskiemu, Małgorzacie Zielińskiej, Marcelowi Ulewiczowi, Mirosławowi Kozerze, Karolinie Grelik, Mariuszowi Bartniczukowi, a przede wszystkim młodzieży z Grupy recytatorsko-teatralnej „Mimo wszystko…” .
W podziękowaniu dołączamy nadzieję na dalszą owocną i twórczą współpracę.

Zapraszamy do obejrzenia: 

https://www.facebook.com/295358947609446/videos/1212930449209312

 Spotkanie zorganizowane zostało dzięki programowi Dyskusyjne Kluby Książki, który jest realizowany we współpracy z Instytutem Książki i Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. H. Łopacińskiego w Lubinie.


Książki Renaty Piątkowskiej znajdują się w zbiorach biblioteki.


Zachęcamy do przeczytania!

Fundacja ING Dzieciom przekazała do Oddziału dla Dzieci naszej Biblioteki 2 książki: „Lucjan. Lew, jakiego nie było” oraz „Kosmita.”

Fundacja ING Dzieciom jest jedną z najstarszych fundacji korporacyjnych w Polsce. Swoją misję Fundacja realizuje poprzez autorskie programy społeczne. Jednym z nich jest biblioterapia. Fundacja bezpłatnie przekazuje wydane wspólnie z ING Bankiem Śląskim książki dla dzieci.

Zapraszamy po nowe książki biblioterapeutyczne do Biblioteki przy ul. Bożnicznej 21.

m_ing.jpg

Załącznik nr 1do Zarządzenia Nr 5/2020
Dyrektora Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej
im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej
z dnia 25 czerwca 2020 r.

 

Procedury zachowania bezpieczeństwa i zasad funkcjonowania
Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej
w czasie epidemii COVID-19

 

Celem wdrożenia procedur jest:

  1. dodatkowe zwiększenie bezpieczeństwa pracowników oraz użytkowników biblioteki;
  2. minimalizowanie ryzyka zakażenia pracowników oraz użytkowników biblioteki;
  3. ograniczenie liczby kontaktów na terenie biblioteki w danym przedziale czasowym, w ramach zabezpieczenia przed możliwym zakażeniem;
  4. kompleksowe działanie przeciwepidemiczne dostosowane do etapu zaawansowania stanu epidemii.

§1
Zapewnienie bezpieczeństwa w bibliotece

  1. Do odwołania zmieniają się godziny otwarcia Biblioteki dla użytkowników:
    Biblioteka Główna, ul. Bożniczna 21 – 8.00-16.00
    Filia nr 1, ul. Górnicza 12 – 8.00-16.00
    Filia nr 2, ul. Obrońców Pokoju 1 – 8.00-16.00
    Filia nr 3, ul. Jaśminowa 4 – 8.00-16.00
    Filia nr 4 w Zakrzowie – 9.30-15.30
  2. W soboty biblioteka pozostaje zamknięta.
  3. Do odwołania zawieszone zostają wszystkie imprezy i spotkania.
  4. Dla czytelników uruchamia się jedynie wypożyczalnie.
  5. Czytelnie prasy i książek pozostają zamknięte.
  6. Stanowiska komputerowe dla czytelników zostają wyłączone z użycia.
  7. Do odwołania zawieszone zostają usługi typu ksero, skanowanie i wydruki.
  8. Ogranicza się wolny dostępu do księgozbioru oraz innych przestrzeni. Zbiory podaje bibliotekarz.
  9. Ogranicza się liczbę użytkowników przebywających w bibliotece do 1 osoby. Należy przy tym zaznaczyć, iż rodzic/opiekun prawny może wejść do Biblioteki z maksymalnie dwójką dzieci do lat 13. Dzieci powyżej 13 roku życia są traktowane jako samodzielne osoby.
  10. Informacja o dopuszczalnej liczbie użytkowników przebywających na terenie biblioteki wywieszona jest na drzwiach każdej placówki.
  11. Użytkownikom zaleca się stosowanie elektronicznej lub telefonicznej formy zamawiania i rezerwacji zbiorów.
  12. Użytkownicy przebywający w bibliotece mają obowiązek zasłaniania ust i nosa przy pomocy maseczek ochronnych, chust, szalików itp.
  13. Użytkownicy względem siebie oraz pracowników biblioteki winni zachować bezpieczną odległość – min. 2 m.
  14. Stanowiska bibliotekarzy ustawione są przy wejściu do pomieszczenia i wyposażone w przesłony z pleksi.
  15. Użytkownicy przebywający w bibliotece, przed kontaktem ze zbiorami, mają obowiązek dezynfekcji dłoni środkami zapewnionymi przez bibliotekę (dozowniki z płynem umieszczone są w widocznym miejscu przy wejściu do placówki).
  16. W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych wywieszone zostają instrukcje dotyczące mycia rąk, zdejmowania i zakładania rękawiczek, zdejmowania i zakładania maseczki, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji – instrukcje dezynfekcji rąk.
  17. W bibliotece na bieżąco dezynfekowane są toalety, klamki, włączniki świateł, telefony, klawiatury komputerów, myszki, blaty biurek, urządzenia w pomieszczeniu socjalnym oraz inne często dotykane powierzchnie.

§2
Postępowanie ze zbiorami

  1. Zbiory wypożyczane do domu wydawane są wyłącznie przez pracownika zaopatrzonego w maseczkę oraz rękawiczki jednorazowe.
  2. Bezpośredni kontakt ze zwracanymi egzemplarzami winien być ograniczony. Zaleca się zwrot zbiorów bezpośrednio przez czytelnika do pudełka ustawionego przy stanowisku.
  3. Przyjęte zbiory, oznaczone datą zwrotu, podlegają kwarantannie na okres 5 dni.

§3
Procedury postępowania w przypadku podejrzenia u użytkownika zakażenia koronawirusem

  1. Użytkownik, który zauważa u siebie objawy mogące wskazywać na zakażenie koronawirusem, nie powinien przychodzić do biblioteki.
  2. W przypadku stwierdzenia wyraźnych oznak choroby, jak uporczywy kaszel, złe samopoczucie, trudności w oddychaniu, użytkownik nie będzie wpuszczony na teren biblioteki. Użytkownik powinien zostać poinstruowany o jak najszybszym zgłoszeniu się do najbliższego oddziału zakaźnego celem konsultacji z lekarzem, poprzez udanie się tam transportem własnym lub powiadomienie 999 albo 112.
  3. Przypadek kontaktu z użytkownikiem wskazanym w pkt. 2 należy zgłosić Dyrektorowi biblioteki.
  4. Obszar, w którym poruszała się i przebywała osoba chora, należy poddać rutynowemu sprzątaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
  5. Należy ustalić listę pracowników, które miały kontakt z danym użytkownikiem i stosować się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl, odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.

§4
Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom

  1. Organizacja stanowisk pracy musi uwzględniać dystans przestrzenny między pracownikami min. 1,5 m.
  2. Pracownicy zostają wyposażeni w środki ochrony indywidualnej (przyłbice, maseczki ochronne, rękawice jednorazowe) i preparaty do dezynfekcji rąk.
  3. Pracownicy mający kontakt z użytkownikami biblioteki zobowiązani są do stosowania w miejscu pracy maseczek ochronnych oraz rękawic jednorazowych.
  4. Należy wietrzyć pomieszczenia i regularnie czyścić powierzchnie wspólne, z którymi stykają się użytkownicy oraz przebywają pracownicy, np. klamki drzwi wejściowych, włączniki świateł, poręcze, przesłony z pleksi, blaty, oparcia krzeseł.
  5. Spotkania i narady wewnętrzne zostają ograniczone do niezbędnego minimum. Spotkania winny być przeprowadzane przy otwartych oknach, z zachowaniem odległości min. 2 m między pracownikami.
  6. Pracownicy korzystający z przestrzeni wspólnych w danym czasie zobowiązani są do korzystania z różnych przerw na posiłki.

§5
Obowiązki pracownika

  1. Po przyjściu do pracy, tuż przed jej rozpoczęciem, pracownik ma obowiązek umyć ręce wodą z mydłem, a następnie je zdezynfekować.
  2. Nosić osłonę nosa i ust (przyłbicę lub maseczkę) oraz rękawice ochronne podczas wykonywania obowiązków.
  3. Zachować bezpieczną odległość od rozmówcy i współpracowników (rekomendowane 2 m).
  4. Często i dokładnie myć ręce wodą z mydłem, zgodnie z wywieszoną w toalecie instrukcją i dezynfekować osuszone dłonie środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).
  5. Podczas kaszlu i kichania zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzucić chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce.
  6. Starać się nie dotykać dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu.
  7. Dołożyć wszelkich starań, aby stanowiska pracy były czyste i higieniczne, szczególnie po zakończonym dniu pracy.
  8. Każdy zaistniały przepadek kontaktu z osobą chorą należy zgłosić Dyrektorowi biblioteki.
  9. Należy pamiętać o wietrzeniu pomieszczenia i dezynfekcji powierzchni dotykowych, jak klamka, słuchawka telefonu, klawiatura i myszka, włączniki świateł, blaty biurek.

§6
Procedury postępowania w przypadku podejrzenia u pracownika zakażenia koronawirusem

  1. Pracownikom zabrania się przychodzenia do pracy w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.
  2. W sytuacji jak wyżej, pracownik powinien pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Łęcznej: nr tel. 817523167, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że może być zakażony koronawirusem oraz powiadomić pracodawcę.
  3. W przypadku wystąpienia u pracownika, wykonującego swoje zadania na stanowisku pracy, niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem, należy niezwłocznie odsunąć go od pracy i odesłać transportem indywidualnym do domu lub w przypadku, gdy jest to niemożliwe, pracownik powinien oczekiwać na transport w wyznaczonym pomieszczeniu, w którym jest możliwe czasowe odizolowanie go od innych osób. Należy wstrzymać przyjmowanie użytkowników, powiadomić właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
  4. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik należy rutynowo sprzątnąć oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, itp.).
  5. W przypadku dodatkowych zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego należy wdrożyć procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.

§7
Postanowienia końcowe

  1. Użytkownik nie stosujący się do wytycznych dotyczących funkcjonowania Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej w trakcie epidemii wirusem COVID-19 może być czasowo lub na stałe pozbawiony prawa do korzystania ze zbiorów Biblioteki.
  2. Zmiany postanowień wytycznych dokonuje się w trybie Zarządzenia Dyrektora Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej.
  3. Zaleca się na bieżąco śledzić bieżące komunikaty na stronie internetowej biblioteka-leczna.pl

plakat.png

Najwyższy czas przygotować się na długie jesienne wieczory i popołudnia, podczas których nie powinno zabraknąć dobrej książki – dla rodzica i dla dziecka. Warto zatem udać się do pobliskiej biblioteki, gdzie na każdego Małego Czytelnika w wieku przedszkolnym czeka wyjątkowa Wyprawka Czytelnicza przygotowana przez Instytut Książki.

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w trzeciej odsłonie kampanii „Mała książka – wielki człowiek” w bibliotece. W tym roku do projektu zgłosiło się 5861 bibliotek posiadających oddziały dziecięce – to o ponad 700 placówek więcej niż w roku ubiegłym i aż 75% wszystkich bibliotek publicznych w Polsce. Pełna lista zakwalifikowanych bibliotek oraz szczegóły dotyczące tegorocznej odsłony projektu znajdą się na stronie: www.wielki-czlowiek.pl.

Do tej pory dzięki akcji Wyprawki Czytelnicze odebrało blisko 300 tys. przedszkolaków!

Opis projektu:

Od 2018 r. projekt jest realizowany przez Instytutu Książki w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytelnictwo „Mała Książka – wielki człowiek” we współpracy bibliotekami publicznymi. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które odwiedzi bibliotekę biorącą udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze czytanki dla…” dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Oprócz dyplomu przedszkolak otrzyma także drobny czytelniczy upominek. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowie, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. Projekt realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytanie generacyjne „Mała książka – wielki człowiek”.

Wyprawka Czytelnicza

  • Książka „Pierwsze czytanki dla…” – to starannie dobrany zestaw utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych, w którym przeczytamy zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. W  publikacji obecni są również Liliana Bardijewska, Zofia Stanecka, Anna Onichimowska, Małgorzata Strzałkowska, Adam Bahdaj, Michał Rusinek, Agnieszka Frączek, Joanna Kulmowa, Marcin Brykczyński, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke – twórcy tak różni, jak różne są perspektywy spoglądania na świat.

Zapraszamy do naszych placówek:

• Biblioteka Główna – ul. Bożniczna 21
• Filia nr 1 – ul. Górnicza 12
• Filia nr 2 – ul. Obrońców Pokoju 1
• Filia nr 3 – ul. Jaśminowa 4
• Filia nr 4 – Zakrzów

CZEKAMY NA WAS !!!

Biblioteka wzięła udział w konkursie pt. „Bezglutenowa biblioteka" i wygrała komplet publikacji na temat celiakii i diety bezglutenowej. Konkurs został zorganizowany przez Good Books i Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.
Do Biblioteki właśnie dotarły nagrody, które wzbogacą wiedzę na ten ważny temat.
Zapraszamy do Biblioteki przy ul. Bożnicznej 21.

m_dsc_0365.jpg

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo i klasykę polskiej literatury, która organizowana jest od 2012 roku pod patronatem pary prezydenckiej.

W dniu 5 września 2020 r. w malowniczej scenerii Zespołu dworsko-parkowego na Podzamczu odbyła się IX edycja Narodowego Czytania zorganizowana przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Łęcznej oraz Urzędem Miejskim w Łęcznej. Czytanie "Balladyny" w Łęcznej zainaugurował Burmistrz Łęcznej Leszek Włodarski wraz z dyrektor Biblioteki Danutą Panas. Następnie wystąpiła młodzież z grupy recytatorsko-teatralnej „Mimo wszystko…” przygotowana przez Małgorzatę Zielińską i Mirosława Kozerę – nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Łęcznej oraz Marcela Ulewicza – absolwenta szkoły. W związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju, tegoroczne Narodowe Czytanie zostało zrealizowane w postaci materiału filmowego. Relację z wydarzenia można oglądać na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=7ShJJGx7rzU&fbclid=IwAR1yFZqWve0YuTa8k76gXYUBUeWsEKJI5ihmzTb92JwM0ldkwE4qnI9j4qk .

Zapraszamy

 

m_dsc_0287.jpg

m_dsc_0296.jpgm_dsc_0298.jpg

 

m_dsc_0290.jpg

m_dsc_0292.jpg

m_dsc_0305.jpg

m_dsc_0308.jpg

m_dsc_0310.jpg

m_dsc_0318.jpg

m_dsc_0320.jpg

m_dsc_0324.jpg

m_dsc_0331.jpg

m_dsc_0341.jpg

m_dsc_0346.jpg

m_dsc_0349.jpg

W dniu 26.09.2019 r. w Bibliotece Głównej odbyło się spotkanie z cyklu „Z literaturą na wesoło” dla pań z Klubu e- Senior.
Uczestniczki spotkania pracowały m.in. z tekstem literackim, rozwiązywały krzyżówki- przysłowia i odgadywały zagadki literackie. W części spotkania poświęconej na „burzę mózgów” wypełniały test „Co myśli? Co czuje? I czym się zajmuje? współczesny senior”.
„Jeżdżę na rowerze,”, „ Staram się ładnie wyglądać, dbam o siebie”, „Wyjeżdżam na wycieczki, dbam o zdrowie” – to najczęściej pojawiające się wypowiedzi seniorek.
Bawiąc się m.in. w kalambury panie wykazały się kreatywnością, koncentracją i spostrzegawczością. Nie zabrakło również zabawy ruchowej, która wywołała dużo śmiechu. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze, która sprzyjała wzajemnemu poznawaniu się. Praca w grupach była motywacją do ćwiczenia pamięci i koncentracji uwagi.

tn dsc 0095tn dsc 0103 copytn dsc 0104tn dsc 0097tn dsc 0100tn dsc 0099tn dsc 0101tn dsc 0102tn dsc 0108tn dsc 0111tn dsc 0106tn dsc 0113

Seniorki z Klubu e- Senior z Biblioteki Głównej wzięły udział w ogólnopolskiej akcji społecznej „Podaruj wiersz”, organizowanej przez Fundację im. Zbigniewa Herberta i Bibliotekę Narodową w Warszawie.
Seniorki, zgodnie z założeniem akcji, przepisywały odręcznie wybrany przez siebie wiersz Herberta i ofiarowywały go wybranej osobie.

tn dsc 0062tn dsc 0063tn dsc 0064tn dsc 0067tn dsc 0068tn dsc 0071tn dsc 0072tn dsc 0075tn dsc 0083tn dsc 0084kopia2tn kopia1

tn_mój.jpg

26 września 2019 r. dzieci z grupy „Misie” z Przedszkola Publicznego nr 4 odwiedziła Filię nr 2. Przedszkolaki wzięły udział w zajęciach dotyczących bezpiecznego przechodzenia przez ulicę. Uczyły się też udzielać pierwszej pomocy. W zajęciach wykorzystane zostały książki: Wiery Baderskiej – „Przechodzimy przez ulicę” i Elke Fox i Jutty Garbert – „ Mój podręcznik pierwszej pomocy”.

tn 2 copy copytn 3 copy copytn 4 copy

tn img 20190927 100736

27 września 2019 r. z okazji Dnia Głośnego Czytania, przypadającego 29 września, Filię nr 2 odwiedziła grupa Żabki z Przedszkola nr 4. Dzieci wzięły udział w zajęciach z biblioterapii o odwadze i pokonywaniu strachu.

Bibliotekarka przeczytała dzieciom bajkę Agnieszki Antosiewicz pt. „Dzióbek. O przełamywaniu strachu.” Przedszkolaki poznały losy wróbelka, który dzielnie pokonał swoje słabości: strach i lęk przed nieznanym. Następnie bibliotekarka zachęciła dzieci do zgłaszania pomysłów: Co robimy, gdy się boimy? Przedszkolaki wymyśliły „rady na strachy”

- gdy jest burza przytulamy się do rodziców lub misia

- gdy wyjeżdżamy w podróż i odczuwamy lęk zabieramy ulubioną maskotkę

- gdy boimy się czegoś nowego nucimy piosenkę  

-gdy jest smutno przytulamy się do poduszki.

Podczas „burzy pomysłów” na oswajanie strachu prowadząca zaproponowała dzieciom zaśpiewanie piosenki: „Strach ma tylko wielkie oczy”.

Na zakończenie Ewa Grzesiak zaprosiła grupę „Żabki” do czytania mądrych bajek.

W podziękowaniu za spotkanie dzieci wręczyły bibliotekarce pamiątkowy album.tn img 20190927 093523tn img 20190927 093331

tn img 20190927 095945tn img 20190930 145035

 

tn_obraz.jpg

 

25 września 2019 r. gościliśmy w Filii nr 2 grupę „Tygryski” z zaprzyjaźnionego Przedszkola nr 3 w Łęcznej wraz wychowawczyniami panią Ewą i Anią. 
Mali goście obejrzeli przedstawienie „ O Panach Palcach” w formie teatrzyku papierowego -Kamishibai, które przedstawiły Ewa Kalita wspólnie z Ewą Grzesiak .
Po obejrzeniu teatrzyku z pewnością żadne z dzieci nie zapomni, że „Ten gruby, krótki, to jest pan Kciuk. Zawsze poważny, można rzec- mruk. Kiedy kciuk w górę wskaże kierunek, to jakbyś mówił: Świetnie. Szacunek oraz, że „Pan Wskazujący, tuż obok kciuka, zawsze do drzwi kosteczką puka…”. Podczas oglądania przedszkolaki mogły poćwiczyć liczenie i nazywanie paluszków. Pomysłodawcą tej formy współpracy i przedstawienia była wychowawczyni grupy „Tygryski” Ewa Kalita. Tajemniczy teatrzyk był dla dzieci niespodzianką, którą przyjęły z ciekawością i zainteresowaniem.


KAMISHIBAI” (jap. 紙芝居) to wywodzący się z Japonii teatr ilustracji/obrazu. Dosłownie słowo „kamishibai” oznacza sztukę teatralną przedstawianą na papierze (jap.”kami” – papier, „shibai” – sztuka). Jest to technika opowiadania historii z wykorzystaniem ilustrowanych papierowych plansz, które umieszczone są w drewnianym parawanie nazywanym butai (jap. 舞台 – scena). Parawan składa się z ramki, miejsca do umieszczania planszy oraz z dwóch ruchomych okiennic.

tn 2tn 3tn 7tn 10tn 11tn 13tn 14tn 16tn 17

 

 

 

23 września 2019 r. w Filii nr 2 gościliśmy pięciolatków z grupy „Wiewiórki” i „Motylki” z Przedszkola Publicznego nr 4.

Podczas głośnego czytania bibliotekarka Ewa Grzesiak zaprezentowała dzieciom wiersz Wiery Badalskiej pt.: „Przechodzimy przez ulicę” i opowiadania: „Jeszcze jedna bramka”, „Cukierek na złej drodze” autorstwa Elke Fox i Jutta Garbert z książki „ Mój podręcznik pierwszej pomocy.”  

Celem spotkania było przypomnienie dzieciom ważnych zasad bezpieczeństwa na ulicy oraz podczas zabaw w przedszkolu i w domu. Prowadząca przeczytała ciekawe opowiadania dotyczące udzielania pomocy w czasie nieoczekiwanych zdarzeń np. zachłyśnięcia cukierkiem lub krwawienia z nosa podczas zabawy na boisku.

Dzieci wysłuchały wiersza i wspólnie z bibliotekarką i nauczyły się bardzo ważnej zwrotki:

„ Kiedy światło jest zielone

można przejść na druga stronę,

a gdy świeci czerwone

przechodzenie zabronione!...”  

Podczas spotkań dzieci recytowały zwrotkę poznanego wiersza oraz demonstrowały jak bezpiecznie przejść na pasach.

Na zakończenie każdego spotkania prowadząca przypomniała dzieciom numery alarmowe 112 i 999, pod które mogą dzwonić, aby w razie potrzeby wezwać pomoc. Dzieci z grupy „ Motylki” wzięły udział w inscenizacji „Jak pomagać potrzebującemu koledze”.

Wizyta w bibliotece była też okazją do wypożyczenia książek.

tn img 20190923 093155tn img 20190923 093235tn img 20190923 093312tn img 20190923 093407tn img 20190923 130853tn img 20190923 131408tn img 20190923 132105tn img 20190923 132128tn img 20190923 132810

kinder.jpg

Kochani!!!

Bierzemy udział w kolejnej edycji akcji Kinder Mleczna Kanapka Przerwa na Wspólne Czytanie🙂!!!!

Pierwsze 50 bibliotek otrzyma 5000 zł na zakup książek do wspólnego czytania z dzieckiem📖📖.

Dodatkowo 300 bibliotek otrzyma po 2 pufy, dzięki którym będą mogły urządzić w bibliotece kącik do wspólnego czytania.

Co trzeba zrobić aby pomóc nam wygrać nagrody?

Głosujemy na stronie:
https://www.kinder.com/pl/pl/xp/wspolneczytanie/glosowanie
Można oddać jeden głos dziennie!
Głosowanie trwa do 4.11.2019.

Bardzo liczymy na Waszą pomoc! .😍😍

tn 69463073 672441369901200 2009373227930877952 n

Każdy przedszkolak, który przyjdzie z rodzicem do biblioteki otrzyma w prezencie niezwykłą książkę „Pierwsze czytanki dla…”, przygotowaną specjalnie przez Instytut Książki.
W ponad 5200 bibliotekach w całej Polsce na dzieci w wieku 3-6 czeka 300 tysięcy wyjątkowych wyprawek czytelniczych. To kolejny etap wielkiego projektu bookstartowego „Mała książka – wielki człowiek”. Do tej pory książki otrzymywali młodzi rodzice na szpitalnych oddziałach położniczych oraz trzylatki, teraz wyprawki trafią także do wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym. Program jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

tn_malarstwo.jpeg

Paweł Brodzisz

Urodzony w 1975 r. Mieszka i tworzy w Łęcznej. W 2005 r. ukończył studia na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, specjalizacja malarstwo. Najchętniej maluje w technice olejnej, pierwsze prace wykonał w 1994 r. Obok malarstwa interesuje się grafiką, fotografią, plakatem oraz historią Łęcznej. Wystawiał w kraju i za granicą (18 wystaw indywidualnych i udział w około 60 wystawach zbiorowych). Członek Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA i Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej. Współredaktor wydawnictw związanych z Łęczną: „Łęcznianie”, „Łęczna, czas zastygły w fotografii”, „Łęczna miasto wielkich jarmarków w fotografii Wiktora Ziółkowskiego”, „2. Eskadra wywiadowcza (1918-1921)”, „Pamięć miejsc”, oraz rocznika „Merkuriusz Łęczyński” (od 2011 roku). Od wielu lat jest jurorem w Turnieju Wiedzy o Łęcznej.
Pracuje w Centrum Kultury w Łęcznej – kierownik CK-Osiedlowego Domu Kultury. Prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jego wychowankowie są laureatami konkursów plastycznych o zasięgu międzynarodowym, ogólnopolskim i wojewódzkim. Otrzymali ponad 300 nagród i wyróżnień w konkursach za prace wykonane pod jego kierunkiem.
Jest laureatem nagrody Jesień Plastyczna Hrubieszów 2005, nagrody Kulturalnej Województwa Lubelskiego (2013) oraz Łęczyńskiego Odyńca Kultury (2015).

Wystawę można oglądać w Filia nr 2 ul. Obrońców Pokoju 1,
od poniedziałku do piątku od 8.00 - 18.00 do 30 czerwca 2020 r.

Zapraszamy

nc

W dniu 06.09.2019 r. w Bibliotece Głównej odbyło się Narodowe Czytanie 2 nowel z ośmiu zaproponowanych przez Parę Prezydencką. W czytaniu wzięła udział młodzież z Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej, która przeczytała „Katarynkę B. Prusa oraz seniorki z Klubu e-Senior, które przeczytały fragmenty noweli „Dym” Marii Konopnickiej.
Na początku spotkania odczytany został list Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W swoim przesłaniu prezydent zaznaczył, że „Już po raz ósmy w ramach akcji Narodowe Czytanie będziemy czytać w całej Polsce wybitne utwory należące do kanonu naszej literatury. W tym roku będzie to zbiór zatytułowany Nowele polskie. (…) Znajdziemy w nich udane portrety psychologiczne, mistrzowskie opisy i celne diagnozy społeczne, a nade wszystko znakomicie zbudowane fabuły i wyrazistych bohaterów. To dzieła niepowtarzalne i – mimo niewielkich rozmiarów – doniosłe”.
Na koniec uczestnicy dyskutowali o tym, jak ważną rolę spełnia czytanie, czy warto wracać do czytania klasyki. Ciekawym spostrzeżeniem było stwierdzenie, że wspólne słuchanie utworów jest również ważne jak samo czytanie.

tn dsc 0025tn dsc 0029tn dsc 0032tn dsc 0037tn dsc 0038tn dsc 0039

 

Wyprawka Czytelnicza dla dzieci w wieku przedszkolnym
(urodzonych w latach 2013-2016)

tn ksiązka

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasza biblioteka po raz kolejny przystąpiła do ogólnopolskiej akcji "Mała książka - Wielki Człowiek".

Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko w wieku przedszkolnym (3-6 lat), które przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzyma w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start.

Tym razem projekt skierowany jest do dzieci w wieku 3-6 lat i ich rodziców.

W Wyprawce dzieci znajdą wyjątkową książkę, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny zarówno dla bibliotek, jak również dla dzieci i ich rodziców.

Drodzy Rodzice, nie zwlekajcie- zabierzcie Wasze dzieci do biblioteki po odbiór Wyprawek Czytelniczych!

Zapraszamy do naszych placówek:

  • • Biblioteka Główna – ul. Bożniczna 21 (Stare Miasto)
    • Filia nr 1 – ul. Górnicza 12
    • Filia nr 2 – ul. Obrońców Pokoju 1
    • Filia nr 3 – ul. Jaśminowa 4
    • Filia nr 4 – Zakrzów


CZEKAMY NA WAS!!

tn 3 6 copy

 

min ogólnopolski

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada 29 września. Po raz pierwszy został ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001 r.
Oddział dla Dzieci przy ul. Bożnicznej 21 uczcił to święto wspólnie z przedszkolakami z grupy ”Żabki” z Przedszkola nr 2.
W piątkowe przedpołudnie bibliotekarka odwiedziła dzieci w przedszkolu.
Do głośnego czytania wybrany został utwór Marcina Przewoźniaka pt, „ Agatka na tropach jesieni”.
Bohaterka opowiadania – Agatka jest przedszkolakiem. Wraz z przyjaciółkami oraz z pieskiem Frotkiem szuka jesieni.
Przedszkolaki uważnie słuchały i z entuzjazmem odpowiadały na zadawane przez bibliotekarkę pytania.

Na zakończenie przedszkolaki otrzymały od bibliotekarki kolorowankę z motywem jesieni.

min agtakanatropachjesieni copy

min img 20180928 103956194 copymin img 20180928 104035578 copymin img 20180928 105827545 copy

Dnia 28-09-2018 w Filii nr 3 odbyły się zajęcia z elementów biblioterapii dla uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Łęcznej pt. „ Jesienna melancholia”.


„Spróbuj pokochać jesień

z niesamowitymi urokami

Spójrz ile piękna niesie

obdarzając Cię nowymi dniami…”

Tadeusz Karasiewicz
Melancholia to zasmucenie związane z tęsknotą za wspomnieniami . Po słonecznym, często pełnym życiowej energii lecie nadchodzi znacznie mniej „energetyczna” jesień. To czas , w którym otaczający nas świat wycisza i udaje się na spoczynek. Długie jesienne wieczory i mgliste poranki to momenty, kiedy szczególnie często wracamy do poezji Leśmiana, Tuwima i Poświatowskiej itp.
Podczas zajęć, w oparciu o poezję o tematyce jesiennej, staraliśmy się znaleźć sporo dobrych stron jesieni. Rozmawialiśmy o kolorach jesieni, produktach, zwierzętach. Słuchaliśmy piosenek pt. Kasztany, Wspomnienie, Jesienne róże.
W podsumowaniu zajęć wszyscy uczestnicy zgodzili się z tytułem wiersza Tadeusza Wywrockiego pt. „Jak nie kochać jesieni…”

tekst:  Jadwiga Ćwirko

na stronę copy copy copyna stronę 2

25 września podczas głośnego czytania w Przedszkolu nr 4 czterolatki z grupy Kotki poznały utwór „Dlaczego Słoń ma trąbę?”. Bibliotekarka Ewa Grzesiak przeczytała również „Opowieść o słoniu”, który w sposób zabawny mówi o szczerości i przyjaźni i o tym, że pozornie trudna sytuacja może nieoczekiwanie się odmienić. Słowem, nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.
Zabawne pomysły rozwijające wyobraźnię pozwoliły dzieciom poznać odmienność i nieco się z nią oswoić oraz stać się bardziej otwartymi na innych i uwierzyć, że czasem pomoc przychodzi niespodziewanie.
W dniu 27.09.18 r. dzieci z grupy Tygryski z Przedszkola nr 3, oraz w dniach 2 i 4.10.18 r. z grupy Wiewiórki i Motylki z Przedszkola nr 4 i Madre Sowy z Przedszkola nr 3 wysłuchały przygód Tupcia Chrupcia.
Prowadząca na chwilę przeniosła najmłodszych czytelników w krainę utworu „ Tupcio Chrupcio – Nie dam sobie dokuczać.” : Przedszkolaki z uwagą słuchały jak Tupcio Chrupcio poradził sobie w pierwszych dniach w przedszkolu z niegrzecznymi kolegami, którzy mu dokuczali.
Najmłodsi czytelnicy dowiedzieli się, że zawsze warto być odważnym i dobrym dla innych, a strach przed nową sytuacją i nowym miejscem można pokonać dzięki życzliwości i pomocy przyjaciół. W czasie czytania najmłodsi czytelnicy chętnie zgłaszali też swoje pomysły jak być lepszym kolegą.
Mądre wskazówki płynące z utworów pomagają dzieciom lepiej zrozumieć i poznawać świat, stawać się lepszymi i otwartymi na innych.

min 20181004 104302min 20181004 104328min 20181004 104406min 20181004 104459min 20181004 104607

Dnia 20 września Bibliotekę Główną odwiedziła klasa 4 e ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej z nauczycielką Barbarą Szurek. Uczniowie wzięli udział w ogólnopolskiej akcji czytelniczej pt. „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” zainicjowanej przez Barbarę Marię Morawiec – redaktor naczelną Lustra Biblioteki. Zajęcia związane z akcją oparte były na książce Cezarego Harasimowicza pt. „ Mirabelka” . W naszej bibliotece warsztaty nosiły tytuł „ Lekcja historii z Mirabelką”. Nawiązując do 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości bibliotekarka Teresa Kozłowska wprowadziła w tematykę książki. Następnie został wyświetlony film, w którym autor książki opowiada historię głównej bohaterki omawianej lektury – Mirabelki. Prezentuje prawdziwe miejsca gdzie rozgrywa się akcja książki. W dalszej części lekcji prowadząca przeczytała wybrane fragmenty lektury, na podstawie których odbył się quiz. Dzieci w większości poprawnie odpowiadały na pytania, więc w nagrodę dostały puzzle przedstawiające okładkę książki. Następnym zadaniem było dokończenie drzewa pamięci Mirabelki. Dzieci zawieszały na drzewku mirabelki nietypowe liście w postaci wyciętych z papieru dłoni, na których każdy uczestnik napisał ważne słowo dla Polski. Na zakończenie warsztatów na wszystkich czekał słodki poczęstunek – kanapki z dżemem z mirabelek.

min dsc 0124min dsc 0128min dsc 0127min dsc 0130min dsc 0143min dsc 0146min dsc 0151min dsc 0153min dsc 0159min dsc 0163min dsc 0165min dsc 0170min dsc 0172min dsc 0178min dsc 0187

min mała książeczka

DRODZY RODZICE
DZIECI URODZONYCH W 2015 ROKU!!!

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej zakwalifikowała się do projektu „Mała książka – wielki człowiek” skierowanego do dzieci w wieku 3 lat i ich rodziców.
Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem.

Każdy trzylatek, który odwiedzi bibliotekę otrzyma Wyprawkę Czytelniczą a w niej książkę „Pierwsze wiersze dla …” oraz Kartę Małego Czytelnika do zbierania bibliotecznych naklejek. W pakiecie znajduje się także broszura dla rodziców „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka”.
Podczas wizyty w bibliotece zakończonej wypożyczeniem przynajmniej jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę do bibliotecznej karty, a po uzyskaniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem, potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

Przy okazji dziecko pozna ciekawe miejsce, jakim jest biblioteka oraz zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię.

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Organizator: Instytut Książki
Patronat Honorowy: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak
Partnerzy: Polska Sekcja IBBY, Fundacja Metropolia Dzieci
Patronat Medialny: Ryms, CzasDzieci.pl


Zapraszamy do naszych placówek:

• Biblioteka Główna – ul. Bożniczna 21 (Stare Miasto)
• Filia nr 1 – ul. Górnicza 12
• Filia nr 2 – ul. Obrońców Pokoju 1
• Filia nr 3 – ul. Jaśminowa 4
• Filia nr 4 – Zakrzów

Miło nam poinformować, że już pierwszy 3-latek przyłączył się do akcji- jest nim Filip Pikul, który razem z mamą odwiedził bibliotekę.

CZEKAMY NA WAS W BIBLIOTECE!!!

słonce

min img 20180918 113446740min dsc 0118min img 20180919 111119738min img 20180919 111313877

W dniu 10.09.2018 r. w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej odbyło się wydarzenie słowno – muzyczne w ramach projektu artystycznego „Czytam Herberta”.
W programie zaproszeni goście wysłuchali wierszy w interpretacji aktorki Ewy Dałkowskiej. Recytacji wierszy towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu Dominka Rosłonia.
Na zakończenie artyści otrzymali upominki ufundowane przez Urząd Miejski w Łęcznej.


Spotkanie przygotowane zostało z okazji Roku Zbigniewa Herberta we współpracy z Fundacją „Zatrzymać czas”.


Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

min mkidn logo

 

min dsc09525min dsc09544min dsc09545min dsc09550min dsc09551min dsc09528min dsc095352 kopia3 kopiamin dsc09561min dsc09565min dsc09567

min mała ksiązka wielki człowiek

 

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej znalazła się w gronie bibliotek, które zakwalifikowały się do projektu „Mała książka – wielki człowiek” skierowanego do dzieci w wieku 3 lat i ich rodziców.
Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem.
W drugiej połowie września, każdy trzylatek, który odwiedzi bibliotekę otrzyma Wyprawkę Czytelniczą a w niej książkę „Pierwsze wiersze dla …” oraz Kartę Małego Czytelnika do zbierania bibliotecznych naklejek. W pakiecie znajdzie się także broszura dla rodziców „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka”.
Podczas wizyty w bibliotece zakończonej wypożyczeniem przynajmniej jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę do bibliotecznej karty, a po uzyskaniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem, potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.
Przy okazji dziecko pozna ciekawe miejsce, jakim jest biblioteka oraz zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię.
Zapraszamy do naszych placówek:
• Biblioteka Główna – ul. Bożniczna 21 (Stare Miasto)
• Filia nr 1 – ul. Górnicza 12
• Filia nr 2 – ul. Obrońców Pokoju 1
• Filia nr 3 – ul. Jaśminowa 4
• Filia nr 4 – Zakrzów

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizator: Instytut Książki
Patronat Honorowy: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak
Partnerzy: Polska Sekcja IBBY, Fundacja Metropolia Dzieci
Patronat Medialny: Ryms, CzasDzieci.pl

Więcej informacji oraz lista bibliotek biorących udział w projekcie znajduje się na stronie:
www.wielki-czlowiek.pl

 min mała książka wielki człowiek 1     min mała książka wielki człowiek 2   min mała książka wielki człowiek 31 

min_narodowe czytanie baner.jpg

„Czytajmy razem” pod takim hasłem odbyło się w Bibliotece Głównej Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Wybrane fragmenty „Przedwiośnia” czytali seniorzy z Klubu e-Senior oraz młodzież z Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej.
Na początku spotkania odczytany został list Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W swoim przesłaniu prezydent zaznaczył, że „ W literaturze polskiej nie ma lepszego, pełniejszego, celniejszego obrazu tamtych przeżyć niż Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Wszystko to, co kłębiło się wówczas w duszach Polaków, odnajdujemy w tej książce (…)”.
Przeczytane zostały również wiersze upamiętniające jubileuszowy rok odzyskania przez Polskę niepodległości.
Na koniec uczestnicy dyskutowali o tym, jak ważną rolę spełnia czytanie.
To pokoleniowe czytanie było miłym i ciekawym spotkaniem. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz seniorzy i młodzież będą wspólnie gościć w naszej bibliotece.

min narodowe 01

 min narodowe 03min narodowe 05min narodowe 07min narodowe 08min narodowe 10min narodowe 12min narodowe 14min narodowe 15min narodowe 17min narodowe 19min narodowe 21min narodowe 22min narodowe 24min narodowe 25min narodowe 26min narodowe 27min narodowe 28

min czytanie 1 copy

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

/Wisława Szymborska/

W dniu dzisiejszym obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.

Święto to ustanowione zostało z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 r.

Data 29 września odnosi się także do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

Biblioteka przy ul. Bożnicznej 21 włączyła się w obchody tego święta i zorganizowała spotkanie dla przedszkolaków z Przedszkola Publicznego nr 1 w Łęcznej.

„Krasnoludki” oraz „Słoneczka” przyszły do biblioteki, wraz z opiekunkami, aby posłuchać głośnego czytania.

Czytanie dzieciom na głos jest bardzo ważne, ponieważ stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię.

Na początku spotkania dyrektor Danuta Panas powitała wszystkich przybyłych na spotkanie .

Następnie Barbara Wójcik – pracownik Oddziału dla Dzieci- zacytowała fragment wiersza Wisławy Szymborskiej – „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” – oraz zaprosiła do wspólnej zabawy.

Zaproszenie do czytania dzieciom przyjęli: burmistrz Łęcznej Teodor Kosiarski, lekarz stomatolog Lucyna Szymańska – Żołądek, Dariusz Lis komendant KP PSP w Łęcznej oraz Jarosław Bryl komendant z KPP w Łęcznej.

Przedszkolaki wysłuchały następujących utworów: „Bajka iskierki " Janiny Porazińskiej w wykonaniu Teodora Kosiarskiego, „O bolącym ząbku" Romany Nadobnik-Piętki, którą zaprezentowała pani Lucyna Szymańska-Żołądek, pan komendant Dariusz Lis przeczytał „Strażaka Wacka” autorstwa Wiesława Drabika” a komendant Jarosław Bryl książeczkę Wiesława Drabika „Policjant Leon”.

Przedszkolaki słuchały z ogromnym zainteresowaniem prezentowanych utworów, oglądały prezentacje strojów oraz akcesoriów związanych z wykonywanym zawodem zaproszonych gości jak również brały czynny udział w zabawach.

Na zakończenie spotkania dzieci wręczyły czytającym własnoręcznie wykonane kwiatki.

Czytajmy dzieciom codziennie!

min dsc 0823min dsc 0847min dsc 0848min dsc 0849min dsc 0852min dsc 0863strażak1min dsc 0880min dsc 0891min dsc 0896min dsc 0901min dsc 0919min dsc 0936min dsc 0961min dsc 0981min dsc 0987min dsc 0994min dsc 1002

 

Z przyjemnością informujemy, że nasza biblioteka została przyjęta do akcji "Paczka literacka". W jej ramach otrzymaliśmy (całkowicie bezpłatnie) cztery pakiety książek wydawnictwa AGORA dla Biblioteki Głównej oraz Filii.

Zapraszamy do biblioteki!

min_paczka_literacka_2_copy.jpg

min dsc 0811

W dniu 19.09.2017 r. w Czytelni Biblioteki Głównej odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „ Pod Różą”.
Omówione zostały książki: Matthew Tyrmand – „Jestem Tyrmand syn Leopolda”,” Anna Kamińska-„Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak” oraz Michael Booth „Skandynawski raj. O ludziach prawie idealnych”.
Pierwszy z omawianych utworów jest opowieścią o byciu dzieckiem znanego rodzica. Matthew, syn Tyrmanda nie ukrywa, że tak naprawdę długo nie miał świadomości, jak ważną dla polskiej kultury postacią był jego ojciec. Nie udaje również, że pamięć o ojcu w jakiś szczególny sposób celebrował. Przechowywał tylko fragmenty zdarzeń z dzieciństwa. I tak naprawdę książka stanowi opowieść o nim samym a nie o ojcu. Matthew mówi o sobie nie przez pryzmat bycia synem Leopolda Tyrmanda lecz człowieka, który idzie przez życie opierając się na własnych doświadczeniach i przeżyciach. Dużo w książce jest elementów amerykańskich. Autor opowiada o amerykańskim systemie nauczania, zdobywaniu kariery zawodowej, a także o poglądach politycznych, które z amerykańskiej perspektywy są znacznie inne i bardziej odległe niż na przykład w Europie.
Książka Anny Kamińskiej -„Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak” to relacja z życia Simony, która miała urodzić się chłopcem i przynieść rodzinie chwałę i splendor nazwisku. Tak się jednak nie stało. Od wczesnego dzieciństwa Simona nie spełniała oczekiwań swojej znanej rodziny. Początkowo starała się dopasować do artystycznego środowiska , w którym się urodziła, jednak świat ten bardzo ją uwierał. Kiedy dorosła odważyła się pójść własna drogą.
Była prawdziwym obrońcą i przyjacielem zwierząt. Kochała i broniła Puszczę Białowieską i aktywnie działała na rzecz najstarszego lasu w Europie. Uważała, że należy żyć prosto i blisko przyrody.
Kamińska opisuje z jaką determinacją Simona starała się żyć według własnych pasji i zamiłowań, tak aby zachować wierność sobie i swoim wartościom.
„Skandynawski raj. O ludziach prawie idealnych” Michael Booth to książka opisująca życie ludzi w krajach skandynawskich. Nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura faktu. Na spotkaniu klubowiczki zgodnie stwierdziły, że książka jest ciekawa i warta przeczytania.


Następne spotkanie odbędzie się 17 października o godz. 13.00. Omawiane będą książka Piotra Nesterowicza –„Każdy został człowiekiem” oraz „Cudowna”.

min dsc 0814min dsc 0816min dsc 0813

W dniu 18.09.2017r. do biblioteki Filii Nr 2 ul. Obrońców Pokoju 1 przyszły przedszkolaki z grupy „Króliczki”z Przedszkola Nr 3 w Łęcznej wraz z wychowawczynią Wioletą Chołast.
Tematem zajęć była „ Budowa człowieka”- wyróżnianie i nazywanie części ciała. Bibliotekarka Ela Drabik przeczytała dzieciom wiersz p.t. Części ciała” oraz na podstawie książki z serii Ciekawe dlaczego – „Burczy mi w brzuchu” omówiła z dziećmi poszczególne części ciała człowieka. Celem zajęć było kształtowanie świadomości własnego ciała oraz zwrócenie uwagi na to, że każdy z nas jest niepowtarzalny i wyjątkowy pomimo tego, że nasze ciało jest zbudowane tak samo jak innych ludzi. Dzieci bardzo aktywnie brały udział w zajęciach i chętnie opowiadały o swoim wyglądzie.

min zdj1min zdj.2króliczki5

dsc 0805 m15 września 2017 r. w Bibliotece Głównej odbyło się Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Na spotkanie przybyli seniorzy z Klubu e-Senior.
Na wstępie Danuta Panas dyrektor biblioteki po przywitaniu gości odczytała list nadesłany z Kancelarii Prezydenta RP zachęcający do zorganizowania akcji Narodowe Czytanie. Następnie Joanna Wronisz przekazała obecnym przesłanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy mówiące m.in. o tym, że nasza wielka literatura stanowi integralną część narodowej kultury.
Wybrane fragmenty „Wesela” przeczytali uczniowie Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej. Młodzi wykonawcy czytali pięknie i z wielkim zaangażowaniem. Publiczność brawami nagrodziła ich występ przygotowany pod opieką polonistki, Joanny Kowalczyk. Następnie młodzież wspólnie z seniorami zasiadła do stołów, aby podzielić się wrażeniami z przeczytanej lektury. Czytanie „Wesela” było okazją do kolejnego spotkania seniorów z Klubu – Senior z młodzieżą z Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej.
Narodowemu Czytaniu towarzyszyła wystawa „Czytajmy „Wesele”.

dsc 0733 mdsc 0738 mdsc 0741 mdsc 0743 mdsc 0746 mdsc 0750 mdsc 0756 mdsc 0768 mdsc 0769 mdsc 0777 mdsc 0786 mdsc 0798 m

Regulamin Konkursu:

1. Organizatorem konkursu jest Filia nr 3 Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im Zbigniewa Herberta w Łęcznej ul. Jaśminowa 4.
2. Konkurs rozpoczyna się 15.09.2017 r. i trwać będzie do 18.10.2017 r.
3. Rozstrzygniecie konkursu odbędzie się 25.10.2017 r. w Filii nr 3 MGBP ul. Jaśminowa 4.
4. Temat prac konkursowych brzmi: „Bohaterowie legend łęczyńskich w jesiennym krajobrazie ".
5. W konkursie mogą brać udział dzieci z klas 0 – III ze Szkół Podstawowych Miasta i Gminy Łęczna.
Warunki uczestnictwa w konkursie:
1. Praca konkursowa ma być pracą plastyczną wykonaną w formacie A4 , tzw. techniką płaską : rysowanie, malowanie . Nie będą dopuszczane malowidła na szkle, kompozycje przestrzenne, rzeźby czy prace z plasteliny.
2. Prace przekazane na konkurs muszą być pracami wykonanymi samodzielnie.
3. Każdy uczestnik może wykonać jedną pracę konkursową.
5. Oceny prac dokona komisja powołana przez Organizatora Konkursu.
6. Każda praca powinna być opatrzona danymi: imię i nazwisko, wiek autora pracy, nazwa i dokładny adres placówki, telefon kontaktowy, imię i nazwisko opiekuna.
Wyniki konkursu i nagrody:
1. Kryteria oceny prac: samodzielność wykonania pracy, pomysłowość, walory artystyczne.
2. Komisja powołana przez Organizatora Konkursu wyłoni spośród przekazanych prac laureatów konkursu.
3. Ogłoszenie wyników nastąpi na stronie internetowej naszej biblioteki i Urzędu Miejskiego w Łęcznej www.mgbp.leczna.pl,  www.leczna.pl
4.  Autorzy nagrodzonych prac otrzymają dyplomy i nagrody.
5. Prace nie spełniające wymogów regulaminowych, nie będę brały udziału w konkursie.
Uwagi:
1. Przekazując prace na konkurs, uczestnik zgadza się na umieszczenie pracy na stronie internetowej Biblioteki i Urzędu Miejskiego w Łęcznej.
2. Biorąc udział w konkursie, uczestnik akceptuje jego regulamin.
4. Prace zgłoszone do konkursu nie będą zwracane autorom.
5. Uczestnictwo w konkursie jest jednoznaczne z wyrażaniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29. 09.1997 r o ochronie danych osobowych (DZ. U. nr 133 z 1997 r z późniejszymi zmianami).

strach1 m

W dniu 28 września 2016 r. w Oddziale dla Dzieci przy ul. Bożnicznej zorganizowane zostały zajęcia z bajkoterapii pt. „Strach ma wielkie oczy”.

Uczestnikami spotkania byli uczniowie klasy II f ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej , wraz ze swoją wychowawczynią Martą Bałaszek.

Spotkanie było oparte na opowiadaniu Paulette Bourgeoisa pt. „Franklin boi się ciemności”. Celem zajęć było przybliżenie uczniom - na podstawie przeżyć bohatera- problemu jakim jest strach i jak z nim walczyć.

Na początku zajęć dzieci wyznały czego się boją, a boją się różnych rzeczy. Wśród przybyłych na spotkanie 23 uczniów byli i tacy odważni, którzy stwierdzili, że niczego się nie boją.

Po wysłuchaniu opowiadania o Franklinie dzieci chętnie odpowiadały na zadawane im pytania dotyczące treści. Następnie każdy uczeń namalował „swój strach” i zniszczył go w niszczarce, aby pozbyć się go na zawsze.

Na zakończenie spotkania bibliotekarka przeczytała dzieciom wiersze – M. Konopnickiej „Stefek Burczymucha” oraz M. Strzałkowskiej „Przytul stracha”.

Miejmy nadzieję , że dzisiejsze warsztaty pozwoliły dzieciom zrozumieć, że strach jest czymś naturalnym w życiu człowieka, nie ma osób, które się nie boją.

Ci którzy na początku spotkania twierdzili, że niczego się nie boją, po zajęciach zmienili zdanie.

img 20160928 092105723 mimg 20160928 095507566 mimg 20160928 095801848 mimg 20160928 100827624 mimg 20160928 100823693 mimg 20160928 101908098 hdr mimg 20160928 102040284 m

dzieci m

W dniu 26 września 2016 r. Biblioteka przy ul. Bożnicznej 21 gościła uczniów klas I b ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej wraz z wychowawczynią Magdaleną Radczak.

Celem spotkania było zachęcenie pierwszoklasistów do czytania książek, korzystania ze zbiorów biblioteki oraz dostarczenie dzieciom dobrej zabawy.

Podczas wizyty uczniowie rozwiązywali krzyżówkę, słuchali opowiadania o przygodach Fraklina pt. „Franklin i książka z biblioteki” oraz oglądali pięknie wydane książeczki dla najmłodszych.

Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały foldery o bibliotece i zakładki do książek, a także zaproszenie do częstych wizyt w bibliotece.

dsc 0619 mdsc 0622 mdsc 0628 mdsc 0629 mdsc 0633 mdsc 0634 mdsc 0638 mdsc 0639 mdsc 0640 m

 

W dniu 24.09. 2016 r. po raz kolejny gościliśmy w Bibliotece Głównej dzieci i młodzież z terenu Łęcznej i okolic. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach dotyczących efektywnego czytania prowadzonych przez psycholog z Instytutu Efektywnej Nauki z Lublina.
Instytut Efektywnej Nauki pomaga dzieciom, które mają problemy m.in. z czytaniem ze zrozumieniem, brakiem motywacji i niechęcią do nauki, dysleksją, dysortografią oraz trudnościami z nauką języków obcych.

dsc 0617 m

W czwartek 15 września 2016 r. w Bibliotece Głównej odbyło się Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

Po powitaniu zebranych przez dyrektor biblioteki, Danutę Panas, ideę Narodowego Czytania przypomniała Joanna Wronisz, która przekazała obecnym przesłanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy. Następnie wybrane fragmenty lektury, wcielając się w rolę m.in. Marka Winicjusza, Ligii, Petroniusza czy Piotra apostoła, przeczytali uczniowie Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej: Maja Wróbel i Piotr Warzyszak z 3 klasy Liceum Ogólnokształcącego oraz Kamil Sowiński i Adrian Kołtunik z 2 klasy Technikum. Młodzi wykonawcy przypomnieli postawy i wybory życiowe Sienkiewiczowskich bohaterów. Czytali pięknie i z wielkim zaangażowaniem. Publiczność brawami nagrodziła ich występ przygotowany pod opieką polonistki, Joanny Kowalczyk. Uczniowie usłyszeli słowa podziękowania i otrzymali upominki.

Wydarzenie zainaugurowało również kolejny cykl spotkań członków Klubu e-Senior w bibliotece. Dziękując za zaproszenie i możliwość udziału w tym wyjątkowym spotkaniu pokoleń, Joanna Kowalczyk zwróciła uwagę na jego znaczenie: - Byliśmy razem niezależnie od wieku, a lektura „Quo vadis” stała się źródłem inspirujących refleksji.

dsc 0589 mdsc 0591 mdsc 0593 mdsc 0594 mdsc 0596 mdsc 0599 mdsc 0601 mdsc 0613 mdsc 0605 m

W dniu 28.09.2015 r. odbyło się spotkanie ze Zbigniewem Kołbą, autorem książki „Krioterapia.To warto wiedzieć”. W spotkaniu uczestniczyli m.in. seniorzy z Klubu e – Senior, Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz panie z Dyskusyjnego Klubu Książki.

Na spotkaniu  autor w ciekawy i przystępny sposób mówił na czym polega zabieg krioterapii i kto może temu zabiegowi się poddać. Dużo miejsca w swojej wypowiedzi poświecił przyczynom bezsenności, stresowi, zmęczeniu i wypaleniu. Mówił też o tym, jaki wpływ na nasz organizm ma dobre lub złe przyswajanie witamin. Zwrócił także uwagę jak ważne dla naszego zdrowia  jest wykonywanie głębokiego oddychania przeponowego.

Na zakończenie spotkania można było zakupić książkę.

Książka znajduje się również w zbiorach naszej biblioteki. Zachęcamy więc czytelników do lektury.

Od 27 września do 3 października 2015 trwa Tydzień Zakazanych Książek. Z tej okazji w Bibliotece Głównej można oglądać wystawę prezentującą „ zakazane" książki, zachęcając tym samym czytelników do ich wypożyczania.
Pozycje te z różnych względów dostawały się na przestrzeni czasu na różne indeksy ksiąg zakazanych. W bibliotece zostały wyeksponowane „zakazane" tytuły wraz z krótkim wyjaśnieniem : kiedy , gdzie, i z jakich powodów dana książka była zakazana.
Na „zakazanej liście" znajdują się między innymi takie książki jak „Buszujący w zbożu" J.D. Salingera, „Folwark zwierzęcy" G. Orwella, „Przeminęło z wiatrem" M. Mitchell, a nawet „Czerwony Kapturek".
„Tydzień Zakazanych Książek" wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa. To prawo Amerykanie traktują bardzo poważnie, jako prawo podstawowe, niejako uosabiające ich prawo do wolności.

DSC 0538 mDSC 0539 mDSC 0540 m

image003

W dniu 25 września 2015 r. Oddział dla Dzieci gościł dzieci z grupy „Krasnoludki" z Przedszkola Publicznego nr 1 w Łęcznej.
Podczas wizyty w Bibliotece przedszkolaki poznały magiczne miejsce, w którym „mieszkają książki". Kilkoro z nich było tu wcześniej , jednak dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tak dużego księgozbioru.
Podczas spotkania przedszkolaki poznały różnice pomiędzy biblioteką a księgarnią. Bibliotekarka przeczytała dzieciom książkę pt. „Franklin i książka z biblioteki" oraz wiersz „Tygrys w bibliotece".
Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się książki – zabawki przeznaczone dla najmłodszych.
Przy okazji wizyty w bibliotece, dzieci wypożyczyły sobie książkę, a na zakończenie spotkania każdy przedszkolak otrzymał kolorowy informator o bibliotece i zakładkę do książek.

DSC 0516 mDSC 0522DSC 0524 mDSC 0525 mDSC 0527DSC 0529 mDSC 0533 mDSC 0535DSC 0541 m

W dniu 24 września 2015 r. uczniowie klasy II d ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej wraz z wychowawczynią Ewą Czechowską odwiedzili Oddział dla Dzieci naszej Biblioteki, aby wziąć udział w warsztatach „Szarka i wilki".
Oddział dla Dzieci Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej zakwalifikował się do ogólnopolskiego programu "Czytam sobie w bibliotece".
Program ten, to pomysł na promocję czytelnictwa, skierowany do najmłodszych czytelników - dzieci w wieku 5-8 lat. Celem programu jest dotarcie do bibliotek szkolnych i publicznych z konkretnymi narzędziami, które nie tylko zachęcą dzieci do nauki samodzielnego czytania, ale także pomogą bibliotekom zbudować własny program działań animacyjnych wokół literatury.

Warsztaty dla dzieci zostały zrealizowane na podstawie książki Ewy Nowak „Szarka".
Tytułowa Szarka to młody wilczek, który trafia pod opiekę do kilkuletniej Gabrysi. Spędzająca zimowe ferie u dziadków na wsi dziewczynka podobnie jak oni nie podejrzewa prawdziwego pochodzenia zwierzęcia, żywiąc przekonanie, że Szarka to mały piesek... W jedną z ciemnych zimowych nocy o wilczka upominają się jednak członkowie jego rodziny...

Podczas spotkania dzieci miały okazję „znaleźć się w lesie"- tropiły ślady zwierząt, rozmawiały o wilkach – ich życiu i zwyczajach, wysłuchały przygód Szarki, o których opowiedziała im bibliotekarka. Uczestniczyły również w zabawach ruchowych, wykonywały prace plastyczne, a także pracowały z tekstem, układając opowiadania i nadając im własne tytuły.
Na zakończenie warsztatów dzieci otrzymały dyplomy „Czytam sobie w bibliotece" oraz pozowały do wspólnych zdjęć.

Zachęcamy dzieci i rodziców do wypożyczania książek z serii "Czytam Sobie", w skład której wchodzą książki wspierające naukę samodzielnego czytania na 3 poziomach umiejętności dziecka.

 

DSC 0442 mDSC 0448 mDSC 0450 mDSC 0452 mDSC 0457 mDSC 0465 mDSC 0475 mDSC 0480 mDSC 0482 mDSC 0486 mDSC 0491 mDSC 0494 mDSC 0497 mDSC 0499 mDSC 0505 mDSC 0510 mDSC 0504 mDSC 0512 m

 

 

W dniu 15 września 2015 r. spotkałyśmy się po wakacyjnej przerwie by porozmawiać o ostatnio przeczytanych książkach.


Wśród nich znalazły się dwie książki Andrzeja Stasiuka: „Dziennik pisany później" i „Opowieści galicyjskie" oraz „Kobiety wokół Stalina" Elwiry Watały.


Andrzej j Stasiuk to uznany i doceniony pisarz, publicysta i wydawca. Laureat Nagrody Literackiej Nike.

 

Narodowe czytanie "Lalki" rozpoczęło się w dniu 4 września 2015 r. o godz. 13.00. Fragmenty powieści czytali seniorzy z Klubu e-senior działającego przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej. Czytanie fragmentów "Lalki" poprzedzone było muzyką z czołówki adaptacji filmowej powieści.
Akcja Narodowe Czytanie została zainicjonowana w 2012 roku przez Bronisława Komorowskiego. Jej główny cel stanowi popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.
W liście nadesłanym do biblioteki z Kancelarii Prezydenta RP czytamy
„ Lektura książek nie tylko pogłębia wiedzę, ale rozwijając wyobraźnię, sprawia, że wzrastają nasze kompetencje i możliwości oddziaływania na świat."

DSC 0411DSC 0414 mDSC 0415 m

W dniu 04.09.2015 r. odbyło się spotkanie seniorów z Klubu e –Senior. Na początku seniorzy obejrzeli prezentacje multimedialną „Seniorzy w bibliotece" podsumowującą kilkuletnią działalność klubu. Następnie ustalono plan szkoleń komputerowych na 2015/2016 r. Joanna Wronisz - inicjatorka klubu - zapoznała też seniorów z ofertą różnych propozycji dla klubowiczów na kolejny sezon m.in. spotkań z literaturą, prelekcji i innych.
Wszystkich chętnych seniorów, którym dokucza samotność, nudzą się w domu zapraszamy do biblioteki. Klub e -Senior czeka na was.

DSC 0428DSC 0429DSC 0421 m

czytam sobie w bibliotece

Oddział dla Dzieci Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej zakwalifikował się do ogólnopolskiego programu „Czytam sobie w bibliotece".
W ramach akcji do biblioteki dotarły materiały edukacyjne, w skład których wchodzi dziewięć książek z serii „Czytam sobie", plakaty promocyjne, scenariusze zajęć oraz teczki z kolorowankami, dyplomami, zawieszkami i zakładkami dla najmłodszych.
Na podstawie tych materiałów zostaną zorganizowane zajęcia, na których dzieci w twórczy sposób zinterpretują literaturę, korzystając z takich form wyrazu jak film, animacja, plastyka czy teatr.
"Czytam sobie w bibliotece" to pomysł na promocję czytelnictwa, skierowany do najmłodszych czytelników - dzieci w wieku 5-8 lat. Celem programu jest dotarcie do bibliotek szkolnych i publicznych z konkretnymi narzędziami, które nie tylko zachęcą dzieci do nauki samodzielnego czytania, ale także pomogą bibliotekom zbudować własny program działań animacyjnych wokół literatury!

czytanie2 mczytanie3 m11831712 891155224273660 5129096213861474804 n

 

1. Organizatorem konkursu jest Filia nr 3 Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im Zbigniewa Herberta w Łęcznej ul. Jaśminowa 4

2. Konkurs rozpoczyna się 19.09.2014 r. i trwać będzie do  24.10.2013 r.

3. Rozstrzygniecie konkursu odbędzie się 29.10.2013 w Filii nr 3 MGBP ul. Jaśminowa 4

4. Temat prac konkursowych brzmi: „Barwy jesieni w wierszach dla dzieci”

5. W konkursie mogą brać udział dzieci z klas 0 – III Szkoły Podstawowej

Warunki uczestnictwa w konkursie:

1. Praca konkursowa ma być pracą plastyczną wykonaną w formacie A4, techniką dowolną.

2. Prace przekazane na konkurs muszą być pracami wykonanymi samodzielnie.

3. Każdy uczestnik może wykonać jedną pracę konkursową.

5. Oceny prac dokona komisja powołana przez Organizatora Konkursu.

6. Każda praca powinna być opatrzona danymi: imię i nazwisko, wiek autora pracy, nazwa i dokładny adres placówki, telefon kontaktowy, imię i nazwisko opiekuna.

Wyniki konkursu i nagrody:

1. Kryteria oceny prac: samodzielność wykonania pracy, pomysłowość, walory artystyczne, materiał użyty do wykonania pracy.

2.  Komisja powołana przez Organizatora Konkursu wyłoni spośród przekazanych prac laureatów konkursu.

3. Ogłoszenie wyników nastąpi na stronie internetowej naszej biblioteki www.mgbp.leczna.pl

4. Autorzy nagrodzonych prac otrzymają dyplomy i nagrody.

5. Prace nie spełniające wymogów regulaminowych, nie będę brały udziału w konkursie.

Uwagi:

1. Przekazując prace na konkurs, uczestnik zgadza się na umieszczenie pracy na stronie internetowej Biblioteki

2. Biorąc udział w konkursie, uczestnik akceptuje jego regulamin.

4. Prace zgłoszone do konkursu nie będą zwracane autorom.

5. Uczestnictwo w konkursie jest jednoznaczne z wyrażaniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29. 09.1997 r o ochronie danych osobowych (DZ. U. nr 133 z 1997 r z późniejszymi zmianami).

 

W dniu 12 września 2014 r. Oddział dla Dzieci gościł dzieci z grupy
„Jagódki" z Przedszkola Publicznego nr 1 im. Marii Konopnickiej wraz z
opiekunkami.
Przedszkolaków przywitała z uśmiechem bibliotekarka Barbara Wójcik, którą
dzieci doskonale znają, ponieważ wypożycza im książki w przedszkolu.
Przedszkolaki poznały magiczne miejsce, w którym „mieszkają książki". Kilkoro z nich bywało wcześniej w bibliotece ze swoimi mamami bądź babciami. Jednak dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tak dużego księgozbioru.
Podczas spotkania przedszkolaki poznały różnice pomiędzy biblioteką a księgarnią, dowiedziały się w jaki sposób należy szanować książki. Dzieci poznały „prośby książki do czytelnika" oraz wysłuchały wiersza J. Huszczy pt.: „Skarga książki ". Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się książki – zabawki przeznaczone dla najmłodszych.
„Jagódki" aktywnie uczestniczyły w zajęciach, każde dziecko wypożyczyło sobie książkę a na zakończenie spotkania dzieci otrzymały kolorowe zakładki do książek i słodką niespodziankę.
Tego typu spotkania rozbudzają wyobraźnię oraz umożliwiają bezpośredni kontakt dzieci z miejscem, w którym można wypożyczyć książkę do domu.

DSC 0939 mDSC 0941 mDSC 0943 mDSC 0944 mDSC 0946 mDSC 0947 mDSC 0949 mDSC 0950 mDSC 0952 m

6 września 2014 r. w Bibliotece Głównej przy ul. Bożnicznej 21 odbyło się Narodowe Czytanie „Trylogii" Henryka Sienkiewicza zatytułowane „Opowieść o Małym Rycerzu".
Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego i ma na celu popularyzowanie czytelnictwa, propagowanie literatury polskiej oraz wzmacnianie naszej tożsamości narodowej.
Spotkanie rozpoczęła „Pieśń o małym rycerzu". Następnie dyrektor biblioteki Danuta Panas przywitała zaproszonych do czytania gości oraz wszystkich przybyłych.
Zaproszenie do czytania fragmentów „Ogniem i mieczem", „Potopu" i „Pana Wołodyjowskiego" przyjęli: Teodor Kosiarski Burmistrz Łęcznej, Kazimierz Radko wicestarosta Powiatu Łęczyńskiego, Krzysztof Matczuk wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Łęcznej, Grażyna Bednarska przewodnicząca Katolickiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów, Anna Płoszaj dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Łęcznej. Przeczytane fragmenty „Trylogii" przybliżyły wszystkim słuchającym postać jednego z głównych bohaterów powieści Sienkiewicza „Małego Rycerza" czyli Pana Michała Wołodyjowskiego.
Na zakończenie uczestnicy spotkania wysłuchali piosenkę Jacka Kaczmarskiego „Pan Wołodyjowski".
Na przyniesionych przez siebie egzemplarzach Trylogii można było otrzymać pamiątkowy stempel. Okolicznościową pieczęć z napisem „Narodowe Czytanie „Trylogii" Henryka Sienkiewicza" biblioteka otrzymała z Kancelarii Prezydenta RP.
Narodowe Czytanie „Trylogii" było okazją do przeżycia przygód Michała Wołodyjowskiego i dostarczyło gościom wielu wzruszeń.

DSC 0916 mDSC 0918 mDSC 0914 mDSC 0920 mDSC 0923 mDSC 0925 mDSC 0928 mDSC 0930 mDSC 0932 m

   Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych „Pod Różą” zaprasza  na spotkanie

 w dniu 15 października 2013 r.(wtorek) na godz. 12.00 w czytelni M-GB P w Łęcznej  ul. Bożniczna 21.

 

Tematem spotkania będą książki:

Joanny Bator „Ciemno, prawie noc”,

Katarzyny Michalak „Bezdomna”.

         W dniu 11 września 2013 r. na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Milejowie

 nasze Klubowiczki uczestniczyły w spotkaniu autorskim z Małgorzatą Gutowską – Adamczyk.- pisarką, scenarzystką, historykiem teatru.

 „Cukiernia Pod Amorem”- trzytomowa saga rodzinna podbiła serca czytelników. Jej kontynuacja „Podróż do miasta świateł” i mająca się ukazać „Fortuna i namiętności” z pewnością zdobędą uznanie wśród czytających.

        Na spotkaniu autorka opowiadała, czym jest pisanie, o procesie twórczym, pokorze i doświadczeniu w pracy pisarza, o tym jak powstawała saga, o gromadzeniu materiałów źródłowych potrzebnych do pisania. Podzieliła się różnymi refleksjami dotyczącymi życia rodzinnego, dobrym egoizmie, lubieniu siebie, dzieleniu się obowiązkami. Mówiła o najbliższych planach literackich.

       Na końcu spotkania pisarka chętnie wpisywała dedykacje, pozowała do wspólnych pamiątkowych zdjęć. Od naszego klubu otrzymała wełnianą różę, za którą szczególnie dziękowała.

Dziękujemy koleżankom z Milejowa za zaproszenie.

DSC 0350 DSC 0348DSC 0356gut2gut4gut3

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej
ogłasza
V KONKURS RECYTATORSKI
„Pan Cogito w bibliotece”
pod honorowym patronatem Burmistrza Łęcznej


REGULAMIN KONKURSU:

1.    Cele:
•    popularyzowanie twórczości Zbigniewa Herberta,
•    rozwijanie zdolności recytatorskich,
•    kształtowanie wrażliwości na piękno ojczystego języka.

2. Termin konkursu:  18. X. 2012 r.

3. Warunki uczestnictwa:
•    konkurs przeznaczony jest dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych
(przesłuchanie będzie przebiegać w dwóch kategoriach wiekowych),
•    warunkiem uczestnictwa w konkursie jest zaprezentowanie przez uczestnika dwóch dowolnie wybranych przez siebie tekstów poetyckich Zbigniewa Herberta,
•    czas trwania prezentacji nie powinien przekroczyć 7 min.,
•    chęć udziału w konkursie należy zgłosić organizatorowi dostarczając wypełnioną kartę zgłoszenia do MGBP ul Bożniczna 21  lub jej  Filii albo przesyłając wypełnioną kartę na adres email organizatora Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 15. X.2012 r.
(karta dostępna jest w placówkach MGBP oraz na stronach internetowych Urzędu Miasta www.leczna.pl  i biblioteki  www.mgbp.leczna.pl ).

Komisja dokona oceny recytacji wg następujących kryteriów:
•    dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie,
•     interpretacja tekstu,
•     kultura słowa,
•    ogólny wyraz artystyczny.

Na laureatów konkursu czekają nagrody!!!

karta zgłoszenia do pobrania

 

altRegulamin konkursu literackiego i plastycznego

                                    " Przygody Żeremiaszka na Bobrownikach"

ORGANIZATOR:

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta Filia nr 3 w Łęcznej ul. Jaśminowa 4

WSPÓŁORGANIZATORZY:

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej Rada Osiedla Bobrowniki Urząd Miejski w Łęcznej

CELE:

1. Krzewienie i promowanie poprawnej polszczyzny,

2. Popularyzowanie twórczości literackiej dzieci,

3. Ćwiczenie w kaligrafii

4. Rozwijanie, wykorzystywanie własnej wyobraźni i pomysłowości.

5. Rozbudzenie zainteresowań historią miasta.

ADRESACI KONKURSU:

UCZNIOWIE SZKÓŁ PODSTAWOWYCH MIASTA I GMINY ŁĘCZNA

1. KONKURS PLASTYCZNY – UCZNIOWIE KLAS I-III

2. KONKURS LITERACKI – UCZNIOWIE KLAS IV-VI.

ZASADY UCZESTNICTWA:

1. Konkurs literacki odbywać się będzie w dwóch kategoriach: Opowiadanie lub Wiersz - pisane ręcznie czytelnie i wyraźnie.

2. Jeden Autor może nadesłać tylko 1 utwór w kategorii Opowiadanie (maksymalnie do 5 stron. A-4), a w kategorii Wiersz maksymalnie 3 utwory.

3. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie utworów własnych, napisanych w języku polskim, dotąd nie publikowanych i nie nagradzanych w innych konkursach.

4. Na konkurs plastyczny należy dostarczyć prace wykonane dowolną techniką plastyczną (np. ołówek, kredka, pastele, farby plakatowe, wycinanki itp.). Prace powinny być wykonane na papierze typu brystol w formacie A 4.

5. Wszystkie prace należy opatrzeć metryczką umieszczoną na odwrocie pracy, zawierającą: imię i nazwisko autora, wiek, adres domowy i telefon kontaktowy do rodzica, imię i nazwisko opiekuna.

6. Prace niezgodne z regulaminem lub oddane po terminie nie będą oceniane.

TERMIN I MIEJSCE SKŁADANIA PRAC:

Prace należy złożyć do 15.X 2012 w MGBP Filia nr 3 ul. Jaśminowa 4

KRYTERIA OCENIANIA:

• twórczy charakter utworu,

• poprawność stylistyczna i językowa,

• poziom literacki pracy,

• samodzielność i oryginalność,

• ogólna estetyka pracy.

• zgodność tematyczna

WARUNKI KONKURSU:

• Jury powołane przez organizatora konkursu podejmuje decyzję większością głosów.

• W obu gatunkach literackich (Opowiadanie, Wiersz) oraz konkursie plastycznym przyznane zostaną trzy nagrody (I, II, III miejsce) oraz wyróżnienia.

• Jury zastrzega sobie prawo do innego podziału nagród.

• Wyniki Konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej Biblioteki i jej Partnerów oraz w lokalnej prasie.

• Od decyzji Jury nie ma odwołania.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE:

• Organizator zastrzega sobie prawo do wykorzystania powyższych prac w publikacjach promujących działalność Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr 3 w Łęcznej

• Biorąc udział w Konkursie, uczestnik akceptuje jego Regulamin.

• Prace nie będą zwracane.

• Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany regulaminu, jeżeli będą tego wymagały okoliczności obiektywne.

• Złożenie prac jest jednoczesne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych.

• Wręczenie nagród nastąpi podczas wernisażu pokonkursowego w dniu 23 października 2012 o godzinie 17:00 w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej przy ulicy Jaśminowej 4.

• Wszelkie kwestie sporne rozstrzyga organizator.

W dniu 15 września 2011 r. odbyło się dwudzieste trzecie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotkałyśmy się w jedenastoosobowym składzie. Tematem naszych rozmów były dwie książki: „Na dnie nieba" Manueli Gretkowskiej oraz „Singiel" Moniki Rebizant-Siwiło.

Manuela Gretkowska, rocznik 1964, pisarka, scenarzystka filmowa, felietonistka i działaczka społeczna.

„Na dnie nieba" to felietony drukowane m.in. w „Pani", „Twoim Stylu", „Sukcesie", „Wprost". W swoim zjadliwym i pełnym ironii stylu pisarka bierze pod „lupę" naszą rzeczywistość. Prześmiewa fałszywą moralność i powszechne zakłamanie, broni samostanowienia kobiet i wytyka mężczyznom, że „nie wrócili jeszcze

mentalnie z polowania na mamuty". Ale też widać wielką pochwałę życia rodzinnego i macierzyństwa w tekstach pisanych po urodzeniu córki.

Drugą lekturą był „Singiel" Moniki Rebizant-Siwiło. Autorka jest nauczycielem historii, bibliotekarzem i przewodnikiem po Roztoczu.

„Singiel", według autorki, to powieść napisana z tęsknoty za dzieciństwem, dziadkami, rodzinnym domem, za tym, co już nigdy nie wróci.

Główny bohater Michał dowiaduje się, że dziadek zapisał mu w testamencie leśniczówkę na Roztoczu. Przeprowadza się tam i rozpoczyna nowy etap w życiu. Otrzymuje pracę, zakochuje się w dawnej koleżance.

Lektura powieści będzie dla wielu czytelników wycieczką do kraju lat dziecinnych.

„Singiel", w opinii naszych klubowiczek, napisany jest piękną polszczyzną, z ciekawym wątkiem postaci dziadka i „dobrze" się kończy. Polecamy ją jako lekturę np. w podróży.

Na następne spotkanie zapraszamy 18 października 2011 r. do naszej biblioteki na godz. 12.00.

Będziemy rozmawiać o książce Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk pt.:"Zajezierscy" z cyklu „Cukiernia pod Amorem".

W dniu 22 września 2010 roku w Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęcznej odbyło się spotkanie autorskie z Agnieszką Martinką, autorką książki pt. „Szybsza niż lew.”

Na spotkanie przybyli stali klubowicze z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęcznej, uczennice Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Podgłębokiem z wychowawcą, a także bibliotekarze      z terenu powiatu łęczyńskiego.

 Agnieszka Martinka jest niezwykłą globtroterką i fotografką, pierwszą laureatką nagrody Joannie Walker KEEP WALKING AWARD przyznawaną podróżnikom, którzy z determinacją dążą do celu, spełniają swoje marzenia i „wprawiają świat w ruch”.

Autorka pochodzi z Tomaszowa Lubelskiego, mieszka w Lublinie.

Jest absolwentką wydziału geologii Uniwersytetu Wrocławskiego i studiów podyplomowych zarządzania i marketingu. Była dyrektorem Lukas Banku w Lublinie.

 Podczas swoich dwóch wcześniejszych wyjazdów do Afryki postanowiła zdobyć Kilimandżaro.

”Szybsza niż lew” to książka powstała po jej wyprawie rowerowej dookoła jeziora Wiktorii znajdującego się na terytorium Kenii, Ugandy i Tanzanii. Agnieszka Martinka jest zaprawiona jak mało kto w jeździe na dwóch kółkach.

W czasie spotkania pokazywała slajdy z wyprawy, elementy sztuki ludowej Czarnego Lądu.

Mogłaby godzinami opowiadać o Afryce, powietrzu przesyconym zapachem kremu migdałowego, plantacji trzciny cukrowej, herbaty, bawełny, lasów bananowych, smaku potraw.

Agnieszka Martinka odpowiadała na liczne pytania słuchaczy, rozdawała autografy, pozowała do zdjęć. Spotkanie było bardzo ciekawe i trwało ponad 3 godziny.

 

Na następne spotkanie zapraszamy 19 października 2010 roku na godz. 12.00 do Czytelni naszej Książnicy przy  ul. Bożnicznej 21.

Rozmawiać będziemy o swoich wakacyjnych lekturach i o książce Agnieszki Martinki pt. ”Szybsza niż lew”.

Dnia 15 września 2009 r. odbyło się trzecie spotkanie DKK, na które przybyło 9 pań. Tematem naszych rozmów była książka „Tego lata, w Zawrociu” Hanny Kowalewskiej. Autorka gościła w naszej bibliotece w maju br. i miałyśmy okazję bliżej poznać ją i jej twórczość.
Bohaterka „Tego lata, w Zawrociu” otrzymuje w spadku staroświecki dworek po babce i dzięki odnalezionemu pamiętnikowi powoli odkrywa tajemnicę jej życia, związaną z wydarzeniami powojennej historii Polski. Jednocześnie zaczyna lepiej rozumieć samą siebie, a także swój erotyczny związek.
Książka bardzo przypadła do gustu wszystkim klubowiczkom. Zwracano uwagę na poetycki język, bardzo malarskie opisy przyrody, wręcz rokokowe np. opis deszczu.
Dalsze losy bohaterów powieści  "Tego lata, w Zawrociu"  mają swoje kontynuacje w „Górze śpiących węży” oraz „Masce Arlekina”.

Następne spotkanie, które odbędzie się 20 października 2009 r. o godz.12.00 w siedzibie biblioteki i poświęcone będzie książkom: Krzysztofa Vargi – „Gulasz z turula” oraz Wojciecha Chmielewskiego –„Brzytwa”.

Serdecznie zapraszamy.

Łęczyńskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych we współpracy  z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną im. Zbigniewa Herberta serdecznie zaprasza wszystkich miłośników pióra na „Spotkanie z poezją”, połączone z promocją Tomiku Poezji i Prozy „Niepełnosprawność w moich oczach” w ramach V edycji Konkursu Literackiego które odbędzie się w dniu 24 września 2009r. o godzinie 13:30 w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej przy ul. Bożnicznej 21.

Honorowy patronat nad konkursem objął Burmistrz miasta Łęczna, a patronat medialny - gazeta regionalna „Pojezierze”.

Dyskusyjny Klub Książki przy MGBP im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej zaprasza na dyskusję o książce Hanny Kowalewskiej "Tego lata w Zawrociu".


Spotkanie organizujemy 15 września (wtorek) o godz. 12.00 w Czytelni.

Dyskusyjny Klub Książki przy MGBP im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej zaprasza na dyskusję o książce Hanny Kowalewskiej "Tego lata w Zawrociu".


Spotkanie organizujemy 15 września (wtorek) o godz. 12.00 w Czytelni.