Zacznijmy od początku… to temat spotkania w Klubie 50+, które odbyło się w ramach cyklu „Senior w bibliotece”. Losy, przeżycia różnych kobiet nieraz tragiczne, wojenne, kobiet pustyni, porwanych, rozwiedzionych, tracących rodziców czy męża w wypadku. Kobiety, które pod wpływem różnych wydarzeń czasem zabawnych, przemyślały swoje życie i postanowiły je zmienić. Spróbować zawalczyć od nowa, nie poddawać się bo zawsze jest nadzieja, że może być lepiej nawet w najgorszym momencie życia, bo po burzy zawsze świeci słońce. I to wszystko można znaleźć w książkach : „Gdy zakwitną poziomki”, „Zimowy ogród”, „ Dziewczyna z piwnicy”, „Kwiat pustyni” , „Nigdy w życiu” i wielu innych, które zaprezentowała bibliotekarka paniom z Klubu Seniora.

 

Dyskusyjny Klub Książki dziecięco-młodzieżowy działający w Filii nr 1, przy ul. Górniczej 12 przystąpił do akcji „Włącz poezję”, organizowanej z okazji Światowego Dnia Poezji, który obchodzony jest 21 marca każdego roku.
W dniu 18 marca 2022 r. klubowicze spotkali się na głośnym czytaniu poezji.
Spotkanie zostało przygotowane w ramach akcji „Włącz poezję” zorganizowanej przez koordynatorów DKK Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz Instytut Książki.
Kolejne spotkanie odbędzie się 22 kwietnia /piątek/ o godz. 14.30 w Filii nr 1, przy ul. Górniczej 12.
Tematem spotkania będzie seria książek pt. „Wojownicy”.
Do zobaczenia!
Biblioteka przy ul. Bożnicznej 21, włącza się w obchody Światowego Dnia Poezji 2022. Święto obchodzone corocznie 21 marca zostało ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Jego celem jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.
Cytując Irinę Bokovą – Dyrektor Generalną UNESCO – „Każdy wiersz jest unikalny, ale każdy odzwierciedla uniwersalne ludzkie doświadczenie, kreatywność przekraczającą wszelkie granice, w stałej afirmacji ludzkości jako jednej rodziny”.
W związku z przypadającą w maju 180. rocznicą urodzin Marii Konopnickiej – polskiej poetki, pisarki, tłumaczki, publicystki oraz działaczki społecznej – Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej.
W Światowym Dniu Poezji zapraszamy do wysłuchania kilku wierszy Marii Konopnickiej.
 

tn_276050984_296318499280746_6469365986396549369_n.jpg

 

 16 marca po przerwie spowodowanej pandemią,w Filii nr 2 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Pod Różą”.
Wśród uczestników były Panie, które pierwszy raz brały udział w spotkaniu. Krystyna Skoczylas moderator zapoznała Klubowiczki z ideą, celami DKK i zasadami dyskusji. Koleżanki odpowiadały na pytania dotyczące swoich lektur, mówiły jakimi są czytelniczkami, jakie mają nawyki czytelnicze i w jaki sposób wybierają książki. Prowadząca spotkanie przedstawiła krótko historię Klubu, przekazała informacje praktyczne dotyczące DKK. Następnie panie zapoznały się z ofertą książek dla Klubu i wybrały dla siebie lekturę na następne spotkanie.
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na cykliczne spotkania DKK.
Kolejne odbędzie się 20 kwietnia 2022 roku (środa) o godz. 16.00 w siedzibie Filii nr 2 ul. Obrońców Pokoju 1.
Tematem spotkania będzie ostatnio przeczytana książka.
Do zobaczenia !

 

 

 W dniu 15 i 18  marca w Filii nr 3 gościliśmy uczniów klasy 5 b, c ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej. Uczniowie wzięli udział w lekcjach bibliotecznych i warsztatach poświęconych utworom Marii Konopnickiej.Lekcje prowadziła bibliotekarka Ewa Grzesiak, która zapoznała uczniów z książkami Mari Konopnickiej znajdującymi się w zasobach biblioteki. Uczestnicy wysłuchali wierszy polskiej poetki i pisarki epoki Pozytywizmu: pt.: „Rota” oraz „Warszawie” i „Kubek”.
Następnie uczniowie zwiedzili autorską wystawę Majki Marii Zuzańskiej i wysłuchali jej ciekawego wykładu o malowaniu akwarelą. Malarka poprowadziła również dla nich warsztaty, na których uczniowie malowali prace w oparciu o różnorodne skojarzenia dla tego samego tematu, jakim był kubek z wiersza Konopnickiej. W ramach integracji i współpracy każda praca była malowana przez 4 osobowe grupy. W efekcie wspólnych działań powstało 6 prac malowanych akwarelą pt.: „Kubek”.
Uczniowie wykazali się ciekawymi pomysłami i wspólnymi siłami stworzyli oryginalne kompozycje.

 

   W roku 2022 przypada kilka rocznic związanych z Wybickim: 275 rocznica urodzin, 225 rocznica napisania słów „Pieśni Legionów polskich we Włoszech”, 200. rocznica śmierci oraz 95. Rocznica ustanowienia pieśni „Jeszcze Polska nie zginęła” hymnem narodowym.

   Józef Rufin Wybicki herbu Rogala (ur. 29 września 1747 w Będominie, zm. 10 marca 1822 w Manieczkach)- polski pisarz i polityk, szambelan Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1780 roku, napisał słowa Pieśni Legionów Polskich we Włoszech – późniejszego polskiego hymnu narodowego Mazurka Dąbrowskiego.

   Z wykształcenia prawnik, działalność polityczną rozpoczął w wieku 20 lat jako poseł na sejm w I Rzeczypospolitej. Uczestnik konfederacji barskiej, reformator praw w Polsce przedrozbiorowej. Przystąpił do konfederacji targowickiej, potem był uczestnikiem insurekcji kościuszkowskiej. Długoletni współpracownik oraz przyjaciel gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, współdziałał w Legionach Polskich we Włoszech. Podczas wizyty w obozie legionów we Włoszech w 1797 stworzył słowa pieśni, która stała się później polskim hymnem narodowym – Mazurka Dąbrowskiego. Uczestnik wojen napoleońskich, w 1807 roku przyczynił się do utworzenia Księstwa Warszawskiego, którego był jednym z czołowych polityków. Podczas wojny polsko-austriackiej w 1809 organizował obronę Wielkopolski przed wojskami nieprzyjaciela. Po kongresie wiedeńskim współtworzył Królestwo Polskie. Senator-wojewoda Księstwa Warszawskiego od 1807 roku, senator-wojewoda Królestwa Polskiego od 1815, prezes Sądu Najwyższego Królestwa Polskiego w latach 1817–1820, odznaczony Orderem Orła Białego (1807), Orderem Świętego Stanisława (1793), Orderem Legii Honorowej (1807). Autor wspomnień, wielu pism politycznych i utworów literackich (dramatów, librett operowych, komedii, wierszy), z których w powszechnej świadomości Polaków zachował się jedynie Mazurek Dąbrowskiego.

Twórczość Józefa Wybickiego obejmuje: pamiętniki,

pisma polityczne, społeczne i moralne oraz twórczość literacką.

Wybicki parał się publicystyką i pisał dzieła na tematy polityczne, społeczne, ekonomiczne (np. pierwsza praca o wprowadzeniu w Polsce pieniądza papierowego, podjęcie tematyki spławności rzek) i moralne przez prawie pół wieku swojego życia.

Tragedie

  • Zygmunt August (1779)[
  • Gustaw Waza

Komedie

  • Kulig (1783)
  • Szlachcic mieszczaninem (1791)
  • Mędrzec (1791)
  •  

Opery

  • Pasterka zbłąkana, czyli obraz wojny holenderskiej
  • Samnitka (1787)
  • Kmiotek (1788)
  • Polka, czyli oblężenie Trembowli (1788)

   Po wojnie wydano też wybory twórczości literackiej Wybickiego: Utwory dramatyczne (Warszawa, 1963), Wiersze i arietki (Gdańsk, 1973) i Wiersze wybrane (Warszawa, 1982). Poza twórczością własną Wybicki dokonywał również tłumaczenia (z języka francuskiego) mitologii rzymskiej.

   Z tej okazji Filia nr 2 Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej przygotowała okolicznościową wystawę książek ze zbiorów własnych Biblioteki.

 

Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej przy ul. Bożnicznej 21 włącza się w V Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz organizowane przez Wydawnictwo Akapit Press.

Zapraszamy do wysłuchania fragmentu książki „Kłamczucha” – 2 tomu „Jeżycjady”.

Filia nr 2 w ramach zajęć z biblioterapii on-line: zaprasza rodziców i dzieci do odwiedzania naszego Facebooka i wysłuchania bajki: „ Dobre maniery ułatwiają życie nie tylko szympansom. ( Zasady dobrego zachowania)” – pt.: „ Bajki pomagajki… na dobry dzień i jeszcze lepsze jutro: poradnik pozytywnego myślenia, działania i odczuwania”. Słuchając bajki o przygodach małego szympansa Tro poznajemy małego buntownika, który przechodzi metamorfozę pod wpływem spotkania z tajemniczym bohaterem. Uczy czytelników zasad kulturalnego zachowania, szacunku do starszych, empatii do słabszych oraz zaradności życiowej.
Autorką książki pt. .: „ Bajki pomagajki… na dobry dzień i jeszcze lepsze jutro: poradnik pozytywnego myślenia, działania i odczuwania” jest Barbara Stańczuk, ilustracje wykonał Krzysztof Kałucki. Fragment książki mogliśmy przedstawić naszym czytelnikom dzięki uprzejmości i wyrażonej zgodzie przez Wydawnictwo Martel Sp. Z o.o., za którą składamy podziękowanie.

Biblioteka Główna w ramach projektu „Cyfrowe GOKi…” przygotowuje cykl szkoleń dla dzieci i młodzieży w wieku 10-18 lat poświęconych umiejętnościom cyfrowym.

W ramach bezpłatnych zajęć uczestnicy zdobędą wiedzę w zakresie przygotowywania materiałów publikowanych w Internecie, a także bezpieczeństwa w sieci.

Zapisy dzieci i młodzieży potrwają do 21 marca 2021 r. chyba, że limit miejsc zostanie wyczerpany wcześniej.

Dogodne terminy szkoleń zostaną uzgodnione z uczestnikami.

Warsztaty będą się odbywać w trybie stacjonarnym z zachowaniem reżimu sanitarnego na sprzęcie, który zakupiony został dzięki wsparciu Unii Europejskiej.

Zapraszamy chętnych do zgłaszania się !

Kontakt do biblioteki:

tel. 81 752 02 04

tel. 81 531 55 40

Biblioteka przy ul. Bożnicznej 21 włączyła się w akcję Kinder Mleczna Kanapka Przerwa na Wspólne Czytanie pod nazwą „Podziel się książką”.
Dzięki czytelnikom o dobrym sercu, zebraliśmy trzy kartony książek dla dzieci w wieku od 2 do 14 lat, które zostały przesłane do Organizatora akcji.
Wszyscy, którzy podzielili się swoimi książkami, otrzymali okolicznościowe dyplomy i zakładki do książek.
Biblioteka została wyróżniona przez Organizatora i otrzymała nagrodę - zestaw bestselerowych książek dla dzieci oraz pufy, które pomogą stworzyć przyjazne miejsce do wspólnego czytania w bibliotece!
Dziękujemy Wszystkim, którzy brali udział w akcji.

W dniu 11.03.2020 r. w Bibliotece Głównej gościliśmy panie z Klubu e-Senior oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Łęcznej. Uczniowie zaprezentowali program kabaretowy pt. „Kobieta zmienną jest” pod kierunkiem Małgorzaty Zielińskiej i dr. Jacka G. Pelicy. Spotkanie zorganizowane zostało z okazji Dnia Kobiet. Głównym przesłaniem programu była myśl, że bez kobiet trudno wyobrazić sobie świat, można o nich mówić, pisać i tworzyć w nieskończoność. Występ bardzo podobał się seniorkom, które żywo i entuzjastycznie reagowały na piosenki i scenki kabaretowe.

tn kopiatn kopia2tn kopia3tn kopia4tn kopia5tn kopia8tn dsc 0261

tn 7Dnia 05.03. 2020 w Filii nr 4 odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Zdrowo w bibliotece” pod hasłem ”Piękna i zdrowa na wiosnę”. Spotkanie poprowadziła socjolog medyczny Lidia Krzyżyk-Chrząstek. Celem spotkania było poznanie właściwości i zastosowania terapeutycznego aloesu dla zdrowia i urody. Na spotkaniu panie piły herbatkę, która ma właściwości zdrowotne i oczyszczające dla organizmu. Każda z uczestniczek miała także robioną maseczkę na twarz i ręce z produktów kosmetycznych z aloesu. Było coś dla ciała, nie zbrakło też i dla ducha, gdyż pani socjolog przeprowadziła seans relaksacyjny. Na zakończenie czekał na panie słodki poczęstunek z okazji Dnia Kobiet.

pieewszetn 2tn 3tn 4tn 5tn 6

 

tn dsc 0245Od marca w Bibliotece Głównej można oglądać wystawę Walentego Bąbelewskiego pt. „Przydrożne radary wiary czyli dekalog kierowcy ku przestrodze na drodze”. Na ekspozycję składają się prace  przedstawiające przydrożne kapliczki. Każdy obraz posiada złotą myśl, która powinna zmusić do myślenia i refleksji zwłaszcza kierowców.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy w godzinach otwarcia biblioteki.

28 lutego 2020 r. gościliśmy w Filii nr 2 Annę Kazimierczak z Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Filia w Łęcznej, która w ramach zajęć z biblioterapii czytała dzieciom z Przedszkola nr 3 bajkę Braci Grimm „O Rybaku i jego żonie”. Dzieci z dużym zaciekawieniem wysłuchały bajki. Przedszkolaki z grupy Tygryski i Kubusie poznawały czym jest chciwość i do czego może nas doprowadzić. Wiktoria z grupy Tygryski podzieliła się z rówieśnikami swoją myślą „ że chciwość jest wtedy, gdy chcemy więcej i więcej”. Po głośnym czytaniu zaproszona seniorka opowiedziała dzieciom o ulubionych książkach swoich wnuków.
Bibliotekarka Ewa Grzesiak wyjaśniła dzieciom, że zamiast być chciwym, lepiej jest
oszczędzać i wyjaśniła znaczenie powiedzenia zachęcającego do oszczędzania „grosz do gorsza, a będzie kokosza”. Przedszkolaki obiecały, że będą oszczędzać do skarbonki.
Na zakończenie dzieci wręczyły Annie Kazimierczak podziękowania.

1123456789101211 copy

Jakie mamy podobieństwa, a jakie różnice?

Czy chcielibyśmy coś zmienić w swoim wyglądzie?

Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy podczas zajęć edukacyjnych, które odbyły się w dniu 27 lutego 2020 r. w Oddziale dla Dzieci.
W zajęciach uczestniczyły dzieci grupy 0 a z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 2 wraz z wychowawczynią Lucyną Tomczak.


Celem zajęć było wyjaśnienie dzieciom, że bycie innym nie oznacza bycie kimś gorszym.

Na początku spotkania przedszkolaki wysłuchały piosenki o małej pomarańczy Paoli, która jest inna niż wszystkie pomarańcze, bo nie urosła i wszyscy mylą ją z mandarynką. Pomimo swej inności Paola bardzo siebie lubi i uczy wszystkie dzieci, że każdy z nas jest wyjątkowy, niezależnie od wyglądu.

Następnie bibliotekarka przeczytała opowiadanie „Elmer”. Tytułowy bohater to słonik w kratkę zabawiający całą dżunglę, który pewnego dnia ma kłopot – być innym w stadzie to przywilej czy utrapienie?

Przedszkolaki opowiadały o swoim wyglądzie – podobieństwach i różnicach.

Podczas warsztatów dzieci miały także za zadanie pokolorować Elmera – słonia w kratkę, którego wzięły ze sobą do domu.

Miejmy nadzieję, że dzisiejsze zajęcia pozwoliły dzieciom zrozumieć, że każdy z nas jest inny i przez to wyjątkowy.

tn elmer 1tn elmer 3atn elmer2tn elmer4tn elmer6tn elmer9

W dniu 27 marca 2019 r. w Bibliotece przy ul. Bożnicznej 21 zagościły strachy!
Czy to możliwe? Oczywiście, że możliwe!
Wszystko za sprawą tematyki warsztatów, na które przybyli uczniowie klasy III b ze Szkoły Podstawowej nr 2 wraz z wychowawczynią Małgorzatą Skowrońską.
Tematem spotkania były strachy i potwory czyli wszystko to, co budzi w nas strach. Inspiracją zajęć było opowiadanie Macieja Jagodzińskiego pt. „Duch na strychu”, którego bohaterka – pod nieobecność rodziców – opiekowała się młodszą siostrą i psem w czasie okropnej burzy.
Zajęcia rozpoczęły się od pogadanki o tym, czego się boimy. Każdy z uczestników warsztatów mówił o swoim strachu. Następnie dzieci rozwiązywały krzyżówkę, której hasło brzmiało „STRACHY NA LACHY”.
Bibliotekarka wyjaśniła, co znaczy powiedzenie „strachy na lachy”, czyli że nie ma się czego bać. W kolejnej części spotkania dzieci pisały o swoich odczuciach, które towarzyszą im podczas bania się czegoś oraz rysowały swój strach. Mówiły także o tym, że to czego kiedyś się bały (odkurzacz, ciemności), teraz wydaje się im śmieszne. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, że nie muszą się wstydzić swojego strachu ani wyśmiewać się z tego powodu z innych. Strach w rezultacie to nasz dobry przyjaciel, ponieważ powstrzymuje nas przed robieniem niebezpiecznych rzeczy – nie gramy na jezdni, nie wchodzimy do głębokiej wody….
To jest bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa i dlatego zawsze warto o tym rozmawiać.
Podczas warsztatów dzieci wysłuchały również wierszy Marii Konopnickiej „Stefek Burczymucha” oraz Małgorzaty Strzałkowskiej „Przytul stracha”.
Na zakończenie uczniowie mogli zabrać „swój strach” do domu lub zniszczyć go w niszczarce i w ten sposób pozbyć się go na zawsze.

Mamy nadzieję, że warsztaty pozwoliły dzieciom oswoić swój strach!

 tn img 20190327 100248553tn img 20190327 100256065tn img 20190327 100318714tn img 20190327 100323921tn img 20190327 102336110tn img 20190327 102411303tn img 20190327 102415608tn img 20190327 103105768tn img 20190327 102418025tn img 20190327 103105768 copytn img 20190327 104149377tn img 20190327 105038200

tn 20190322 093810W dniu 22 marca 2019 r. gościliśmy w Filii nr 2 dzieci z grupy Żabki - 3 latki
z Przedszkola nr 4. Przedszkolaki z ciekawością obejrzały wystawę „ Kwiaty” Pawła Brodzisza i wspólnie z bibliotekarką rozpoznawały nazwy kwiatów przedstawionych na obrazach.
Następnie mali goście zapoznali się z kącikiem dziecięcym naszej wypożyczalni. Ewa Grzesiak opowiedziała o czasopiśmie „ABECADŁO” o „ magicznym świecie bajek” ukrytym w książkach i zachęciła do zapisania się do biblioteki i wypożyczania książek wspólnie z rodzicami.
Na pamiątkę spotkania dzieci wręczyły bibliotekarkom piękną wiosenną laurkę i otrzymały od nich uśmiechnięte słoneczka.

tn 20190322 093308tn 20190322 093758tn 20190322 094905

 

tn włącz poezjęDyskusyjny Klub Książki dla młodzieży działający w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej przy ul. Bożnicznej 21 przystąpił do akcji „Włącz poezję”, organizowanej po raz kolejny z okazji Światowego Dnia Poezji, który obchodzony jest 21 marca każdego roku.
Pomysłem klubowiczów na świętowanie tego dnia było zaproszenie do biblioteki poetki Danuty Binkiewicz-Kołodziej.
Danuta Binkiewicz-Kołodziej zaczęła pisać będąc uczennicą szkoły podstawowej, ale dopiero w 2006 r. zadebiutowała (pod pseudonimem) w zbiorowym tomiku „Zapisane w powietrzu”. Jej kolejne wiersze ukazywały się w „ Merkuriuszu Łęczyńskim” oraz w tomikach wydawanych przez Łęczyńskie Stowarzyszenie Twórców Kultury i Sztuki „Plama”. Są to: „Synteza uczuć – poszukiwanie metafor” z 2008 r., „Zamyślenia, zadumania” z 2009 r., „Słońcem na wietrze” z 2012r.
Pierwszymi, indywidualnymi publikacjami są wydane w 2008 r. „Odcienie i barwy” oraz w 2017 r. „Odbicia oblicza”.
Podczas spotkania młodzież miała okazję wysłuchać opowieści autorki na temat sztuki pisania.
Danuta Binkiewicz-Kołodziej sama czytała wybrane przez siebie utwory, opowiadając o okolicznościach w jakich one powstawały. Dużo miejsca w swoich wierszach poświęca podróżom, które, jak sama mówi, uwielbia oraz ziołom i kwiatom z własnego ogródka.
Podczas spotkania był czas na pytania i dzielenie się refleksjami z autorką wierszy.
Spotkanie z poetką przebiegało w miłej atmosferze. Bardzo dobry kontakt z młodzieżą dał się zauważyć od pierwszych chwil wizyty w bibliotece. Trudno się temu dziwić, bo przecież autorka przez długie lata była nauczycielką i bibliotekarką w szkole, do której młodzież uczęszcza.
Poprzez spotkanie z poezją Danuty Binkiewicz-Kołodziej klubowicze zostali zachęceni do czytania poezji oraz pisania własnych wierszy.

tn img 20190322 110442662tn img 20190321 150100723tn img 20190321 142229251tn img 20190321 142947839 copytn img 20190322 123927554tn img 20190322 124001769

 

W dniu 20 marca spotkałyśmy się by dyskutować o książkach: Agnety Pleijel : „Zapach mężczyzny” i Doriss Lessing „Piąte dziecko”.
„Zapach mężczyzny” to autobiograficzna książka szwedzkiej pisarki. Narratorka jest studentką, szuka równowagi w relacjach między matką a ojcem. Przede wszystkim jednak chłonie świat, wszystkimi zmysłami, chce się rozwijać, doświadczać rzeczywistości . Rekonstruując młodzieńcze lata, opowiada o miłości – tej zmysłowej i tej do literatury. Przez karty powieści przewijają się mężczyźni – przelotni kochankowie narratorki i ci co zostali w jej życiu dłużej oraz książki, które inspirują.
Akcja książki toczy się w tle rewolucji obyczajowej lat sześćdziesiątych. ”Zapach mężczyzny” to opowieść o zachłanności życia, historia o kobietach, którym mężczyźni odbierają jego smak, o destrukcyjnej roli męskości w życiu kobiety. Autorka śmiało opowiada o tym, jak relacje damsko-męskie kształtowały jej ogląd rzeczywistości. Zapach mężczyzny to przykład literatury feministycznej.
Zgoła inna jest książka „Piąte dziecko”, wybitnej pisarki brytyjskiej, laureatki Literackiej Nagrody Nobla w 2007 roku.
Akcja powieści rozgrywa się w szalonych latach 60. Bohaterowie, Harriet i David Lovaattowie są idealna parą. Postanawiają żyć na uboczu świata. Kupują ogromny dom i chcą mieć ogromną rodzinę. I wbrew rozsądkowi i możliwościom finansowym realizują swój plan. Kolejne dzieci wypełniają dom, a na święta i wakacje pojawia się coraz więcej krewnych. Aż do momentu, kiedy sielankowe szczęście rodziny zostaje zburzone przez przyjście na świat Bena- odmieńca, tytułowego piątego dziecka. Pokazanie rozpadu utopijnego projektu Lovattów staje się pretekstem do refleksji nad naturą relacji matki i dziecka. Przymusem bycia, bez względu na przeciwności, szczęśliwą matką. Ben jest agresywnym odludkiem, którego nikt nie lubi i nienawiść rodziny zostaje skierowana na matkę, która urodziła odmieńca. Harriet wybiera opiekę nad Benem, porzucając w ten sposób czwórkę w pełni zdrowych i wciąż małych dzieci. Trudno wyobrazić sobie bardziej dramatyczny dylemat.
Doris Lessing uświadamia nam, że nie możemy w życiu wszystkiego zaplanować a już szczególnie tego, że zawsze będziemy szczęśliwi. Życie potrafi robić różne niespodzianki i nie mamy pojęcia co przyniesie nam los.
"Piąte dziecko" nie należy do łatwej lektury. To powieść niezwykła, smutna i nie pozwala długo o sobie zapomnieć.
Na następne spotkanie zapraszam 24 kwietnia 2019 roku. Omawiać będziemy książkę Keith Stuart „Chłopiec z klocków.”

tn dsc 0303tn dsc 0304tn dsc 0306

W dniu 18.03.2019 w Bibliotece Głównej odbyły się po raz kolejny zajęcia dotyczące cyberprzemocy. Tym razem gościliśmy uczniów klasy 6 c Szkoły Podstawowej w Łęcznej wraz z wychowawczynią Małgorzatą Brodzisz. Lekcja oparta była na scenariuszu i materiałach edukacyjnych dostępnych na stronie www.saferinternet.pl.  Bibliotekarka Teresa Kozłowska wyświetliła uczniom film pt. „Gdzie jest Mimi ?”, który przedstawiał historię dziewczyny nękanej przez rówieśników w sieci. Młodzież zapoznała się ze specyfiką i konsekwencjami cyberprzemocy. Uczniowie wspólnie zastanawiali się nad rozwiązywaniem sytuacji związanych z przemocą w sieci. Prowadząca przybliżyła również zasady działania numeru 116 111, czyli telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży. Na koniec zajęć wszyscy otrzymali słodki poczęstunek.

tn dsc 0273tn dsc 0274tn dsc 0275tn dsc 0277tn dsc 0278tn dsc 0282tn dsc 0285tn dsc 0288tn dsc 0292

min dsc 0267W dniu 12.03.2019 r. odbyło się dla seniorów z Klubu e-Senior spotkanie z cyklu „Z literaturą na wesoło”.
Joanna Wronisz prowadząca spotkanie przygotowała różne zadania, wymagające kreatywnego myślenia, wyobraźni i pomysłowości. Jednym z ćwiczeń była zabawa w opisywanie siebie samych, swoich zalet i wad oraz tworzenie wizerunku innych uczestników. Klubowicze chętnie brali udział w zajęciach, wykazali się dużą inwencją, zapałem i poczuciem humoru.
Nie zabrakło też akcentu związanego z minionym niedawno 8 marca. Seniorzy rozwiązywali krzyżówkę literacką z okazji Dnia Kobiet. Wysłuchali, czytanych przez prowadzącą spotkanie, sentencji i aforyzmów o kobietach autorstwa znanych pisarzy i artystów.
Wesołym przerywnikiem intelektualnych zmagań była zabawa ruchowa, która wymagała koncentracji i współgrania w grupie.
Seniorzy dzięki takim spotkaniom nabierają umiejętności dzielenia się swoimi przeżyciami i poglądami. Przełamują barierę lęku i niepewności oraz nabierają zdrowego dystansu do siebie i innych. Poprzez zabawę poznają się bardziej i integrują w grupie.

min dsc 0248min dsc 0249min dsc 0247min dsc 0264min dsc 0265min dsc 0256min dsc 0258min dsc 0260min dsc 0262min dsc 0270min dsc 0271min dsc 0272

 

Dnia 1.03.2019 r. w Filii nr 3 odbyły się kolejne zajęcia z elementów biblioterapii dla uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Łęcznej. Tematem spotkania było „Jak wybrać książkę odpowiednią dla siebie z dziedziny psychologii”.
Uczestnicy zajęć poznali historię psychologii jako naukę oraz jej dziedziny. Dużo rozmawialiśmy o psychologii klinicznej. Podczas zajęć korzystaliśmy z literatury znajdującej się w bibliotece autorstwa Reginy Breett, Józefa Kępińskiego, Erica Berne, Doroty Kubickiej, Kazimierza Obuchowskiego. Uczestnicy chętnie brali udział w zajęciach. Następne spotkanie za miesiąc.

min dscn3693min dscn3697min dscn3699

 

min p1250087W dniu 21.02.2019 r. obchodzony jest  Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji 1 marca 2019 r. bibliotekarka Ewa Grzesiak z Filii nr 2 wzięła udział w głośnym czytaniu zorganizowanym w Przedszkolu Publicznym nr 4 w Łęcznej. Dyrektor Przedszkola Dorota Czapnik-Berej i Wicedyrektor Małgorzata Wawryszuk wspólnie z bibliotekarką czytały dzieciom wiersze. Przedszkolaki usłyszały utwory znanych poetów m.in. Jana Brzechwy i Doroty Gellner. W przerwie czytania wierszy Ewa Grzesiak z panią dyrektor wspólnie zaśpiewały dzieciom piosenkę „Jak rozmawiać trzeba z psem” do słów wiersza Jana Brzechwy. Przedszkolaki z grupy „Żabki” pięknie recytowały wierszyki oraz chętnie brały udział w grach i zabawach z okazji tego święta.

min p1250070min obraz

min obraz 2

Dnia 23-03-2018 w Filii nr 3 odbyły się kolejne zajęcia z elementów biblioterapii dla uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy pt. .„Wielkanocne zwyczaje”.
Wielkanoc wiąże się z wieloma tradycjami, sięgającymi nawet XIV wieku. Jest nie tylko ważna ze względu na duchowy wymiar. Jest to bowiem czas, kiedy przyroda na nowo budzi się do życia.
Święta Wielkanocne obfitują w tradycje i zwyczaje ludowe, z których część jest wciąż żywo kultywowana, a część coraz bardziej zanika. Wciąż jednak zanosimy palemki do kościołów, malujemy pisanki, święcimy pokarmy i oblewamy się wodą w Lany Poniedziałek. Niektóre zwyczaje i tradycje wielkanocne przetrwały do dzisiaj, chociaż w nieco zmienionej formie.
Uczestnicy zajęć opowiadali o zwyczajach wielkanocnych panujących w ich rodzinnych domach.
Jak co roku bibliotekarki z filii nr 3 otrzymały od uczestników ŚDS własnoręcznie wykonany stroik świąteczny wraz z serdecznymi życzeniami.

 min dscn3537min dscn3538min dscn3539min dscn3542min dscn3530

W dniu 23 marca 2018 r. w Oddziale dla Dzieci przy ul. Bożnicznej 21 zostały zorganizowane warsztaty z cyklu "Bajkoterapia dla przedszkolaka"
pt. "Czy chcemy być inni?".

Czy przedszkolaki są zadowolone ze swojego wyglądu?

Na te i inne pytania odpowiadały dzieci z grupy "Motylki" z Przedszkola w Nowogrodzie podczas zajęć w bibliotece.

Bibliotekarka przeczytała dzieciom książkę " Elmer", która opowiada o przygodach słonia w kratkę, który mimo tego, że wyróżnia się ze stada, ma wielu przyjaciół i tworzy sytuacje sprzyjające integracji grupy.

Dzieci z grupy "Motylki" z zainteresowaniem słuchały opowiadania i stwierdziły, ze nic nie chcą zmieniać w swoim wyglądzie, bo wiedzą, że każdy jest inny, przez to wyjątkowy.

Na zakończenie zajęć przedszkolaki otrzymały do kolorowania szablon Elmera oraz słodką niespodziankę.

min dsc 1047min dsc 1048min dsc 1050min dsc 1053min dsc 1054min dsc 1056

min_włącz poezję plakat.jpg

21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Poezji.

Światowy Dzień Poezji to święto ustanowione przez UNESCO w 1999 r. Celem tego dnia jest promocja pisania, czytania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.
Dyskusyjne Kluby Książki działające w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej włączyły się w obchody tego święta i przystąpiły do akcji „Włącz poezję”.
Akcja ta organizowana jest po raz kolejny przez koordynatorów DKK Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz Instytut Książki.
Nasze kluby miały różne pomysły na uczczenie Światowego Dnia Poezji.
Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych „Pod Różą” zaprosił poetkę – Danutę Czubacką
Danusia Czubacka pracowała w naszej Bibliotece. Wiersze zaczęła pisać w szkole średniej. Na początku były to dwuwersy i wiersze okolicznościowe. Jak sama mówi : „ Pisze z potrzeby serca i potrzeby rozmowy samej ze sobą. Pragnie wypowiedzieć to, co jest milczeniem i utrwalić nastrój przelotnej chwili, zatrzymać czas. W wolnych chwilach notuje własne przemyślenia z potrzeby serca. Słowem ukazuje blaski i cienie duszy.”
Jej wiersze zostały opublikowane w kilku almanachach poezji i zbiorowych tomikach oraz czasopismach: „ Emaus”, „Merkuriusz Łęczyński”, „Bibliotekarz”. W trakcie spotkania nasza koleżanka przeczytała kilka swoich wierszy, opowiedziała o trudnej sztuce pisania poezji. Następnie był czas na pytania i dzielenie się refleksjami z autorką wierszy.
W drugiej części naszego spotkania koleżanki klubowiczki prezentowały wybrane na tę okazję wiersze. Były to „Stepy Akermańskie” Adama Mickiewicza w wykonaniu Andrzeja Stasiuka z zespołem Haydamaky – ciekawy sposób na prezentację wiersza w formie wokalno- muzycznej.
Wiersze Thomasa Mertona – zakonnika – w formie modlitwy na każdy tydzień, dzień i porę dnia.
Wiersze Juliana Kornhausera ze zbioru „148 wierszy”, które są wierszami białymi i wolnymi, trudnymi w odbiorze dla przeciętnego czytelnika.
Wiersze księdza Jana Twardowskiego, którego twórczość jest przykładem współczesnej liryki religijnej. Poeta w swoich wierszach z dobrodusznością i zachwytem mówi o otaczającej nas rzeczywistości.
Kolejnym prezentowanym utworem był wiersz bez tytułu i autora, znaleziony po śmierci arcybiskupa Życińskiego w jego brewiarzu, mówiący o męczeństwie duchowym. O walce, która toczy się w duszy, ale którą trzeba podejmować, aby zachować szlachetność i dobro.
Zachwyt i uznanie klubowiczek znalazła poezja młodopolska Kazimierza Przerwy-Tetmajera i Jana Kasprowicza. „Melodia mgieł nocnych”, „Krzak dzikiej róży w ciemnych smreczynach” opisują pejzaże przyrody górskiej.

Natomiast klubowicze z dziecięco-młodzieżowego DKK, rozdali paniom z DKK dla dorosłych wydrukowane informatory o akcji zawierające plakat „Włącz poezję”, wiersz „Przesłanie Pana Cogito” autorstwa naszego patrona Zbigniewa Herberta oraz informację o akcji.
Następnie młodzież z koszykiem pełnym folderów, propagujących akcje „Włącz poezję” wyruszyła na ulice Łęcznej . Informowała mieszkańców o obchodzonym w tym dniu święcie, zachęcała Łęcznian do czytania poezji, a w szczególności do przeczytania „Przesłania Pana Cogito” autorstwa Zbigniewa Herberta, który jest patronem naszej biblioteki, a także Roku 2018 .

Miejmy nadzieję, że dzięki tej akcji chociaż trochę „włączyliśmy poezję” w serca mieszkańców Łęcznej.

min dsc 1011min dsc 1027min dsc 1014min dsc 1018min dsc 10241a2amin dsc 1031min dsc 1035 copymin dsc 1036min dsc 10374amin 412356

 

 

min_TzI2016_zaj.png.2018-03-01-11-53-00.png

Jak ocenić wiarygodność informacji znalezionej w Internecie? Jak rozpoznać informację fałszywą (tzw. fake news?) Co zrobić, by spojrzeć na to samo wydarzenie z innej perspektywy? Na te i podobne pytania dotyczące przekazu informacji mogły odpowiedzieć panie z Klube e – Senior, które po raz kolejny uczestniczyły w kampanii „Tydzień z Internetem.
W tym roku motywem przewodnim kampanii, która odbywa się w dniach 19-25 marca jest krytyczne myślenie.
Na spotkaniu panie obejrzały filmik "Jak mówić o większości świata" przygotowany przez organizatorów kampanii, który zobrazował temat przewodni spotkania. „Jesteśmy odbiorcami niezliczonej liczby obrazów i wiadomości. Nie są one neutralne - przekazują jakiś obraz świata, wąską perspektywę. Mogą utrwalać i powielać stereotypy lub wręcz przeciwnie, podważać je i kwestionować”. https://www.youtube.com/watch?v=iKfxf9pAOR0 
W dalszej części panie dowiedziały się jak prawidłowo odbierać i rozumieć docierające do nas z mediów informacje o świecie.
Seniorki chętnie mówiły o źródłach informacji, z których najczęściej czerpią wiadomości o Polsce i świecie. O tym, co je zadziwia i zastanawia w odbiorze wiadomości z mediów.
Dzięki temu spotkaniu mogły nauczyć się jak uniknąć pułapek myślowych, aby nie ulec manipulacji w mediach i z dystansem odnosić się do zalewu informacji płynących z różnych źródeł medialnych.


Tydzień z Internetem to doroczna, ogólnoeuropejska kampania, której celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do poznania możliwości, jakie daje Internet. W Polsce odbywa się już po raz ósmy. W dotychczasowych edycjach wzięło udział ponad 2.000 instytucji i blisko 75.000 osób. Koordynatorem akcji jest organizacja pozarządowa All Digital, w Polsce koordynuje ją Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z partnerami.

min dsc 0952min dsc 0957min dsc 0960min dsc 0972min dsc 0976min dsc 0982min dsc 0985min dsc 0986min dsc 0994min dsc 0996min dsc 0998min dsc 0999

Dnia 13-03-2018 r,. w Filii nr 3 odbyły się zajęcia z elementów biblioterapii pt. „Silna kobieta” dla wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Podgłębokim.

W literaturze znajdziemy wiele silnych kobiecych postaci. Podczas naszego spotkania omawialiśmy cztery zupełnie różniące się od siebie bohaterki . Jane Eyre – to jedna z najsłynniejszych bohaterek powieści okresu wiktoriańskiego. Matka literackich feministek. Hermiona Granger - przyjaciółka Harryego Pottera, ambitna, pracowita, inteligentna. Przestrzegała wszystkich zasad i zawsze była fair. Katniss Everdeen – dziewczyna, która igrała z ogniem. Bardzo silna ,szlachetna , chroniąca tych, których kocha. Nie tolerująca okrucieństwa. Rosie Dunne – jako nastoletnia mama jest silna, prezentuje portret idealnej matki – posiadającej słabości i wady, ale nie poddaje się.

Wspólnie doszłyśmy do następujących wniosków : silna kobieta umie przyznać się, że potrzebuje miłości , dąży do własnego rozwoju, uczy się na błędach i kocha samą siebie.

Siła to zdolność do pokonywania przeszkód, umiejętność sprzeciwiania się niesprawiedliwości i poświęcania się w imię własnych wartości , czy dla innych.

Następne spotkanie za miesiąc.

min silna kobietamin 20180313 155528 copy

W dniu 28. marca odbyły się 3 spotkania autorskie dla dzieci z Elżbietą Bednarczyk – pisarką, tancerką i aktorką. W Bibliotece Głównej, w Filii nr 2 i 3 artystka zaprezentowała wierszowaną bajkę dla najmłodszych „Kłótnia w tornistrze". Następnie opowiadała dzieciom o Australii, o ciekawych miejscach, zwierzętach, przyrodzie. Najmłodsi mogli obejrzeć ciekawą prezentację multimedialną, na której podziwiali. piękne, kolorowe krajobrazy, miasta i budowle. Elżbieta Bednarczyk zachęcała również dzieci do czytania książek, prowadziła z nimi rozmowy przekazując pozytywne wartości i wzory do dobrego postępowania. Atrakcją spotkania był taniec cygański.
W spotkaniach uczestniczyło ok. 150 dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 i 4 oraz z Przedszkola Publicznego nr 3 i 4.
O godz. 15.00 Elżbieta Bednarczyk spotkała się w Bibliotece Głównej z dorosłymi. W trakcie spotkania przy nastrojowej muzyce czytała swoją poezję, której motywem przewodnim była kobieta i miłość. Miłym przerywnikiem były zaprezentowane przez panią Elżbietę tańce. Zaprezentowała nam taniec cygański, flamenco i arabski. Tańce były pełne dynamizmu, żywiołowości i piękna. Duże zaciekawienie wśród zaproszonych wzbudziły opowieści o Australii. Artystka posiłkując się ciekawą prezentacją multimedialną opowiedziała o życiu, zwyczajach, faunie i florze egzotycznej Australii. Na koniec zaprosiła chętne panie do wspólnego tańca.
Pamiątką ze spotkań były książki, które można było kupić, dostając również autograf autorki.

dsc 0159 mdsc 0166 mdsc 0181 mdsc 0182 mdsc 0195 mdsc 0198 mdsc 0199 mdsc 0205 mdsc 0216 mdsc 0221 mdsc 0226 mdsc 0228 mdsc 0230 mdsc 0234 mdsc 0235 mdsc 0238 mdsc 0240 mdsc 0241 mdsc 0242 mdsc 0243 mdsc 0244 m copydsc 0248 mdsc 0249 m copydsc 0250 mdsc 0260 mdsc 0261 mdsc 0269 mdsc 0283 mdsc 0287 mdsc 0293 mdsc 0302 mdsc 0312 mdsc 0326 m

wiosna_m_copy_copy.jpg

„Bo gdy wszystko w krąg rozkwita,
czas najwyższy wiosnę witać”.

W dniu 22 marca 2017 r. bibliotekarka Barbara Wójcik odwiedziła przedszkolaków z grupy „Bławatki” z Przedszkola nr 2 w Łęcznej.
To kolejne spotkanie z cyklu ”Poranek z książką” organizowane w ramach ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. W trakcie spotkania bibliotekarka czyta dzieciom wybraną książkę.
Tym razem dzieci wysłuchały książki Urszuli Kozłowskiej „Wiosna niedźwiadka i innych wierszy gromadka”. Wczoraj był pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, dlatego podczas głośnego czytania nie mogło zabraknąć tematyki wiosennej.
Przedszkolaki uważnie słuchały i z entuzjazmem odpowiadały na zadawane przez bibliotekarkę pytania.
Na zakończenie przedszkolaki otrzymały od bibliotekarki kolorowankę z motywem wiosny.

img 20170322 100055391 hdr mimg 20170322 100107407 hdr mimg 20170322 100122085 mimg 20170322 100134281 mimg 20170322 100141518 mimg 20170322 101044958 m

W dniu 21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Poezji.
Światowy Dzień Poezji to święto ustanowione przez UNESCO w 1999 r. Celem tego dnia jest promocja pisania, czytania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.
Dyskusyjny Klub Książki działający w Bibliotece Głównej włączył się w obchody tego święta i zorganizował spotkanie pn. „Lubimy poezję”.
Tego pięknego wiosennego dnia odbyło się spotkanie DKK w Przedszkolu Publicznym nr 1 w Łęcznej. Klubowicze wraz z moderatorką klubu Barbarą Wójcik spotkali się z przedszkolakami z grupy „Muchomorki” na głośnym czytaniu poezji.
Dzieci z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały wierszyków o uczuciach pochodzących z książki Anny Edyk pt. „Od złości do radości”, utworu Juliana Tuwima „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci” oraz wiersza Ludwika Jerzego Kerna pt. „ Panie Tygrysie”.
Na zakończenie przedszkolaki podziękowały za spotkanie wręczając czytającym własnoręcznie wykonane zakładki do książek oraz „Podziękowanie” dla Klubu DKK.
Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że bardzo lubią poezję!
Spotkanie zostało przygotowane w ramach akcji „Włącz poezję” zorganizowanej przez koordynatorów DKK Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz Instytut Książki.

img 20170320 132554662 mimg 20170320 132614263 mimg 20170320 132623091 mimg 20170320 132637445 mimg 20170320 132643693 mimg 20170320 132758573 mimg 20170320 132800648 mimg 20170320 132812705 mimg 20170320 132913366 mimg 20170320 133730197 mjpeg m

W dniu 21.03.2017 r.  panie z DKK spotkały się aby porozmawiać o mężczyznach w literaturze. Jedna z pierwszych omówionych książek „Kisielewscy” Mariusza Urbanka wzbudziła duże zainteresowanie. Jest to barwna opowieść o tej inteligenckiej rodzinie, od dawna zanurzonej w polskiej kulturze i naszej bogatej tradycji literackiej. Galerię wybitnych przedstawicieli rodu otwierają Jan August Kisielewski, dramaturg i jeden z założycieli kabaretu „Zielony Balonik", a także Zygmunt, pisarz, radiowiec, z przekonań piłsudczyk – ojciec Stefana Kisielewskiego. Centralną postacią książki jest sam „Kisiel", człowiek wszechstronny: kompozytor, publicysta, pisarz, wybitna osobowość życia politycznego i społecznego. W trakcie dyskusji uczestniczki Klubu stwierdziły, że to dziwna ale wyjątkowa rodzina, bo który ród mógłby poszczycić się taką liczbą ludzi znanych, wielkich, w ledwie trzech następujących po sobie pokoleniach.
Następną omówioną książką była „Niosąca radość” Krzysztofa Czarnoty. Główny bohater to mężczyzna, który pochłonięty jest robieniem kariery, przez co nie zauważa tego co najcenniejsze w życiu. Dopiero mało z pozoru znaczące wydarzenie sprawia, że zaczyna dostrzegać radość w codziennych, zwykłych sprawach.
Wśród innych omawianych na spotkaniu książek znalazły się powieści m.in. Karola Maya, Marka Twaina, Ernesta Hemingwaya.
Na zakończenie z książki „Jak wytrzymać z mężczyzną” Joanny Chmielewskiej przeczytane zostały wybrane „złote myśli” o mężczyznach. Pisarka z właściwym sobie humorem, podejmuje trudne zadanie zrozumienia mężczyzn. Jej spostrzeżenia o mężczyznach wywołują uśmiech i dystans do ludzkich przywar i stereotypów.
Na następnie spotkanie zapraszamy 18.04. 2017. Rozmawiać będziemy o Świętach Wielkanocnych w literaturze.

dsc 0144 mdsc 0149 mdsc 0153 mdsc 0155 m

Dnia 15.03.2017 w Filii nr 3 odbyły się kolejne zajęcia z elementów biblioterapii dla podopiecznych MOW w Podgłębokim z cyklu „Wszystkie książki mówią” pt. " Miłość w wieku dorastania”.
Na spotkaniu rozmawialiśmy o miłości wieku dorastania. Omawialiśmy losy bohaterów w książkach Marty Fox „Magda doc”, Krystyny Berwińskiej „Con Amore”, Krystyny Siesickiej „Jezioro osobliwości” , John Green „Gwiazd naszych wina oraz Nicolasa Sparksa „Jesienna miłość”. Bohaterowie tych powieści przeżywali różne rodzaje miłości.
Jak powiedział Antoine de Saint Exupery: „Prawdziwa miłość zaczyna się wtedy gdy niczego w zamian nie oczekujesz”. Wszyscy zgodziliśmy się z tymi słowami. Ważne jest, aby w miłości zachować odpowiedzialność, godność i szacunek do samego siebie i nie zatracić się w niej. Rozważania były przeplatane poezją Juliana Tuwima, Adama Asnyka i Marii Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej. Na zakończenie spotkania wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę Marka Grechuty do słów Adama Mickiewicza „Niepewność”.
Zajęcia przygotowała starszy kustosz Jadwiga Ćwirko

img 2015 mimg 2017 mimg 2018 m

„...zdrowie; ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, Kto cię stracił.” /”Pan Tadeusz” Adam Mickiewicz/.


W dniu 02.03.2017 r. w Bibliotece Głównej odbyło się trzecie spotkanie z cyklu „Szlachetne zdrowie” dla seniorek z klubu e –Senior. Na spotkanie zaproszeni zostali Ewa Grzesiak i Tomasz Filipczuk technicy masażyści współpracujący z Przychodnią Specjalistyczne Gabinety Lekarskie , ul. Górnicza 3. Głównym tematem spotkania było omówienie różnych technik profesjonalnego masażu. Masażyści sporo uwagi poświęcili temu, jak korzystny wpływ na organizm człowieka ma masaż. Jakie są ewentualne przeciwskazania do wykonywania masażu oraz jakie warunki zdrowotne trzeba spełniać, aby móc skorzystać z masaży leczniczych. Masażyści podkreślali zgodnie, że dla dobrego samopoczucia i zdrowia ważny jest ruch, ćwiczenia w wodzie i sport uprawiany systematycznie i stosownie do wieku.
Na spotkaniu seniorki zadawały pytania, korzystały z porad indywidulanych , zapoznały się z najnowocześniejszymi technikami uśmierzania bólu i masażu.
Na zakończenie każda seniorka dostała ulotkę m.in. z informacją o profesjonalnych masażach , przyrządach do masażu stóp, strefach odruchowych stóp i aparatach do masażu stóp.
Spotkanie przygotowała starszy kustosz Joanna Wronisz.

dsc 0133 mdsc 0129 mdsc 0134 mdsc 0139 mdsc 0140 mdsc 0142 mdsc 0143 mdsc 0125 mdsc 0131 m

W dniu 24.03.2016r. w Filii nr 4 w Zakrzowie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Spotkania z tradycją – Wielkanoc". Są to cykliczne spotkania mające na celu integrację społeczeństwa, jak również podtrzymywanie tradycji świątecznych. Jest to radosny czas, kiedy dorośli i dzieci spotykają się razem dzieląc się wspomnieniami. Opowiadają o różnych tradycjach i zwyczajach związanymi ze świętami. Młodzi z dużym zaciekawieniem wysłuchali różnych opowieści związanych z Wielkanocą.

Na spotkaniu dzieci i dorośli wspólnie wykonywali różne ozdoby i stroiki wielkanocne. Największą radością dla dzieci było zdobienie pisanek mało znaną metodą batikową, która wymaga precyzji i zdolności manualnej, jak również dużej wyobraźni. Dodatkową atrakcją był stroik zrobiony z owoców, który na koniec spotkania uczestnicy mogli degustować , składając sobie świąteczne życzenia.

Po spotkaniu każdy z uczestników wziął do domu własny wykonany stroik i „upisaną" pisankę, które ozdabiały świąteczne stoły.

Dekoracje wielkanocne stworzyły w bibliotece miły i świąteczny nastrój.

14 mthumb.html mw2 mw3 mw4 mw5 mw7 mw9 mw11 m

wesolych

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz wesołego „Alleluja"

życzy

Dyrektor i Pracownicy Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej

Informujemy, że w dniu 25 marca 2016 r. /Wielki Piątek/ Biblioteka Główna oraz Filie 1,2,3 będą czynne w godz. 8.00-13.00.

Filia nr 4 w Zakrzowie będzie nieczynna.


W dniu 26 marca  /Wielka Sobota/ wszystkie placówki będą nieczynne.

gif preschool 0261 m copy

23 marca 2016 r. uczniowie klasy I f ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej wraz z wychowawczynią Martą Bałaszek odwiedzili Oddział dla Dzieci naszej biblioteki.

Celem spotkania było zapoznanie dzieci z biblioteką i zachęcenie do korzystania z niej.

Na początku zajęć uczniowie wysłuchali opowiadania „Franklin i książka z biblioteki”, które przeczytała im bibliotekarka. Następnie poznawali „prośby książki” czyli reguły dotyczące poszanowania książek. Dzieci dowiedziały się jak można stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak wypożyczać książki.

Podczas pobytu w bibliotece uczniowie mieli możliwość zobaczenia wiele różnorodnych książek. Największym zainteresowaniem dzieci cieszyły się książki-zabawki.

Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali foldery oraz zakładki do książek.

Mamy nadzieję, że dzisiejsza lekcja biblioteczna zachęciła uczniów do korzystania z biblioteki publicznej.

dsc 0084 mdsc 0086 mdsc 0087 mdsc 0088 mdsc 0089 mdsc 0090 mdsc 0091 mdsc 0092 mdsc 0093 mdsc 0094 mdsc 0095 mdsc 0096 m

logo tydzien z internetem

„Bezpieczny e-konsument” – Tydzień z Internetem

W dniu 18.03.2016 r. seniorzy z Klubu e-Senior Biblioteki Głównej włączyli się w ogólnoeuropejską kampanię Tydzień z Internetem. Motywem przewodnim tegorocznej akcji było świadome korzystanie z Internetu i bezpieczne zakupy w sieci. Uczestnicy dowiedzieli się m.in., jakie prawa przysługują kupującym w Internecie czy jak bezpiecznie płacić za zakupy
w sieci.

Zaproszeni goście, Joanna Szymańska i Katarzyna Smolarz z Banku BPH S.A. w bardzo przystępny sposób opowiedziały seniorom m.in. jak założyć konto bankowe, jakie konta polecane są dla ludzi starszych, co należy wiedzieć o bezpiecznym korzystaniu z kont bankowych i jak utworzyć hasło do swojego konta.

Kluczowym elementem spotkania „Bezpieczny e-konsument” był quiz. Uczestnicy, odpowiadali na 10 różnych pytań. Np. jakie działania związane
z obsługą e-konta w banku powinny wzbudzić czujność? Co zrobić, jeśli kupione przez Internet buty okazują się za duże? Dokąd zwrócić się, gdy kupiony odkurzacz po miesiącu przestał działać? O czym należy pamiętać logując się do poczty e-mail z publicznego komputera, np. w bibliotece?

Na koniec seniorzy obejrzeli kilka filmików obrazujących różne sytuacje związane z bezpiecznym zakupem przez Internet.

Tydzień z Internetem to doroczna, ogólnoeuropejska kampania, której celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do poznania możliwości, jakie daje Internet. Co roku włącza się w nią kilkadziesiąt krajów. W Polsce, w ciągu pięciu edycji, w kampanii wzięło udział już 1200 instytucji i ponad 48000 osób. Koordynatorem akcji jest organizacja pozarządowa Telecentre-Europe, w Polsce koordynuje ją Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z wieloma partnerami.

Patronem honorowym Tygodnia z Internetem 2016 było Ministerstwo Cyfryzacji.

dsc 0025 mdsc 0029 mdsc 0034 mdsc 0048 mdsc 0051 mdsc 0053 m mdsc 0062 mdsc 0074 mdsc 0078 m

W dniu 31.03.2015 r. w Filii nr 1 przy ul. Górniczej 12 odbyło się otwarcie wystawy „Czarodziejskie różdżki". Prace wyeksponowane na wystawie zostały wykonane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 2, którzy brali udział w lekcji bibliotecznej „Wróżki i czarodzieje". Na wystawę wpłynęło 19 różdżek oraz 9 rysunków przedstawiających nieodzowny atrybut każdego czarodzieja. Autorzy najciekawszych prac otrzymali nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy.

1 m2 m3 m4 m5 m

W dniu 26.03.2015 r. odbyło się spotkanie „Zabawy z literaturą" dla seniorów z Klubu e-Senior, działającego w Bibliotece Głównej. To pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu „ Z biblioteką jest mi łatwiej". Na początku seniorzy obejrzeli skecz pt. „Kochające się małżeństwo" w wykonaniu seniorek. Następnie rozwiązywali krzyżówki literackie, układali wyrazy bawiąc się w skojarzenia , odgadywali przysłowia . Zabawom literackim towarzyszyły piosenki.
Spotkanie przygotowała Joanna Wronisz, która od kilku lat prowadzi szkolenia komputerowe dla seniorów z Klubu e-Senior. Autorką scenariusza skeczu pt. „Kochające się małżeństwo" i tekstów piosenek jest Stefania Misiewicz.

DSC 0165 mDSC 0175 mDSC 0176 mDSC 0180 mDSC 0179 mDSC 0184 mDSC 0178 mDSC 0186 mDSC 0190 mDSC 0193 mDSC 0196 mDSC 0200 mDSC 0201 mDSC 0204 mDSC 0187 m

W dniu 25.03. 2015 r. Anna Jusińska – koordynatorka spotkań cyklu "Senior w bibliotece" – odwiedziła Klub 50 plus działający w Osiedlowym Domu Kultury. Zaprezentowała książki ostatnio zakupione do Filii nr 1 m. in. „Czarna kobieta, biały kraj" – dalsze losy „Kwiatu Pustyni", „Rodzina z Sosnówki" Marii Ulatowskiej, „Zaklęty w cień" Nory Roberts, a także zwiastun nowego cyklu Agnieszki Lingas-Łoniewskiej pt. „Szukaj mnie wśród lawendy". Panie z zainteresowaniem przejrzały wybrane książki .

zdj.5 mzdj1 mzdj2 m

W dniu 23.02.2015r. w Filii nr 1 odbyła się lekcja biblioteczna pt. „Wróżki i czarodzieje" dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2. Uczniowie zapoznali się z literaturą zgromadzoną w bibliotece na temat wróżek i czarodziei. I tak w zaczarowanym świecie baśni spotkać można było m. in. Gargamela, Merlina, Pana Twardowskiego, Panoramiksa. Wspólnie z bibliotekarką uczniowie rozmawiali o atrybutach i symbolach magicznych postaci występujących w bajkach i legendach. Najwięcej uwagi poświęcono Harremu Potterowi i jego przygodom. Omówione zostały wszystkie części słynnego cyklu J.K Rowling. Efektem tych zajęć będą samodzielnie wykonane przez uczniów różdżki, których wystawę będzie można oglądać w bibliotece.

IMG 20150223 120852 mIMG 20150223 121050 mIMG 20150223 121101 mIMG 20150223 121409 mIMG 20150223 121554 mIMG 20150223 121702 mIMG 20150223 121747 mIMG 20150223 121945 mIMG 20150223 122923 mIMG 20150223 122946 mIMG 20150223 123231 mIMG 20150223 123435 m

Szanowni Czytelnicy!

Informujemy, że od 5.03.2015 roku udostępniamy usługę IBUK LIBRA, dzięki której istnieje możliwość korzystania z wersji elektronicznej publikacji wydawanych przez najważniejsze polskie wydawnictwa naukowe.

Aby móc skorzystać z platformy niezbędna jest rejestracja, którą umożliwią Państwu jednorazowe kody dostępne w Wypożyczalni Biblioteki Głównej oraz Filiach.

IBUK Libra - pomoc (pdf)

IBUK Libra – jak dodać kod PIN (pdf)

IBUK LIBRA - STRONA GŁÓWNA

Dodatkowych informacji udziela Teresa Kozłowska ( Wypożyczalnia Biblioteki Głównej ) – tel. 81752-02-04, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,

Nasza koleżanka Jadwiga Ćwirko zajęła II miejsce w plebiscycie Kobieta Przedsiębiorcza 2014, który organizowany był przez Media Regionalne Sp. z o.o oraz wydawcę „Dziennika Wschodniego”. Otrzymała 1143 smsów od sympatyków i czytelników.

Jadwiga Ćwirko jest kierownikiem Filii nr 3 przy ul. Jaśminowej 4. Ukończyła Uniwersytet Warszawski – kierunek Informacja Naukowa i Bibliotekoznawstwo. Prowadzi różnorodne formy pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Współpracuje ze Szkołą Podstawową nr 4 im. Jana Pawła II z Oddziałami Integracyjnymi, Środowiskowym Domem Samopomocy, Łęczyńskim Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych, Świetlicą Profilaktyczno – Wychowawczą Stowarzyszenia powrót z „U”, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Centrum Kultury i Osiedlowym Domem Kultury, Komendą Powiatową Policji w Łęcznej oraz  Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym w Podgłebokiem.

Realizuje projekty skierowane do różnych grup: „Zagrożenia w sieci”, „Narkotyki - nie daj się wciągnąć”, zajęcia z elementów biblioterapii dla młodzieży dorosłych oraz warsztaty z regionalizmu dla dzieci. Związana z programem rozwoju bibliotek. Jest absolwentką II edycji szkoły trenerskiej dla bibliotekarzy i bibliotekarek STOP-PRB.

Z jej inicjatywy w 2000 roku powstało Stowarzyszenie Ludzie Aktywni Społecznie „LAS”. Była przewodniczącą Koła Łęczna Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Udziela się  w Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej.

Czterokrotnie nominowana do  konkursu o nagrodę Anny Platto na najlepszą bibliotekarkę województwa lubelskiego, organizowanego przez  Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

Odznaczona odznaką honorową Zasłużony Działacz Kultury oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Jest kreatywna, otwarta na potrzeby ludzi, pełna twórczego zapału i zaangażowania zarówno jako bibliotekarka i działaczka społeczna.

Gratulujemy Jadzi i dziękujemy wszystkim tym, którzy oddawali głosy na naszą koleżankę.

więcej na:

http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/gallery?Site=DW&Date=20140327&Category=galeria03&ArtNo=327009994&Ref=PH&Params=Itemnr=14

oraz Dziennik Wschodni z dnia 29 marca 2014 r.

                 logo tydzien z Internetem m                   BANNER m

W dniach 25 i 27 marca 2014 r. w Bibliotece Głównej w ramach akcji „Tydzień z Internetem 2014" przeprowadzone zostały warsztaty dla seniorów pn. „Pole do popisu".
Spotkania miały na celu wprowadzenie osób starszych w świat Internetu, aby zachęcić ich poprzez wirtualny przekaz do rozwijania pasji, kompetencji oraz aktywniejszego angażowania się w życie społeczne. Eksperci prowadzący spotkania m.in. opowiedzieli seniorom z jakich urządzeń mogą korzystać, by posługiwać się Internetem, czym jest wyszukiwarka internetowa oraz jak szybko i sprawnie wyszukać potrzebne informacje. W dalszej części seniorzy wykonywali ćwiczenia. Dodatkową atrakcją dla uczestników była możliwość komunikowania się poprzez czat i zadawania pytań prowadzącym spotkania.
W wideokonferencji na żywo uczestniczyli seniorzy z Klubu e –Senior działającego przy naszej bibliotece. Uczestnictwo w „Tygodniu z Internetem 2014" było dla nich dodatkową ofertą , zachęcającą do zdobywania wiedzy i poszerzenia umiejętności komputerowych.
Na koniec każdego spotkania seniorzy otrzymali pamiątkowe dyplomy z logo międzynarodowej kampanii „Tydzień z Internetem 2014".
Spotkania odbywały się poprzez łącza internetowe w czasie rzeczywistym – podobnie do telewizji śniadaniowych, a sygnał nadawania transmitowany był przez Internet i mógł być odbierany tylko w Internecie.

DSC 0288 mDSC 0285 mDSC 0293 mDSC 0284 mDSC 0304 mDSC 0305 mDSC 0306 mDSC 0307 mDSC 0308 mDSC 0309 mDSC 0310 mDSC 0312 m

 

 

herbert                                                                                                    herbert 2

Biblioteka Główna oraz jej Filie przystąpiły do ogólnopolskiej akcji" Czytam w podróży ... Herberta", której celem jest nie tylko upowszechnienie twórczości Zbigniewa Herberta, ale także popularyzacja czytelnictwa w ogóle. Organizatorem akcji  jest Fundacja im. Zbigniewa Herberta.     

27 marca każdy kto odwiedzi naszą bibliotekę otrzyma zakładkę do książek z fragmentami utworów Zbigniewa Herberta.

Cieszymy się bardzo, że dzięki tej akcji zachęcimy naszych czytelników do zapoznania się z twórczością patrona naszej biblioteki.

 

Page1Page2Page3

logo tydzien z Internetem m

 

 

Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej bierze udział w międzynarodowej akcji „Tydzień z Internetem 2014". Celem akcji jest zachęcenie jak największej liczby osób do korzystania z Internetu w bibliotece.
W dniach 25,27. marca 2014 r. o godz. 15.00 w Bibliotece Głównej odbędą się dwa spotkania dla seniorów z Klubu e-Senior. Dzięki technologii transmisji oline przeprowadzone zostaną dla nich warsztaty z podstaw korzystania z Internetu.


Tydzień z Internetem (Get Online Week) to doroczna ogólnoeuropejska kampania koordynowana przez sieć organizacji Telecentre-Europe, mająca na celu zachęcenie jak największej liczby osób do skorzystania z Internetu. Kampanię aktywnie wspiera Neelie Kroes, Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej i Komisarz Unii Europejskiej ds. Agendy Cyfrowej.
Koordynatorem kampanii „Tydzień z Internetem" w Polsce jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.


Kampanię objął honorowym patronatem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

logo czerwone m

 

1. Organizator konkursu
. Organizatorem konkursu jest Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej.
2. Uczestnicy
. Konkurs jest dostępny dla wszystkich fotografujących od 14 roku życia z terenu Powiatu Łęczyńskiego.
3. Warunki konkursu
. Uczestnicy składają prace konkursowe w formie papierowej bądź elektronicznej ( płyta CD, pendrive) w siedzibie MGBP ul. Bożniczna 21 , 21-010 Łęczna , lub wysyłają e-mailem na adres biblioteki : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 30.04.2014r.
. Zdjęcia należy opisać podając imię i nazwisko autora oraz numer telefonu i/lub adres e- mailowy , rok wykonania zdjęcia i jego tytuł.
. Każdy uczestnik może złożyć lub nadesłać maksymalnie 3 prace.
. Format zdjęć minimum 15x21.
. Technika wykonania zdjęć jest dowolna.
4. Rozstrzygnięcie konkursu
. Komisja konkursowa wyłoni zwycięzców i ogłosi wyniki 13. 05.2014 r. na stronie internetowej biblioteki.
. Na autorów najlepszych zdjęć czekają nagrody.
5. Postanowienia końcowe
. Złożenie prac oznacza akceptację warunków konkursu.
. Zdjęcia nie będą zwracane. Z chwilą dostarczenia fotografie przechodzą na własność organizatora, który przejmuje autorskie prawa majątkowe do nadesłanych prac.
. Prace konkursowe mogą być opublikowane w mediach, na stronie internetowej organizatora, w różnych materiałach organizatora, bez honorarium, tylko w ramach promocji zgodnie z ustawą z dn. 04.02.1994 o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz. U. 2000r. nr 80, poz. 904 z późniejszymi zmianami).
. Nagrody można odebrać po okazaniu dokumentu tożsamości lub legitymacji szkolnej w siedzibie MGBP Łęczna ul. Bożniczna 21, 21-010 Łęczna
. Uczestnictwo w konkursie jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. nr 133 z 1997r. z późniejszymi zmianami).

Uprzejmie informujemy, że w dniu 29 marca (Wielki Piątek) Biblioteka Główna i jej Filie będą czynne do godz. 14.00.

W Wielką Sobotę placówki będą nieczynne.

W dniu 26 marca 2013 r. odbyło się spotkanie DKK dla młodzieży.
Tematem dyskusji były książki z kwiatem (rośliną) w tytule.

 DSC 0285 DSC 0284  DSC 0286 DSC 0287

Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych zaprasza
na spotkanie (WYJĄTKOWO) w dniu
20 marca 2013r. (środa) na godz. 12.00 w M-GBP w Łęcznej ul. Bożniczna 21.
Tematem spotkania będzie przeczytana ostatnio książka.

Dnia 6.03.2013 w Filii nr 3 zorganizowane zostały warsztaty dla uczniów z Gimnazjum Zespołu Szkół nr 2 w Łęcznej pt. „Kobieta w poezji". Warsztaty prowadzone były przez Barbarę Kroczycką – Żuk poetkę łęczyńską i bibliotekarkę Jadwigę Ćwirko.
Spotkanie poprzedziła krótka informacja na temat Pań, które w różnej formie brały udział w Powstaniu Styczniowym. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali wiadomości o żonie Jarosława Dąbrowskiego, historię Henryki Pustowójtówny autorki hymnu „Boże coś Polskę", o znanej już uczniom, autorce cennych powieści o powstaniu Elizie Orzeszkowej i o matce marszałka Piłsudskiego Marii Bilińskiej Piłsudskiej. Były to kobiety bohaterki.
Rozmowa o poezji rozpoczęła się od przypomnienia kilku postaci ważnych w historii europejskiej literatury (Homer, Safona, Dante, Szekspir). Następnie uczniowie otrzymali kartki z wierszami o kobietach znanych poetów polskich. Pięknie odczytane wiersze nagradzane były gromkimi brawami.
Następnie młodzież wspólnie z Barbarą Korczycką- Żuk zwiedziła wystawę „Cztery pory roku na Bobrownikach „Wdzierki z liberatury".

/tekst: Jadwiga Ćwirko, Filia nr 3/

Zdjecie0096 Zdjecie0110Zdjecie0113Zdjecie0114

W dniu 20 marca 2012 roku odbyło się dwudzieste dziewiąte spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotkałyśmy się w dziewięcioosobowym składzie.

 

Tematem naszych rozmów była twórczość Wisławy Szymborskiej.

Wisława Szymborska –  poetka, eseistka, krytyk literacki, tłumaczka, felietonistka.

Jest laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1996 roku „ za poezję, która z ironiczna precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”.

 

Klubowiczki przeczytały na głos wybrane przez siebie wiersze, a następnie podzieliły się swoimi opiniami. Były to następujące utwory: Jak się czuję, Kot w pustym mieszkaniu, Widziane z góry, Miniatura średniowieczna, Wielka liczba, Dnia 16 maja 1973 roku, O śmierci bez przesady, Labirynt, Odzież.

 Panie są zdania, że poetka jest wprawdzie oszczędna w słowach, ale jej wiersze przemawiają do serca i do rozumu. Utwory Szymborskiej uchodzą za proste, ale jednocześnie przesiąknięte są głębokim intelektualizmem. Porusza w nich sprawy ważne, refleksje związane z egzystencją człowieka i jego miejscem w świecie. Posługuje się liryką maski, gdzie podmiotami są zwierzęta czy przedmioty np. kot, kamień.

„Umrzeć – tego nie robi się kotu”

Odrębną pozycję w jej twórczości zajmują limeryki, moskaliki, lepieje, odwódki, altriutki, podsłuchańce. Wydane zostały w zbiorku Rymowanki, czyli wierszyki dla dużych dzieci.

Są to przezabawne teksty z wyklejankami autorki.

Całą poważną i tę zabawną twórczość polecamy wszystkim Czytelnikom.

alt alt

 

Na następne spotkanie zapraszamy 17 kwietnia 2012 roku na godz. 12.00.

Rozmawiać będziemy o książkach Barbary Kosmowskiej.

W dniu 15 marca odbyło się siedemnaste spotkanie DKK

Spotkałyśmy się w dziewięcioosobowym składzie.

Tematem naszych rozmów była twórczość prozatorska Jacka Dehnela.

Jacek Dehnel ur. 1.V. 1980 r. w Gdańsku. Absolwent polonistyki na UW. Mieszka w Warszawie. Laureat Nagrody Kościelskich w 2005 oraz Paszportu Polityki za rok 2006 w kategorii literatura.

Pierwszą omawianą przez nas książką była „Lala". Tytułowa bohaterka jest babcią pisarza.

Czytelniczki były zachwycone książką, jak również osobowością autora, młodego człowieka, dla którego babcia jest postacią wyjątkową.

Dehnel zachwycił wszystkie panie swoją osobowością i poświęceniem się dla babci.

Babcia opowiada swoje dzieje, a wnuk te opowieści spisuje, męcząc się przy tym trochę, bo nie są to opowieści uporządkowane i spójne, a ciągłe dygresje, anegdoty i drobiazgowe opisy powodują, że łatwo się w nich można zagubić. A do tego wszystkiego babcia w miarę upływu czasu zaczyna tracić pamięć i mylić różne fakty i osoby. W książce opowieści nie układają się chronologicznie, co może sprawiać czytelnikowi trudności w śledzeniu dziejów rodziny, ale na to babcia ma odpowiedź: „To sobie przeczyta dwa razy".

Opowieści są interesujące, pełne życia, humoru, a ich tłem jest Polska i jej dzieje. Nie brakuje tam rewolucji, wojny, kontaktów z Żydami, Rosjanami i Niemcami, licznych bankructw, miłości, przeprowadzek, kłopotów szkolnych, wspomnień o różnych ludziach, często ogólnie znanych.

Drugą omawiana przez nas książką była „Balzakiana"

„Balzakiana" to cztery minipowieści wyrosłe z zainteresowań pisarza twórczością Honoriusza Balzaca. Lektura „Komedii ludzkiej" sprawiła, że Jacek Dehnel uwspółcześnił niektóre motywy z Balzacowskich XIX wiecznych realiów. Podobieństw do Balzacowskiej „Komedii ludzkiej" jest sporo (nie wszystkie znamy). Reguły rządzące Balzakiańskim światem to: ambicja, chciwość, pogoń za sławą, małostkowość, głupota, cynizm i wyrachowanie. Jest tu historia kupca bławatnego, którego córka wyszła za mąż za wschodząca gwiazdę malarstwa, ale awans społeczny nie był kluczem do szczęścia. Jest historia nieszczęsnej Tońki, w której rodzeństwo widziało worek pieniędzy, a nie człowieka i gdy ta zaniemogła „przerzucali się" biedaczką. Jest też historia potomka podupadłej arystokracji, który żył z edukowania córek nuworyszy. Jest historia zapomnianej gwiazdy piosenki, którą na siłę postanowiono „odgrzać". Piękny zbiorek zawierający bogactwo charakterów, które ewoluują w toku akcji.

Ostatnią omawianą przez nas pozycją była książka „Rynek w Smyrnie".

Jest ona zbiorem opowiadań pisanych w latach 1999-2002, z których wyłania się obraz świata zaczarowanego, utkanego ze szczegółów pozornie nieistotnych – drobnych gestów, zapachów, smaków i barw.

Trzy z nich zostały osadzone we włoskich dekoracjach, dwa kolejne w niemiecko-austriackich, „Filc" jest powtórzeniem wątków znanych z „Lali".

Pierwsze opowiadanie „Patrząc na Stromboli" jest beznamiętnym dialogiem przemawiającej do siebie pary zakochanych. Dokładnie opisany jest dzień za dniem - od śniadania do kolacji.

Drugie opowiadanie „Rynek w Smyrnie" opisuje spotkanie nuworysza ze Śmiercią. Kolejne „Olaf Farbiarczyk" to opowieść o zderzeniu sacrum i profanum. Ostatnie opowiadanie „Filc" stanowi preludium do „Lali" – zarysowane zostają w nim portrety kobiet, wśród których wychowywał się młody artysta.

Następne spotkanie DKK odbędzie się w kwietniu. Będzie to spotkanie autorskie z Jackiem Dehnelem. Szczegóły podamy później na naszej stronie internetowej.

W dniu 09 marca 2010 r. uczestnicy DKK spotkali się, aby porozmawiać o prozie Wiesława Myśliwskiego.
Wiesław Myśliwski to pisarz kreujący wizję chłopskiego losu i tradycyjnej wspólnoty wiejskiej w perspektywie uniwersalnych prawd o świecie i człowieku.
Dwukrotny laureat nagrody literackiej Nike: 1997 r. za „Widnokrąg” oraz 2007 r. za „Traktat o łuskaniu fasoli”.
„Traktat o łuskaniu fasoli” napisany jest piękną polszczyzną. Ten monolog starego człowieka i jego przedziwnego rozmówcy można traktować wielorako. Jako spowiedź u schyłku życia, podsumowanie w obliczu śmierci. Bohater opisuje je bardzo spokojnie, refleksyjnie, bez gwałtownych zwrotów w akcji, (chociaż jego życie nie było pozbawione dramatycznych wydarzeń). Pomimo tego, że akcja toczy się wolno, to od emocji w powieści aż bulgocze. Każdy może wyłuskać coś dla siebie. Jest w tej powieści mnóstwo perełek – myśli, sentencji, które mogą pojawić się tylko w umyśle człowieka starego, który wiele przeżył i patrzy z zupełnie innej perspektywy na sprawy tego świata.
Lektura godna polecenia wszystkim czytelnikom.
„Kamień na kamieniu” to kolejna powieść, którą omawialiśmy. Oparta na długim monologu narratora – Szymona Pietruszki. Myśliwski osadza akcję powieści w czasie zmian w relacjach miasto – wieś. Przemieszanie środowisk w wyniku odpływu chłopów do miast skutkuje tym, że zanikają tradycje czy obyczaje wiejskie, inna staje się mentalność chłopska. U Myśliwskiego odnajdujemy powiązanie człowieka z naturą wpisane w rytm przyrody. Zmiany ustrojowe po II wojnie światowej powodują rozluźnienie tych odwiecznych stosunków. Naturę wypiera miasto.
„Widnokrąg” to kolejna wybitna powieść Wiesława Myśliwskiego. Jest zapisem poszerzania granic osobistego widnokręgu człowieka, jego kolejnymi życiowymi doświadczeniami. Są to różne doświadczenia: pierwszej rozpaczy, pierwszej miłości; odkrycia dwoistości prawdy o ludziach. Pisarz w mistrzowski sposób przeniósł tę meandryczną narrację do powieści.


Kolejne spotkanie odbędzie się 16 kwietnia o godz. 1100 z Beatą Tadlą, dziennikarką TVN24, a zarazem autorka książki „Pokolenie` 89 czyli dzieci PRL – u w wolnej Polsce”.

W dniu 09 marca 2010 r. uczestnicy DKK spotkali się, aby porozmawiać o prozie Wiesława Myśliwskiego.
Wiesław Myśliwski to pisarz kreujący wizję chłopskiego losu i tradycyjnej wspólnoty wiejskiej w perspektywie uniwersalnych prawd o świecie i człowieku.
Dwukrotny laureat nagrody literackiej Nike: 1997 r. za „Widnokrąg” oraz 2007 r. za „Traktat o łuskaniu fasoli”.
„Traktat o łuskaniu fasoli” napisany jest piękną polszczyzną. Ten monolog starego człowieka i jego przedziwnego rozmówcy można traktować wielorako. Jako spowiedź u schyłku życia, podsumowanie w obliczu śmierci. Bohater opisuje je bardzo spokojnie, refleksyjnie, bez gwałtownych zwrotów w akcji, (chociaż jego życie nie było pozbawione dramatycznych wydarzeń). Pomimo tego, że akcja toczy się wolno, to od emocji w powieści aż bulgocze. Każdy może wyłuskać coś dla siebie. Jest w tej powieści mnóstwo perełek – myśli, sentencji, które mogą pojawić się tylko w umyśle człowieka starego, który wiele przeżył i patrzy z zupełnie innej perspektywy na sprawy tego świata.
Lektura godna polecenia wszystkim czytelnikom.
„Kamień na kamieniu” to kolejna powieść, którą omawialiśmy. Oparta na długim monologu narratora – Szymona Pietruszki. Myśliwski osadza akcję powieści w czasie zmian w relacjach miasto – wieś. Przemieszanie środowisk w wyniku odpływu chłopów do miast skutkuje tym, że zanikają tradycje czy obyczaje wiejskie, inna staje się mentalność chłopska. U Myśliwskiego odnajdujemy powiązanie człowieka z naturą wpisane w rytm przyrody. Zmiany ustrojowe po II wojnie światowej powodują rozluźnienie tych odwiecznych stosunków. Naturę wypiera miasto.
„Widnokrąg” to kolejna wybitna powieść Wiesława Myśliwskiego. Jest zapisem poszerzania granic osobistego widnokręgu człowieka, jego kolejnymi życiowymi doświadczeniami. Są to różne doświadczenia: pierwszej rozpaczy, pierwszej miłości; odkrycia dwoistości prawdy o ludziach. Pisarz w mistrzowski sposób przeniósł tę meandryczną narrację do powieści.


Kolejne spotkanie odbędzie się 16 kwietnia o godz. 1100 z Beatą Tadlą, dziennikarką TVN24, a zarazem autorka książki „Pokolenie` 89 czyli dzieci PRL – u w wolnej Polsce”.

 

W dniu 09 marca 2010 r. uczestnicy DKK spotkali się, aby porozmawiać o prozie Wiesława Myśliwskiego.
Wiesław Myśliwski to pisarz kreujący wizję chłopskiego losu i tradycyjnej wspólnoty wiejskiej w perspektywie uniwersalnych prawd o świecie i człowieku.
Dwukrotny laureat nagrody literackiej Nike: 1997 r. za „Widnokrąg” oraz 2007 r. za „Traktat o łuskaniu fasoli”.
„Traktat o łuskaniu fasoli” napisany jest piękną polszczyzną. Ten monolog starego człowieka i jego przedziwnego rozmówcy można traktować wielorako. Jako spowiedź u schyłku życia, podsumowanie w obliczu śmierci. Bohater opisuje je bardzo spokojnie, refleksyjnie, bez gwałtownych zwrotów w akcji, (chociaż jego życie nie było pozbawione dramatycznych wydarzeń). Pomimo tego, że akcja toczy się wolno, to od emocji w powieści aż bulgocze. Każdy może wyłuskać coś dla siebie. Jest w tej powieści mnóstwo perełek – myśli, sentencji, które mogą pojawić się tylko w umyśle człowieka starego, który wiele przeżył i patrzy z zupełnie innej perspektywy na sprawy tego świata.
Lektura godna polecenia wszystkim czytelnikom.
„Kamień na kamieniu” to kolejna powieść, którą omawialiśmy. Oparta na długim monologu narratora – Szymona Pietruszki. Myśliwski osadza akcję powieści w czasie zmian w relacjach miasto – wieś. Przemieszanie środowisk w wyniku odpływu chłopów do miast skutkuje tym, że zanikają tradycje czy obyczaje wiejskie, inna staje się mentalność chłopska. U Myśliwskiego odnajdujemy powiązanie człowieka z naturą wpisane w rytm przyrody. Zmiany ustrojowe po II wojnie światowej powodują rozluźnienie tych odwiecznych stosunków. Naturę wypiera miasto.
„Widnokrąg” to kolejna wybitna powieść Wiesława Myśliwskiego. Jest zapisem poszerzania granic osobistego widnokręgu człowieka, jego kolejnymi życiowymi doświadczeniami. Są to różne doświadczenia: pierwszej rozpaczy, pierwszej miłości; odkrycia dwoistości prawdy o ludziach. Pisarz w mistrzowski sposób przeniósł tę meandryczną narrację do powieści.


Kolejne spotkanie odbędzie się 16 kwietnia o godz. 1100 z Beatą Tadlą, dziennikarką TVN24, a zarazem autorka książki „Pokolenie` 89 czyli dzieci PRL – u w wolnej Polsce”.

 

W dniu 09 marca 2010 r. uczestnicy DKK spotkali się, aby porozmawiać o prozie Wiesława Myśliwskiego.
Wiesław Myśliwski to pisarz kreujący wizję chłopskiego losu i tradycyjnej wspólnoty wiejskiej w perspektywie uniwersalnych prawd o świecie i człowieku.
Dwukrotny laureat nagrody literackiej Nike: 1997 r. za „Widnokrąg” oraz 2007 r. za „Traktat o łuskaniu fasoli”.
„Traktat o łuskaniu fasoli” napisany jest piękną polszczyzną. Ten monolog starego człowieka i jego przedziwnego rozmówcy można traktować wielorako. Jako spowiedź u schyłku życia, podsumowanie w obliczu śmierci. Bohater opisuje je bardzo spokojnie, refleksyjnie, bez gwałtownych zwrotów w akcji, (chociaż jego życie nie było pozbawione dramatycznych wydarzeń). Pomimo tego, że akcja toczy się wolno, to od emocji w powieści aż bulgocze. Każdy może wyłuskać coś dla siebie. Jest w tej powieści mnóstwo perełek – myśli, sentencji, które mogą pojawić się tylko w umyśle człowieka starego, który wiele przeżył i patrzy z zupełnie innej perspektywy na sprawy tego świata.
Lektura godna polecenia wszystkim czytelnikom.
„Kamień na kamieniu” to kolejna powieść, którą omawialiśmy. Oparta na długim monologu narratora – Szymona Pietruszki. Myśliwski osadza akcję powieści w czasie zmian w relacjach miasto – wieś. Przemieszanie środowisk w wyniku odpływu chłopów do miast skutkuje tym, że zanikają tradycje czy obyczaje wiejskie, inna staje się mentalność chłopska. U Myśliwskiego odnajdujemy powiązanie człowieka z naturą wpisane w rytm przyrody. Zmiany ustrojowe po II wojnie światowej powodują rozluźnienie tych odwiecznych stosunków. Naturę wypiera miasto.
„Widnokrąg” to kolejna wybitna powieść Wiesława Myśliwskiego. Jest zapisem poszerzania granic osobistego widnokręgu człowieka, jego kolejnymi życiowymi doświadczeniami. Są to różne doświadczenia: pierwszej rozpaczy, pierwszej miłości; odkrycia dwoistości prawdy o ludziach. Pisarz w mistrzowski sposób przeniósł tę meandryczną narrację do powieści.


Kolejne spotkanie odbędzie się 16 kwietnia o godz. 1100 z Beatą Tadlą, dziennikarką TVN24, a zarazem autorka książki „Pokolenie` 89 czyli dzieci PRL – u w wolnej Polsce”.

W dniu 09 marca 2010 r. uczestnicy DKK spotkali się, aby porozmawiać o prozie Wiesława Myśliwskiego.
Wiesław Myśliwski to pisarz kreujący wizję chłopskiego losu i tradycyjnej wspólnoty wiejskiej w perspektywie uniwersalnych prawd o świecie i człowieku.
Dwukrotny laureat nagrody literackiej Nike: 1997 r. za „Widnokrąg” oraz 2007 r. za „Traktat o łuskaniu fasoli”.
„Traktat o łuskaniu fasoli” napisany jest piękną polszczyzną. Ten monolog starego człowieka i jego przedziwnego rozmówcy można traktować wielorako. Jako spowiedź u schyłku życia, podsumowanie w obliczu śmierci. Bohater opisuje je bardzo spokojnie, refleksyjnie, bez gwałtownych zwrotów w akcji, (chociaż jego życie nie było pozbawione dramatycznych wydarzeń). Pomimo tego, że akcja toczy się wolno, to od emocji w powieści aż bulgocze. Każdy może wyłuskać coś dla siebie. Jest w tej powieści mnóstwo perełek – myśli, sentencji, które mogą pojawić się tylko w umyśle człowieka starego, który wiele przeżył i patrzy z zupełnie innej perspektywy na sprawy tego świata.
Lektura godna polecenia wszystkim czytelnikom.
„Kamień na kamieniu” to kolejna powieść, którą omawialiśmy. Oparta na długim monologu narratora – Szymona Pietruszki. Myśliwski osadza akcję powieści w czasie zmian w relacjach miasto – wieś. Przemieszanie środowisk w wyniku odpływu chłopów do miast skutkuje tym, że zanikają tradycje czy obyczaje wiejskie, inna staje się mentalność chłopska. U Myśliwskiego odnajdujemy powiązanie człowieka z naturą wpisane w rytm przyrody. Zmiany ustrojowe po II wojnie światowej powodują rozluźnienie tych odwiecznych stosunków. Naturę wypiera miasto.
„Widnokrąg” to kolejna wybitna powieść Wiesława Myśliwskiego. Jest zapisem poszerzania granic osobistego widnokręgu człowieka, jego kolejnymi życiowymi doświadczeniami. Są to różne doświadczenia: pierwszej rozpaczy, pierwszej miłości; odkrycia dwoistości prawdy o ludziach. Pisarz w mistrzowski sposób przeniósł tę meandryczną narrację do powieści.


Kolejne spotkanie odbędzie się 16 kwietnia o godz. 1100 z Beatą Tadlą, dziennikarką TVN24, a zarazem autorka książki „Pokolenie` 89 czyli dzieci PRL – u w wolnej Polsce”.

Dyskusyjny Klub Książki przy MGBP im. Z. Herberta w Łęcznej  zaprasza na
spotkanie- wyjątkowo- w dniu 09 marca 2010 r. (wtorek) na godz. 12.00 w Czytelni.

Rozmawiać będziemy o prozie Wiesława Myśliwskiego.