26 kwietnia dzieci z grupy Słoneczka Publicznego Przedszkola Nr 4 w Łęcznej, wraz z nauczycielem odwiedziły Filia nr 2 przy ul. Obrońców Pokoju 1.
Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Tematem spotkania było zapoznanie maluchów z biblioteką. Dzieci z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach w dziale dla najmłodszych. Następnie wypożyczyły książki do przedszkola z obietnicą na następne spotkanie w bibliotece.
Do zobaczenia!

 

26 kwietnia dzieci z grupy Żabki Publicznego Przedszkola Nr 4 w Łęcznej, wraz z nauczycielem odwiedziły Filię nr 2 przy ul. Obrońców Pokoju 1.
Tematem spotkania była wiosna i jej zwiastuny w przyrodzie. Przedszkolaki wysłuchały informacji o wiośnie z książki Marii Kownackiej Razem ze słonkiem. Wiosna, a następnie odpowiadały na zagadki związane z tą piękną porą roku. Głównym bohaterem spotkania był bocian. Dzieci dowiedziały się o nim ciekawostek i obejrzały fotografie boćka.
Rok 2022 ogłoszony jest rokiem Marii Konopnickiej. Z tej okazji dzieci wysłuchały utworów pisarki Podróż na bocianie i Bocian, które przeczytała bibliotekarka.
Na zakończenie wizyty dzieci wypożyczyły książki i z uśmiechem na twarzy udały się do przedszkola.

 

W dniu 22.04. 2022 r. w Filii nr 1 na ul. Górniczej 12 odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci.
Tematem dyskusji była książka „Ucieczka w dzicz” z cyklu Wojownicy. Wybór tej lektury był jednogłośny, gdyż w tej grupie wiekowej jest to ostatnio hit czytelniczy. Bohaterami tego cyklu są klany kotów. Uczestnicy klubu są zafascynowani przygodami tych sympatycznych kotów. Posiadają książki o dzielnych kocich wojownikach we własnych zbiorach domowych. A tematyka jest tak inspirująca, że skłania do wielu ciekawych zabaw. Okazuje się, że na Osiedlu Samsonowicza działają klany „dwunożnych”, więc gdyby ktoś z naszych czytelników był zainteresowany i orientował się w tematyce równie dobrze jak nasi oczytani klubowicze to zachęcamy do wyjścia na swój plac zabaw i bacznego obserwowania …a nuż uda wam się przyłączyć do jakiegoś dzielnego klanu.

Następne spotkanie odbędzie się 13 maja o godz. 14.30 w Tygodniu Bibliotek. Omawiana będzie książka "Mała wojna" Katarzyny Ryrych.

Zapraszamy serdecznie zainteresowanych.

Za nami poświąteczne spotkanie DKK „Pod Różą”, którego tematem były ostatnio przeczytane książki. Lektury, które omawiałyśmy były różnorodne, od wspomnień po beletrystykę.
Remigiusz Grzela „Bądź moim Bogiem”, Maria Stauber „Musisz tam wrócić. Historia przyjaźni Lusi Gelmont i Zuzanny Ginczanki”, Filip Zawada „Psy pociągowe”, Suee Monk Kidd „Opactwo świętego grzechu”, Anna Sakowicz „Siła miłości”.
Zachęcamy czytelników do sięgnięcia po ww. książki, które pełne są wzruszających przeżyć, przemyśleń i zachęcają do refleksji nad życiem i światem.
Kolejne spotkanie odbędzie się 18 maja 2022 roku o godz. 16.00 w siedzibie Filii nr 2 ul. Obrońców Pokoju 1.
Serdecznie zapraszam wszystkich chętnych na spotkanie.
Do zobaczenia!

 

W tym roku z okazji 79. rocznicy Powstania w getcie warszawskim po raz kolejny wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji „Żonkile” we współpracy z organizatorem Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. 19 kwietnia pracownicy naszych bibliotek założyli papierowego żonkila i rozdawali je także naszym czytelnikom. Filia nr 3 w ramach tegorocznych obchodów w dniach 20 – 22 kwietnia 2022 r. przygotowała lekcje biblioteczne dla chętnych klas ze Szkoły Podstawowej nr 2 i nr 4. Naszymi gośćmi byli uczniowie z kl. 8 e z nauczycielem historii Ewą Marzec, kl. 6 a z wychowawcą Rafałem Brzozowskim i nauczycielem biblioteki Małgorzatą Zielińską, kl. 8 f z nauczycielem historii Lidią Szczęsną ze Szkoły Podstawowej nr 2, kl. 5 c z nauczycielem historii Martą Klepką , 8 c z nauczycielem historii Małgorzatą Dąbrowską ze Szkoły Podstawowej nr 4.

Uczniowie poznali ideę akcji „Żonkile” i otrzymali papierowe kwiaty. Następnie obejrzeli film poświęcony Powstaniu w getcie warszawskim pt.: „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie wrszawskim1943.”, w którym poznali przebieg powstania oraz postać Marka Edelmana. Jako jeden z ocalałych z powstania swoją postawą przyczynił się do utrwalenia daty 19 kwietnia 1943 r. w świadomości pokoleń. Prowadząca spotkanie Ewa Grzesiak, opowiedziała uczestnikom o trudnej sytuacji ludności żydowskiej na ziemiach polskich, w czasie okupacji niemieckiej i o gettcie istniejącym także w Łęcznej. Zachęciła też uczniów do lektury regionalnych wydawnictw m.in.. „Łęczna Studia z dziejów miasta” pod red. E. Horocha i czasopisma Merkuriusz Łęczyński, związanych z tematem lokalnej społeczności żydowskiej. Na towarzyszącej wystawce książek uczestnicy mogli poznać m. in. książki: H. Krall pt.: „Zdążyć przed Panem Bogiem”, oraz M. Edelmana pt.: „ I była miłość w gettcie”, która powstała na szczególną prośbę autora. 

Dziękujemy wszystkim za udział. Zapraszamy w przyszłym roku.

 

 

Nasza Biblioteka już po raz piąty bierze udział w Ogólnopolskiej akcji społeczno - edukacyjnej Żonkile we współpracy z organizatorem akcji Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, upamiętniającej rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku.
Dlaczego żonkile?
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przynosił żonkile pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim, co roku przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”.
W 2022 roku przypada 79 - ta rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim
W tym roku oprócz, rozdawania papierowych żonkili naszym czytelnikom i organizowania spotkań z dziećmi i młodzieżą - zapraszamy wszystkich czytelników do zapoznania się z opowiadaniem i słuchowiskiem Marcina Szczygielskiego pt.: „Prawdziwi Przyjaciele” o trudnych losach ludności żydowskiej pod okupacja niemiecką.
https://polin.pl/system/files/attachments/Prawdziwi%20przyjaciele_tekst_opowiadania.pdf
W naszych placówkach posiadamy ciekawą literaturę związaną z Powstaniem w gettcie warszawskim oraz losami ludności żydowskiej w Polsce.
Zapraszamy do naszych bibliotek.

 

 

Organizator konkursu

1. Organizatorem konkursu jest Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej.

Uczestnicy

2. Konkurs jest dostępny dla wszystkich czytelników naszej biblioteki.

Warunki konkursu

3. Uczestnicy wykonują zdjęcie z książką wypożyczoną w naszej bibliotece i wysyłają je e-mailem na adres biblioteki : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub na messenger’a Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Łęcznej do 06.05.2022r.

4. Zdjęcie należy opisać podając imię i nazwisko osoby biorącej udział w konkursie oraz numer telefonu.

Rozstrzygnięcie konkursu

5. Komisja konkursowa wyłoni zwycięzców i ogłosi wyniki 13.05.2022 r. na stronie internetowej oraz Facebook’u biblioteki.

6. Laureaci otrzymają nagrody i wyróżnienia.

Postanowienia końcowe

7. Złożenie prac oznacza akceptację warunków konkursu.

8. Z chwilą dostarczenia fotografie przechodzą na własność organizatora, który przejmuje autorskie prawa majątkowe do nadesłanych prac.

9. Dane osobowe, w tym wizerunek będą nieodpłatnie wykorzystywane i rozpowszechnianie za pośrednictwem dowolnej techniki i metody w materiałach promocyjnych i fotograficznych w celu realizacji Konkursu „Pokaż się z książką z naszej Biblioteki” – (przeprowadzenie konkursu, wyłonienie zwycięzców, przyznanie i odbiór nagród, promocja - umieszczenie danych osobowych i wizerunków na stronach www, facebooku) przez MGBP w Łęcznej.

W dniu 13 kwietnia 2022 r. Bibliotekę Główną odwiedziła grupa „Krasnoludki” z Przedszkola Publicznego nr 1 w Łęcznej.
Przedszkolaki wzięły udział w zajęciach dotyczących Świąt Wielkanocnych.
Na początku spotkania dzieci wysłuchały głośnego czytania książki z serii Przygody Fenka pt. „Wielkanoc” oraz obejrzały film pt.
” Kazio i tradycje wielkanocne”.
Następnie przedszkolaki brały udział w zabawach skojarzeniowych oraz pomagały w przygotowaniu wielkanocnego koszyczka.
Był także czas na wykonanie pracy plastycznej – kolorowanie wielkanocnej babki – oraz słodki poczęstunek.
Mamy nadzieję, że dzisiejsze spotkanie poszerzyło wiedzę dzieci na temat Świąt Wielkanocnych.
 

W dniu 12.04.2022 r. Bibliotekę Główną przy ul. Bożnicznej 21 odwiedziła klasa 5 b ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Łęcznej z nauczycielami. Uczniowie wzięli udział w zajęciach dotyczących Świąt Wielkanocnych. Dzieci opowiadały z czym kojarzą im się święta Wielkiej Nocy, obejrzały film dotyczący zwyczajów wielkanocnych, a następnie czytały wiersze o Wielkanocy i wiośnie autorstwa Marii Konopnickiej. Były także konkurencje ruchowe i odgadywanie zagadek wielkanocnych, za które uczniowie otrzymywali czekoladowe pisanki. Na koniec zajęć, przy miłych melodiach piosenek wielkanocnych, uczniowie wykonywali kartki wielkanocne.
 

 

W dniu 12 kwietnia 2022 r. Oddział dla Dzieci Biblioteki Głównej przy ul. Bożnicznej 21 odwiedziły przedszkolaki z grupy „Muchomorki” z Przedszkola nr 1 w Łęcznej.
Na początku spotkania bibliotekarka przeczytała dzieciom książeczkę z serii: Przygody Fenka pt. "Biblioteka", wprowadzając w magiczny świat bibliotecznych książek.
Następnie pani Basia zachęciła dzieci do udziału w ogólnopolskim projekcie „Mała książka wielki człowiek” – przeznaczonym dla przedszkolaków.
Podczas wizyty w bibliotece każde dziecko otrzymało Wyprawkę Czytelniczą – książkę i Kartę Małego Czytelnika do zbierania kolorowych naklejek, a także wypożyczyło sobie książkę.
Przedszkolaki obiecały, że wspólnie z rodzicami wkrótce odwiedzą bibliotekę.

Realizując zadania wynikające z ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa przekazujemy Państwu dostęp do wiedzy pozwalającej na zrozumienie zagrożeń cyberbezpieczeństwa i stosowanie skutecznych sposobów zabezpieczania się przed tymi zagrożeniami.

Cyberbezpieczeństwo

W dobie cyfryzacji, stajemy się wprost uzależnieni od otaczającej nas, dynamicznie rozwijającej się technologii informatycznej. Technologii, która uzyskała tak duży stopień skomplikowania, że staje się źródłem coraz to nowych podatności. Wykorzystują to międzynarodowe, zorganizowane grupy cyberprzestępców. Wsparte socjotechniką, wiedzą o najnowszych lukach w bezpieczeństwie oraz coraz bardziej zaawansowanymi technikami ataku, są w stanie włamać się do każdej organizacji.

Co to jest cyberbezpieczeństwo?

Zgodnie z ustawą o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, poprzez cyberbezpieczeństwo należy rozumieć „odporność systemów informacyjnych na działania naruszające poufność, integralność, dostępność i autentyczność przetwarzanych danych lub związanych z nimi usług oferowanych przez te systemy”.

Cyberbezpieczeństwo to jeden ze strategicznych celów w obszarze bezpieczeństwa naszego Państwa w wyniku którego podejmowany jest całokształt działań w celu minimalizacji ryzyk, grożącym czynnościom (operacjom) dokonywanych w cyberprzestrzeni.

Co to jest cyberprzestrzeń ?

Cyberprzestrzeń to sfera ludzkiej działalności, która wykształciła się dzięki powstaniu sieci komputerowych jednak nie jest tożsama tylko z Internetem.

Cyberprzestrzeń to przestrzeń przetwarzania i wymiany informacji tworzona przez systemy teleinformatyczne wraz z powiązaniami pomiędzy nimi oraz relacjami z użytkownikami. Cyberprzestrzeń to nie tylko systemy, oprogramowania, Internet czy też przetwarzanie danych, to wirtualne odzwierciedlenie działalności człowieka. Jest to obszar wytworzony w oparciu o nowe technologie.

Dostęp do informacji pozwalających na zrozumienie zagrożeń cyberbezpieczeństwa oraz jak stosować skuteczne sposoby zabezpieczenia się przed tymi zagrożeniami:

– portale, których celem jest podnoszenie poziomu świadomości społecznej i promowanie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni:

– portale zawierające poradniki i porady z zakresu cyberbezpieczeństwa:

– portale zawierające artykuły z zakresu cyberbezpieczeństwa:

W dniu 11 kwietnia 2022 r. Bibliotekę Główną odwiedziła grupa 0 d z Oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 2 w Łęcznej z wychowawczynią Ksenią Stec. Przedszkolaki wzięły udział w zajęciach dotyczących Świąt Wielkanocnych. Na początku spotkania dzieci wysłuchały głośnego czytania książki Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Wielkanoc” oraz obejrzały film pt. Tradycje wielkanocne”. Następnie przedszkolaki śpiewały piosenkę „Znaki Wielkanocy” , brały udział w zabawach skojarzeniowych oraz opowiadały - w jaki sposób pomagają w przygotowaniach do świąt. Podczas zajęć był także czas na wspólne przygotowanie wielkanocnego koszyczka, życzenia oraz słodki poczęstunek. Mamy nadzieję, ze dzisiejsze spotkanie przybliżyło dzieciom tradycje Świąt Wielkanocnych.

 

8 kwietnia dzieci z grupy Sówki Niepublicznego Żłobka „Mali Odkrywcy” w Łęcznej, wraz z nauczycielami, odwiedziły Filię nr 2 przy ul. Obrońców Pokoju 1.
Z wielkim zainteresowaniem zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Z ciekawością przeglądały książki znajdujące się na półkach w dziale dla najmłodszych. Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez głośnego czytania. Bibliotekarka Krystyna Skoczylas przeczytała bajeczkę pt.:„Kicia Kocia w bibliotece”. Następnie każde dziecko wybrało sobie książeczkę do wypożyczenia, a przy okazji zmierzyło wzrost przy specjalnej miarce. Wszystkie dzieci są już naszymi czytelnikami. Zadowoleni i uśmiechnięci mali czytelnicy wyszli z biblioteki z obietnicą ponownego spotkania.
Do zobaczenia!

 

 

Od 07.04 w Filii nr 1, ul. Górnicza 12 nasi czytelnicy i sympatycy biblioteki mogą podziwiać obraz ukraińskiej artystki Oleny Tsomyk.

Pani Olena Tsomyk w 2012 r. odwiedziła nasze miasto uczestnicząc w jednym z międzynarodowych plenerów malarskich organizowanych przez Stowarzyszenie Twórców Kultury i Sztuki „Plama”. Ten obraz to efekt jej pracy z tegoż pleneru.

Artystka urodziła się w 1960 r. Jest dyrektorem szkoły artystycznej w Kovlu.
Maluje w technice olejnej i akwarelowej, projektuje i aranżuje wnętrza.

 

6 kwietnia dzieci z Publicznego Przedszkola Nr 4, grupa Pszczółki w Łęcznej, wraz  z nauczycielem odwiedziły Miejsko Gminną Bibliotekę Publiczną im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej Filia nr 2 przy ul. Obrońców Pokoju 1. 
Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Tematem spotkania było zapoznanie maluchów z biblioteką i książeczkami o kosmosie. Dzieci zwiedziły placówkę, z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególnie zainteresował ich dział dla najmłodszych. Zobaczyły jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez głośnego czytania. Pani bibliotekarka przeczytała bajeczkę pt.:„Kicia Kocia w kosmosie” oraz „Kosmos”z serii samochodzik Franek. Dzieci pogłębiły już zdobytą w przedszkolu wiedzę na temat planet i wypraw w kosmos. Z zainteresowaniem przeglądały książki o kosmosie. Na zakończenie wizyty dzieci wręczyły bibliotekarkom laurkę z podziękowaniem.
Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki z uśmiechem na twarzy,

ale przede wszystkim z obietnicą, że wróci do nas,  aby móc się zapisać i korzystać z bogatej oferty dla dzieci.

Każdego roku 2 kwietnia, w dniu urodzin Andersena, obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.

Z tej okazji w dniu 07.04.2022 r. bibliotekę przy ul. Bożnicznej 21 odwiedzili uczniowie klasy II a ze Szkoły Podstawowej nr 2 wraz z wychowawczynią Lucyną Tomczak.

Dzieci wysłuchały baśni pt. ,,Brzydkie kaczątko” oraz opowieści o Hossim – czyli o Hansie Christianie Andersenie, który był tak nazywany w dzieciństwie przez babcię.
Podczas zajęć uczniowie rozwiązywali krzyżówkę, poznali opowiadanie złożone z tytułów baśni autora, a także układali rozsypankę z tytułami baśni oraz słuchali piosenki pt. „Dzień dobry, Panie Andersenie”.
Mamy nadzieję, że spotkanie przybliżyło dzieciom postać znanego bajkopisarza oraz zachęciło do czytania jego przepięknych baśni.

 

#Muzeum POLIN #Akcja Żonkile# Łączy nas pamięć
W dniach 19 – 23 kwietnia 2021 uczniowie klas 4-8 ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej odpowiedzieli na zaproszenie Filii nr 2 i przystąpili do Akcji społeczno – edukacyjnej „Żonkile”, upamiętniającej Powstanie w getcie warszawskim. W akcji wzięły udział następujące klasy: 4c, 5b, 8b, 8c, 8d pod kierunkiem nauczycieli: Katarzyny Cieżak, Moniki Jop, Ewy Marzec. Organizatorem Akcji Żonkile jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLiN w Warszawie. W ramach tej akcji uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych (online), na których pogłębili wiedzę na temat II wojny światowej i Powstania w getcie warszawskim. Dla każdej grupy wiekowej przygotowany był przez Muzeum POLIN film oraz karty pracy. Chętni uczniowie wykonali również papierowe żonkile.
Składamy serdeczne podziękowanie nauczycielom za współpracę i zachęcenie uczniów do udziału w Akcji „Żonkile”.
Poniżej udostępniamy prace uczniów: papierowe żonkile.

Prace uczniów klas: 5 b, 8c ,8d pod kierunkiem nauczyciela historii Ewy Marzec i

uczniów klasy 4 c , pod kierunkiem wychowawcy Katarzyny Cieżak.
23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
Biblioteka przy ul. Bożnicznej 21, po raz kolejny, włączyła się w obchody tego wyjątkowego Święta.
W tym roku uczciliśmy ten dzień wspólnie z Przedszkolem nr 1 w Łęcznej, z którym współpracujemy od kilkunastu lat.
Przedszkole nr 1 bierze udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA.
Głównym celem projektu jest kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych, uwrażliwienie ich na piękno, folklor i tradycje Polski.
Z okazji Dnia Książki i Praw Autorskich w Przedszkolu nr 1 zostało zorganizowane Narodowe czytanie legend i baśni.
Bibliotekarka przeczytała dzieciom online Legendę o łęczyńskim herbie.
Dzieci miały okazję dowiedzieć się, dlaczego dzik zasłużył sobie na miejsce w herbie Łęcznej.
Głośne czytanie, poza uczczeniem Dnia Książki i Praw Autorskich, było także doskonałą okazją, by wzbudzić w przedszkolakach poczucie tożsamości regionalnej.
  1. Organizator konkursu

. Organizatorem konkursu jest Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej.

  1. Uczestnicy

. Konkurs jest dostępny dla wszystkich fotografujących od 14 roku życia z terenu Miasta i Gminy Łęczna.

  1. Warunki konkursu

. Uczestnicy wykonują zdjęcie z ulubioną książką i wysyłają je e-mailem na adres biblioteki : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub na messenger’a Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Łęcznej do 06.05.2021r.

. Zdjęcie należy opisać podając imię i nazwisko autora oraz numer telefonu.

  1. Rozstrzygnięcie konkursu

. Komisja konkursowa wyłoni zwycięzcę i ogłosi wyniki 07.05.2021 r. na stronie internetowej oraz Facebook’u biblioteki.

. Na autora najlepszego (najbardziej kreatywnego) zdjęcia czeka nagroda.

  1. Postanowienia końcowe

. Złożenie prac oznacza akceptację warunków konkursu.

. Z chwilą dostarczenia fotografie przechodzą na własność organizatora, który przejmuje autorskie prawa majątkowe do nadesłanych prac.

. Dane osobowe, w tym wizerunek będą nieodpłatnie wykorzystywane i rozpowszechnianie za pośrednictwem dowolnej techniki i metody w materiałach promocyjnych i fotograficznych w celu realizacji Konkursu „Selfie z książką” – (przeprowadzenie konkursu, wyłonienie zwycięzcy, przyznanie i odbiór nagrody, promocja - umieszczenie danych osobowych i wizerunku na stronach www, facebooku) przez MGBP w Łęcznej.

Drodzy Czytelnicy
Miło jest nam poinformować, ze nasza koleżanka Joanna Wronisz otrzymała nominację Kolegium Redakcyjnego Kuriera Lubelskiego do tytułu Osobowość Roku 2020 w kategorii Działalność społeczna i charytatywna.
Kapituła doceniła jej wkład w życie lokalnej społeczności, przyznając nominację w szczególności za przeciwdziałanie cyfrowemu wykluczeniu seniorów, m.in. przez utworzenie i prowadzenie Klubu e-Senior.
Jest to duże wyróżnienie dla naszej Biblioteki.

Zachęcamy do głosowania.
https://kurierlubelski.pl/p/kandydat/joanna-wronisz%2C1904335/

 

 

Na pamiątkę wybuchu Powstania w gettcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku, we współpracy z POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Filia nr 2 wzięła udział w ogólnopolskiej Akcji Żonkile.
Z tej okazji w placówce można obejrzeć okolicznościową wystawę.

 
Na facebooku biblioteki zamieszczone zostały filmy edukacyjne: „Będę pisać” przeznaczony dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych, film pt.: „Muranów –dzielnica północna” skierowany do uczniów klas 7-8. Oba te filmy przygotowane zostały przez Muzeum POLIN w Warszawie.

Na stronie internetowej biblioteki zamieszczona została prezentacja dotycząca wspomnień o ludności żydowskiej zamieszkałej w Łecznej w okresie II wojny światowej.


Do udziału w Akcji zaprosiliśmy chętnych nauczycieli i uczniów ze Szkoły podstawowej nr 2.

#MuzeumPOLIN #AkcjaŻonkile #ŁączyNasPamięć

 

W Filii nr 2, ul. Obrońców Pokoju 1 można obejrzeć prace przedszkolaków z grupy „Króliki” z Przedszkola Publicznego nr 3 w Łęcznej. Dzieci w ramach biblioterapii on-line wspólnie z wychowawczynią panią Ewą wysłuchały na facebooku bajki Barbary Stańczuk pt.: „ „Dobre maniery ułatwiają życie nie tylko szympansom. ( Zasady dobrego zachowania)”      pt.: „ Bajki pomagajki… na dobry dzień i jeszcze lepsze jutro”. Owocem uważnego słuchania bajki są prace przedszkolaków, ukazujące portrety małego Szympansa „Tro”, który uczy dzieci dobrych manier i zasad dobrego zachowania. Dziękujemy małym czytelnikom za uważny udział w biblioterapii on-line oraz piękne ilustracje i inspiracje dla nas jak stawać się lepszym.

 

 

tn_kurczak.jpg

Drodzy Mali Czytelnicy!!!
Zbliżają się Święta Wielkanocne!!!
Z tej okazji zapraszamy do wysłuchania książeczki "Wielkanocny kurczaczek".
Posłuchajcie przygód małego kurczaczka, który właśnie wykluł się z jajka.
tekst: Urszula Kozłowska
ilustracje: Arleta Strzeszewska
czyta: bibliotekarka Barbara Wójcik
Nagrania możecie wysłuchać dzięki uprzejmości Wydawnictwa - Grupa Wydawnicza Foksal , które wyraziło zgodę na publikację

https://www.facebook.com/295358947609446/videos/1188307804922485

tn 1556628321443W dniu 30 kwietnia 2019 r. w Filii nr 2 ul. Obrońców Pokoju 1 gościliśmy przedszkolaków z grupy 3 latki – „Żabki” i 4 latki - „Kotki” z Przedszkola Publicznego nr 4.
W czasie spotkania bibliotekarka Ewa Grzesiak opowiedziała dzieciom o zbliżającym się Dniu Flagi Narodowej i święcie Konstytucji 3 Maja.
Z tej okazji prowadząca przeczytała dzieciom wiersz Władysława Bełzy pt.: „ Kto ty Jesteś?” a dzieci chętnie słuchały i odpowiadały na pytania.
Następnie opowiedziała dzieciom o polskich symbolach narodowych. Mali goście z zaciekawieniem obejrzeli film animowany o polskich symbolach narodowych „Polak Mały.”
Cała grupa najmłodszych patriotów poznała stolicę i krajobrazy Polski w rytm piosenki „ Niezwykłe lekcje rytmiki – Jestem Polakiem.”
Dzieci poznały wygląd i znaczenie kolorów polskiej flagi. Chętnie odpowiadały jak należy odnosić się do polskich symboli.
Na zakończenie wszyscy wspólnie zaśpiewali hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego.”

tn 1556628321125tn 1556628325808tn 1556628333915tn 1556628334089tn img 20190430 111423tn img 20190430 111730

„Każdy ma swoje miejsce ulubione w dzieciństwie. To jest ojczyzna duszy”.
/Stefan Żeromski/

Dnia 29-04-2019r. w Filii nr 3 przy ul. Jaśminowej odbyły się kolejne zajęcia z elementów biblioterapii dla uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Łęcznej. Tematem spotkania było poznanie mało znanych pięknych zakątków naszego miasta. Miejsca, w którym mieszkamy i mamy je na co dzień, często nie dostrzegamy i nie widzimy jego piękna.
Na zajęciach uczestnicy poznali historię mało znanych miejsc położonych blisko osiedla Bobrowniki. Mówiliśmy o jednym z najpiękniejszych zakątków Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego – części Łęcznej Błota, w którego skład wchodzi Grobla Turecka oraz sadzawki : Bezdenna i Leśna . Uczestnicy poznali teksty związane z tym terenem pt. „Legenda o Bezdennej Sadzawce” i „Bajka o Bezdennej Sadzawce” autorstwa Marii Kieres-Kramek.

 tn dscn3765tn dscn3767tn dscn3768

tn dsc 0381Jeden z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku, Gustaw Herling-Grudziński, został uhonorowany przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej. 20 maja 2019 roku mija sto lat od narodzin autora „Innego Świata”. Dla doniosłego uczczenia tego jubileuszu oraz „w uznaniu słowa i czynu wybitnego pisarza” rok 2019 został ogłoszony Rokiem Gustawa Herlinga – Grudzińskiego.
W uchwale podkreślono, że losy i twórczość pisarza stanowią „świadectwo cierpień i czynów człowieka, któremu przyszło przeżyć czasy totalitarnej przemocy i kryzysu wartości”, a autor „z niezwykłą odwagą opisuje tragedię człowieka poszukującego moralnego ładu i prawdy”.
Biblioteka Główna włączyła się w obchody Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego przygotowując wystawę poświęconą pisarzowi pt : „Gustaw Herling-Grudziński 1919-2000”. Na tablicach i w gablotach wyeksponowano materiały i książki dotyczące życia i twórczości pisarza.

tn dsc 0384tn dsc 0382

zonkil 1Każdego roku w dniach 19 kwietnia - 16 maja w całej Polsce obchodzimy 76. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Filia nr 2 Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej im Z. Herberta po raz drugi włączyła się w obchody tej rocznicy poprzez ogólnopolską, społeczno-edukacyjną akcję „Żonkile” organizowaną po raz siódmy przez Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.
19 kwietnia 2019 r. wręczaliśmy naszym czytelnikom papierowe żonkile – symbol pamięci o powstaniu.
Natomiast 26 kwietnia 2019 r zorganizowane zostało spotkanie dla seniorów z Dziennego Domu „Senior Wigor +” w Bogdance.
Gości przywitała kierownik Filii Krystyna Skoczylas, następnie bibliotekarka Ewa Grzesiak przybliżyła seniorom ideę akcji „Żonkile” i postać Marka Edelmana.
Podczas spotkania uczestnicy obejrzeli film pt.: „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943” i prezentację pt.: „Getto warszawskie” udostępnione przez Muzeum POLIN w Warszawie. Film dokumentalny z elementami komiksu w prawdziwy i głęboki sposób oddał historię tamtych dni. Prezentacja zawierała wzruszające sceny życia mieszkańców getta oraz fragmenty dziennika Jurgena Stroopa dowodzącego akcją likwidacji getta. O tragicznych wydarzeniach likwidacji getta warszawskiego opowiadał w filmie jeden z przywódców powstania ocalały z getta Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej. Do końca swego życia, w rocznicę powstania 19 kwietnia, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o poległych w powstaniu. Bibliotekarka Ewa Grzesiak przedstawiła zgromadzonym trudne losów ludności żydowskiej w okupowanej przez Niemców Polsce i eksterminacji narodu żydowskiego. Wspomniała także o getcie istniejącym w Łęcznej w czasie II wojny światowej.
Prowadząca zachęciła seniorów do dyskusji i związanej z wydarzeniami II wojny światowej i losami ludności żydowskiej w ich otoczeniu. Uczestnicy mogli wyrazić swoje wspomnienia odwołując się do własnych przeżyć i opowieści rodziców, świadków tamtych wydarzeń. Na spotkaniu seniorzy otrzymali papierowe żonkile, w ten sposób połączyliśmy się z uczestnikami akcji w całej Polsce i wszystkimi, których „łączy pamięć” o likwidacji getta i tragicznych wydarzeniach II wojny światowej.
W Bibliotece można obejrzeć okolicznościową wystawę książek poświęconą powstaniu w getcie warszawskim oraz życiu ludności żydowskiej w Polsce.

tn dsc 0364tn dsc 0365tn dsc 0371tn dsc 0372tn dsc 0377tn dsc 0378

 

tn dsc 0358 copy copyW dniu 24 kwietnia 2019 roku spotkałyśmy się, by podyskutować o książce Keith Stuart „Chłopiec z klocków”.
Autor książki jest redaktorem specjalizującym się w grach komputerowych. Kiedy w 2012 roku u jednego z jego synów zdiagnozowano autyzm, całej rodzinie trudno się było z tym pogodzić. Dzięki wspólnemu graniu z synem w gry komputerowe, zwłaszcza w Minecrafta, odnalazł drogę i nawiązał z nim kontakt. Opowieść o tym, jak dzięki wspólnej zabawie i grze w Minnecrafta tworzyła się rodzinna więź, stała się inspiracją do napisania powieści „Chłopiec z klocków”.
Alex to mężczyzna uwięziony pomiędzy pracą, której nie lubi, żoną z którą nie potrafi już rozmawiać, a synem, którego nie rozumie. Do tego dochodzą nierozwiązane problemy z przeszłości, rodzinna tragedia, która kładzie się cieniem na jego życiu. Jednak na pierwszy plan wysuwa się potrzeba nawiązania kontaktu z ośmioletnim Samem i zrozumienia jego patrzenia na świat. I tu z pomocą przychodzi Alexowi gra Minecraft. Autyzm przybiera różne postaci i mimo, że Sam jest w grupie wysoko funkcjonującej, to zdarzają mu się chwile gwałtownej agresji połączone z momentami wycofania i bezgranicznego przerażenia. Tymczasem Minecraft pozwala Samowi uporządkować swój świat i zrozumieć rządzące nim zasady. Ta książka jest o ojcu, który na nowo odkrywa, czym jest miłość, o synu, który pokazuje mu, jak żyć. O miłości, która wskaże drogę, kiedy nie potrafisz zrozumieć życia. Piękna opowieść o miłości, akceptacji i tolerancji, o przezwyciężaniu trudności i wyjątkowej relacji ojca z synem.


„Życie to przygoda, nie spacer. Dlatego jest takie trudne”.

tn dsc 0359 copytn dsc 0361 copytn dsc 0363 copy

 

Miło nam poinformować, że nasza biblioteka otrzymała Certyfikat za udział w projekcie „Mała książka-wielki człowiek”.

tn_obraz_copy.jpg

 Filia nr 2 ul.  przygotowała wystawę malarstwa Urszuli i Henryki Bydlińskich pt.: „Inspiracje…”

Ekspozycję można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 -18.00 - tej do 31 sierpnia 2019 roku.

Zapraszamy.

tn obraz 1tn obraz2

W dniu 05.04.2019 r. Bibliotekę Główną odwiedziła klasa 5 e z wychowawczynią Anną Żołnacz. Uczniowie wzięli udział w zajęciach dotyczących Świąt Wielkanocnych. Dzieci opowiadały z czym kojarzą im się święta Wielkiej Nocy. Bibliotekarka Teresa Kozłowska wyświetliła film pt. „Niezwyczajne zwyczaje wielkanocne” opublikowany na https://www.youtube.com/watch?v=SIyg486T0CY . Następnie uczniowie rozwiązywali krzyżówki połączone z odgadywaniem zagadek wielkanocnych. Za poprawne odpowiedzi otrzymywali czekoladowe pisanki. Dzieci odnajdywały też różnice na obrazku wielkanocnym. Pierwsze trzy osoby, które najszybciej wykonały zadanie otrzymały wielkanocne kurczaczki. Na koniec zajęć, przy miłych melodiach piosenek wielkanocnych, uczniowie wykonywali kartki wielkanocne.

tn dsc 0312tn dsc 0319tn dsc 0320tn dsc 0321tn dsc 0323tn dsc 0325tn dsc 0328tn dsc 0333tn dsc 0337tn dsc 0343tn dsc 0348tn dsc 0356

 

W dniu 4 kwietnia 2019 r. do Biblioteki przy ul. Bożnicznej 21 przybyli uczniowie klasy IV a ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej wraz z wychowawczynią Małgorzatą Brońską-Krzyżanowską, aby wziąć udział w warsztatach pt. „Wiem, jak pokonać strach”.
Zajęcia rozpoczęły się od pogadanki na temat definicji strachu. Następnie uczniowie określili własne strachy i stworzyli „Mapę strachu”, po utworzeniu której okazało się, że prawie każdy się czegoś boi.
Jeden z uczestników spotkania stwierdził, że niczego się nie boi. Wspólnie zastanawialiśmy się, czy to możliwe?. Czy jest taki odważny, czy po prostu nie mówi prawdy!
Bibliotekarka przeczytała wiersz Marii Konopnickiej „Stefek Burczymucha”, który zadedykowała wszystkim tym, którzy tak jak tytułowy bohater „nikogo się nie boją”.
Podczas spotkania uczniowie wysłuchali opowiadania Macieja Jagodzińskiego pt. „Duch na strychu” oraz rozwiązywali krzyżówkę, której hasło brzmiało „STRACH MA WIELKIE OCZY”. Bibliotekarka wyjaśniła przybyłym na spotkanie, co znaczy to powiedzenie – jeżeli się czegoś boimy, to wszystko wydaje się nam wielkie, straszne i groźne – dlatego właśnie „strach ma wielkie oczy”.
Następnie dzieci zapisywały na karteczkach swój strach, aby ukryć go w „Pudełku strachu” i w ten sposób pozbyć się go na zawsze.
Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów, którzy aktywnie brali w nich udział.
Mamy nadzieję, że po warsztatach uczniowie będą wiedzieli, w jaki sposób pokonać strach.
Jaki jest sposób na pozbycie się strachu? Oto jeden ze sposobów! Wiersz Małgorzaty Strzałkowskiej pt.: "Przytul stracha"
Strach ma strasznie wielkie oczy,
strasznym wzrokiem wokół toczy....
Lecz gdy go za uszkiem głaszczę,
w śmieszny pyszczek zmienia paszczę.

Coś dziwnego z nim się dzieje,
łagodnieje i maleje,
mruży swoje kocie oczy
i w ogóle jest uroczy!

Strach ma strasznie wielkie oczy,
strasznym wzrokiem wokół toczy,
lecz ty dłużej się nie wahaj
i po prostu przytul stracha!

tn 56180264 572445733263788 7948328054923722752 n copy

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – święto obchodzone co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.
Biblioteka przy ul. Bożnicznej 21 włączyła się w obchody tego święta książki i uczciła ten dzień wspólnie z przedszkolakami z Niepublicznego Przedszkola "Aniołek".
Bibliotekarka Barbara Wójcik odwiedziła przedszkolaków z koszykiem pełnym książek. W trakcie spotkania dzieci wysłuchały książeczki Magdaleny Grucy pt. "Biblioteka", która wprowadziła ich w klimat tego wyjątkowego miejsca, gdzie mieszkają książki.
Wspólnie z bohaterem opowiadania Fenkiem, dzieci poznały zawód bibliotekarza, zasady zachowania w bibliotece oraz nauczyły się w jaki sposób należy dbać o książki.
Każdy przedszkolak miał okazję wybrać sobie i wypożyczyć do domu książeczkę.

tn 56344479 366653220602029 4289957998333263872 ntn 56171707 2276473589298911 1702717296050438144 ntn 55860886 2139138962975151 3875539468685410304 ntn 55857831 1134242926786762 6174965285657772032 ntn 55853690 402464000541481 275572270011777024 ntn 55790061 369329813662907 8289747340428836864 ntn 55771711 277972589780272 6200833070522695680 ntn 55686853 304916043532690 8049341459477823488 n

1. Organizatorzy konkursu:
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta Filia nr 3, Stowarzyszenie MONAR – Poradnia Profilaktyczno- Konsultacyjna w Łęcznej
a) Współorganizatorzy:
Urząd Miejski w Łęcznej GKS Górnik Łęczna
2. Cele konkursu:
a) Propagowanie profilaktyki antynarkotykowej wśród uczniów VI, VII klasy szkoły podstawowej, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych, nauki pozaszkolnej w gminie Łęczna i powiecie łęczyńskim.
b) Rozwijanie kreatywności uczestników konkursu.
c) Kształcenie umiejętności posługiwania się środkami komunikacji niewerbalnej.
d) Popularyzacja działań twórczych i poszerzanie wiedzy z zakresu różnych technik plastycznych.
3. Uczestnictwo w konkursie:
a) Konkurs kierowany jest do uczniów VI, VII klasy szkoły podstawowej, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych, nauki pozaszkolnej w gminie Łęczna i powiecie łęczyńskim.
b) W konkursie nie mogą brać udziału członkowie jury konkursu, organizatorzy oraz ich rodziny.
4. Zasady konkursu:
a) Praca powinna zawierać oryginalną twórczość osoby biorącej udział w konkursie i być zgodna z tematyką konkursu. Nie może być wcześniej publikowana i nagradzana, i nie może równolegle brać udziału w innych konkursach.
b) Składając pracę na konkurs uczestnik przyjmuje zasady zawarte w niniejszym regulaminie. Jednocześnie wyraża zgodę na wykorzystywanie swoich danych osobowych do celów konkursu. Dane osobowe uczestników nie będą udostępniane osobom trzecim.
c) Każdy uczestnik konkursu może złożyć tylko jedną pracę.
d) Nie dopuszcza się do konkursu prac zespołowych.
e) Prace powinny być wykonane na formacie nie mniejszym niż A4 i nie większym niż A2 w dowolnej technice plastycznej.
5. Sposób i termin składania prac:
Prace konkursowe należy podpisać (imię i nazwisko, data urodzenia, adres, adres korespondencyjny, telefony, e-mail) i złożyć w siedzibie Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta Filia nr 3 ul. Jaśminowa 4 do dnia 22 maja 2018 roku. W przypadku prac nadesłanych pocztą decyduje data stempla pocztowego.
6. Pozostałe zasady konkursu:
a) Planowany termin rozstrzygnięcia konkursu: 29 maj 2018 roku.
b) Osoby nagrodzone i wyróżnione w konkursie zostaną poinformowane o werdykcie jury oraz o terminie wręczenia nagród i wyróżnień za pośrednictwem poczty lub telefonicznie. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone publicznie.
c) W konkursie przewidziano nagrody i wyróżnienia rzeczowe, za które nie przysługuje ekwiwalent pieniężny.
d) Jury powołane przez organizatora, spośród przekazanych prac wyłoni laureatów konkursu.
e) Prace konkursowe mogą być opublikowane w mediach, na stronach internetowych organizatorów, w różnych materiałach organizatorów, bez honorarium, tylko w ramach promocji, zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 904 z późn. zm.).
f) Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do elektronicznej redakcji prac konkursowych, a także ich publikacji.
g) Regulamin konkursu dostępny jest w siedzibach organizatorów oraz na stronie internetowej www.mgbp.leczna.pl,  www.leczna.pll,  www.powiatleczynski.pl 

 

26 kwietnia w Bibliotece Głównej gościliśmy uczniów klasy 7c ze Szkoły Podstawowej nr 2 wraz z wychowawczyniami Małgorzatą Zielińską i Agnieszką Zając.
W związku z tym, że nasza placówka w tym roku obchodzi 70 – lecie swojego istnienia, bibliotekarka Teresa Kozłowska przedstawiła najważniejsze fakty z historii i działalności biblioteki. Uczniowie z dużym zainteresowaniem oglądali kroniki, odszukując na zdjęciach siebie i znajomych. W drugiej części lekcji młodzież zapoznała się z katalogiem online biblioteki oraz zasadami korzystania z naszych zbiorów. Chętne osoby mogły trakcie zajęć zapisać się w do biblioteki i otrzymać kartę czytelnika. Na zakończenie wszyscy otrzymali zakładki do książek z adresami naszych placówek.
Mamy nadzieję, że spotkanie przybliżyło uczniom bibliotekę i, że chętnie będą nas odwiedzać.

min dsc 0129min dsc 0133min dsc 0134min dsc 0136min dsc 0137min dsc 0138min dsc 0141min dsc 0142min dsc 0143min dsc 0144min dsc 0145min dsc 0151

W dniach 20.04. – 25.04.2018 r. w Filii nr 2 gościliśmy dzieci z Przedszkola Publicznego nr 3 – grupy: Tygryski, Króliki, Mądre Sowy i Kubusie oraz z Przedszkola Publicznego nr 4 – grupy: Wiewiórki, Sowy, Biedronki, Żabki i Misie.
Zajęcia poprowadziła bibliotekarka Ewa Grzesiak, która odwiedza dzieci w przedszkolu i wypożycza im książki w ramach akcji „ Koszyk z książkami”.
Dzieci uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych pt.: „ Być wytrwałym jak Lewandowski.”
W trakcie zajęć przedszkolaki poznały tajniki gry w piłkę nożną, wzięły udział w odgadywaniu zagadek o piłce nożnej i obejrzały film o Robercie Lewandowskim. Aktywnie odpowiadały na pytania dotyczące różnych dyscyplin sportowych w oparciu o książki pt: „Sport: księga zagadek” i „Sport” z serii Wesołe wierszyki .
Podczas spotkania młodsze dzieci wysłuchały wskazówek: jak być dobrym piłkarzem na podstawie książki pt: „ Franklin gra w piłkę nożną”. Dowiedziały się również jakie cechy powinien mieć dobry sportowiec oraz jak powinien się odżywiać.
Chętne grupy pokazały ćwiczenia gimnastyczne, które wykonują na co dzień w przedszkolu.
Dzieci poznały także kącik biblioteczny z książkami dla najmłodszych.
W spotkaniu uczestniczyło w sumie sto siedemdziesiąt dzieci z dziewięciu grup przedszkolnych.

min książki 2min 3min 4min 5min 6min 7min 8min 9min 10min 11min 13min ksiązki copy

19 kwietnia 2018 r. Filia nr 2 włączyła się w ogólnopolską, społeczno-edukacyjną akcję „Żonkile”.
Tego dnia przypada 75. rocznica wybuchu Powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Akcja ta organizowana jest już po raz szósty przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Ma ona na celu upamiętnienie tego wydarzenia oraz szerzenie wiedzy o powstaniu.
W tym dniu wolontariusze wręczają na ulicach Warszawy papierowe żonkile – symbol pamięci o powstaniu. Do akcji włączają się szkoły, biblioteki i inne instytucje z całej Polski, organizując różne działania wpisujące się w obchody rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Dlaczego żonkile?
Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej. Do końca swego życia, w rocznicę powstania – 19 kwietnia, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu.
Na spotkanie do biblioteki przybyli uczniowie 1 klasy Technikum Ekonomicznego z Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej z Magdaleną Krystjańczuk.
Bibliotekarka Ewa Grzesiak opowiedziała uczniom o przebiegu powstania w getcie warszawskim. Poruszyła temat trudnych losów ludności żydowskiej w okupowanej przez Niemców Polsce i eksterminacji narodu żydowskiego. Wspomniała także o getcie istniejącym w Łęcznej w czasie II wojny światowej. Uczniowie obejrzeli film „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943” i prezentację pt.: „Getto warszawskie”. Film dokumentalny z elementami komiksu, na który składały się sceny z przebiegu powstania i wypowiedzi naocznych świadków, którzy przeżyli tragedię powstania, we wzruszający sposób ukazał historię tamtych dni. Prezentacja zawierała oryginalne zdjęcia z Bundesarchive ukazujące kadry z życia mieszkańców getta oraz fragmenty dziennika Jurgena Stroopa dowodzącego akcją likwidacji getta. Materiały zostały udostępnione przez Muzeum POLIN w Warszawie.
Na spotkaniu uczestnicy zgłębili swoją wiedzę na temat tamtych wydarzeń i otrzymali papierowe żonkile. W ten sposób połączyliśmy się z wolontariuszami i wszystkimi, których „łączy pamięć”.

W bibliotece można było obejrzeć wystawę książek poświęconą tradycji i kulturze ludności żydowskiej w Polsce i powstaniu w getcie warszawskim,

W dniach 23-24. 04 .18 r uczniowie klas 5 i 6 SP nr 2 pod opieką Anny Ładak i Ewy Marzec będą mogli również zapoznać się z tematyką tamtych wydarzeń.

min dsc 0074min dsc 0083min dsc 0086min dsc 0088min dsc 0089min dsc 0099min dsc 0100min dsc 0101min dsc 0104min dsc 0110min dsc 0123min ładak

„Bo Kobieta to wiosna
Bo na swych spojrzeń krosnach
Sen
I sens
rozwiesza rozpina i umaja, ukwieca
i tym wszystkim tak pięknie wygina
Tak jak wiosna
Powieje, otuli, pogłaszcze,
że zawładnie od zatraceń się
do i nawet się zaprzepaszczeń
Naturalnie
naturalnie aż tak
że się zdaje, że tak będzie zawsze.”
Andrzej Poniedzielski, Wiosna.


W związku z ustanowieniem roku 2018 Rokiem Praw Kobiet Dyskusyjny Klub Książki „Pod Różą” działający w Filii nr 2 włączył się w akcję „Mam prawo, więc czytam”. W dniu 18 kwietnia 2018 roku spotkałyśmy się, aby porozmawiać o kobietach w ogóle, o kobietach w literaturze i tworzących literaturę.
Kobietą mało znaną dla ogółu jest z pewnością Janina Lewandowska z domu Dowbor- Muśnicka, polska śpiewaczka, pilot szybowcowy i samolotowy, podporucznik lotnictwa Wojska Polskiego – jedyna kobieta ofiara zbrodni w Katyniu. Radiotelegrafistka , spadochroniarz, córka dowódcy powstania wielkopolskiego gen. Dowbora-Muśnickiego. Tragiczne losy Janiny Lewandowskiej i historia odnalezionej i przechowywanej przez 65 lat czaszki uzmysłowiła nam, jaka niezwykłą osobą była nasza bohaterka.
Kolejna kobieta to Karolina Lanckorońska z Brzezia herbu Zadora – polska historyk i historyk sztuki, działaczka Polonii we Włoszech, hrabianka. Żyła w latach 1898 – 2002. Miała okazję spotkać i poznać wiele znamienitych osób. W swojej książce „Szkice wspomnień”, w której zebrano rozproszone w czasopismach szkice prof. Karoliny Lanckorońskiej, wspomina galerię ludzi niezwykłych (ks. kard. Adama Sapiehę, Andrzeja Potockiego, Różę Raczyńską, Jacka Malczewskiego, Braci Badeni, Władysława Skrzyńskiego, gen. Bora –Komorowskiego i jego żonę Irenę, ks. Waleriana Meysztowicza), ważne zdarzenia historyczne (np. pogrzeb cesarza Franciszka Józefa czy wybór papieża Pawła VI) i miejsca (np. rodzinny dom w Rozdole).
Zapomnianą postacią jest Mileva Einstein. Historię jej życia opisała Maria Benedict w książce „Pani Eistein”. Mileva w wieku dwudziestu jeden lat jako jedna z pierwszych kobiet rozpoczęła studia fizyczne na uniwersytecie w Zurychu. Uważała, że jej kalectwo przekreśla szanse na miłość. Postanowiła w pełni poświęcić się nauce. Była nieprzeciętnie inteligenta, ambitna i zamierzała wiele osiągnąć.
Studiujący z nią Albert zakochał się w jej niezwykłym umyśle i niedoskonałym ciele. W ich małżeństwie było miejsce nie tylko na miłość, ale też na wspólną pasję.
Kilkanaście lat później świat zachwycił się odkryciami Einsteina. Nikt nie pytał jak ich dokonał, nikt nie wspominał o Milevie.
Wciągająca i poruszająca historia żony Einsteina, genialnej fizyczki, której wkład w naukę został zapomniany.
Kolejna książka „Drzewo sprawiedliwości” Moniki Warneńskiej to poruszająca opowieść, która zmusza do zadumy. Losy wojenne splątały życie dwóch kobiet. Kobieta, która podczas wojny straciła dziecko, ratuje z warszawskiego getta małą dziewczynkę, córkę przedwojennej przyjaciółki. Po wojnie wiatr historii komplikuje ich losy. Ich życie staje się świadectwem niełatwych stosunków polsko-żydowskich.
Monika Oleksa autorka książki „Ciemna strona miłości” opowiada historię kobiet połączonych tajemnicą.
Małgorzata dzieli swój czas między pracę w kancelarii prawnej a dom, w którym czeka na nią mąż i nastoletnia córka, Sylwia. Jej życie jest zapędzone, czasami kolorowe, czasami szarobure. Nieoczekiwanie otrzymuje list, a wraz z nim w uporządkowane życie Małgorzaty wkrada się nieproszona tajemnica.
Agnieszka, silna dwudziestoparolatka, najboleśniejszy czas po utracie rodziców spędza u Małgorzaty. Co łączy te dwie kobiety? Dlaczego dziewczyna nie potrafi odkryć tajemnicy mimo przegadanych nocy i spędzonego razem czasu?
Sabina Waszut – autorka książki „Rozdroża” i „W obcym domu”.
Akcja dzieje się na Górnym Śląsku, kilka lat przed wybuchem drugiej wojny światowej. Młodziutka Sophie i Władek Zaleski zakochują się w sobie na przekór rodzinom, którym trudno zaakceptować związek niemieckiej dziewczyny z synem śląskiego powstańca. Wydaje się, że wszystko zmierza do szczęśliwego zakończenia.
Wrzesień rujnuje wszystkie ich plany. Sophie musi dokonywać trudnych wyborów i podejmować wiele niełatwych decyzji. „W obcym domu” – to historia opowiadająca dalsze losy bohaterów „Rozdroży”.
Jest rok 1945, wojna dobiegła końca. Przychodzi czas oczekiwania na powracających mężczyzn. Czas gojenia ran.
Trudno jest odnaleźć się w powojennej rzeczywistości, bez względu na pochodzenie, na wyznawane zasady. Znów historia zmusza do dokonania wyborów, znów należy stanąć po którejś ze stron.
Książka porusza tematy, o których jeszcze do niedawna nie wolno było mówić: obóz na Zgodzie, wywózki górników w głąb ZSRR, to tylko niektóre z tragedii tamtych czasów.
Ale na stronach tej książki czytelnik odnajdzie również nastrój dawnego Śląska. Gwar miejskiego magla, ulice pachnące domowym obiadem i ludzką życzliwość, pomagającą przetrwać najtrudniejsze czasy.
Na następne spotkanie zapraszamy 16 maja, omawiać będziemy książkę Justyny Sobolewskiej „ Książka o czytaniu, czyli resztę dopisz sam”.

min dsc 0063min dsc 0064min dsc 0066min dsc 0068min dsc 0065min dsc 0062 copy

„Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej.” (Jean-Paul Sartre)


Dnia 13.04.2018 r. w Filii nr 3 odbyły się kolejne zajęcia z elementów biblioterapii dla uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Łęcznej pt. „Wiosna w poezji”. Na spotkaniu czytane były wiersze o wiośnie, które powstawały z potrzeby serca tych, którzy zmęczeni zimową niepogodą z radością witali jej nadejście. Większość sentencji jak i utworów opiera się na optymizmie i radości życia.
Budząca się przyroda, promienie słońca, barwne kwiaty, pojawiające się na drzewach liście są głównym tematem wierszy: „Wiosenne słońce” Tadeusza Kubiaka, „Przyjście wiosny” Jana Brzechwy, „Gdzie jest wiosna” Danuty Gellnerowej” , „Wiosna idzie” Ewy Szelburg-Zarębiny.
Po prezentacji wierszy rozmawialiśmy o uczuciach towarzyszących wiośnie.

min dscn3546min dscn3547

W dniu 11.04.2018 r. w Bibliotece Głównej gościliśmy młodzież z II i III klasy Gimnazjum nr 1 w Łęcznej, która pod kierunkiem dr Jacka Pelicy i Małgorzaty Zielińskiej przedstawiła „Misterium Wielkanocne”. Widowisko składało się z dwóch części. W pierwszej uczniowie zaprezentowali zwyczaje wielkanocne. Druga część miała charakter patriotyczny i religijny. Misterium śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa połączone było z wątkiem odzyskania przez Polskę niepodległości.
Na spotkanie zaproszeni zostali seniorzy z Klubu e-senior oraz rodzice uczniów.

min dsc 0040min dsc 0042min dsc 0046min dsc 0047min dsc 0053min dsc 0055min dsc 0056min dsc 0060min dsc 0044min dsc 0045

28 marca 2018 r. ,Oddział dla Dzieci przy ul Bożnicznej 21 gościł u siebie najmłodszych przedszkolaków z Przedszkola nr 1 w Łęcznej.
Dzieci powitała bibliotekarka, Barbara Wójcik, którą dzieci dobrze znają, ponieważ odwiedza ich w każdy piątek w przedszkolu i wypożycza im książki w ramach akcji „Koszyk z książkami”.
Tym razem dzieci miały okazję zobaczyć magiczne miejsce, w którym "mieszkają książki".
Podczas spotkania bibliotekarka przeczytała przedszkolakom książeczkę pt. ,,Kicia Kocia w bibliotece”.
Dzieci, dzięki Kici, poznały co to jest karta biblioteczna oraz co ciekawego, oprócz wypożyczania książek, można robić w bibliotece.
Bibliotekarka zaprosiła przedszkolaków do częstych wizyt w bibliotece.

min dsc 0010min dsc 0015min dsc 0018min dsc 0021min dsc 0024min dsc 0025min dsc 0029min dsc 0036min dsc 0037

W dniu 28 kwietnia 2017 r. Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci działający w Bibliotece Głównej gościł na spotkaniu autorskim Kazimierza Szymeczko.
Kazimierz Szymeczko mieszka i pracuje w Rudzie Śląskiej. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Śląskim. Laureat międzynarodowego konkursu literackiego Uwierz w siłę wyobraźni. Autor Historii Polski w opowieściach, Pomolowanej historii i wielu opowiadań dla młodszych dzieci, które publikował między innymi w „Świerszczyku”. Chętnie odwiedza giełdy staroci, zbiera kubki i lampy naftowe, a w wolnym czasie grywa w RPG, szachy i koszykówkę.
Jego powieść Czworo i kości otrzymała nominację do nagrody Książka Roku 2011, a powieść Tetrus - do nagrody Książka Roku 2015. W 2013 roku został uhonorowany tytułem Ambasador Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej.
Na początku , pisarza oraz wszystkich przybyłych na spotkanie, przywitała dyrektor biblioteki Danuta Panas następnie Barbara Wójcik – moderator DKK – przybliżyła pokrótce postać autora.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Łęcznej oraz Dyskusyjny Klub Książki.
Podczas spotkania autor opowiadał o tym jak to się stało, że zaczął pisać. Bardzo ciekawie mówił o swoich książkach oraz odpowiadał na pytania dzieci, które pytały gościa m.in. o to, ile książek napisał, którą najbardziej lubi, jakie książki sam lubi czytać oraz jakie ma plany i marzenia.
Pisarz okazał się bardzo ciepłą osobą czym zjednał sobie sympatię łęczyńskich uczniów. Spotkanie z pisarzem było dla dzieci ważnym wydarzeniem.
Na zakończenie Kazimierz Szymeczko podpisał wiele książek, składał dedykacje, pozował do wspólnych zdjęć.

Na pamiątkę spotkania w bibliotece autor otrzymał w prezencie upominki z UM Łęczna. Wiedząc, że jedną z pasji naszego gościa jest kolekcjonowanie kubków, ofiarowaliśmy panu Kazimierzowi na pamiątkę m.in. kubek z logo Łęcznej.


Spotkanie zorganizowane zostało dzięki programowi Dyskusyjne Kluby Książki, który jest realizowany we współpracy z Instytutem Książki i Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. H. Łopacińskiego w Lubinie.

dsc 0006 mdsc 0009 mdsc 0011 mdsc 0014 mdsc 0015 mdsc 0016 mdsc 0003 mdsc 0018 mdsc 0023 mdsc 0024 mdsc 0031 mdsc 0033 m

Regulamin VIII Edycji Konkursu Plastycznego Propagującego
Profilaktykę Uzależnień od Narkotyków
pt. „Świat byłby lepszy bez narkotyków”
1. Organizatorzy konkursu:
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta Filia nr 3 Stowarzyszenie MONAR – Poradnia Profilaktyczno- Konsultacyjna w Łęcznej
a) Współorganizatorzy:
Urząd Miejski w Łęcznej GKS Górnik Łęczna Rada Osiedla Bobrowniki

2. Cele konkursu:
a) Propagowanie profilaktyki antynarkotykowej wśród uczniów VI klasy szkoły podstawowej, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych w gminie Łęczna i powiecie łęczyńskim.
b) Rozwijanie kreatywności uczestników konkursu.
c) Kształcenie umiejętności posługiwania się środkami komunikacji niewerbalnej.
d) Popularyzacja działań twórczych i poszerzanie wiedzy z zakresu różnych technik plastycznych.
3. Uczestnictwo w Konkursie:
a) Konkurs kierowany jest do uczniów VI klasy szkoły podstawowej, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych w gminie Łęczna i powiecie łęczyńskim.
b) W konkursie nie mogą brać udziału członkowie jury konkursu, organizatorzy oraz ich rodziny.
4. Zasady konkursu:
a) Praca powinna zawierać oryginalną twórczość osoby biorącej udział w konkursie i być zgodna z tematyką konkursu. Nie może być wcześniej publikowana i nagradzana, i nie może równolegle brać udziału w innych konkursach.
b) Składając pracę na konkurs uczestnik przyjmuje zasady zawarte w niniejszym regulaminie. Jednocześnie wyraża zgodę na wykorzystywanie swoich danych do celów konkursu. Dane osobowe uczestników nie będą udostępniane osobom trzecim.
c) Każdy uczestnik konkursu może złożyć tylko jedną pracę.
d) Nie dopuszcza się do konkursu prac zespołowych.
e) Prace powinny być wykonane na formacie nie mniejszym niż A4 i nie większym niż A2 w dowolnej technice plastycznej.
5. Sposób i termin składania prac:
Prace konkursowe należy podpisać (imię i nazwisko, data urodzenia, adres, adres korespondencyjny, telefony, e-mail) i złożyć w siedzibie Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta Filia nr 3 ul. Jaśminowa 4 do dnia 24 maja 2017 roku. W przypadku prac nadesłanych pocztą decyduje data stempla pocztowego.
6. Pozostałe zasady konkursu:
a) Planowany termin rozstrzygnięcia konkursu: 31 maja 2017 roku.
b) Osoby nagrodzone i wyróżnione w konkursie zostaną poinformowane o werdykcie jury oraz o terminie wręczenia nagród i wyróżnień za pośrednictwem poczty lub telefonicznie. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone publicznie.
c) W konkursie przewidziano nagrody i wyróżnienia rzeczowe, za które nie przysługuje ekwiwalent pieniężny.
d) Jury powołane przez organizatora, spośród przekazanych prac wyłoni laureatów konkursu.
e) Prace konkursowe mogą być opublikowane w mediach, na stronach internetowych organizatorów, w różnych materiałach organizatorów, bez honorarium, tylko w ramach promocji, zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 904 z późn. zm.).
f) Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do elektronicznej redakcji prac konkursowych, a także ich publikacji.
g) Regulamin konkursu dostępny jest w siedzibach organizatorów oraz na stronie internetowej www.mgbp.leczna.pl , www.leczna.pl , www.powiatleczynski.pl

„[... ] Wielkanoc, Wielkanoc, Wielkanoc.
No i babki zaczęły się budzić
Na wielkanocnych obrusach.
Ludzie szli z kwiatem do ludzi
Jak do poetów muza [...]”
Konstanty Ildefons Gałczyński „Wróble wielkanocne”
W dniu 18 kwietnia 2017 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Pod Różą”.
Tematem były Święta Wielkanocne w literaturze.
Przewodnikiem literackim o zwyczajach, tradycjach Świąt Wielkiej Nocy jest książka Krystyny Bockenheim „Przy polskim stole”.
Książka, a właściwie jej rozdział „Kuchnia odświętna”, przybliża nam co się jadło w dawnej Polsce.
” U ludzi zamożnych na stole znajdowało się zawsze pieczone prosie, trzymające w pysku pisankę, ponadto szynki, kiełbasy, salcesony, które nie uchodziły bynajmniej za poślednią wędlinę, pieczone mięso na zimno, pasztety, czasem ryby, no i ciasta.”
Radość powrotu do życia, wiosny, nadziei sprzyja kontaktom towarzyskim i dobremu apetytowi. W książce znajdziemy zdjęcia święconego, pisanek, kunsztownych form do pieczenia baranka, bab wielkanocnych, gaiku wielkanocnego, wózka z kurkiem wielkanocnym.
Drugą książką omawiającą Święta Wielkanocne jest „Wielkanoc” Hanny Szymanderskiej. Znajdziemy w niej wiersze, zwyczaje, wierzenia, tradycje związane ze świętami Wielkanocnymi. Szczegółowo omówione zostały składniki świeconego i ich symbolika, dekoracja stołu wielkanocnego, regionalne ciekawostki wielkanocne, śniadanie wielkanocne i mnóstwo przepisów na potrawy wielkanocne.
W literaturze pięknej opis Świąt Wielkanocnych znajdziemy w „Chłopach” Władysława Reymonta, „Szczenięcych latach” Melchiora Wańkowicza i „Bożej podszewce” Teresy Lubkiewicz- Urbanowicz. Wielu poetów poświęciło Świętom Wielkanocnym swoje utwory. Wśród nich są cytowany K. I. Gałczyński, Stanisław Wyspiański, Maria Konopnicka, Bolesław Leśmian, Jan Twardowski.
„Poranek wielkanocny wszystko poprzemieniał –
Nie ma więcej cmentarza, grobu ni kamienia.
Świat stał się samym światłem i wprost w okna świeci...
Jan Twardowski, „O wielkanocnym poranku”.
Na następnym spotkaniu omawiać będziemy książkę Philipa Larkina „Zimowe królestwo” .

dsc 0367 mdsc 0369 mdsc 0370 mdsc 0374 m

Dnia 08.kwietnia w Filii nr 4 w Zakrzowie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu podtrzymujemy tradycję. Uczestnicy zebrali się, aby wspólnie wykonywać stroiki wielkanocne, a także upisać pisankę, tak mało znaną metodą batikową ,która wymaga precyzji i wyobraźni. W miłej atmosferze dzielono się wspomnieniami o tradycjach i obrzędach związanymi ze świętami . Takie rozmowy łączą pokolenia , pomagają podtrzymywać i kultywować upadającą tradycję świąt. W trakcie spotkania panował świąteczny nastrój.
Wielką radością było to, że każdy z uczestników mógł wziąć ze sobą swój własny stroik i pisankę .Na zakończenie wszyscy złożyli sobie życzenia.

1a 21b m1c m2 2 m2a m2c m3 m3a m4 m5 m5a m6 m

logo tydzien z internetem m

W dniu 03. kwietnia w Bibliotece Głównej odbyło się coroczne spotkanie dla seniorów z Klubu e-Senior w ramach kampanii „Tydzień z Internetem”. W tym roku spotkanie odbywało się pod hasłem „e-Pasjonaci”.
„e-Pasjonaci” to spotkanie dla różnych grup wiekowych, przede wszystkim dla osób dorosłych korzystających lub planujących rozpoczęcie korzystania z Internetu. W szczególności dla tych, których mogłyby zachęcić do tego przydatne i praktyczne materiały znajdujące się w sieci.


W spotkaniu wziął udział Dawid Furmanek, bloger, który prowadzi blog i warsztaty kulinarne http://www.m-eat-ing.pl  . Zaproszony gość w bardzo ciekawy sposób opowiedział seniorom jak założyć bloga, na którym można dzielić się swoimi pasjami, zdobywać nowych znajomych, a nawet czy blogerzy mogą zarabiać. W prezentacji multimedialnej, którą przedstawił, nie zabrakło wskazówek, jakich błędów nie popełniać przy zakładaniu bloga, jak w ciekawy sposób tworzyć bloga, aby jak najwięcej osób odwiedzało naszą stronę. W trakcie spotkania seniorzy zadawali pytania, na które Pan Dawid odpowiadał w sposób bardzo wyczerpujący. Zachęcił również seniorów do tego, żeby jako grupa spróbowali założyć bloga, na którym pochwalą się swoimi umiejętnościami i zainteresowaniami.
Na zakończenie spotkania Dawid Furmanek otrzymał upominki ufundowane przez Urząd Miejski w Łęcznej.


Tydzień z Internetem (Get Online Week) to coroczna, ogólnoeuropejska kampania, której celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do poznania możliwości, jakie daje Internet. Działania polegają na organizowaniu w miejscach oferujących publiczny dostęp do Internetu spotkań prezentujących ciekawe i praktyczne sposoby wykorzystania nowych technologii głównie dla tych, którzy do tej pory z nich nie korzystali. W dotychczasowych sześciu edycjach kampanii w Polsce uczestniczyło już 1.700 instytucji i ponad 63.000 osób.

dsc 0336 mdsc 0339 mdsc 0343 mdsc 0347 mdsc 0349 mdsc 0348 mdsc 0351 mdsc 0353 mdsc 0354 m

Dnia 31.03.1017r. w Filii nr 3 przy ulicy Jaśminowej 4 odbyły się kolejne zajęcia z elementów biblioterapii dla uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Łęcznej pt. „Kobieta w poezji”.
„ Doznawać uczuć, kochać, cierpieć, poświęcać się będzie zawsze istotą życia kobiety" Honore de Balzac
Kobiety zsyłały twórczą moc na artystów, stały się również wdzięcznym tematem dla poetów. Czytaliśmy wiersze znanych poetów między innymi: „Portret kobiecy” Wisławy Szymborskiej, „Ewa” Juliana Tuwima, „Dzień kobiet” Janiny Gałczyńskiej. Rozmawialiśmy o różnych przedstawionych przez autorów portretach kobiecych, były to kobiety matki, kobiety żony i babcie. Uczestnicy chętnie brali udział w dyskusji na temat przeczytanych wierszy.
Następne spotkanie za miesiąc.

img 2021 mimg 2022 m

                                    motylki m

W dniu 22 kwietnia 2016 r. dzieci z grupy „Motylki” z Przedszkola nr 1 w Łęcznej, które uczęszczają do przedszkola w Nowogrodzie, odwiedziły Oddział dla Dzieci przy ul. Bożnicznej 21.
Dla przedszkolaków była to pierwsza wizyta wśród tak dużej ilości książek. Podczas wizyty w bibliotece dzieci poznały magiczne miejsce, w którym „mieszkają książki".
Bibliotekarka przeczytała dzieciom opowiadanie "Franklin i książka z biblioteki” wprowadzając w magiczny świat bibliotecznych książek.
Przedszkolaki poznały książki- zabawki, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem milusińskich.
Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały kolorowe foldery i zakładki do książek.

dsc 0246 mdsc 0247 mdsc 0249 mdsc 0251 mdsc 0252 mdsc 0254 mmotylkidsc 0260 m

W dniu 19 kwietnia 2016 r. Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci działający w Bibliotece Głównej gościł na spotkaniu autorskim Agnieszkę Frączek.

Autorka jest językoznawcą, germanistką, a przede wszystkim poetką. Jest też miłośniczką psów i kotów, które wielokrotnie są bohaterami jej utworów.

Pisarka bardzo szybko nawiązała kontakt z dziećmi. Czytała fragmenty swoich wierszy oraz opowiadała jak powstaje książka. Wspólnie z uczniami wskazywała błędy językowe jakie najczęściej zdarza się nam popełniać. Miejmy nadzieję, że po spotkaniu każdy z uczestników zapamięta, iż np. ubieramy choinkę, a spodnie wkładamy.

Czwartoklasiści uważnie słuchali i świetnie radzili sobie z rozpoznawaniem błędów językowych .

Autora cierpliwie odpowiadała na zadawane przez uczestników pytania.

W spotkaniu uczestniczyli klubowicze DKK dla dzieci, koordynator wojewódzki z WBP w Lublinie, uczniowie klas IV a i IV e ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej wraz z nauczycielkami języka polskiego: Anną Ładak i Barbarą Szurek.

Spotkanie przebiegało w serdecznej i pełnej humoru atmosferze.

Na zakończenie Agnieszka Frączek podpisywała wiele książek, składała dedykacje, pozowała do wspólnych zdjęć.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki realizowanego przy wsparciu finansowym i merytorycznym Instytutu Książki.

dsc 0163 mdsc 0169 mdsc 0177 mdsc 0179 mdsc 0183 mdsc 0184 mdsc 0186 mdsc 0190 mdsc 0191 mdsc 0192 mdsc 0194 mdsc 0197 mdsc 0206 m

1. Organizatorzy konkursu i czas trwania konkursu:
a) Organizatorzy Konkursu:


Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta Filia nr 3 

Stowarzyszenie MONAR – Poradnia Profilaktyczno- Konsultacyjna w Łęcznej


b) Współorganizatorzy:
Urząd Miejski w Łęcznej

Górnik Łęczna Spółka Akcyjna

Rada Osiedla Bobrowniki


2. Cele konkursu:
a) Propagowanie profilaktyki antynarkotykowej wśród uczniów VI klasy szkoły podstawowej, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych w gminie Łęczna i powiecie łęczyńskim.
b) Rozwijanie kreatywności uczestników konkursu.
c) Kształcenie umiejętności posługiwania się środkami komunikacji niewerbalnej.
d) Popularyzacja działań twórczych i poszerzanie wiedzy z zakresu różnych technik plastycznych.


3. Uczestnictwo w Konkursie:
a) Konkurs kierowany jest do uczniów VI klasy szkoły podstawowej, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych w gminie Łęczna i powiecie łęczyńskim.
b) W konkursie nie mogą brać udziału członkowie jury konkursu, organizatorzy oraz ich rodziny.


4. Zasady konkursu:
a) Praca powinna zawierać oryginalną twórczość osoby biorącej udział w konkursie i być zgodna z tematyką konkursu. Nie może być wcześniej publikowana i nagradzana, i nie może równolegle brać udziału w innych konkursach.
b) Składając pracę na konkurs uczestnik przyjmuje zasady zawarte w niniejszym regulaminie. Jednocześnie wyraża zgodę na wykorzystywanie swoich danych do celów konkursu. Dane osobowe uczestników nie będą udostępniane osobom trzecim.
c) Każdy uczestnik konkursu może złożyć tylko jedną pracę.
d) Nie dopuszcza się do konkursu prac zespołowych.
e) Prace powinny być wykonane na formacie nie mniejszym niż A4 i nie większym niż A2 w dowolnej technice plastycznej.


5. Sposób i termin składania prac:
Prace konkursowe należy podpisać (imię i nazwisko, data urodzenia, adres, adres korespondencyjny, telefony, e-mail) i złożyć w siedzibie Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta Filia nr 3 ul. Jaśminowa 4 do dnia 17 maja 2016 roku.  

W przypadku prac nadesłanych pocztą decyduje data stempla pocztowego.


6. Pozostałe zasady konkursu:
a) Planowany termin rozstrzygnięcia konkursu: 24 maja 2016 roku.
b) Osoby nagrodzone i wyróżnione w konkursie zostaną poinformowane o werdykcie jury oraz o terminie wręczenia nagród i wyróżnień za pośrednictwem poczty lub telefonicznie. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone publicznie.
c) W konkursie przewidziano nagrody i wyróżnienia rzeczowe, za które nie przysługuje ekwiwalent pieniężny.
d) Jury powołane przez organizatora, spośród przekazanych prac wyłoni laureatów konkursu.
e) Prace konkursowe mogą być opublikowane w mediach, na stronach internetowych organizatorów, w różnych materiałach organizatorów, bez honorarium, tylko w ramach promocji, zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 904 z późn. zm.).
f) Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do elektronicznej redakcji prac konkursowych, a także ich publikacji.
g) Regulamin konkursu dostępny jest w siedzibach organizatorów oraz na stronie internetowej www.mgbp.leczna.pl , www.leczna.pl , www.powiatleczynski.pl 

 

strach

W dniu 8 kwietnia 2016 r. w Oddziale dla Dzieci odbyły się pierwsze zajęcia z cyklu „Bajkoterapia dla przedszkolaka”.

Do biblioteki przybyły przedszkolaki z grupy „Słoneczka” z Przedszkola nr 1 aby wziąć udział w warsztatach pt. „Strach ma wielkie oczy”.

Celem zajęć było wyjaśnienie dzieciom, czym jest strach, dlaczego się boimy i jak poradzić sobie z tym przykrym uczuciem.

Przy pomocy książeczki „Franklin boi się ciemności” , którą przeczytała bibliotekarka, dzieci miały okazję dowiedzieć się, że strach jest uczuciem normalnym, że prawie każdy się czegoś boi.

Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem przedszkolaków, które aktywnie brały w nich udział. Przedszkolaki opowiadały o swoich strachach oraz wykonywały pracę plastyczną obrazującą coś, czego się boją.

Na zakończenie spotkania każde dziecko zniszczyło „swój strach” w niszczarce, aby pozbyć się go na zawsze.

Miejmy nadzieję , że dzisiejsze warsztaty pozwoliły dzieciom zrozumieć, że jeżeli się boimy to wszystko wydaje się nam wielkie, straszne i groźne - dlatego właśnie „strach ma wielkie oczy”.

dsc 0121 mdsc 0124 mdsc 0125 mdsc 0128 mdsc 0131 mdsc 0132 mdsc 0134 mdsc 0135 mdsc 0136 mdsc 0137 mdsc 0138 mdsc 0139 mdsc 0149 mdsc 0150 mdsc 0152 m

 

W dniu 2 maja 2015 r./ sobota/ Biblioteka Główna oraz jej Filie będą nieczynne.

plakat

plakat

 

Drodzy Czytelnicy
Z okazji Tygodnia Bibliotek (8-15 maja 2015 r.) nasza biblioteka przystąpiła do akcji Z biblioteką cyfrową za pan brat!, którą promuje Wydawnictwo Naukowe PWN oraz Zarząd Okręgu SBP w Lublinie.
W ramach akcji proponujemy naszym Czytelnikom darmowy, tygodniowy dostęp (8-15 maja b.r.) do całej oferty beletrystycznej na platformie IBUK Libra.


Czytelnik, który zechce skorzystać z oferty, będzie musiał założyć konto na stronie www.libra.ibuk.pl  podając adres e-mail i hasło. Następnie zostanie poproszony o wpisanie otrzymanego od naszej biblioteki kodu, który automatycznie aktywuje wybrane dziedziny. Od tego momentu będzie mógł przeczytać dowolną książkę.


IBUK Libra to wirtualna biblioteka, oferująca kilkanaście tysięcy publikacji specjalistycznych, naukowych, popularnonaukowych oraz beletrystycznych najlepszych polskich wydawców. Platforma jest dostępna 24h/ dobę, można z niej korzystać z dowolnego miejsca - za pomocą komputera, tabletu czy smartfona.


Serdecznie zapraszamy Czytelników do skorzystania z oferty IBUK Libra.

W dniu 21 kwietnia 2015 roku spotkałyśmy się , aby porozmawiać o książce „Cicha 5".
„Cicha 5" to zbiór opowiadań siedmiu polskich autorek, siedem bajkowych opowieści, siedem mieszkań i jedna stara kamienica przy ulicy Cichej 5. Wspólnym motywem opowiadań są Święta Bożego Narodzenia.
Dla wielu z nas jest to magiczny i wyjątkowy czas. Wigilijna noc pełna szczerości, serdeczności i spełniania marzeń. W starych mieszkaniach skrywają się piękne historie, tęsknoty, smutki, spełnione marzenia, małe i duże szczęścia. To miejsce, gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością. Zdradzany senator i jego piękna żona, ekscentryczna staruszka wielbiąca różowe sukienki, rzeźbiarz walczący o swoje dzieci, bezimienny mężczyzna otrzymujący od życia drugą szansę.
Opowiadanie to wcale nie taka łatwa forma i czasem nawet najsławniejsi pisarze nie są w stanie zawrzeć tego samego, co w powieści. Dlatego wśród siedmiu utworów są i te lepsze, i te mniej udane. W niektórych opowiadaniach trudno doszukać się klimatu świątecznego, ale w zbiorze znajdziemy też te wzruszające z pozytywnym przesłaniem. Do nich należą opowiadania Magdaleny Witkiewicz, Nataszy Sochy oraz Krystyny Mirek.

DSC 0215 mDSC 0216 mDSC 0217 mDSC 0214 m

Regulamin VI Edycji Konkursu Plastycznego Propagującego
Profilaktykę Uzależnień od Narkotyków
pt. „"Mamo, tato – chcę tak spędzić lato "

 

1. Organizatorzy konkursu i czas trwania konkursu:
a) Organizatorzy Konkursu:
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta Filia nr 3 Stowarzyszenie MONAR – Poradnia Profilaktyczno- Konsultacyjna w Łęcznej
b) Współorganizatorzy:
Urząd Miejski w Łęcznej Górnik Łęczna Spółka Akcyjna Rada Osiedla Bobrowniki
2. Cele konkursu:
a) Propagowanie profilaktyki antynarkotykowej wśród uczniów VI klasy szkoły podstawowej, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych w gminie i powiecie łęczyńskim.
b) Rozwijanie kreatywności uczestników konkursu.
c) Kształcenie umiejętności posługiwania się środkami komunikacji niewerbalnej.
d) Popularyzacja działań twórczych i poszerzanie wiedzy z zakresu różnych technik plastycznych.
3. Uczestnictwo w Konkursie:
a) Konkurs kierowany jest do uczniów VI klasy szkoły podstawowej, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych w gminie Łęczna i powiecie łęczyńskim.
b) W konkursie nie mogą brać udziału członkowie jury konkursu, organizatorzy oraz ich rodziny.
4. Zasady konkursu:
a) Praca powinna zawierać oryginalną twórczość osoby biorącej udział w konkursie i być zgodna z tematyką konkursu. Nie może być wcześniej publikowana i nagradzana, i nie może równolegle brać udziału w innych konkursach.
b) Składając pracę na konkurs uczestnik przyjmuje zasady zawarte w niniejszym regulaminie. Jednocześnie wyraża zgodę na wykorzystywanie swoich danych do celów konkursu. Dane osobowe uczestników nie będą udostępniane osobom trzecim.
c) Każdy uczestnik konkursu może złożyć tylko jedną pracę.
d) Nie dopuszcza się do konkursu prac zespołowych.
e) Prace powinny być wykonane na formacie nie mniejszym niż A4 i nie większym niż A2 w dowolnej technice plastycznej.
5. Sposób i termin składania prac:
Prace konkursowe należy podpisać (imię i nazwisko, data urodzenia, adres, adres korespondencyjny, telefony, e-mail) i złożyć w siedzibie Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta Filia nr 3 ul. Jaśminowa 4 do dnia 19 maja 2015 roku. W przypadku prac nadesłanych pocztą decyduje data stempla pocztowego.
6. Pozostałe zasady konkursu:
a) Planowany termin rozstrzygnięcia konkursu: 27 maj 2015 roku.
b) Osoby nagrodzone i wyróżnione w konkursie zostaną poinformowane o werdykcie jury oraz o terminie wręczenia nagród i wyróżnień za pośrednictwem poczty lub telefonicznie. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone publicznie.
c) W konkursie przewidziano nagrody i wyróżnienia rzeczowe, za które nie przysługuje ekwiwalent pieniężny.
d) Prace konkursowe oceniane będą przez co najmniej czteroosobowe jury.
e) Prace konkursowe mogą być opublikowane w mediach, na stronach internetowych organizatorów, w różnych materiałach organizatorów, bez honorarium, tylko w ramach promocji, zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 904 z późn. zm.).
f) Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do elektronicznej redakcji prac konkursowych, a także ich publikacji.
g) Regulamin konkursu dostępny jest w siedzibach organizatorów oraz na stronie internetowej www.mgbp.leczna.pl,  www.leczna.pl,  www.powiatleczynski.pl 

W Bibliotece Głównej przy ul. Bożnicznej 21 obejrzeć można wystawę „Katyń 1940- 2015".
Zbrodnia katyńska to rozstrzelanie wiosną 1940 roku co najmniej 21 768 obywateli Polski, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji, na mocy decyzji najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich zawartej w tajnej uchwale Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 roku (tzw. decyzja katyńska).
Wystawa składa się z 5 plansz, na których umieszczone są fotografie z opisami dotyczącymi zbrodni katyńskiej, informacje dotyczące miejsc kaźni Polaków oraz wiersz patrona naszej biblioteki pt. „Guziki".
W 4 gablotach umieszczono książki i wiersze dotyczące zbrodni katyńskiej.
Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00- 18.00 oraz w soboty od godz. 9.00- 14.00 do końca kwietnia.

DSC 0211 mDSC 0212 mDSC 0213 m

W dniu 02.04.2015 r. w Filii nr 4 w Zakrzowie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Spotkania z tradycją – Wielkanoc". Są to cykliczne spotkania mające na celu integrację społeczeństwa, jak również podtrzymywanie tradycji świątecznych. Jest to radosny czas, kiedy dorośli dzielą się wspomnieniami i przekazują młodemu pokoleniu informacje o różnych tradycjach i zwyczajach związanymi ze świętami. Na spotkaniu młodzi z dużym zaciekawieniem wysłuchali różnych opowieści związanych z Wielkanocą. To one sprawiają że chętnie spędza się czas w rodzinnym gronie.
Podczas rozmów dzieci i dorośli wspólnie wykonywali różne ozdoby i stroiki wielkanocne. Największą radością dla dzieci było zdobienie pisanek mało znaną metodą batikową, która wymaga precyzji i zdolności manualnej.
Po spotkaniu każdy z uczestników wziął do domu własny wykonany stroik i „upisaną" pisankę, które będą ozdabiały świąteczne stoły.
Dekoracje wielkanocne stworzyły również w bibliotece miły i świąteczny nastrój.

ydj6 mydj4 mydj7 mydj5 myd1 mydj2 mydj3 m

Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej
oraz Dyskusyjny Klub Książki „Pod Różą"

zapraszają na spotkanie autorskie
z
Angeliką Kuźniak


polską reporterką i pisarką, autorką książek
„Papusza", „Marlene", „Czarny Anioł. O Ewie Demarczyk"
wielokrotną laureatką nagrody Grand Press.

07 maja 2014 r.
godz. 12.00
Czytelnia Biblioteki
Ul. Bożniczna 21

 

logo DKK drugie     logo dkk duze

W bibliotece przy ul. Bożnicznej 21 można obejrzeć wystawę pn. „Święty Jan Paweł II" zorganizowaną z okazji kanonizacji Papieża – Polaka.
Zapraszamy do oglądania wystawy w godzinach pracy biblioteki
od poniedziałku do piątku 8.00 do 18.00
w soboty od 9.00 do 14.00

DSC 0548 mDSC 0549 m

Regulamin IV Edycji Konkursu Plastycznego Propagującego
Profilaktykę Uzależnień od Narkotyków
pt. „"Moje zainteresowania alternatywą dla narkotyków"

1. Organizatorzy konkursu i czas trwania konkursu:
a) Organizatorzy Konkursu:
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta Filia nr 3
Stowarzyszenie MONAR – Poradnia Profilaktyczno- Konsultacyjna w Łęcznej
Współorganizatorzy:
Rada Osiedla Bobrowniki
Urząd Miejski w Łęcznej
2. Cele konkursu:
a) Propagowanie profilaktyki antynarkotykowej wśród uczniów VI klasy szkoły podstawowej, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych w gminie i powiecie łęczyńskim.
b) Rozwijanie kreatywności uczestników konkursu.
c) Kształcenie umiejętności posługiwania się środkami komunikacji niewerbalnej.
d) Popularyzacja działań twórczych i poszerzanie wiedzy z zakresu różnych technik plastycznych.
3. Uczestnictwo w Konkursie:
a) Konkurs kierowany jest do uczniów VI klasy szkoły podstawowej, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych w gminie Łęczna.
b) W konkursie nie mogą brać udziału członkowie jury konkursu, organizatorzy oraz ich rodziny.
4. Zasady konkursu:
a) Praca powinna zawierać oryginalną twórczość osoby biorącej udział w konkursie i być zgodna z tematyką konkursu. Nie może być wcześniej publikowana i nagradzana, i nie może równolegle brać udziału w innych konkursach.
b) Składając pracę na konkurs uczestnik przyjmuje zasady zawarte w niniejszym regulaminie. Jednocześnie wyraża zgodę na wykorzystywanie swoich danych do celów konkursu. Dane osobowe uczestników nie będą udostępniane osobom trzecim.
c) Każdy uczestnik konkursu może złożyć tylko jedną pracę.
d) Nie dopuszcza się do konkursu prac zespołowych.
e) Prace powinny być wykonane na formacie nie mniejszym niż A4 i nie większym niż A2 w dowolnej technice plastycznej.
5. Sposób i termin składania prac:
Prace konkursowe należy podpisać (imię i nazwisko, data urodzenia, adres, adres korespondencyjny, telefony, e-mail) i złożyć w siedzibie Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta Filia nr 3 ul. Jaśminowa 4 do dnia 20 maja 2014 roku. W przypadku prac nadesłanych pocztą decyduje data stempla pocztowego.
6. Pozostałe zasady konkursu:
a) Planowany termin rozstrzygnięcia konkursu: 27 maj 2013 roku.
b) Osoby nagrodzone i wyróżnione w konkursie zostaną poinformowane o werdykcie jury oraz o terminie wręczenia nagród i wyróżnień za pośrednictwem poczty lub telefonicznie. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone publicznie.
c) W konkursie przewidziano nagrody i wyróżnienia rzeczowe, za które nie przysługuje ekwiwalent pieniężny.
d) Prace konkursowe oceniane będą przez co najmniej czteroosobowe jury.
e) Prace konkursowe mogą być opublikowane w mediach, na stronach internetowych organizatorów, w różnych materiałach organizatorów, bez honorarium, tylko w ramach promocji, zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 904 z późn. zm.).
f) Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do elektronicznej redakcji prac konkursowych, a także ich publikacji.
g) Regulamin konkursu dostępny jest w siedzibach organizatorów oraz na stronie internetowej www.mgbp.leczna.pl, www.leczna.pl

 

Dnia 12.04.2014 w Filii nr 4 w Zakrzowie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Spotkania z tradycją – Wielkanoc". Takie spotkania mają na celu integrację społeczeństwa jak również podtrzymywanie tradycji świątecznych. Jest to magiczny czas, kiedy dorośli i dzieci mogą wspólnie być razem, podzielić się wspomnieniami i przekazać wiedzę młodemu pokoleniu o różnych tradycjach i zwyczajach związanymi ze świętami. Dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchały opowieści uświadamiając sobie jak ważną rzeczą jest pielęgnowanie tradycji i spędzanie świąt w rodzinnym gronie.
Podczas wspólnych rozmów dzieci i dorośli wykonywali różne ozdoby i stroiki wielkanocne. Największą radością było zdobienie pisanki mało znaną metodą batikową, która wymaga wyobraźni i zdolności manualnej.
Po spotkaniu każdy z uczestników wziął do domu własny wykonany stroik i „upisaną" pisankę, które będą ozdabiały świąteczne stoły.
Dekoracje wielkanocne stworzyły również w bibliotece miły i świąteczny nastrój.

100 6483 m100 6484 m100 6478 m100 6480 m100 6489 m100 6494 m

 

 

 

ksiazka m

Dnia 9.04.2014 w Środowiskowym Domu Samopomocy w Łęcznej odbyły się kolejne zajęcia z elementów biblioterapii z cyklu „Wszystkie książki mówią".
Młodzież z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego oraz uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy wspólnie wystawili inscenizację „Rzepki" do wiersza Juliana Tuwima. Scenografię do spektaklu wykonali uczestnicy ŚDS pod opieką Pani Marty Warzyszak-Tarki.
Był to finalny produkt zajęć biblioterapeutycznych, które były prowadzone w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Z. Herberta Filii nr 3 przez starszego kustosza Jadwigę Ćwirko.
Wśród osób zaproszonych do obejrzenia inscenizacji była m.in. Dyrektor MOW w Podgłębokim Maria Radko, Dyrektor MGBP Danuta Panas oraz Dyrektor ŚDS Anna Płoszaj.
Spektakl dał wiele radości wykonawcom i oglądającym. Przyjęty został entuzjastycznie przez zaproszonych gości, a występujących nagrodzono brawami. Po występie aktorzy chętnie rozmawiali o kulisach powstania inscenizacji.
Serdeczne podziękowania dla Marty Warzyszak -Tarki oraz Bożeny Wójcik za wkład w organizację spektaklu oraz dla Środowiskowego Domu Samopomocy za miłe i ciepłe przyjęcie.

DSCN8521 mDSCN8522 mDSCN8523 mDSCN8525 mDSCN8516 mDSCN8532 mDSCN8536 mDSCN8539 mDSCN8544 m

W dniu 3 kwietnia 20014 r. w zorganizowane zostały zajęcia edukacyjne dla przedszkolaków z grupy „Słoneczka" Przedszkola nr 1 pn. „Z biegiem Wisły".
Celem spotkania było rozbudzenie zainteresowań dzieci krajem rodzinnym.

Na wstępie bibliotekarka Barbara Wójcik zapoznała dzieci z legendą powstania państwa polskiego. Na podstawie książki Czesława Janczarskiego „Płynie Wisła, płynie" 6 – latki zapoznawały się z biegiem Wisły. Pomocny w tym był kontur mapy Polski , na której dzieci przyklejały nazwy miast leżących na „wiślanym szlaku".
Dzieci aktywnie uczestniczyły w "podróży" po Polsce. Zwiedziły góry, największe miasta Polski - Kraków i Warszawę a także Morze Bałtyckie .
Przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą na tematy związane z naszą Ojczyzną.
Dzieci poznały dużo nowych wiadomości o Polsce a także utrwaliły zdobyte wcześniej. Wiedzą, jak się zachować w górach, jak w dużym mieście czy też nad morzem.
Bibliotekarka zapoznała również dzieci z ciekawą literaturą związaną z Polską.

Zajęcia zorganizowano we współpracy z Małgorzatą Wawryszuk - nauczycielką z Przedszkola Publicznego nr 1 im. Marii Konopnickiej w Łęcznej.

DSCN3113 mDSCN3114 mDSCN3115 mDSCN3116 mDSCN3117 mDSCN3121 mDSCN3122 mDSCN3123 mDSCN3124 mDSCN3125 mDSCN3126 mDSCN3127 m

Biblioteka Główna zorganizowała kolejny spektakl edukacyjny uwrażliwiający na potrzebę czytania.
Dnia 4 kwietnia zaprosiła dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej na przedstawienie "Tajemnica zaginionych liter" w wykonaniu aktorów z Teatru „Maska" z Krakowa.
Spektakl opowiadał historię biblioteki , w której to pewnego dnia z książek zniknęły wszystkie litery. Bibliotekarka załamana tym faktem poprosiła o pomoc detektywa Lupę, miłośnika książek. Po długim śledztwie okazało się jednak, że liter nikt nie porwał. Same odeszły i schroniły się u Królowej Liter – Literatury. Dlaczego? Królowa Liter – Literatura odpowiedziała na to pytanie...
Publiczność spektaklu, z wielką radością uczestniczyła w tej „książkowej" przygodzie, dzieci przyrzekły czytać książki i odwiedzać bibliotekę.
Zapraszamy wszystkich czytelników do biblioteki zapewniając, że każda książka zawiera komplet liter.

DSC 0320 mDSC 0329 mDSC 0337 mDSC 0342 mDSC 0351 mDSC 0354 mDSC 0358 mDSC 0416 mDSC 0366 mDSC 0380 mDSC 0383 mDSC 0394 mDSC 0399 mDSC 0405 mDSC 0410 mDSC 0411 mDSC 0424 mDSC 0319 m

 

Dnia 1.04. 2014 w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Podgłębokim odbyły się kolejne zajęcia z elementów biblioterapii. W zajęciach uczestniczyła młodzież z MOW oraz uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Łęcznej. Warsztaty prowadziła starszy kustosz Jadwiga Ćwirko kierownik Filii nr 3.
Przed rozpoczęciem zajęć uczestnicy ŚDS zwiedzili ośrodek i zapoznali się z pracami plastycznymi wychowanek MOW.
Podczas warsztatów biblioterapeutycznych uczestnicy ŚDS i młodzież z MOW pracowali wspólnie przy inscenizacji „Rzepki" Juliana Tuwima.
Celem spotkania było:
- rozwijanie aktywności artystycznej,
- dostarczanie radosnych przeżyć emocjonalnych i estetycznych,
- doskonalenie koncentracji,
- wzmacnianie wiary we własne siły. - - rozwijanie poczucia odpowiedzialności za siebie i innych.
Podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy oraz młodzież aktywnie uczestniczyli w zajęciach, które dały im wiele radości.
Serdeczne podziękowania Dyrektor Marii Radko, Dyrektor Małgorzacie Koziak, Bożenie Wójcik i młodzieży za ciepłe i miłe przyjęcie.

zdj.1 mzdj2 mzdj.3 mzdj.4 m

Uprzejmie informujemy, że dnia 2 maja 2013 r. /czwartek/
Biblioteka Główna oraz Filie 1,2,3 będą czynne
od 8.00-16.00
Filia nr 4 w Zakrzowie będzie nieczynna


W dniu 4 maja /sobota/ Biblioteka Główna będzie nieczynna.

logo bib

KONKURS NA PLAKAT
PROMUJĄCY MIEJSKO – GMINNĄ BIBLIOTEKĘ PUBLICZNĄ IM. ZBIGNIEWA HERBERTA
W ŁĘCZNEJ

REGULAMIN KONKURSU :
1. Organizator konkursu
• Organizatorem konkursu jest Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej.
• Przedmiotem konkursu jest plakat promujący MGBP w Łęcznej.
2. Uczestnicy
• Konkurs przeznaczony jest dla uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych.
• Nie dopuszcza się do konkursu prac zespołowych.
3. Warunki konkursu
• Uczestnicy składają prace konkursowe (technika dowolna, format maksymalnie A3, również w wersji elektronicznej – opcja nieobowiązkowa) do dnia 30.04.2013r. w siedzibie MGBP ul. Bożniczna 21, Filii nr 1 ul. Górnicza 12, Filii nr 2 ul. Obrońców Pokoju 1, Filii nr 3 ul. Jaśminowa 4, Filii nr 4 Zakrzów.
• Należy podać imię i nazwisko autora pracy oraz numer telefonu i/lub adres e-mailowy.
4. Rozstrzygnięcie konkursu
• Komisja konkursowa wyłoni zwycięzcę i ogłosi wyniki 08.05.2013r. na stronie internetowej biblioteki.
• Na autora najlepszego plakatu czeka nagroda.
5. Postanowienia końcowe
• Prace konkursowe mogą być opublikowane w mediach, na stronie internetowej organizatora, w różnych materiałach organizatora, bez honorarium, tylko w ramach promocji zgodnie z ustawą z dn. 04.02.1994 o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz. U. 2000r. nr80, poz. 904 z późniejszymi zmianami.
• Nagrodę można odebrać po okazaniu dokumentu tożsamości lub legitymacji szkolnej w siedzibie MGBP Łęczna ul. Bożniczna 21.
• Uczestnictwo w konkursie jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. nr 133 z 1997 r. z późniejszymi zmianami).

W dniu 24 kwietnia 2012 roku Dyskusyjny Klub Książki działający przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej gościł na spotkaniu Barbarę Kosmowską – autorkę licznych powieści dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Największy rozgłos zyskała książka Teren prywatny, za którą pisarka otrzymała I nagrodę w konkursie na Dziennik polskiej Bridget Jones. Spod jej pióra wyszły także m.in. Prowincja, Gobelin, Niebieski autobus, Hermańce, Buba, Puszka , Pozłacana rybka, Samotni.pl.

W swoich książkach podejmuje tematy trudnych czasów, w jakich przyszło żyć współczesnemu człowiekowi. Poprzez ciekawe portrety swoich bohaterów pisarka pokazuje różne postawy moralne i trudne wybory, przed którymi stajemy w życiu.

Na spotkaniu Barbara Kosmowska odpowiadała na liczne pytania czytelników.

O bohaterach własnych książek wypowiadała się z sympatią, tłumacząc skomplikowane losy postaci. Przedstawiła swoją najnowszą powieść dla dzieci młodzieży Dziewczynka z parku, a także wspomniała o mającej się ukazać nowej powieści dla dorosłych Ukrainka.

Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze, pisarka otrzymała podziękowania i upominki od Urzędu Miasta i DKK.

Na koniec spotkania podpisała wiele książek, składała dedykacje, pozowała do zdjęć.

W spotkaniu uczestniczyły Klubowicze z DKK w Ludwinie, młodzież z Gimnazjum nr 1, bibliotekarki i czytelnicy.

Spotkanie zorganizowane zostało w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki realizowanego przy wsparciu finansowym i merytorycznym Instytutu Książki.

Następne spotkanie naszego Klubu planowane jest na 22 maja o godz.12.00 w siedzibie naszej biblioteki.

alt alt 

alt alt

alt alt 

W dniu 17 kwietnia 2012 roku odbyło się trzydzieste spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, w którym uczestniczyło siedem osób.

Tematem naszych rozmów była twórczość Barbary Kosmowskiej.

Barbara Kosmowska jest autorką książek dla młodzieży i dorosłych.

Dorobek literacki obejmuje kilkanaście tytułów powieści; wśród nich nagrodzone: Teren prywatny, Buba, Pozłacana rybka.

Powieść Teren prywatny opisuje historię życia czterdziestokilkuletniej kobiety, która postanowiła radykalnie zmienić życie. Jest to bardzo wnikliwy opis jej przemian psychicznych i odkrywanie samej siebie i świata, tego bliskiego i tego dalszego.

Hermańce to nazwa powieści i miejscowości pełnej tajemniczych miejsc takich jak Dolina Majtek czy Suche Bagna, wokół których toczy się życie mieszkańców. Książka, w ocenie klubowiczki, jest pełna humoru i dystansu wobec poważnych spraw.

W górę rzeki to wielowątkowa powieść z galerią postaci o głębokich, bardzo wiarygodnych portretach psychologicznych, które reprezentują najróżniejsze postawy życiowe.

Prowincja

to portret Hanki, kobiety, która opuszcza stolicę i wyjeżdża na prowincję, by posmakować nową rzeczywistość. Jest to wnikliwy portret kobiety, która musi zrozumieć siebie i bliskich, dokonać koniecznych przewartościowań w poszukiwaniu prawdy.

Gobelin to przeplatająca się opowieść o kilku kobietach, kilku mężczyznach, artystach, dziennikarzach i Trójmieście. Osnowę stanowi historia Anny i jej alkoholizmu, bezradności bliskich wobec czyjegoś uzależnienia. Ta książka pokazuje nam problemy i uczucia, jakie

wzbudzają u każdego z nas patologiczne uzależnienia.

Niebieski autobus to opowieść o sztuce akceptacji na świat i samej siebie. Niebieski autobus jest łącznikiem dwóch historii: dziecięcej oraz dojrzałej. Powieść przynosi kilka ważnych tematów: studium pierwszej miłości, opowieść o społecznym i intelektualnym awansie.

Na następne spotkanie zapraszamy 24 kwietnia 2012 roku na godz. 14.00.

Będzie to spotkanie z pisarką Barbarą Kosmowską.

MIEJSKO- GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA IM. ZBIGNIEWA HERBERTA W ŁĘCZNEJ

zaprasza na spotkanie autorskie z

BARBARĄ KOSMOWSKĄ

autorką powieści dla młodzieży i dorosłych

 alt

24 KWIETNIA 2012 R. GODZ. 14.00

CZYTELNIA BIBLIOTEKI, UL. BOŻNICZNA 21

Życiorys

Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. Na macierzystej uczelni obroniła pracę doktorską dotyczącą literatury polskiego pozytywizmu skierowanej do dzieci i młodzieży, za którą dostała wyróżnienie Summa cum lauda.

Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Twórczość

Debiutowała jako licealistka w czasopiśmie Na przełaj. W latach 80. zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach poetyckich.

Powieści:

Głodna kotka, Myślinki,

Teren prywatny, Buba: sezon ogórkowy,

Prowincja, Pozłacana rybka,

Gobelin, Hermańce, W górę rzeki, Puszka, Niebieski autobus, Samotni.pl

Nagrody:

Powieść Teren prywatny wygrała konkurs literacki pod nazwą Dziennik polskiej Bridget Jones i przyniosła autorce sławę i popularność, Buba – zdobyła główną nagrodę w ogólnopolskim konkursie na powieść dla dzieci i młodzieży, Pozłacana rybka zdobyła nagrodę literacką Książka Roku 2007 oraz została nagrodzona w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren.

alt        alt

"Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki"

Uprzejmie informujemy, że w dniach 17 – 18 kwietnia 2012 r. Filia nr 3 przy ul. Jaśminowej będzie nieczynna z powodu skontrum. /inwentaryzacja księgozbioru/. Za niedogodności przepraszamy.

W dniu 14 kwietnia 2011 roku w czytelni naszej biblioteki przy pełnej sali odbyło się spotkanie z poetą, prozaikiem, tłumaczem Jackiem Dehnelem. Jest on twórcą kilku tomików poetyckich oraz utworów prozatorskich takich jak: Saturn, Lala, Balzakiana, Fotoplastykon i Rynek w Smyrnie. Jacek Dehnel rozpoczął spotkanie od przeczytania fragmentów swojej najnowszej książki pt. Saturn.

Gość nawiązał żywe relacje ze słuchaczami. Uczestnicy spotkania zadawali pytania dotyczące różnych kwestii: inspiracji autora, sposobu pracy twórczej, tematów rodzinnych (Lala), konwencji literackich, postaw życiowych. Jacek Dehnel czytał także niektóre wiersze z tomów Żywoty równoległe i Ekran kontrolny.

Mówiąc o swojej twórczości posługiwał się bogatym, kwiecistym językiem. Otrzymał podziękowania, kwiaty, upominki.

Na koniec autor podpisywywał książki, składał dedykacje, pozował do zdjęć. W spotkaniu uczestniczyły przedstawicielki trzech Dyskusyjnych Klubów Książki: MGBP i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęcznej,Gminnej Biblioteki Publicznej w Milejowie, młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Łęcznej oraz czytelnicy.

Spotkanie zorganizowane zostało w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki realizowanego przy wsparciu finansowym i merytorycznym Instytutu Książki.

Na następne spotkanie z pisarzem Stefanem Dardą zapraszamy 28 kwietnia 2011 r. na godz. 16.00 do Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęcznej przy ul. Staszica 9.

Spotkanie naszego Klubu odbędzie się 17 maja o godz. 12.00 w siedzibie MGBP przy ul. Bożniczej 21.

 

   

   

W związku z ogłoszoną żałobą narodową spotkanie autorskie z Beatą Tadlą zaplanowane w dniu 16 kwietnia 2010 r. zostaje odwołane.

 

Spotkanie odbędzie się w innym terminie, o czym Państwa poinformujemy.

Dnia 16 kwietnia 2010 roku o godz. 11.00 w MGBP im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej odbędzie się spotkanie autorskie z Beatą Tadlą - dziennikarką, prezenterką Faktów w TVN, serwisu informacyjnego w TVN 24, autorką debiutanckiej książki pt. "Pokolenie 89 czyli dzieci PRL - u w wolnej Polsce".
Spotkanie autorskie organizowane będzie w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki, realizowanego przy wsparciu finansowym i merytorycznym Instytutu Książki.

                                          

 

W związku z ogłoszoną żałobą narodową spotkanie autorskie z Beatą Tadlą zaplanowane w dniu 16 kwietnia 2010 r. zostaje odwołane.

Spotkanie odbędzie się w innym terminie, o czym Państwa poinformujemy.

beata_tadla
Dnia 16 kwietnia 2010 roku o godz. 11.00 w MGBP im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej odbędzie się spotkanie autorskie z Beatą Tadlą - dziennikarką, prezenterką Faktów w TVN, serwisu informacyjnego w TVN 24, autorką debiutanckiej książki pt. "Pokolenie 89 czyli dzieci PRL - u w wolnej Polsce".
Spotkanie autorskie organizowane będzie w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki, realizowanego przy wsparciu finansowym i merytorycznym Instytutu Książki.
 
                                              
 

 

Dnia 5 maja 2009 o godz. 12.00 w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej odbędzie się spotkanie autorskie z Hanną Kowalewską - pisarką, poetką, autorką dramatów, słuchowisk i widowisk.

Jej debiut powieściowy "Tego lata, w Zawrociu" zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Wydawnictwa Zysk i S-ka oraz "Świata Książki" na polską powieść roku 1997. Obok powieści takich jak "Góra śpiących węży", "Julita i huśtawki" oraz "Maska Arlekina" jest również autorką tomu opowiadań "Kapelusz z zielonymi jaszczurkami" oraz zbiorów wierszy "Winoroślinność" i "Anna tłumaczy świat".

Spotkanie autorskie zorganizowane będzie w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki, realizowanego przy wsparciu finansowym i merytorycznym Instytutu Książki.


      

Będzie możliwość zakupienia książek autorki i uzyskania autografu.


ZAPRASZAMY !

 Rok 2008 został ogłoszony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Rokiem Zbigniewa Herberta. W tym również roku Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Łęcznej obchodziła 60 – lecie swojego istnienia.

Doceniając dorobek literacki Zbigniewa Herberta postanowiliśmy nazwać jego imieniem naszą bibliotekę. Przygotowania do nadania imienia trwały  od listopada 2007 roku. Wśród czytelników i mieszkańców Łęcznej rozpisana została ankieta na patrona biblioteki. Większością głosów wybrano Zbigniewa Herberta. Oficjalne nadanie imienia nastąpiło w dniu 26 marca 2008 roku podczas XVI Sesji Rady Miejskiej w Łęcznej.

Chcąc przybliżyć wszystkim użytkownikom biblioteki postać tego wielkiego poety,  rozbudzić zainteresowanie jego twórczością, zachęcić do poznania utworów i do głębszego zastanowienia się nad nimi, biblioteka zorganizowała szereg imprez.

Dnia 18 listopada 2008 r. odbyło się uroczyste nadanie imienia Zbigniewa Herberta Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Łęcznej połączone z obchodami 60-lecia działalności placówki.

Odczytanie przez Przewodniczącą Rady Miejskiej Panią Krystynę Borkowską aktu nadania bibliotece imienia Zbigniewa Herberta.

 

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej przez Pana Krzysztofa Pawlosa Dyrektora Gabinetu Wojewody Lubelskiego oraz Burmistrza Łęcznej Pana Teodora Kosiarskiego.

 

Poświęcenie tablicy pamiątkowej przez ks. Janusza Rzeźnika Proboszcza Parafii p.w. św. Marii Magdaleny w Łęcznej.

 

Składanie kwiatów pod tablicą pamiątkową.

 

Tablica pamiątkowa poświęcona patronowi biblioteki.

 

Tomy poetyckie:
Struna światła (Czytelnik, 1956) - debiut książkowy.
Hermes, pies i gwiazda (Czytelnik, 1957) - zawiera też prozę poetycką.
Studium przedmiotu (Czytelnik, 1961)
Wiersze (bez wydawcy, Londyn 1964) - wydanie powielaczowe.
Napis (Czytelnik, 1969)
Pan Cogito (Czytelnik, 1974) - jeden z najgłośniejszych zbiorów ostatnich dziesięcioleci.
Raport z oblężonego Miasta (Instytut Literacki, Paryż 1983)
Elegia na odejście (Instytut Literacki, Paryż 1990)
Rovigo (Wyd. Dolnośląskie, 1992)
Epilog burzy (Wyd. Dolnośląskie, 1998)

Wybory wierszy:
Poezje wybrane (LSW, 1973)
Wybór poezji (Czytelnik, 1973)
Wybór wierszy (PIW, 1983)
18 wierszy (Oficyna Literacka, 1983) - wybór z Raportu z oblężonego miasta
Arkusz (Krąg, 1984) - wybór z Raportu z oblężonego miasta
Poezje (PIW, 1998)
89 wierszy (a5, 1998)

Proza eseistyczna:
Barbarzyńca w ogrodzie (Czytelnik, 1962)
Martwa natura z wędzidłem (Wyd. Dolnośląskie, 1991)

Dramaty i słuchowiska:
Jaskinia filozofów, dramat w 3 aktach (w: "Twórczość", 9/1956)
Drugi pokój [słuchowisko] (w: "Dialog" 4/1958)
Rekonstrukcja poety [utwór dramatyczny] (w: "Więź" 11-12/1960)
Lalek. Sztuka na głosy (w: "Dialog" 12/1961)
Miasteczko zamknięte [utwór dramatyczny] (tv, 1963)
Maja [słuchowisko radiowe] (radio, 1966)
Lalek [słuchowisko radiowe] (w: Teatr Wyobraźni. Słuchowiska radiowe, 1969)
Listy naszych czytelników [słuchowisko] (w: "Dialog" 11/1972)
List [słuchowisko radiowe] (radio, 1973)
Drugi pokój [utwór dramatyczny] (w: Antologia dramatu t. I, 1976)
Dramaty i słuchowiska zebrano w Dramaty (PIW, 1970)

Utwory wydane po śmierci poety:
Labirynt nad morzem (Zeszyty Literackie, 2000)
Król mrówek (Wydawnictwo a5, 2001)


1924-1939
•    Urodzony 29 października 1924 we Lwowie. Ojciec – Bolesław, prawnik, dyrektor banku, profesor ekonomii. Matka, Maria z domu Kaniak.
Rozpoczęcie nauki w gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego.

1939-1944
•    Lwów. Kontynuacja na tajnych kompletach rozpoczętej przed wojną nauki w gimnazjum, matura (1943).
•    Rozpoczęcie studiów polonistycznych na konspiracyjnym Uniwersytecie Jana Kazimierza.
•    Przynależność do Armii Krajowej, ukończenie tajnej szkoły podchorążych (1942).
•    Praca zarobkowa –jako karmiciel wszy w produkującym szczepionki przeciwtyfusowe instytucie prof. Weigla; handel.
•    Pierwsze utwory literackie.

1944-1947
•    Przed powtórnym wkroczeniem Armii Czerwonej do Lwowa (1944) udaje się do Krakowa. Po zakończeniu wojny podejmuje studia na Akademii Sztuk Pięknych (1945) oraz na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Udział w wykładach z filozofii. Studia w Akademii Handlowej, ukończone ze stopniem magistra ekonomii (1947).

1948-1949
•    Pobyt w Sopocie (1948) i w Toruniu (1949).
•    Kontynuacja studiów filozoficznych 9U prof. H. Elzenberga) i prawniczych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
•    W 1949 uzyskuje tytuł magistra praw.
•    Pracuje w redakcji „Przeglądu Kupieckiego” w Gdańsku, w gdańskim radiu oraz w Banku Polskim w Gdańsku.
•    Pierwsze publikacje w Tygodniku Wybrzeża” (pięć felietonów w cyklu „Poetyka dla laików” i w „Arkonie”.
•    1948- wstępuje jako członek-kandydat do Oddziału Gdańskiego ZLP, w tym samym roku występuje ze Związku.
•    Początek współpracy z dziennikiem „Słowo Powszechne” (1949), w którym drukuje recenzje, a w latach 1950-1951 felietony pt. „Katarzynki”.

1950
•    Od 1950 mieszka w Warszawie, gdzie studiuje filozofię na Uniwersytecie Warszawskim.
•    Odrzuca propozycję pracy w PAX – owakim liceum. Po eksmisji z sublokatorskiego pokoju przenosi się do Brwinowa (do 1951).
•    Debiut poetycki w tygodniku „Dziś i Jutro”, gdzie ogłasza wiersze: „Napis”, „Pożegnanie września”, „Złoty środek” (nr 37). Z pismem tym stale współpracował  do 1953, publikując także pod pseudonimami: Patryk (krótkie eseje w 1950-1951) oraz Stefan Martha (recenzje plastyczne i literackie 1952-53). Współpracował też w 1950-1953 z „Tygodnikiem Powszechnym”, w którym prowadził dział felietonowy „Bez ogródek”, a w 1952 z „Przeglądem Powszechnym” ( recenzje pod ps. Bolesław Hercyński).

1950-1998
•    Pracuje zarobkowo- kolejno – w charakterze ekspedienta w sklepie, kalkulatora i chronometrażysty w Nauczycielskiej Spółdzielni Pracy „Wspólna sprawa”, ekonomisty-projektanta w Biurze Studiów i Projektów Przemysłu Torfowego, kierownika administracyjnego w Związku Kompozytorów Polskich (1956).
•    W 1955 nawiązał współpracę z miesięcznikiem „Twórczość” (do 1965) oraz w 1956 ponownie z „Tygodnikiem Powszechnym”.
•    Od 1955 podróżuje po Francji, Anglii i Włoszech.
•    1963- śmierć ojca.
•    1965-1971 był kierownikiem literackim Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim (w czasie, gdy teatr prowadzili Irena i Tadeusz Byrscy).
•    1965-68 należał do zespołu redakcyjnego miesięcznika „Poezja”.
•    1965-1971 podróżował po Francji, RFN, Grecji i Ameryce Północnej, wygłaszał liczne odczyty, m.in. w 1969-70 wykładał jako visiting profesor na uniwersytecie w Los Angeles.
•    W 1965 zostaje członkiem Akademie der Kunste w Berlinie Zachodnim monachijskiej Bayerische Akademie der Schonen Kunste.
•    Członek Akademii fur Sprache und Dichtung – Darmstad.
•    W 1968 ożenił się z Katarzyną Dzieduszycką.
•    W 1972 został przyjęty do Polskiego PEN Clubu ( zrezygnował z członkostwa w 1991).
•    W 1974 prowadził zajęcia na Uniwersytecie Gdańskim.
•    W grudniu 1975 należał do sygnatariuszy Memoriału 59, wyrażającego protest przeciwko projektowanym zmianom w Konstytucji PRL.
•    Od 1975 roku przebywał w Austrii, RFN i Włoszech.
•    Po powrocie do kraju w 1981 wszedł w skład redakcji wydawanego poza cenzurą pisma ZAPIS. Uczestniczył w ruchu związanym z NSZZ Solidarność.
•    W 1989 wyjechał do Francji i zamieszkał w Paryżu.
•    W 1989 został członkiem SPP.
•    1990 – członek American Academy and Institute of Arts and Letters.
•    1990 – 1991 należał do rady redakcyjnej pisma “NaGłos”.
•    Wystosował list otwarty do prezydenta USA G. Busha w sprawie obojętności na los Kurdów.
•    W 1992 wrócił do Polski i zamieszkał w Warszawie.
•    Podpisuje oświadczenie redakcji „Arki” w sprawie dekomunizacji („Arka”1992, nr 41).
•    Na Uniwersytecie Łódzkim w 1992 odbywa się sesja naukowa poświecona twórczości Herberta.
•    1993 – członek Academy of Arts and Sciences.
•    Włącza się aktywnie w publicystykę polityczną, współpracuje z „Tygodnikiem Solidarność”.
•    28 lipca 1998 – umiera po długiej chorobie.

Przy organizowaniu różnego rodzaju imprez MGBP współpracuje z wieloma instytucjami i placówkami kultury:

• Szkołami,
• Przedszkolami,
• Żłobkiem,
• Urzędem Miejskim w Łęcznej,
• Radą Miejską w Łęcznej,
• Katolickim Stowarzyszeniem Emerytów i Rencistów,
• Łęczyńskim Stowarzyszeniem Twórców Kultury i Sztuki "Plama",
• Osiedlowym Domem Kultury w Łęcznej,
• Centrum Kultury w Łęcznej,
• Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej,
• Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym w Podgłębokim,
• Środowiskowym Domem Samopomocy w Łęcznej,
• Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej,
• Uniwersytetem Trzeciego Wieku,
• POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich,
• Powiatową Biblioteką Publiczną w Łęcznej,
• Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

 

 

 

 

 
KALENDARIUM
 

1948 - Powstanie Gminnej Biblioteki Publicznej w Łęcznej na mocy Dekretu o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi z dnia 17.IV. 1946 roku. Założyciel - Narcyz Rożenek. Pierwszy kierownik - Maria Borkowska.

1955 - Zmiana nazwy placówki na Miejska Biblioteka Publiczna.

1958 - Kierownikiem biblioteki zostaje Krystyna Hołowińska-Ciuraj.

1961 - Biblioteka została ulokowana w pomieszczeniach Synagogi.

1961-1963 - Utworzenie punktów bibliotecznych w Ciechankach, Starej Wsi i Kol. Trębaczów.

1964 - Założenie Koła Przyjaciół Biblioteki. W tym też roku biblioteka zajęła I miejsce w powiecie lubelskim pod względem zasięgu czytelnictwa.

1965-1970 - Przygotowano wiele imprez dla dzieci i dorosłych. Zorganizowano ciekawe spotkania z pisarzami m.in. z Marią Szulecką, Zofią Bystrzycką. Matyldą Wełną i Witoldem Zalewskim.

1973 - Zmiana nazwy placówki na Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łęczna.

1975 - Zmiana nazwy biblioteki na Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna.

1990 - Po Reformie Samorządowej zmodyfikowano Statut MGBP z którego wynikało, że biblioteka jest jednostką budżetową Urzędu Miasta Łęczna.

1993 - Biblioteka otrzymała nowy obiekt przy ul. Bożnicznej 21, w którym utworzono Wypożyczalnię dla Dorosłych, Oddział dla Dzieci oraz Czytelnię.

1998 - Uroczyste obchody 50 – lecia biblioteki. W tym też roku dyrektorem placówki została Alina Dudek.

2000 - Biblioteka działa według nowych zasad gospodarki finansowej, samodzielnie gospodarując przydzielonym mieniem. Uchwałą Rady Miejskiej utworzono jednolitą sieć bibliotek publicznych podległych MGBP, poprzez włączenie 2 bibliotek działających przy Centrum Kultury. Obecnie w strukturę MGBP wchodzi biblioteka główna oraz 4 filie.

2001 - Rozpoczęto proces komputeryzacji zbiorów w systemie MAK.

2006 - Zmiana na stanowisku dyrektora biblioteki. Odchodzącą z końcem 2005 roku na emeryturę Alinę Dudek zastąpiła Danuta Panas.

2006-2008 - W całej sieci bibliotek przeprowadzono remonty, dzięki czemu placówki nabrały nowego wyglądu, są estetyczne i funkcjonalne.

2007 - MGBP osiągnęła najwyższy w powiecie łęczyńskim  i jeden  z najwyższych w województwie lubelskim wskaźnik  zasięgu czytelnictwa.

2008 - placówka uroczyście obchodziła jubileusz 60-lecia połączony z nadaniem imienia Zbigniewa Herberta. Nadanie bibliotece tytułu „Wzorowa Biblioteka Roku 2008”.

2009 - Rozpoczęcie działalności Dyskusyjnego Klubu Książki "Pod Różą" dla dorosłych.

2010 - Realizacja projektu "Modernizacja pomieszczeń i zakup wyposażenia dla Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej".

2011 - Rozpoczęcie szkoleń komputerowych dla seniorów i inaguracja Klubu e-Senior.

2012 - Powstanie Dyskusyjnego Klubu Książki dziecieco-młodzieżowego w Bibliotece Głównej.

2013- Jubileusz 20-lecia Oddziału dla Dzieci.

2015 - Uruchomienie wypożyczalni elektronicznej.

2018 - Jubileusz 70 - lecia działalności Biblioteki.

2020 - Pandemia COVID - 19. Biblioteka wprowadza zmiany godzin otwarcia placówek. Działania kulturalno - oświatowe prowadzone są w trybie online (facebook).

2021 - Zmiana na stanowisku dyrektora.Odchodzącą z końcem 2021 roku na emeryturę Danutę Panas zastapiła Monika Mazurkiewicz.

2022 - Powstanie  Dyskusyjnego Klubu Książki dziecięco - młodzieżowego w Filii nr 1.

2022 -Likwidacja Filii nr 4 w Zakrzowie.

 

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej jest główną publiczną biblioteką Gminy Łęczna. Służy rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb czytelniczych i informacyjnych mieszkańców, upowszechnianiu wiedzy i nauki, rozwojowi kultury, dba o sprawne funkcjonowanie sieci bibliotecznej na terenie swojego działania.
W jej skład wchodzi Biblioteka Główna, (w której znajduje się Wypożyczalnia dla Dorosłych, Czytelnia, Oddział dla Dzieci) oraz 3 Filie biblioteczne.

Działalność biblioteki:
 - gromadzenie, opracowywanie i udostępnianie zbiorów bibliotecznych,
 - prowadzenie działalności informacyjnej i upowszechnieniowej,
 - prowadzenie działalności kulturalno-oświatowej i edukacyjnej,
 - gromadzenie, opracowywanie i udostępnianie bibliografii regionalnej i dokumentów życia społecznego,
 - prowadzenie działalności wydawniczej,
 - promowanie placówki w środowisku.

Biblioteka Główna
Styczeń

1. Ferie zimowe – „W Bibliotece nie ma miejsca na nudę".

Luty - Grudzień

1. „Komputer zbliża pokolenia" – szkolenia komputerowe dla seniorów z Katolickiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów oraz Uniwersytetu III Wieku.

Luty

2. „Józef Ignacy Kraszewski" – wystawa

Maj

1. Tydzień Bibliotek pod hasłem: „Biblioteka ciągle w grze!"

- „Co czytali, gdy byli mali" – głośne czytanie z cyklu „Znani w Łęcznej czytają ulubione książki swojego dzieciństwa".

-„Franklin gra w piłkę nożną" – spotkanie z piłkarzami GKS Bogdanka.

-„Majowa wyprawa do biblioteki" – wycieczki przedszkolaków.

Wrzesień

1. Janusz Korczak wczoraj i dziś" – wystawa.

  Październik
1.„Pan Cogito w bibliotece” - V Konkurs Recytatorski

2. Król Maciuś Pierwszy w Łęcznej –konkurs literacki.

3. Marzenia Króla Maciusia Pierwszego – konkurs plastyczny.

Listopad

1. Światowy Dzień Pluszowego Misia – „Mój ulubiony wiersz o misiu" – konkurs recytatorski.

2. Patroni naszych ulic – „Ród Suffczyńskich".

Filia nr 1

Styczeń- Luty

1.„Wiosenny bukiecik" – zajęcia z dziećmi w czasie ferii zimowych.

Maj
1. Kosmiczne przygody Samsama" – warsztaty literacko-plastyczne dla grupy dzieci z Przedszkola Publicznego nr 2.

Czerwiec

1.  „Podróż w krainę baśni J. i W. Grimm" – wystawa.

Filia nr 2

Luty:
1. Cykl spotkań „Jaśniej bliżej ku wiedzy" – „Światło i cień w malarstwie.

Marzec:
1. „Pasje naszych czytelników" – VIII wystawa z cyklu: „Pasje naszych czytelników" – „Kwiaty" Agnieszka Borek.

Kwiecień:

1. Cykl spotkań „Jaśniej bliżej ku wiedzy" – „Uwaga na przejściu".

2. VI spotkanie w Klubie Seniora: „Jan Kasprowicz i jego poezja ".

Maj:
1. Wystawa prac plastycznych uczestników prelekcji „Jaśniej, bliżej ku wiedzy".

2. „Pomysłowa zakładka" konkurs dla dzieci w ramach obchodów „Tygodnia bibliotek".

 Październik:

1. VII Spotkanie w Klubie Seniora: „Tradycje i obyczaje polskiego dworu".

Listopad

1. IX wystawa z cyklu: „Pasje naszych czytelników" – „Woda życia – studnie" Waldemar Kacprzak.

Filia nr 3

Styczeń - Luty

1. Ferie dla dzieci – „Baśniowa kraina", „Klub gier planszowych"

Luty - Marzec
1. Warsztaty dla dzieci z klas od I – III Szkoły Podstawowej nr 4, „Miejsca historyczne i legendy związane z osiedlem Bobrowniki".

Kwiecień

1. Warsztaty dla uczniów gimnazjum, „Nazewnictwo miejscowości gminy Łęczna".

Maj

1. III edycja konkursu plastycznego z serii „Uzależnienia" pt. „Odpoczywam i bawię się bez narkotyków".

 Paźdizernik

1. XX lecie filii. Konkurs literacki i plastyczny dla dzieci pt. „Przygody Żeremiaszka na Bobrownikach".

Filia nr 4

Styczeń - Luty

1. Ferie zimowe, wesołe i sportowe.

Marzec
1.Spotkanie z seniorem, który przybliży historię Zakrzowa.

Kwiecień:

1. Spotkania z tradycją - Wielkanoc.

 Maj

1.Tydzień Bibliotek „Książka to nasz przyjaciel" – Wykonywanie zakładek do książek różną techniką .

Lipiec

1.Mój wakacyjny bohater – Wykonywanie prac plastycznych z dziećmi – własna interpretacja ulubionych bohaterów bajek oraz wystawa tych prac.

Grudzień
 1. Spotkania z tradycją – Boże Narodzenie (wykonywanie ozdób choinkowych różną techniką).

     

Ważnym zadaniem biblioteki jest edukacja czytelnicza najmłodszych użytkowników. Placówka szczególną troską objęła dzieci przedszkolne, proponując im ofertę „Koszyk z książkami”. Akcją objęte zostały dzieci z 5 przedszkoli z Łęcznej.
Bibliotekarki odwiedzają raz w tygodniu przedszkolaków z koszykiem książek, które są na miejscu wypożyczane.

Regulamin usługi
1. Czytelników korzystających z usługi „Książka na telefon” obowiązują przepisy Regulaminu korzystania z usług Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Łęcznej.
2. Usługa „Książka na telefon” świadczona jest wyłącznie dla ludzi starszych, chorych, niepełnosprawnych, którzy nie mogą odwiedzić biblioteki osobiście.
3. Usługa obejmuje wyłącznie materiały biblioteczne będące własnością Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Łęcznej.
4. Materiały biblioteczne zamówione osobiście, telefonicznie lub pocztą elektroniczną do godz. 13.00 mogą być dostarczone do domu czytelnika w tym samym dniu. Zamówienia złożone po godz. 13.00 będą realizowane w dniu następnym.
5. Czytelnik uzgadnia z bibliotekarką termin i sposób odbioru materiałów bibliotecznych po dostarczeniu ich do domu.

Biblioteka posiada bogate zbiory regionalne:

•    prasa (dzienniki i czasopisma o zasięgu regionalnym i lokalnym wydawane przez towarzystwa i organizacje, jednostki samorządu terytorialnego, instytucje, szkoły)
•    książki
•    dokumenty życia społecznego (foldery, informatory, wydawnictwa okolicznościowe).

Biblioteka posiada w swoich zbiorach  415 jednostek zbiorów specjalnych ( „książka mówiona”, filmy dla dzieci i dorosłych, zekranizowane lektury, programy multimedialne i edukacyjne, kursy języków obcych, muzyka). /Stan na koniec 31.XII.2021 r./

 Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej posiada bogaty księgozbiór ( 27 896 tys. woluminów stan na koniec 2021 r.).

- liczne nowości wydawnicze
- bogaty zestaw literatury pięknej
- literaturę popularnonaukową z różnych dziedzin wiedzy
- lektury szkolne
- książki dla dzieci i młodzieży

- zbiory elektroniczne ( audiobooki, książka mówiona)

- Urządzenia  Czytak Plus i Czytak NPN3 dla czytelników niewidomych lub słabowidzących.

Dla osób, które jeszcze nie są czytelnikami naszej biblioteki przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:


•    
Czy muszę być stałym mieszkańcem Łęcznej, aby korzystać z usług biblioteki?
Nie. Prawo do bezpłatnego korzystania z usług oferowanych przez bibliotekę mają:
- w wypożyczalniach – zarejestrowani czytelnicy,     

- w czytelniach – zarejestrowani czytelnicy oraz osoby legitymujące się ważnym dokumentem z fotografią i adresem.


•    
W jaki sposób mogę zapisać się do biblioteki?
Należy okazać bibliotekarce dowód tożsamości , wypełnić kartę zapisu i zapoznać się z regulaminem biblioteki.


•    Jak wyszukać książkę w księgozbiorze?
1. Czytelnik może wyszukać książkę korzystając z:

-   katalog komputerowy w programie MAK,

2. Bezpośrednio odszukując książkę na półce ( książki na półkach ułożone są działowo wg klasyfikacji UKD, w obrębie każdego działu alfabetycznie).

3.  Może zwrócić się o pomoc do bibliotekarza.


•    Na jaki czas są wypożyczane zbiory biblioteczne?
Czytelnik może wypożyczyć:
a) książki na okres 30 dni
b) książki mówione na okres 30 dni
c) filmy na płytach CD lub DVD na okres 7 dni
d) czasopisma archiwalne na okres 7 dni.              
                                                                                                
•    W jaki sposób można korzystać z Internetu, komputera z pakietem MS Office?
Korzystanie z komputera i Internetu jest bezpłatne. Istnieje możliwość korzystania z własnych materiałów i zapisywania danych na swoich nośnikach elektronicznych. (wg Regulaminu biblioteki)


•    Czy mogę w bibliotece korzystać z własnego przenośnego komputera?
Tak. Czytelnik może korzystać z własnego sprzętu (np. komputera) za wiedzą i zgodą dyżurującego bibliotekarza i w wyznaczonym przez niego miejscu.