„Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, właśnie to dzieło czytali uczestnicy XI edycji ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania w dniu 03.09.2022 r. w Bibliotece przy ulicy Bożnicznej 21.

Zaproszonych gości przywitał Leszek Włodarski Burmistrz Łęcznej oraz Monika Mazurkiewicz dyrektor Biblioteki.

Czytanie zbioru poezji rozpoczął Krzysztof Matczuk Przewodniczący Rady Miejskiej, utworem „Świtezianka” poprzedzając słowem wstępnym genezę powstania ballady.

W trakcie spotkania zostały przeczytane wiersze: „Rybka”, „Do przyjaciół”, „Powrót taty”, „Rękawiczka”, „Romantyczność” „Pierwiosnek” i „Pani Twardowska”.

W akcję Narodowego Czytania włączyli się: Leszek Włodarski, Grzegorz Jacek Pelica Teodozja Syta, Monika Mazurkiewicz, Bożena Biront, Teresa Kozłowska, Alicja Sylwestrzak, Ewa Grzesiak, Jakub Winsyk, Natalia Lipinska.

Scenariusz czytania „Ballad i romansów” stworzony został na zasadzie dialogu między czytającymi, a słuchającymi. Osoby czytające dzieliły się fragmentami utworów z pozostałymi uczestnikami spotkania. Nie zabrakło ciekawych i trafnych dygresji dotyczących czytanej poezji.

Spotkanie miało miejsce za budynkiem Biblioteki Głównej. Urszula Wach z Koła Gospodyń Wiejskich „Dworzanki” w trakcie spotkania wiła wianki i układała bukiety. Stworzyło to piękny klimat i ciekawie komponowało się z treścią czytanych „Ballad i romansów”.

Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali egzemplarze „Ballad i romansów” z pamiątkową pieczęcią.

Link do filmu: https://www.facebook.com/295358947609446/videos/504344255029731