Władysław Skoczylas (1883-1934) swoją drogę artystyczną rozpoczął w Krakowie, gdzie studiował na Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Leona Wyczółkowskiego, Teodora Axentowicza i Konstantego Laszczki. Tam tez kształtowała się jego postawa artystyczna, której wierny pozostał do końca swojej twórczości. W latach dwudziestych XX w. jako wychowanek prof. Tadeusza Pruszkowskiego warszawskiej szkoły artystycznej był częstym gościem w Kazimierzu nad Wisłą. Cykl 11 grafik przedstawiający Kazimierz Dolny należy do najlepszych w jego dorobku. Jak pisze Waldemar Odorowski –… „drzeworyty kazimierskie to utracony obraz pewnego świata, jakim było małe miasteczko z jego swoistą atmosferą nieruchomości czasu w zamkniętym dla siebie wycinku rzeczywistości”.

Teka 11 drzeworytów poświęconych tematyce kazimierskiej wyeksponowana przez Filię nr 1 została wydana w 1983 r. przez muzeum Kazimierza Dolnego z okazji 800-lecia nazwy dzisiejszej miejscowości. A że Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko w województwie lubelskim, które jest znane i chętnie odwiedzane każdego roku przez naszych czytelników przedstawiamy klimat miasteczka z dawnych lat.

Zapraszamy zatem do naszej biblioteki , by podczas wypożyczania książek na wakacje zatrzymać się na chwilę i podziwiać prace artysty, który …”zawarł w swoich dziełach wiarę w sztukę aluzyjną, pragnąc przekraczać naturę, by jej obraz zamknąć w metaforę”.

Niech ta wystawa będzie inspiracją do odwiedzenia urokliwych zakątków Kazimierza Dolnego, położonego w niedalekiej odległości od Łęcznej.

Kazimierz Dolny w drzeworytach Władysława Skoczylasa. Wideo