Aktualności
- Odsłony: 74
W dniu 29 kwietnia Klubowiczki rozmawiały o książkach historycznych. Szczególną uwagę zwróciły na książki Kamila Janickiego, w których opisane są losy kobiet niepospolitych, często znienawidzonych przez poddanych, a jednocześnie samotnych, żyjących w świecie intryg dworskich.
1. Damy Władysława Jagiełły” – Jadwiga Andegaweńska, Anna Cylejska, Elżbieta Granowska i Zofia Holszańska – żony Władysława Jagiełły
2. „Damy złotego wieku” – Bona Sforza, Barbara Radziwiłłówna i Anna Jagiellonka – trzy nietuzinkowe kobiety, które żyły w epoce największej potęgi Rzeczpospolitej.
Zapraszamy do lektury
- Odsłony: 45
19 kwietnia 2025 roku obchodziliśmy 82. rocznicę wybuchu Powstania w getcie warszawskim. W tym dniu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje ogólnopolską akcję społeczno - edukacyjną „Żonkile”.
Z tej okazji w Bibliotece Głównej zostały przygotowane zajęcia edukacyjne dla uczniów klasy 7 A ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej.
Symbolem akcji są żonkile – kwiaty, które oznaczają pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę Powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.
Nasza biblioteka uczestniczy w tej akcji od 2018 roku.
Na początku spotkania Dyrektor Biblioteki Monika Mazurkiewicz przywitała młodzież, która przybyła wraz z wychowawczynią Aliną Kłyzą oraz przedstawiła wyjątkowego gościa- pana Pawła Matraszka - Synagoga Chewra Nosim przy ulicy Lubartowskiej 10 w Lublinie.
Prowadząca spotkanie Teresa Kozłowska wprowadziła uczniów w tematykę losów ludności żydowskiej podczas II wojny światowej. Następnie uczniowie obejrzeli film edukacyjny pt. „Zdążyć przed Panem Bogiem”, który jest zapisem wspomnień biograficznych Marka Edelmana. Akcja filmu toczy się w trzech płaszczyznach czasowych – w okresie II wojny światowej, gdzie poznajemy losy młodego Marka Edelmana, w latach 60. XX wieku, gdy rozwija się jego kariera lekarska w Łodzi, i w latach 70. XX wieku – w czasie rozmów pomiędzy bohaterem a Hanną Krall opisanych w reportażu. Filmowe dialogi między Hanną Krall i Markiem Edelmanem stanowią jedną z najbardziej przejmujących opowieści o powstaniu w getcie warszawskim.
Po seansie uczniowie własnoręcznie wykonali papierowe żonkile, które wszyscy przypięli sobie do ubrań, aby uczcić pamięć ofiar Powstania w getcie warszawskim.
W dalszej części spotkania pan Paweł Matraszek przedstawił losy ludności żydowskiej na Lubelszczyźnie w czasie II wojny światowej. Zaprezentował również fotografie udostępnione przez Synagogę Chewra Nosim na potrzeby wystawy zorganizowanej w Bibliotece specjalnie z okazji tego wydarzenia. Zdjęcia ukazują sceny z getta lubelskiego.
Na zakończenie młodzież miała okazję zwiedzić wnętrza łęczyńskiej Synagogi, znajdującej się tuż obok Biblioteki. Pan Matraszek opowiadał o historii społeczności żydowskiej mieszkającej w Łęcznej w czasie wojny.
Spotkanie było ważnym przypomnieniem o tragicznych, ale niezmiernie istotnych wydarzeniach z historii Polski. Oddaliśmy hołd wszystkim, którzy zginęli w getcie warszawskim – zarówno ofiarom wywózek do obozów zagłady, jak i bohaterom Powstania.
Dziękujemy wszystkim za udział i wspólne uczczenie pamięci ofiar.
#ŁączyNasPamięć #AkcjaŻonkile