Aktualności

„Czas na Jogę. Zula i przemądrzała małpa” taką książkę pani bibliotekarka z Filii nr 1 przeczytała dzieciom z grup „Biedronki”, „Zajączki” oraz „Misie” z Przedszkola Publicznego nr 2 w Łęcznej.
Po wysłuchaniu opowiadania razem wykonaliśmy kilka ćwiczeń. Była np. pozycja góry i drzewa. Dzieci były bardzo zadowolone z takiej formy zajęć.
Spotkanie odbyło się w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

 

W dniu 30. marca dzieci z grupy „Wiewiórki” z Przedszkola Publicznego nr 4 w Łęcznej odwiedziły Filię nr 2 aby wziąć udział w zajęciach edukacyjnych „Prośby książeczki do dzieci.”
Podczas spotkania dzieci wysłuchały opowiadania Karoliny Wronisz- Ciechomskiej pt.:” Pewnej nocy w bibliotece” i poznały „skargi książki”. Podczas rozmowy poznały „prośby książki do czytelnika” i dowiedziały się w jaki sposób należy szanować książki. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć różne książki dla dzieci znajdujące się w bibliotece. Największym zainteresowaniem cieszyła się książka trójwymiarowa.
Na zakończenie spotkania dzieci wypożyczyły książki i otrzymały kolorowy kalendarz.

 

W dniu 29.03.2023 r. Bibliotekę Główną odwiedziła klasa 4 B ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej wraz z wychowawczynią . Uczniowie wzięli udział w zajęciach dotyczących Świąt Wielkanocnych. Dzieci opowiadały z czym kojarzą im się święta Wielkiej Nocy oraz wysłuchały bajki o tradycji związanej z Niedzielą Palmową. Następnie uczniowie rozwiązywali krzyżówki z hasłami dotyczącymi Wielkanocy i odnajdywali różnice na obrazkach wielkanocnych. Pierwsze trzy osoby, które najszybciej wykonały zadania otrzymały wielkanocne figurki z czekolady. Na koniec zajęć uczniowie wykonywali kartki wielkanocne, które zabrali ze sobą do domu.

28 marca 2023 r. w piękne popołudnie w Filii nr 3 miało miejsce otwarcie wystawy malarstwa batikowego Magdaleny Józefczuk – Dmitrocy.

Utalentowana artystka jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie. Uprawia malarstwo batikowe, ilustruje książki dla dzieci. Zajmowała się także rzemiosłem artystycznym. Jako ilustratorka współpracowała m.in. z wydawnictwem Świat Książki, Wydawnictwem szkolnym PWN, Wydawnictwem Edukacja, Axel Springer Polka i Polonijnym Centrum Nauczycielskim. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych w Lublinie, Zamościu, Świdniku, Krasnymstawie i Bychawie. Jest autorką ilustracji do książki „Wiersze o Lublinie” Zbigniewa Dmitrocy. Prace prezentowane na wystawie „Kapliczki Lublina i okolic” powstały w ramach projektu stypendialnego Prezydenta Miasta Lublin. Obrazy zostały wykonane w technice parabatikowej. Batik to staroindonezyjski sposób barwienia tkanin lub malowania przy pomocy ciekłego wosku, którym po wyschnięciu pokrywa się gotowe fragmenty płótna. Podczas otwarcia wystawy autorka zaprezentowała swoje dzieła i opowiedziała o sposobie wykonania batików. Wsród eksponowanych prac można obejrzeć kapliczki z okolic Lublina, Zamościa, Krasnegostawu, Niewirkowa i wielu innych miejsc Lubelszczyzny. Dużym zainteresowaniem zwiedzających wystawę cieszyły się kapliczki przedstawiające „Jezusa Frasobliwego” w otoczeniu przyrody oraz Matki Boskiej, które są charakterystycznym elementem krajobrazów Lubelszczyzny.

Na wernisażu Pani Magdaleny Józefczuk-Dmitrocy gościliśmy seniorów z : Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łęcznej, Dziennego Domu Seniora Plus w Bogdance, zaprzyjaźnionych pacjentów z Dziennego Oddziału Psychiatrycznego ze Szpitala Powiatowego w Łęcznej, czytelników biblioteki i wszystkich chętnych amatorów sztuki i malarstwa. W trakcie spotkania dużym zainteresowaniem zgromadzonych cieszyły się także ilustracje do książek dla dzieci autorstwa Zbigniewa Dmitrocy, prywatnie męża utalentowanej artystki. Zgromadzeni goście byli oczarowani talentem pani Magdaleny i chętnie zadawali pytania dotyczące wystawy.

Dziękujemy autorce za wyjątkowe spotkania i zapraszamy wszystkich do zwiedzania wystawy.

 

Pod takim hasłem przebiegało spotkanie autorskie z Wojciechem Cesarzem w Filii nr 1 na ul. Górniczej 12. Pisarz wspólnie z Katarzyną Terechowicz napisał wiele książek dla dzieci i dorosłych. Książka pana Wojciecha „Pamiętnik grzecznego psa” zdobyła nagrodę w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren oraz była nominowana do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego i umieszczono ją na Złotej Liście Fundacji ABCXXI –Cała Polska czyta dzieciom.
Organizacja tego spotkania była możliwa dzięki prężnie działającemu Dyskusyjnemu Klubowi Książki dla dzieci i młodzieży, który ma swoją siedzibę w Filii nr 1. Moderatorem Klubu jest Alicja Sylwestrzak i to dzięki niej i grupie miłośników książek ściśle związanych z placówką Wojciech Cesarz odwiedził Łęczną, aby spotkać się czytelnikami.


Spotkanie zostało sfinansowane przez Instytut Książki w ramach wsparcia promocji kultury, ożywienia i integracji instytucji skupionych wokół biblioteki oraz zachęcenie nowych użytkowników do korzystania z biblioteki.