28.02.2023 r. w Filii nr 3 klasy III b i III a ze Szkoły Podstawowej nr 4 z wychowawczyniami Katarzyną Dworak i Agnieszką Borys – Bedynek wzięły udział w lekcjach bibliotecznych poświęconych polskim noblistom. Uczniowie poznali wkład Marii Skłodowskiej – Curie, Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza, Lecha Wałęsy, Wisławy Szymborskiej, Józefa Rotblata, Olgi Tokarczuk w rozwój polskiej i światowej nauki i literatury. Prowadząca opowiedziała uczestnikom o idei Nagrody Nobla i dla kogo jest przyznawana. Uczniowie obejrzeli znane dzieła wielkich mistrzów pióra i dowiedzieli się jaki był wkład polskich, pisarzy, fizyków i chemików oraz działaczy społecznościowych dla ogólnoświatowej nauki i pokoju. Podczas spotkania uczestnicy: dowiedzieli się o odkryciach Marii Skłodowskiej – Curie, wysłuchali fragmentów wierszy Wisławy Szymborskiej, poznali znaczenie ruchu „Solidarność” oraz Lecha Wałęsy dla historii Polski. Bibliotekarka opowiedziała uczniom o Józefie Rotblacie laureacie Pokojowej Nagrody Nobla, który wraz z ruchem pacyfistycznym Pugwash został uhonorowany w 1995 roku za działanie na rzecz nuklearnego rozbrojenia. Jako jedyny z współtwórców bomby atomowej wycofał się z projektu „Manhattan” po zrzuceniu bomby na Hiroszimę. Do końca życia był dumny z bycia Polakiem. Nasi goście z dużym zaciekawieniem i zaangażowaniem wzięli udział w dyskusji podczas zajęć. Na zakończenie uczniowie obydwu klas wręczyli pracownikom biblioteki podziękowania za przeprowadzenie lekcji o polskich noblistach. Dziękujemy za wizytę i zapraszamy do odwiedzania biblioteki.