28 marca 2023 r. w Filii nr 3 gościliśmy znanego autora książek dla dzieci pana Zbigniewa Dmitrocę. Naszemu gościowi towarzyszyła małżonka pani Magdalena Józefczuk - Dmitroca utalentowana artystka i malarka.
W spotkaniu wzięły udział dzieci z klasy I e i II b ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęcznej z wychowawczyniami Ewą Żelechowską i Wiolettą Tchórzewską, czytelnicy i pracownicy biblioteki.
Przybyłych na spotkanie przywitała bibliotekarka Ewa Grzesiak, która była inspiratorką spotkania.
Zbigniew Dmitroca jest poetą, bajkopisarzem, tłumaczem i satyrykiem. W latach 1991-1999 współtworzył w Radiu Lublin poetycką audycją dla dzieci „Jasiek”. Jest twórcą, autorem i aktorem utworzonej w 2003 roku Jednoosobowej Trupy Walizkowej „Teatrzyk jak się patrzy”, tłumaczem wierszy poetów rosyjskich. Jego utwory były publikowane w wielu almanachach i antologiach. Pisze piosenki teatralne, kabaretowe i popularne. Jego piosenki dla dzieci ukazały się na płycie Przyjaciół Piotrusia Pana „Nibyladndia”. Nasz gość napisał ponad 100 książek: m.in. Rozbrykana bryczka (1992), Baśnik (1994),Namolny mol (1995), Zezowata beza (1996), Kosy i kokosy (1998), Miś w parku (2002),Miś w cyrku (2002), Miś na wsi (2002),Dobre duszki (2006), Kotka Trajkotka (2006) , Księga czarownic (2007), Zagadki wesołej gromadki (2008), Baba Jaga na deskorolce (2014), Koła i kółka (2014), Kto tu się ukrył? (2014),Kto robi hu-hu? (2014), Kolorowy świat (2014), Wiersze o Lubelszczyźnie( 2021) oraz wiele innych.
Podczas spotkania autor zaprezentował ciekawe przedstawienie pt.: „Teatrzyk jak się patrzy”. Mali uczestnicy poznali wiersze o ptakach i zwierzętach oraz wzięli udział w inscenizacji na żywo. Wspólnie z autorem dzieci wcieliły się w rolę bohaterów wierszy m.in.: „ Jemiołuszki”, „ Koguty”, „Trawka i osioł”, „Wróbelek”, „Sójka”, „Osa”, „Wrony”, „Zające”, „Królik Somnambulik”, „ Wilk i Kapusta”, „ Sowa”, „Żuraw”, „Wilk i Kapusta”, „ Sowa”, „Żuraw”, „Oset”, „Żabie Symfonie”, „ Przygoda”… Dzieci żywiołowo, spontanicznie i z radością wzięły udział w „wędrówce po świecie poezji”, w których ożywiona przyroda i zwierzęta odgrywały rolę podmiotu lirycznego.
Każdy uczestnik mógł na żywo wziąć udział w recytacji wiersza i asystować autorowi w prezentowaniu utworów z użyciem ciekawych rekwizytów ptaków i zwierząt. Nasz gość zachęcił wszystkich do aktywnego udziału w spotkaniu poprzez piękne recytacje wierszy i limeryków. Mali słuchacze z podziwem słuchali bajek i utworów i zadawali pytania.
Na zakończenie każdy mógł kupić książkę z autografem autora. Uczniowie klasy II b pod kierunkiem pani Wioletty Tchórzewskiej przygotowali niespodziankę dla naszego gościa w postaci wystawy ilustracji do ulubionych wierszy i poznanych utworów oraz pięknie wyrecytowali wiersz pt.: „Skąd się biorą bajki”.