28 marca 2023 r. w piękne popołudnie w Filii nr 3 miało miejsce otwarcie wystawy malarstwa batikowego Magdaleny Józefczuk – Dmitrocy.

Utalentowana artystka jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie. Uprawia malarstwo batikowe, ilustruje książki dla dzieci. Zajmowała się także rzemiosłem artystycznym. Jako ilustratorka współpracowała m.in. z wydawnictwem Świat Książki, Wydawnictwem szkolnym PWN, Wydawnictwem Edukacja, Axel Springer Polka i Polonijnym Centrum Nauczycielskim. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych w Lublinie, Zamościu, Świdniku, Krasnymstawie i Bychawie. Jest autorką ilustracji do książki „Wiersze o Lublinie” Zbigniewa Dmitrocy. Prace prezentowane na wystawie „Kapliczki Lublina i okolic” powstały w ramach projektu stypendialnego Prezydenta Miasta Lublin. Obrazy zostały wykonane w technice parabatikowej. Batik to staroindonezyjski sposób barwienia tkanin lub malowania przy pomocy ciekłego wosku, którym po wyschnięciu pokrywa się gotowe fragmenty płótna. Podczas otwarcia wystawy autorka zaprezentowała swoje dzieła i opowiedziała o sposobie wykonania batików. Wsród eksponowanych prac można obejrzeć kapliczki z okolic Lublina, Zamościa, Krasnegostawu, Niewirkowa i wielu innych miejsc Lubelszczyzny. Dużym zainteresowaniem zwiedzających wystawę cieszyły się kapliczki przedstawiające „Jezusa Frasobliwego” w otoczeniu przyrody oraz Matki Boskiej, które są charakterystycznym elementem krajobrazów Lubelszczyzny.

Na wernisażu Pani Magdaleny Józefczuk-Dmitrocy gościliśmy seniorów z : Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łęcznej, Dziennego Domu Seniora Plus w Bogdance, zaprzyjaźnionych pacjentów z Dziennego Oddziału Psychiatrycznego ze Szpitala Powiatowego w Łęcznej, czytelników biblioteki i wszystkich chętnych amatorów sztuki i malarstwa. W trakcie spotkania dużym zainteresowaniem zgromadzonych cieszyły się także ilustracje do książek dla dzieci autorstwa Zbigniewa Dmitrocy, prywatnie męża utalentowanej artystki. Zgromadzeni goście byli oczarowani talentem pani Magdaleny i chętnie zadawali pytania dotyczące wystawy.

Dziękujemy autorce za wyjątkowe spotkania i zapraszamy wszystkich do zwiedzania wystawy.