#AkcjaŻonkile

# ŁączyNasPamięć

@MuzeumHistoriiŻydówPolskichPOLIN

„Pan Bóg chce już zgasić świeczkę, a ja muszę szybko osłonić płomień”
Marek Edelman:
„Zdążyć przed Panem Bogiem” – Hanna Krall
19 kwietnia 2023 r. obchodzimy 80. rocznicę wybuchu Powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji Filia nr 3 we współpracy z inicjatorem ogólnopolskiej Akcji społeczno - edukacyjnej „Żonkile” - Muzeum POLIN w Warszawie zorganizowała zajęcia edukacyjne poświęcone 80.rocznicy wybuchu Powstania w getcie warszawskim. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas VII-VIII ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Zofiówce wraz z nauczycielami: panem Waldemarem Jabłońcem i panią Marzeną Kowalczyk, przedstawiciel Rady Miejskiej w Łęcznej: Przewodnicząca Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska pani Halina Mazurkiewicz, Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Z. Herberta w Łęcznej pani Monika Mazurkiewicz. Prowadząca spotkanie zaprezentowała uczestnikom ideę ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”, którą obchodzimy 19 kwietnia w całej Polsce. Zgromadzeni goście poznali przyczyny i okoliczności Powstania w getcie warszawskim widzianą oczami świadka historii Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który przeżył likwidację getta - przedstawioną w reportażu Hanny Krall. Dzięki współpracy z Muzeum POLIN w Warszawie wszyscy uczestnicy mogli obejrzeć premierę filmu „Zdążyć przed Panem Bogiem” opartej na kanwie słynnego reportażu oraz ciekawe prezentacje związane z losami ludności żydowskiej. Bibliotekarka przybliżyła tragiczne losy ludności żydowskiej podczas okupacji niemieckiej na ziemiach polskich nawiązując także do getta łęczyńskiego. W ciekawym filmie widzowie obejrzeli niezwykłą historię człowieka, który w getcie warszawskim z Umschlagplazt „odprowadzał” tysiące swoich rodaków do wagonów, jadących do obozu zagłady do Treblinki. Po zakończeniu II wojny światowej Marek Edelman został lekarzem, cenionym kardiologiem, ratował życie wielu pacjentów. Uważał, że zawsze należy walczyć do końca o każde życie. W 1968 r. podczas „nagonki komunistycznej”, mimo rozdzielenia z rodziną pozostał w Polsce, „aby opiekować się grobami towarzyszy broni i poległych w powstaniu”. Przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami by oddać hołd poległym. Żółty żonkil stał się symbolem zbiorowej pamięci. Marek Edelman zmarł w 2009 roku. Przez swoją niezwykła postawę przeniósł wraz innymi ocalałymi pamięć o „Powstaniu w getcie warszawskim”. Od 2013 roku Muzeum POLIN w Warszawie organizuje ogólnopolską akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”, która co roku powiększa liczbę uczestników. W tym roku w pięciu największych miastach Polski wolontariusze będą rozdawać 450 000 papierowych żonkili czyli tyle, ile liczyła liczba mieszkańców getta warszawskiego. Akcja „Żonkile” już po raz szósty jest organizowana w naszej bibliotece. W tym roku także Biblioteka Głowna i wszystkie Filie rozdają naszym czytelnikom papierowe żonkile.
Filia nr 3 oprócz zajęć edukacyjnych przygotowała dla uczestników zajęć i czytelników okolicznościową wystawę książek i gazetkę związana z akcją „Żonkile” pod nieodłącznym hasłem „Łączy nas pamięć”. Nasi czytelnicy także mogą włączyć się w akcję „Żonkile”: odwiedzić stronę internetową naszej biblioteki i Facebooka aby obejrzeć film : „Zdążyć przed Panem Bogiem” przygotowany i udostępniony z okazji 80. Rocznicy Powstania w getcie warszawskim przez Muzeum POLIN w Warszawie. Zapraszamy. Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział i zachęcamy do poznawania polskiej historii zapisanej w książkach.