Co mamy podobnego, a co nas różni?
Co to jest tolerancja?

Na te i inne pytania szukaliśmy odpowiedzi podczas zajęć edukacyjnych, które odbyły się w dniu 16 listopada w Bibliotece przy ul. Bożnicznej 21. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z klasy I d ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej, wraz z wychowawczynią Lucyną Tomczak.

Termin i temat spotkania nie był przypadkowy. Obchodzony w dniu dzisiejszym Dzień Tolerancji to doskonała okazja, aby porozmawiać o inności i akceptacji siebie. Celem zajęć było wyjaśnienie dzieciom, że bycie innym nie oznacza bycie kimś gorszym. Uczniowie rozwiązywali krzyżówkę z hasłem: tolerancja, słuchali piosenek i oglądali film o tolerancji. Dużą atrakcją dla uczestników spotkania było oglądanie bajki pt. ”Brzydkie kaczątko” na podstawie baśni H.Ch. Andersena, z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai. „KAMISHIBAI” (jap. 紙芝居) to wywodzący się z Japonii teatr ilustracji/obrazu. Dosłownie słowo „kamishibai” oznacza sztukę teatralną przedstawianą na papierze (jap.”kami” – papier, „shibai” – sztuka). Jest to technika opowiadania historii z wykorzystaniem ilustrowanych papierowych plansz, które umieszczone są w drewnianym parawanie nazywanym butai (jap. 舞台 – scena). Parawan składa się z ramki, miejsca do umieszczania planszy oraz z dwóch ruchomych okiennic.Tajemniczy teatrzyk był dla dzieci niespodzianką, którą przyjęły z ciekawością i zainteresowaniem.


Przedstawienie pozwoliło przekazać dzieciom ważną myśl, że tak jak „brzydkie kaczątko” zmieniło się w pięknego łabędzia, tak też „ktoś inny, nie znaczy gorszy”- też może być piękny. Podobnie jak „Brzydkie kaczątko”,każdy człowiek potrzebuje miłości, akceptacji i życzliwości. Tolerancja to akceptacja i szacunek w myśl powiedzenia: „Nie czyń drugiemu, co Tobie niemiłe”. Podczas spotkania był także czas zajęcia plastyczne, podczas których wykonywaliśmy dłonie tolerancji.

Mamy nadzieję, ze dzisiejsze spotkanie pozwoliło zrozumieć znaczenie tego ważnego słowa, jakim jest „Tolerancja”.