W dniu 02grudnia 2013 roku w Bibliotekece Głównej odbyło się spotkanie w ramach cyklu „Patroni naszych ulic" poświęcone księżom Wrześniewskim.
Na początku spotkania dyrektor Danuta Panas powitała wszystkich gości, a następnie Krystyna Skoczylas – prowadząca spotkanie – wygłosiła słowo wstępne o znaczeniu dla społeczności lokalnej osób zasłużonych dla Łęcznej, nazwiskami, których nazwano nasze ulice.
20 czerwca 2012 r. Rada Miejska Łęcznej nadała nowej ulicy, łączącej ul. Kardynała Wyszyńskiego i al. Jana Pawła II nazwę ul. Księży Wrześniewskich.
Kim byli i czym zasłużyli się, że dostąpili takiego zaszczytu? Sylwetki obu bohaterów naszego spotkania przedstawił Eugeniusz Misiewicz – fotografik, dokumentalista i regionalista. Przybliżył postaci księży Maksymiliana i Bolesława Wrześniewskich na tle wydarzeń XIX wieku w Łęcznej.
Ksiądz Maksymilian Wrześniewskim urodził się w 1793 r. w rodzinie szlacheckiej. Administratorem parafii pw. św. Marii Magdaleny w Łęcznej został w 1828 roku. Parafię przejął w trudnym dla niej okresie w nieprzychylnej atmosferze po odwołaniu jego poprzednika. Zapisał się chlubnie nie tylko jako dobry gospodarz i duchowny łęczyńskiej parafii, ale także jako światły działacz społeczny i pasjonat- badacz prehistorii. W latach 40-tych XIX wieku na nadwieprzańskich wydmach odkrył „pogański żalnik", czyli duże cmentarzysko ciałopalne. Po ogromnym pożarze w 1846 r., i poważnym zniszczeniu kościoła, podjął prace remontowo- konserwatorskie. Był jednym z głównych inicjatorów powołania w mieście w 1838 r. pierwszej drużyny ogniowej. Jako opiekun szkoły elementarnej był inicjatorem i orędownikiem wybudowania budynku na potrzeby szkoły, jednak projekt został sfinalizowany 10 lat po śmierci ks. w 1866 r.
Ksiądz Bolesław Wrześniewski urodził się w 1825 r. w rodzinie szlacheckiej i w wieku 5 lat zamieszkał wraz z rodzicami w Łęcznej. Po święceniach kapłańskich wrócił do miasta i posługę duszpasterską od samego początku związał z Łęczną na ponad 50 lat, aż do śmierci. Kontynuował dążenia swojego poprzednika i doprowadził do powołania Towarzystwa Straży Ogniowej. TSO podejmowało działania na polu oświatowym. W podtasach otwarło czytelnię i zainicjowano zajęcia kółka dramatycznego. Po upadku powstania styczniowego za sprzyjanie powstańcom ks. Bolesław Wrześniewski znalazł się pod nadzorem policyjnym. W latach sześćdziesiątych kontynuował podjęte przez swojego poprzednika prace remontowo- renowatorskie łęczyńskiej świątyni. Ks. Bolesław Wrześniewski zmarł w 1904 roku.
Obaj zostali pochowani na miejscowym cmentarzu.
Zgromadzona publiczność: młodzież z Gimnazjum nr 1 wraz z nauczycielami, czytelnicy oraz bibliotekarze dowiedzieli się wielu interesujących informacji o życiu bohaterów naszego spotkania.
Na zakończenie Eugeniusz Misiewicz odpowiadał na pytania słuchaczy.
„Patroni naszych ulic" – Księża Wrześniewscy
- Odsłony: 2573