Oddział dla Dzieci wchodzi w skład struktury organizacyjnej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej.
Mieści się w siedzibie Biblioteki Głównej, przy ul. Bożnicznej 21.
Utworzony został w 1993 roku i dostosowany do potrzeb czytelniczych i informacyjnych dzieci i młodzieży.
Pierwszym pracownikiem Oddziału była Alina Dudek, która pracowała w nim przez okres 5 lat.
Od października 1998 roku do chwili obecnej w Oddziale pracuje Barbara Wójcik.
Placówka swoją działalność dostosowuje do wymagań i oczekiwań dzieci i młodzieży. Mimo, że jest zlokalizowana na obrzeżach miasta, z dala od nowych osiedli zamieszkałych przez dużą liczbę dzieci, to swoją działalnością przyciąga czytelników z całego miasta i gminy Łęczna.
Oddział dla Dzieci gromadzi i udostępnia książki z literatury pięknej, popularnonaukowej, a także czasopisma. Wyposażony jest w stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu, z których korzystają czytelnicy.
W pomieszczeniu wyodrębniony jest Kącik Malucha, który ułatwia pierwszy kontakt małego dziecka z książką. W Kąciku dzieci mogą bawić się i rysować, a na specjalnie przystosowanych regałach, oprócz książek, znajdują zabawki.
Oddział dla Dzieci od wielu lat współpracuje z przedszkolami, organizując akcję „Koszyk z książkami". Każdego roku działanie to przekłada się wymiernie na ilość czytelników oraz wypożyczeń. W placówce prowadzone są bogate formy pracy z czytelnikiem. Ogromną popularnością wśród dzieci i młodzieży cieszą się konkursy, lekcje biblioteczne, spotkania autorskie oraz małe formy teatralne. Każdego roku Oddział włącza się aktywnie do ogólnopolskiej akcji Tydzień Bibliotek organizując ciekawe imprezy.
Promuje kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom", w ramach której prowadzi głośne czytanie w bibliotece i przedszkolach oraz cykl spotkań „Znani w Łęcznej czytają książki swojego dzieciństwa". Organizuje „Ferie w bibliotece" oraz imprezy czytelnicze z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. Od 2012 roku przy Oddziale działa Dyskusyjny Klub Książki dla młodzieży.
Oddział stale współpracuje z nauczycielami szkół i przedszkoli. Angażuje lokalną społeczność, w tym władze samorządowe, do działań promujących czytanie książek oraz organizację imprez.
Oddział dla Dzieci jest miejscem uprzywilejowanym w pierwszych kontaktach dziecka z książką. Poprzez odpowiednio gromadzony księgozbiór, bogate formy pracy z czytelnikiem, stara się być miejscem jak najbardziej atrakcyjnym oraz przyjaznym dzieciom i młodzieży.
Dnia 10 grudnia 2013 r. o godz. 11.00 odbyła się uroczystość z okazji 20-lecia działalności Oddziału dla Dzieci.
Prowadząca spotkanie Joanna Wronisz powitała wszystkich przybyłych na uroczystość gości. Następnie zjawiła się Wróżka, która przy pomocy swojej czarodziejskiej różdżki wyczarowała spektakl pt. „Magiczna Księga" w wykonaniu aktorów Teatru „Maska" z Krakowa.
Bohaterem przedstawienia był mały króliczek Maciek , który czuł się bardzo nieszczęśliwy, ponieważ rodzice wymagali od niego aby czytał książki. Uważał to za stratę czasu, który mógłby spędzić na innych, ciekawszych jego zdaniem, zajęciach. Był to czas, gdy nad krainą ciążyło niebezpieczeństwo ze strony złego czarodzieja. Zrozpaczona czarodziejka Arielka ukryła przed nim Magiczną Księgę Baśni. Gdyby Księga wpadła w te niepowołane ręce, czarodziej mógłby pozmieniać treść wszystkich bajek. Podczas spaceru króliczek odnalazł przypadkowo ukrytą księgę, a ponieważ bardzo się nudził, postanowił poczytać. W trakcie czytania króliczek przeniósł się do świata bajek. W ten sposób poznał historię „Dziewczynki z zapałkami", „Jasia i Małgosi" oraz „Żabiego króla". Gdy króliczek chciał przeczytać następną bajkę, odnalazła go czarodziejka Arielka, która wróciła po swoją księgę. Króliczkowi ciężko było rozstać się z Księgą. Czytanie bardzo mu się spodobało, więc postanowił częściej odwiedzać bibliotekę.
Przedstawienie bardzo podobało się zaproszonym gościom, a zwłaszcza dzieciom, które żywo reagowały na grę aktorów.
Kolejną niespodzianką było pojawienie się Książkoludka, który w bardzo ciekawy sposób przedstawił historię Oddziału dla Dzieci.
Dalszą częścią uroczystości było oficjalne powitanie gości przez Danutę Panas dyrektora biblioteki.
Na uroczystość przybyli m.in. Teodor Kosiarski burmistrz Łęcznej, Krzysztof Matczuk wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Henryk Wróblewski przedstawiciel Starostwa Powiatowego, Marzena Targońska instruktor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, Jadwiga Marczewska dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęcznej, przedstawiciele bibliotek publicznych z powiatu łęczyńskiego, a także instytucji oświatowych i kulturalnych z całego miasta. W spotkaniu uczestniczyły również dzieci oraz młodzież z przedszkoli i szkół łęczyńskich.
Podczas uroczystości wręczone zostały nagrody i wyróżnienia laureatom konkursu plastycznego pn. "Biblioteka widziana oczami dziecka", który został zorganizowany dla dzieci z okazji jubileuszu Oddziału.
W kategorii klas I-III
I miejsce
Eryka Wawer – kl. I b SP nr 4
II miejsce
Zosia Dobosz – kl. I b SP nr 4
III miejsce
Oliwia Haładus – kl. I b SP nr 4
Wyróżnienie
Małgorzata Lech – kl. I b SP nr 4
W kategorii klas IV- VI
I miejsce
Daniel Cur – kl. IV d SP nr 2
II miejsce
Kamila Dębska – kl. V c SP nr 2
III miejsce
Julia Osowska – kl. IV b SP nr 4
Wyróżnienie
Adam Brodzisz – kl. IV c SP nr 2
Nagrody ufundowane przez Bank Spółdzielczy w Łęcznej wręczyła dzieciom dyrektor Biblioteki Danuta Panas.
Jubileusz był okazją do wręczenia podziękowań wszystkim tym, którzy przyczynili się do rozwoju Oddziału dla Dzieci: Alinie Dudek pierwszemu pracownikowi Oddziału, wieloletnim czytelnikom oraz Bankowi Spółdzielczemu w Łęcznej za wsparcie finansowe.
Ważnym punktem uroczystości było wręczenie Barbarze Wójcik –pracownikowi Oddziału dla Dzieci – odznaki honorowej „Zasłużony dla Kultury Polskiej" , nadanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego. Odznaczenie zostało wręczone przez burmistrza Teodora Kosiarskiego.
Następnie miało miejsce wręczenie na ręce dyrektor Danuty Panas i Barbary Wójcik listów gratulacyjnych z życzeniami, upominków oraz kwiatów.
Na zakończenie uroczystości goście zaproszeni zostali na tort jubileuszowy oraz do obejrzenia wystawy pokonkursowej „Biblioteka widziana oczami dziecka".