Rok 2017 został ogłoszony przez Senat między innymi Rokiem Tadeusza Kościuszki w związku z 200. Rocznicą jego śmierci.
Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko herbu Roch III (ur. 4 lutego 1746 w Mereczowszczyźnie, zm. 15 października 1817 w Solurze). Był inżynierem wojskowym, fortyfikatorem, Najwyższym Naczelnikiem Sił Zbrojnych Narodowych ogólnonarodowego powstania, zwanego insurekcją kościuszkowską, polskim i amerykańskim generałem.
"Tadeusz Kościuszko zajmuje szczególne miejsce w panteonie narodowych bohaterów. Jest symbolem wolności i wzorem patrioty nie tylko dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Uosabiał najlepsze wartości: tolerancję i równość; Thomas Jefferson, jeden z autorów amerykańskiej Deklaracji Niepodległości, nazwał Tadeusza Kościuszkę najprawdziwszym synem wolności, oddając mu hołd w związku z jego działalnością w Stanach Zjednoczonych Ameryki" – zaakcentowano w przyjętej przez Senat uchwale.
Z tej okazji w Bibliotece Głównej przy ul. Bożnicznej została zorganizowana wystawa pt. „Tadeusz Kościuszko – bohater narodowy”.
Wyeksponowano materiały znajdujące się w zbiorach biblioteki dotyczące życia i działalności wielkiego wodza.

dsc 0109 mdsc 0110 mdsc 0115 m