min czytanie 1 copy

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

/Wisława Szymborska/

W dniu dzisiejszym obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.

Święto to ustanowione zostało z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 r.

Data 29 września odnosi się także do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

Biblioteka przy ul. Bożnicznej 21 włączyła się w obchody tego święta i zorganizowała spotkanie dla przedszkolaków z Przedszkola Publicznego nr 1 w Łęcznej.

„Krasnoludki” oraz „Słoneczka” przyszły do biblioteki, wraz z opiekunkami, aby posłuchać głośnego czytania.

Czytanie dzieciom na głos jest bardzo ważne, ponieważ stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię.

Na początku spotkania dyrektor Danuta Panas powitała wszystkich przybyłych na spotkanie .

Następnie Barbara Wójcik – pracownik Oddziału dla Dzieci- zacytowała fragment wiersza Wisławy Szymborskiej – „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” – oraz zaprosiła do wspólnej zabawy.

Zaproszenie do czytania dzieciom przyjęli: burmistrz Łęcznej Teodor Kosiarski, lekarz stomatolog Lucyna Szymańska – Żołądek, Dariusz Lis komendant KP PSP w Łęcznej oraz Jarosław Bryl komendant z KPP w Łęcznej.

Przedszkolaki wysłuchały następujących utworów: „Bajka iskierki " Janiny Porazińskiej w wykonaniu Teodora Kosiarskiego, „O bolącym ząbku" Romany Nadobnik-Piętki, którą zaprezentowała pani Lucyna Szymańska-Żołądek, pan komendant Dariusz Lis przeczytał „Strażaka Wacka” autorstwa Wiesława Drabika” a komendant Jarosław Bryl książeczkę Wiesława Drabika „Policjant Leon”.

Przedszkolaki słuchały z ogromnym zainteresowaniem prezentowanych utworów, oglądały prezentacje strojów oraz akcesoriów związanych z wykonywanym zawodem zaproszonych gości jak również brały czynny udział w zabawach.

Na zakończenie spotkania dzieci wręczyły czytającym własnoręcznie wykonane kwiatki.

Czytajmy dzieciom codziennie!