19 kwietnia 2018 r. Filia nr 2 włączyła się w ogólnopolską, społeczno-edukacyjną akcję „Żonkile”.
Tego dnia przypada 75. rocznica wybuchu Powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Akcja ta organizowana jest już po raz szósty przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Ma ona na celu upamiętnienie tego wydarzenia oraz szerzenie wiedzy o powstaniu.
W tym dniu wolontariusze wręczają na ulicach Warszawy papierowe żonkile – symbol pamięci o powstaniu. Do akcji włączają się szkoły, biblioteki i inne instytucje z całej Polski, organizując różne działania wpisujące się w obchody rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Dlaczego żonkile?
Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej. Do końca swego życia, w rocznicę powstania – 19 kwietnia, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu.
Na spotkanie do biblioteki przybyli uczniowie 1 klasy Technikum Ekonomicznego z Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej z Magdaleną Krystjańczuk.
Bibliotekarka Ewa Grzesiak opowiedziała uczniom o przebiegu powstania w getcie warszawskim. Poruszyła temat trudnych losów ludności żydowskiej w okupowanej przez Niemców Polsce i eksterminacji narodu żydowskiego. Wspomniała także o getcie istniejącym w Łęcznej w czasie II wojny światowej. Uczniowie obejrzeli film „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943” i prezentację pt.: „Getto warszawskie”. Film dokumentalny z elementami komiksu, na który składały się sceny z przebiegu powstania i wypowiedzi naocznych świadków, którzy przeżyli tragedię powstania, we wzruszający sposób ukazał historię tamtych dni. Prezentacja zawierała oryginalne zdjęcia z Bundesarchive ukazujące kadry z życia mieszkańców getta oraz fragmenty dziennika Jurgena Stroopa dowodzącego akcją likwidacji getta. Materiały zostały udostępnione przez Muzeum POLIN w Warszawie.
Na spotkaniu uczestnicy zgłębili swoją wiedzę na temat tamtych wydarzeń i otrzymali papierowe żonkile. W ten sposób połączyliśmy się z wolontariuszami i wszystkimi, których „łączy pamięć”.

W bibliotece można było obejrzeć wystawę książek poświęconą tradycji i kulturze ludności żydowskiej w Polsce i powstaniu w getcie warszawskim,

W dniach 23-24. 04 .18 r uczniowie klas 5 i 6 SP nr 2 pod opieką Anny Ładak i Ewy Marzec będą mogli również zapoznać się z tematyką tamtych wydarzeń.

min dsc 0074min dsc 0083min dsc 0086min dsc 0088min dsc 0089min dsc 0099min dsc 0100min dsc 0101min dsc 0104min dsc 0110min dsc 0123min ładak