zonkil 1Każdego roku w dniach 19 kwietnia - 16 maja w całej Polsce obchodzimy 76. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Filia nr 2 Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej im Z. Herberta po raz drugi włączyła się w obchody tej rocznicy poprzez ogólnopolską, społeczno-edukacyjną akcję „Żonkile” organizowaną po raz siódmy przez Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.
19 kwietnia 2019 r. wręczaliśmy naszym czytelnikom papierowe żonkile – symbol pamięci o powstaniu.
Natomiast 26 kwietnia 2019 r zorganizowane zostało spotkanie dla seniorów z Dziennego Domu „Senior Wigor +” w Bogdance.
Gości przywitała kierownik Filii Krystyna Skoczylas, następnie bibliotekarka Ewa Grzesiak przybliżyła seniorom ideę akcji „Żonkile” i postać Marka Edelmana.
Podczas spotkania uczestnicy obejrzeli film pt.: „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943” i prezentację pt.: „Getto warszawskie” udostępnione przez Muzeum POLIN w Warszawie. Film dokumentalny z elementami komiksu w prawdziwy i głęboki sposób oddał historię tamtych dni. Prezentacja zawierała wzruszające sceny życia mieszkańców getta oraz fragmenty dziennika Jurgena Stroopa dowodzącego akcją likwidacji getta. O tragicznych wydarzeniach likwidacji getta warszawskiego opowiadał w filmie jeden z przywódców powstania ocalały z getta Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej. Do końca swego życia, w rocznicę powstania 19 kwietnia, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o poległych w powstaniu. Bibliotekarka Ewa Grzesiak przedstawiła zgromadzonym trudne losów ludności żydowskiej w okupowanej przez Niemców Polsce i eksterminacji narodu żydowskiego. Wspomniała także o getcie istniejącym w Łęcznej w czasie II wojny światowej.
Prowadząca zachęciła seniorów do dyskusji i związanej z wydarzeniami II wojny światowej i losami ludności żydowskiej w ich otoczeniu. Uczestnicy mogli wyrazić swoje wspomnienia odwołując się do własnych przeżyć i opowieści rodziców, świadków tamtych wydarzeń. Na spotkaniu seniorzy otrzymali papierowe żonkile, w ten sposób połączyliśmy się z uczestnikami akcji w całej Polsce i wszystkimi, których „łączy pamięć” o likwidacji getta i tragicznych wydarzeniach II wojny światowej.
W Bibliotece można obejrzeć okolicznościową wystawę książek poświęconą powstaniu w getcie warszawskim oraz życiu ludności żydowskiej w Polsce.

tn dsc 0364tn dsc 0365tn dsc 0371tn dsc 0372tn dsc 0377tn dsc 0378