min_włącz poezję plakat.jpg

21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Poezji.

Światowy Dzień Poezji to święto ustanowione przez UNESCO w 1999 r. Celem tego dnia jest promocja pisania, czytania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.
Dyskusyjne Kluby Książki działające w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej włączyły się w obchody tego święta i przystąpiły do akcji „Włącz poezję”.
Akcja ta organizowana jest po raz kolejny przez koordynatorów DKK Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz Instytut Książki.
Nasze kluby miały różne pomysły na uczczenie Światowego Dnia Poezji.
Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych „Pod Różą” zaprosił poetkę – Danutę Czubacką
Danusia Czubacka pracowała w naszej Bibliotece. Wiersze zaczęła pisać w szkole średniej. Na początku były to dwuwersy i wiersze okolicznościowe. Jak sama mówi : „ Pisze z potrzeby serca i potrzeby rozmowy samej ze sobą. Pragnie wypowiedzieć to, co jest milczeniem i utrwalić nastrój przelotnej chwili, zatrzymać czas. W wolnych chwilach notuje własne przemyślenia z potrzeby serca. Słowem ukazuje blaski i cienie duszy.”
Jej wiersze zostały opublikowane w kilku almanachach poezji i zbiorowych tomikach oraz czasopismach: „ Emaus”, „Merkuriusz Łęczyński”, „Bibliotekarz”. W trakcie spotkania nasza koleżanka przeczytała kilka swoich wierszy, opowiedziała o trudnej sztuce pisania poezji. Następnie był czas na pytania i dzielenie się refleksjami z autorką wierszy.
W drugiej części naszego spotkania koleżanki klubowiczki prezentowały wybrane na tę okazję wiersze. Były to „Stepy Akermańskie” Adama Mickiewicza w wykonaniu Andrzeja Stasiuka z zespołem Haydamaky – ciekawy sposób na prezentację wiersza w formie wokalno- muzycznej.
Wiersze Thomasa Mertona – zakonnika – w formie modlitwy na każdy tydzień, dzień i porę dnia.
Wiersze Juliana Kornhausera ze zbioru „148 wierszy”, które są wierszami białymi i wolnymi, trudnymi w odbiorze dla przeciętnego czytelnika.
Wiersze księdza Jana Twardowskiego, którego twórczość jest przykładem współczesnej liryki religijnej. Poeta w swoich wierszach z dobrodusznością i zachwytem mówi o otaczającej nas rzeczywistości.
Kolejnym prezentowanym utworem był wiersz bez tytułu i autora, znaleziony po śmierci arcybiskupa Życińskiego w jego brewiarzu, mówiący o męczeństwie duchowym. O walce, która toczy się w duszy, ale którą trzeba podejmować, aby zachować szlachetność i dobro.
Zachwyt i uznanie klubowiczek znalazła poezja młodopolska Kazimierza Przerwy-Tetmajera i Jana Kasprowicza. „Melodia mgieł nocnych”, „Krzak dzikiej róży w ciemnych smreczynach” opisują pejzaże przyrody górskiej.

Natomiast klubowicze z dziecięco-młodzieżowego DKK, rozdali paniom z DKK dla dorosłych wydrukowane informatory o akcji zawierające plakat „Włącz poezję”, wiersz „Przesłanie Pana Cogito” autorstwa naszego patrona Zbigniewa Herberta oraz informację o akcji.
Następnie młodzież z koszykiem pełnym folderów, propagujących akcje „Włącz poezję” wyruszyła na ulice Łęcznej . Informowała mieszkańców o obchodzonym w tym dniu święcie, zachęcała Łęcznian do czytania poezji, a w szczególności do przeczytania „Przesłania Pana Cogito” autorstwa Zbigniewa Herberta, który jest patronem naszej biblioteki, a także Roku 2018 .

Miejmy nadzieję, że dzięki tej akcji chociaż trochę „włączyliśmy poezję” w serca mieszkańców Łęcznej.

min dsc 1011min dsc 1027min dsc 1014min dsc 1018min dsc 10241a2amin dsc 1031min dsc 1035 copymin dsc 1036min dsc 10374amin 412356