Statystyki

839899
Dzisiaj
Wczoraj
Bieżący tydzień
Ubiegły tydzień
Bieżący miesiąc
Ubiegły miesiąc
Ogółem
159
784
3356
138910
11300
16419
839899

IP: 54.225.26.154
2017-09-23 09:16

Aktualności

min dsc 0811

W dniu 19.09.2017 r. w Czytelni Biblioteki Głównej odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „ Pod Różą”.
Omówione zostały książki: Matthew Tyrmand – „Jestem Tyrmand syn Leopolda”,” Anna Kamińska-„Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak” oraz Michael Booth „Skandynawski raj. O ludziach prawie idealnych”.
Pierwszy z omawianych utworów jest opowieścią o byciu dzieckiem znanego rodzica. Matthew, syn Tyrmanda nie ukrywa, że tak naprawdę długo nie miał świadomości, jak ważną dla polskiej kultury postacią był jego ojciec. Nie udaje również, że pamięć o ojcu w jakiś szczególny sposób celebrował. Przechowywał tylko fragmenty zdarzeń z dzieciństwa. I tak naprawdę książka stanowi opowieść o nim samym a nie o ojcu. Matthew mówi o sobie nie przez pryzmat bycia synem Leopolda Tyrmanda lecz człowieka, który idzie przez życie opierając się na własnych doświadczeniach i przeżyciach. Dużo w książce jest elementów amerykańskich. Autor opowiada o amerykańskim systemie nauczania, zdobywaniu kariery zawodowej, a także o poglądach politycznych, które z amerykańskiej perspektywy są znacznie inne i bardziej odległe niż na przykład w Europie.
Książka Anny Kamińskiej -„Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak” to relacja z życia Simony, która miała urodzić się chłopcem i przynieść rodzinie chwałę i splendor nazwisku. Tak się jednak nie stało. Od wczesnego dzieciństwa Simona nie spełniała oczekiwań swojej znanej rodziny. Początkowo starała się dopasować do artystycznego środowiska , w którym się urodziła, jednak świat ten bardzo ją uwierał. Kiedy dorosła odważyła się pójść własna drogą.
Była prawdziwym obrońcą i przyjacielem zwierząt. Kochała i broniła Puszczę Białowieską i aktywnie działała na rzecz najstarszego lasu w Europie. Uważała, że należy żyć prosto i blisko przyrody.
Kamińska opisuje z jaką determinacją Simona starała się żyć według własnych pasji i zamiłowań, tak aby zachować wierność sobie i swoim wartościom.
„Skandynawski raj. O ludziach prawie idealnych” Michael Booth to książka opisująca życie ludzi w krajach skandynawskich. Nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura faktu. Na spotkaniu klubowiczki zgodnie stwierdziły, że książka jest ciekawa i warta przeczytania.


Następne spotkanie odbędzie się 17 października o godz. 13.00. Omawiane będą książka Piotra Nesterowicza –„Każdy został człowiekiem” oraz „Cudowna”.

min dsc 0814min dsc 0816min dsc 0813

W dniu 18.09.2017r. do biblioteki Filii Nr 2 ul. Obrońców Pokoju 1 przyszły przedszkolaki z grupy „Króliczki”z Przedszkola Nr 3 w Łęcznej wraz z wychowawczynią Wioletą Chołast.
Tematem zajęć była „ Budowa człowieka”- wyróżnianie i nazywanie części ciała. Bibliotekarka Ela Drabik przeczytała dzieciom wiersz p.t. Części ciała” oraz na podstawie książki z serii Ciekawe dlaczego – „Burczy mi w brzuchu” omówiła z dziećmi poszczególne części ciała człowieka. Celem zajęć było kształtowanie świadomości własnego ciała oraz zwrócenie uwagi na to, że każdy z nas jest niepowtarzalny i wyjątkowy pomimo tego, że nasze ciało jest zbudowane tak samo jak innych ludzi. Dzieci bardzo aktywnie brały udział w zajęciach i chętnie opowiadały o swoim wyglądzie.

min zdj1min zdj.2króliczki5

dsc 0805 m15 września 2017 r. w Bibliotece Głównej odbyło się Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Na spotkanie przybyli seniorzy z Klubu e-Senior.
Na wstępie Danuta Panas dyrektor biblioteki po przywitaniu gości odczytała list nadesłany z Kancelarii Prezydenta RP zachęcający do zorganizowania akcji Narodowe Czytanie. Następnie Joanna Wronisz przekazała obecnym przesłanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy mówiące m.in. o tym, że nasza wielka literatura stanowi integralną część narodowej kultury.
Wybrane fragmenty „Wesela” przeczytali uczniowie Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej. Młodzi wykonawcy czytali pięknie i z wielkim zaangażowaniem. Publiczność brawami nagrodziła ich występ przygotowany pod opieką polonistki, Joanny Kowalczyk. Następnie młodzież wspólnie z seniorami zasiadła do stołów, aby podzielić się wrażeniami z przeczytanej lektury. Czytanie „Wesela” było okazją do kolejnego spotkania seniorów z Klubu – Senior z młodzieżą z Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej.
Narodowemu Czytaniu towarzyszyła wystawa „Czytajmy „Wesele”.

dsc 0733 mdsc 0738 mdsc 0741 mdsc 0743 mdsc 0746 mdsc 0750 mdsc 0756 mdsc 0768 mdsc 0769 mdsc 0777 mdsc 0786 mdsc 0798 m