Aktualności
- Odsłony: 73
W dniu 24 czerwca 2025 r. w Bibliotece przy ul. Bożnicznej 21 odbyło się wyjątkowe spotkanie w ramach ogólnopolskiej kampanii #TataTeżCzyta.
Celem tego przedsięwzięcia jest zachęcenie mężczyzn do czytania dzieciom. W wydarzeniu wzięły udział dzieci z dzieci z Przedszkola publicznego Nr 1 w Łęcznej. Gości powitała dyrektor biblioteki, Monika Mazurkiewicz, mówiąc m.in.: „Dzisiejszym spotkaniem rozpoczynamy kolejną odsłonę kampanii w naszej bibliotece” oraz cytując Wisławę Szymborską: „Czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Podkreśliła też, że obraz taty z książką to widok, który pozostaje w pamięci dziecka na całe życie.
Uroczystą inaugurację akcji poprowadził Burmistrz Łęcznej, pan Leszek Włodarski, który przywitał wszystkich i z wielkim zaangażowaniem przeczytał dzieciom książkę autorstwa Mojo Graffi pt. „Jesteś wyjątkowa”. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem śledziły losy małej kotki, która – dzięki obecności i wsparciu taty – odkrywa swoją wyjątkowość i poczucie bycia kochaną.
Następnie głos zabrał pan Tomasz Błaszczyk, tata Alka z grupy „Krasnoludki”. Przeczytał dzieciom opowieść „Franklin i dzień z tatą”, niosącą piękne przesłanie – najważniejsze jest to, by spędzać czas razem. Pan Tomasz podzielił się również z dziećmi swoimi ulubionymi wierszami z dzieciństwa: „Przyjście lata” Jana Brzechwy oraz „Mija roczek szkolny” Ludwika Wiszniewskiego.
Spotkanie przebiegało w ciepłej, radosnej atmosferze. Był czas na wspólne rozmowy, piosenki i dzielenie się wrażeniami. Na zakończenie dzieci otrzymały słodką niespodziankę oraz zakładki do książek z logo akcji Tata Też Czyta.
Serdecznie zachęcamy wszystkich – Tatusiów, Wujków, Dziadków – do codziennego czytania dzieciom. Książki mają supermoc, a wspólne czytanie to nie tylko nauka i rozwój, ale przede wszystkim bliskość i budowanie relacji.
Więcej informacji o akcji znajduje się na stronie: https://fpc.org.pl/tatatezczyta/
#TATATEŻCZYTA
- Odsłony: 118
Oddział dla Dzieci Biblioteki przy ul. Bożnicznej 21 po raz kolejny włączył się w międzynarodową akcję „Czytanie na Polanie”. Głównym celem wydarzenia była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, integracja lokalnej społeczności oraz zachęcanie do sięgania po książki w każdej sytuacji i miejscu.
W słoneczne popołudnie, 17 czerwca 2025 r., w ogrodzie za budynkiem biblioteki odbyło się wyjątkowe spotkanie z uczniami z pierwszej grupy świetlicowej ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej, którzy przybyli wraz z wychowawczynią, Panią Anną Kustrą. Wśród soczystej zieleni zorganizowano przestrzeń do wspólnego czytania, co było nie lada atrakcją dla najmłodszych uczestników.
Motywem przewodnim spotkania były marzenia.
Na rozpoczęcie wszystkich przybyłych na spotkanie powitała dyrektor biblioteki, Monika Mazurkiewicz, odczytując wiersz pt. „Czytanie na Polanie”. Następnie koordynatorka akcji, Barbara Wójcik, przedstawiła dzieciom bajkę pt. „Magiczna gąsienica” w formie niezwykle efektownego Teatrzyku Kamishibai. Bajka przeniosła uczestników w świat wyobraźni i zachęcała do wiary w siebie oraz spełniania własnych marzeń.
W kolejnej części spotkania Monika Mazurkiewicz przeczytała książkę „Wielkie marzenie małego krecika” – historię, która, podobnie jak bajka o gąsienicy, poruszała temat marzeń i odwagi w ich realizacji.
Uczestnicy wydarzenia aktywnie włączyli się w zajęcia – rozwiązywali krzyżówkę z hasłem „Czytanie na Polanie”, odgadywali zagadki, słuchali piosenek i sięgali po książki przygotowane specjalnie na tę okazję.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas oraz zaangażowanie. Do zobaczenia za rok – podczas kolejnej edycji „Czytania na Polanie”!
#CzytanienaPolanie
- Odsłony: 86
W dniu 18 czerwca bibliotekę odwiedziły dzieci z grupy „Żabki” z Przedszkola Publicznego nr 4. Przedszkolaki odgadywały zagadki dotyczące bajek. Chętnie brały udział w zabawie w zgaduj- zgadula i wykazały się dużą znajomością baśni i bajek. W nagrodę otrzymały zakładki do książek. Na koniec spotkania bibliotekarka zachęciła dzieci, aby w okresie letnim odwiedzały bibliotekę z rodzicami lub dziadkami.
- Odsłony: 95
16 czerwca w Filii nr 1 odbyło się ostatnie spotkanie w ramach tegorocznej edycji projektu Nasza Mała Biblioteka.
Po licznych wojażach, w których uczestniczyli nasi wierni kompani – klasa 0A ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej wraz z wychowawczynią, Panią Emilią Romaniuk-Formelą – obraliśmy ster na Polskę. Porywająca historia kapitana naszego żaglowca - Pana Kluski - tytułowego bohatera książki autorstwa Anny Onichimowskiej „Pan Kluska i żaglowiec”, początkowo zatopionego w świecie dóbr materialnych, ale za sprawą przypadku odkrywającego piękno otaczającego świata oraz wagę relacji międzyludzkich była niezwykle pouczającą lekcją o tym, co w życiu ważne. „Historia o dzikich plażach, Pani Małgosi, sprzątaniu świata i jeszcze o tym, że czasem przyjemniej jest nie mieć niż mieć”. I choć to już koniec naszej przygody z Naszą Małą Biblioteką - dobiliśmy do brzegu, wypatrujemy na horyzoncie kolejnej edycji. To doskonała okazja do promowania wartościowej literatury wśród najmłodszych. Nie żegnamy się…, mówimy DO ZOBACZENIA!
Koordynatorami akcji były : Pani Aleksandra Sidor i Pani Monika Wójcik.
Dziękujemy Centrum Kultury w Łęcznej- Osiedlowy Dom Kultury za wsparcie w trakcie realizacji projektu. Razem możemy więcej!