Aktualności

Z okazji Dnia Babci i Dziadka ,świąt obchodzonych 21 i 22 stycznia - Barbara Wójcik przygotowała dla dzieci, z Przedszkola Casper oraz uczniów z grupy świetlicowej nr 3 ze Szkoły Podstawowej nr 2 , głośne czytanie. Ze względu na panującą pandemię, bibliotekarka nagrała czytanie, które zostało odtworzone dzieciom.
Uczestnicy spotkania wysłuchali książeczki z serii „Przygody Fenka” pt. Dzień Babci i Dziadka”. Wspólnie z bohaterem opowiadania - liskiem Fenkiem - dzieci poznały bardzo ważne osoby - babcie i dziadków. Dowiedziały się również, że własnoręcznie zrobione przez wnuki prezenty, potrafią sprawić dziadkom ogromną radość.
Mamy nadzieję, że głośne czytanie przybliżyło dzieciom znaczenie tych ważnych świąt i zainspirowało do wykonania drobnych prezentów dla swoich dziadków.

 W dniu 20 stycznia 2022 r. odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Czwartkowy poranek z książką”. To nowy comiesięczny cykl głośnego czytania organizowany przez Oddział dla Dzieci MGBP, skierowany do przedszkolaków z Przedszkola nr 1, w ramach współpracy obydwu placówek.
Celem takich spotkań jest rozwijanie zainteresowań czytelniczych u dzieci.
Podczas styczniowego „Czwartkowego poranka z książką” dzieci wysłuchały opowiadania z serii „Przygody Fenka” pt. „Dzień Babci i Dziadka”. Wybór książki na styczniowe czytanie nie był przypadkowy, ponieważ w tym miesiącu obchodzimy dwa bardzo ważne dla dzieci święta – Dzień Babci i Dzień Dziadka.
Ze względu na panująca pandemię, bibliotekarka nagrała czytanie, które zostało odtworzone w grupach przedszkolaków. W głośnym czytaniu wzięło udział 70 przedszkolaków.
Dzieci pilnie słuchały opowiadania, co widać na zamieszczonych zdjęciach.
Bardzo się cieszymy, że zarażamy dzieci miłością do książek.
 
 

W dniu 19 stycznia 2022 r. do Biblioteki przy ul. Bożnicznej 21 przyszły przedszkolaki z Przedszkola Casper.
Na początku zajęć bibliotekarka powitała wszystkich, a następnie przeczytała książeczkę z serii „Przygody Fenka” pt. „Biblioteka”. Wspólnie z bohaterem opowiadania - liskiem Fenkiem - dzieci poznały magiczne miejsce, w którym mieszkają książki.
Następnie bibliotekarka zachęciła dzieci do czytania oraz udziału w projekcie „Mała książka wielki człowiek.
Podczas wizyty w bibliotece przedszkolaki wysłuchały wiersza „Tygrys w bibliotece”, z którego dowiedziały się, że „mądrość wzrasta od czytania”.
Miłym akcentem spotkania przedszkolaków w bibliotece, była wizyta burmistrza Leszka Włodarskiego, który przeczytał książkę autorstwa Marii Konopnickiej pt. „Stefek Burczymucha”.
Głośne czytanie utworu było okazją do inauguracji w naszej bibliotece, obchodów Roku Patrona 2022, którym jest Maria Konopnicka.
Przedszkolaki obiecały, że wspólnie z rodzicami wkrótce odwiedzą bibliotekę.
Mamy nadzieję, że takie spotkania zaszczepią w dzieciach chęć rozwijania zainteresowań czytelniczych.

Zapraszamy na
Spotkanie autorskie z Arturem Jasińskim.
28 stycznia o godz.13 .00
Filia 3 ul. Jaśminowa 4
https://www.youtube.com/watch?v=VsSjI6qjGyI

 

 

 

10 stycznia minęła 130. rocznica urodzin Melchiora Wańkowicza - pisarza, dziennikarza, reportażysty i publicysty.

Z tej okazji Filia nr 2 przygotowała okolicznościową wystawę.

Serdecznie zapraszamy do naszej Biblioteki po książki Melchiora Wańkowicza.

   Melchior Wańkowicz debiutował artykułami w prasie jeszcze pod zaborem rosyjskim. Pierwsze tomy reportaży i wspomnień wydał w okresie międzywojennym. W latach 30 pracował w reklamie i stworzył jeden z najbardziej znanych sloganów w historii polskiej reklamy – „Cukier krzepi”. Podczas II wojny światowej pracował jako korespondent wojenny przy II korpusie Polskim gen. Władysława Andersa, po wojnie wydał swoją najbardziej znaną książkę –Bitwa o Monte Cassino. Bezpośrednio po wojnie przebywał na emigracji, w 1958 roku powrócił do Polski. W roku 1964 podpisał tzw. List 34, z protestem m.in. przeciwko cenzurze, przez co naraził się na kilkutygodniowy areszt i proces sądowy. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych reportażystów w historii literatury polskiej.