DKK dla dorosłych

W dniu 07 kwietnia 2009 roku w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej zainaugurował swą działalność Dyskusyjny Klub Książki.  
Jest to wspólny projekt Instytutu Książki i bibliotek wojewódzkich adresowany przede wszystkim do czytelników korzystających z bibliotek publicznych. Pomysł oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze.
Wszystkich tych, którzy chcieliby podzielić się wrażeniami i refleksjami o przeczytanej książce serdecznie zapraszamy do naszego Klubu. Ofertę kierujemy do osób, które lubią czytać i rozmawiać o książkach, a także chcą się dzielić wrażeniami z przeczytanej lektury.

Pierwsze w Nowym Roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Pod Różą” odbyło się 18 stycznia w Filii nr 2.

Omawiałyśmy ostatnio przeczytaną książkę. Wśród lektur znalazły się: „Ucho igielne” Wiesława Myśliwskiego, książki z serii „Rok na Kwiatowej” Karoliny Wilczyńskiej, „Ich wojna, nasze ciała” Christine Lamb oraz „Listy pisane szeptem” Magdaleny Witkiewicz.

W świątecznym klimacie, przy kawie i upieczonych przez Klubowiczki ciastkach zaczerpniętych z przepisów w omawianych przez nas książek Magdaleny Kordel spotkałyśmy się by porozmawiać o „Zagubionym Aniele” i „A ja na Ciebie zaczekam”.

Inspiracją do sięgnięcia po te książki było spotkanie autorskie z Magdaleną Kordel i zbliżające się święta Bożego Narodzenia.

„Zagubiony Anioł” to dalsze losy Michaliny z powieści „Anioł do wynajęcia”, chociaż może być czytana samodzielnie. ”Nie jest samotny ten, kto ma kogoś do kochania” to słowa Michaliny, które wiernie oddają treść powieści. To pełna ciepła historia o tym, ze cuda mogą nam się zdarzyć każdego dnia. Książka nie znalazła uznania u większości Klubowiczek.

„A ja na Ciebie zaczekam” to zimowo- świąteczna opowieść pozwalająca uwierzyć w cuda. Ciepła, wzruszająca historia. Wierzymy w dobroć, miłość, magię. I taka jest ta książka, nierzeczywista, ale pełna optymizmu.

Na następne spotkanie zapraszam 18 stycznia, będziemy omawiać dowolne lektury.

W dniu 25 lutego 2020 r. spotkałyśmy się, by dyskutować o przeczytanych przez nas książkach.

Pierwszą prezentowaną lekturą była „Migranci, migracje. O czym warto wiedzieć, by wyrobić sobie własne zdanie” pod redakcją Helene Thiollet.

Do jakich krajów migruje najwięcej ludzi. Czy imigranci są zagrożeniem dla europejskiej gospodarki? Co oznacza emigracja dla Polaków? Na te i inne pytania odpowiadają autorzy książki.

Są nimi specjaliści różnych dziedzin wiedzy, którzy badają zjawisko emigracji na świecie. Teksty zawierają mnóstwo danych – liczb, faktów i dat popartych rzeczowymi komentarzami.

Książka skłoniła nas do dyskusji na temat emigracji.

Druga książka „Dom z dwiema wieżami” Macieja Zaremby Bielawskiego to fascynująca rekonstrukcja osobistej historii, dotąd pełnej przemilczeń. To książka o rodzicach, ojcu – reformatorze psychiatrii, piłsudczyku, jeńcu oflagu i matce – zasymilowanej Żydówce. To splot żydowskich i szlacheckich losów od dumnego przodka, który zwyciężył pod Grunwaldem po zdanie „Wyjeżdżamy. Jestem Żydówką”.

W poruszający sposób ukazuje ogrom ludzkiego doświadczenia. Kościan to miejsce wychowywania się autora. Nasza koleżanka wspomniała, że jest to też miejsce jej dziecięcych wizyt. Czytając książkę odnalazła fotografie miejsc, które kiedyś odwiedzała.

Kolejna książka to” Syn zakonnicy” Joanny Jax.

Historia fikcyjna, aczkolwiek wydarzenia mogły mieć miejsce w rzeczywistości. Zakazana miłość z czasów wojny, między oficerem niemieckim i siostra zakonną. Owocem tego związku jest dziecko, które po latach dowiaduje się prawdy o swoich rodzicach i próbuje odzyskać tożsamość, jednak wciąż napotyka na mur milczenia. W tej opowieści nie ma nic oczywistego, a autorka pokazuje nam jak trudne są życiowe wybory.

Na następne spotkanie zapraszam 18 marca 2020 roku, a tematem będą książki Magdaleny Witkiewicz.

tn dsc 0227tn dsc 0229tn dsc 0233tn dsc 0234tn dsc 0237