DKK dziecięco-młodzieżowy
W dniu 02 października 2012 r. zainaugurował działalność Dyskusyjny Klub Książki dla młodzieży. Jest to drugi klub w naszej bibliotece. Pierwszy DKK – dla dorosłych – działa od 07 kwietnia 2009 roku.
Pierwsze spotkanie członków miało charakter organizacyjny. Uczestniczyło w nim 5 uczennic z Gimnazjum nr 1 w Łęcznej oraz Magdalena Wójcikiewicz z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie – koordynator wojewódzki DKK.
Uczestnicy zapoznani zostali z ideą DKK, wybrane zostały również książki, które klubowiczki chciałyby przeczytać i wspólnie podyskutować o nich na kolejnych spotkaniach klubu.
Jak się okazało, wszystkich członków klubu łączy jedna cecha, a mianowicie zamiłowanie do czytania książek, niektóre osoby to prawdziwe mole książkowe, czytające tygodniowo kilka książek.
Formuła spotkań DKK zgodnie z ideą programu jest otwarta. Wszystkich tych, którzy chcieliby porozmawiać i podzielić się wrażeniami o przeczytanej książce – serdecznie zapraszamy do naszego Klubu. Podczas spotkań klubowych uczestnicy wymieniają swoje poglądy związane z omawianymi książkami, konfrontują gusta czytelnicze przy zachowaniu zasady, że nikt nikogo nie zmusza do wypowiedzi, a o przeczytanych książkach rozmawia się w swobodny, niczym nieskrepowany sposób.
Pragniemy stworzyć miły i przyjacielski klimat.
- Odsłony: 247
21.04. Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci i młodzieży, działający w Filii nr 1 zaakcentował swój udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Książki. Uczestnicy przeglądali ostatnie nabytki
z depozytu biblioteki oraz opowiadali co zakupili do własnych biblioteczek. Wykonali również kolorowe zakładki do książek.
- Odsłony: 3202
W dniu 6 grudnia 2019 r. Klubowiczki Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej odwiedziły dzieci z grupy "Muchomorki" w Przedszkolu nr 1.
Przedszkolaki biorą udział w projekcie "Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury" - "Czytające Przedszkolaki". Projekt ma na celu zachęcanie do głośnego czytania dzieciom - uświadomienie roli czytelnictwa w życiu dziecka, wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych oraz budzenie zaciekawienia książką. Grupowy Miś, któremu "Muchomorki" nadały imię "Śnieżko", towarzyszy dzieciom podczas głośnego czytania.
Klubowiczki przeczytały dzieciom opowiadania o Mikołaju. Przedszkolaki w towarzystwie Misia "Śnieżko" uważnie słuchały, bo opowiadania, poprzez piękny tekst oraz kolorowe ilustracje, bardzo ich zaciekawiły. Z entuzjazmem odpowiadały na zadawane przez bibliotekarkę pytania. Na zakończenie Mikołajkowego spotkania w przedszkolu był czas na niespodzianki, wspólne pamiątkowe zdjęcia oraz wpis do kroniki przedszkolaków.
- Odsłony: 3163
Dyskusyjny Klub Książki dla młodzieży działający w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej przy ul. Bożnicznej 21 przystąpił do akcji „Włącz poezję”, organizowanej po raz kolejny z okazji Światowego Dnia Poezji, który obchodzony jest 21 marca każdego roku.
Pomysłem klubowiczów na świętowanie tego dnia było zaproszenie do biblioteki poetki Danuty Binkiewicz-Kołodziej.
Danuta Binkiewicz-Kołodziej zaczęła pisać będąc uczennicą szkoły podstawowej, ale dopiero w 2006 r. zadebiutowała (pod pseudonimem) w zbiorowym tomiku „Zapisane w powietrzu”. Jej kolejne wiersze ukazywały się w „ Merkuriuszu Łęczyńskim” oraz w tomikach wydawanych przez Łęczyńskie Stowarzyszenie Twórców Kultury i Sztuki „Plama”. Są to: „Synteza uczuć – poszukiwanie metafor” z 2008 r., „Zamyślenia, zadumania” z 2009 r., „Słońcem na wietrze” z 2012r.
Pierwszymi, indywidualnymi publikacjami są wydane w 2008 r. „Odcienie i barwy” oraz w 2017 r. „Odbicia oblicza”.
Podczas spotkania młodzież miała okazję wysłuchać opowieści autorki na temat sztuki pisania.
Danuta Binkiewicz-Kołodziej sama czytała wybrane przez siebie utwory, opowiadając o okolicznościach w jakich one powstawały. Dużo miejsca w swoich wierszach poświęca podróżom, które, jak sama mówi, uwielbia oraz ziołom i kwiatom z własnego ogródka.
Podczas spotkania był czas na pytania i dzielenie się refleksjami z autorką wierszy.
Spotkanie z poetką przebiegało w miłej atmosferze. Bardzo dobry kontakt z młodzieżą dał się zauważyć od pierwszych chwil wizyty w bibliotece. Trudno się temu dziwić, bo przecież autorka przez długie lata była nauczycielką i bibliotekarką w szkole, do której młodzież uczęszcza.
Poprzez spotkanie z poezją Danuty Binkiewicz-Kołodziej klubowicze zostali zachęceni do czytania poezji oraz pisania własnych wierszy.
- Odsłony: 2942
W dniu 28 lutego 2019 roku spotkałyśmy się, by dyskutować o książce Zany Fraillon
"Wróbelek z kości”.
Powieść została nominowana do Guardian Children's Fiction Prize oraz Carnegie Medal 2017 i została przetłumaczona na kilkanaście języków.
Bohaterem książki jest dziewięcioletni chłopiec Subhi, który przyszedł na świat w obozie dla uchodźców i cały czas tu przebywa.
Pewnego dnia Subhi poznaje Jimmy - dziewczynkę zza muru. Między dziećmi rodzi się przyjaźń.
"Wróbelek z kości" to bardzo wzruszająca książka, którą polecamy!