Statystyki

1266730
Dzisiaj
Wczoraj
Bieżący tydzień
Ubiegły tydzień
Bieżący miesiąc
Ubiegły miesiąc
Ogółem
345
743
345
564577
21385
35299
1266730

IP: 54.227.76.180
2019-01-20 06:09

DKK dla dorosłych

W dniu 07 kwietnia 2009 roku w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej zainaugurował swą działalność Dyskusyjny Klub Książki.  
Jest to wspólny projekt Instytutu Książki i bibliotek wojewódzkich adresowany przede wszystkim do czytelników korzystających z bibliotek publicznych. Pomysł oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze.
Wszystkich tych, którzy chcieliby podzielić się wrażeniami i refleksjami o przeczytanej książce serdecznie zapraszamy do naszego Klubu. Ofertę kierujemy do osób, które lubią czytać i rozmawiać o książkach, a także chcą się dzielić wrażeniami z przeczytanej lektury.

min dsc 1021W dniu 21 listopada 2018 roku spotkałyśmy się by podzielić się wrażeniami, opiniami na temat przeczytanych książek. Każda z pań mówiła o swoich lekturach.
"Wojnę szatan spłodził. Zapiski 1939-1945 Marii Pawlikowskiej –Jasnorzewskiej".
Maria Pawlikowska- Jasnorzewska jest znana przede wszystkim jako autorka liryki miłosnej.
Ciężkie doświadczenia z czasu II wojny światowej wpłynęły na ocenę otaczającej rzeczywistości. Wojna zmieniła wszystko w życiu poetki, ton skargi, przerażenia i bezradności wybrzmiewa w wielu wierszach z tego okresu jak i w prowadzonych wówczas zapiskach. Wojna dla poetki to czas okrutny.
"Zgiełk czasu" Juliana Barnesa to fikcyjna (auto)biografia Dymitra Szostakowicza, poruszająca wyobraźnię opowieść o życiu i twórczości tego wybitnego kompozytora w realiach stalinowskiej Rosji. Książka w opinii czytającej to lektura dla wytrwałych.
Tomasz Jastrun "Osobisty przewodnik po depresji".
Tomasz Jastrun poeta, prozaik, dziennikarz od wielu lat zmaga się z depresją. Jego książka to swoisty poradnik, a także intymna próba opisania walki z depresją. Niezwykle ważną częścią książki jest próba zrelacjonowania ostrej fazy choroby.
Magdalena Kołosowska "Dlatego mnie kochasz".
Trudne wybory, krzywdzenie innych, uwikłanie się w układy, z których nie możemy wyjść, brak oparcia wśród najbliższych, dom jako źródło koszmaru, z którego tak trudno się uwolnić. Czy poszukiwanie miłości poza nim jest godne potępienia?
Czy na to pytanie znajdziemy odpowiedź w książce?
Barbara Rybałtowska, Saga składająca się z ośmiu tomów, obejmująca losy bohaterek od czasów II Wojny Światowej kiedy zostają wywiezione z Kresów wschodnich na Syberię do roku 2018. Autorka jako mała dziewczynka podczas II wojny światowej została wraz z matka wywieziona na Syberię, skąd przez Pakistan, Iran, Ugandę wróciła do Polski. Przeżycia te posłużyły za kanwę sagi.
Barbara Gawryluk Wanda Chotomska
Pierwsza biografia jednej z najbardziej znanych polskich pisarek. Królowa polskiej literatury dla dzieci, niepodważalny autorytet, niezwykły talent. A przy tym zwykłe życie w bloku na 11 piętrze wieżowca. Książka z niezwykle bogatym materiałem zdjęciowym , także z prywatnego archiwum bohaterki.
Hannah Rothschild "Baronowa jazzu".
Pannonica Rothschild urodziła się w bajecznie bogatej arystokracji, poślubiła barona, wydawało się , że ma wszystko, ale na początku lat 50. usłyszała Round Midnight Theeloniousa Monka, legendy jazzu którego chciała poznać. Baronowa jazzu to muzyczna odyseja i przepiękna historia miłosna. Opowieść o niezwykłym życiu wiodącym z brytyjskiej posiadłości, przez ciemność Holokaustu, aż do szalonego środowiska nowojorskiej sceny jazzowej.
Maria Nurowska "Pamiętnik znaleziony w Katyniu".
Zbeletryzowana biografia Janki Lewandowskiej, która jako jedyna kobieta była więziona w Kozielsku i została zamordowana w Katyniu. Córka generała Dowbor – Muśnickiego, wychowana w tradycji wolnościowej. 17 września dostała się do sowieckiej niewoli, zamordowana w Katyniu w 22 kwietnia w dniu swoich 32. urodzin.
Maksim Wolff" Nożyczki".
Bohaterką jest młoda dziewczyna, która postanawia zrealizować swoje fantazje. Udaje się w podróż z przypadkowo poznanym tirowcem. Mężczyzna okazuje się mieć dwa oblicza. To mocny thriller dla dorosłych czytelników.
Inga Iwasiów "Pięćdziesiątka".
Pięćdziesiatka, wiek graniczny i miarka wódki. Małgorzata Miła ma 50 lat i jest alkoholiczką.
Zaczyna spoglądać na swoje przeszłe życie. W tej podróży przez zmieniające się systemy, mody, okoliczności zawsze towarzyszy jej alkohol. Pięćdziesiątka to portret kobiety w alkoholowym nałogu, to także opowieść o życiu w PRL-u – w czasie , gdy „słowo intymność miało inne od dzisiejszego znaczenie”. Mocna, odważna, zapadająca w pamięć powieść.
Na następne spotkanie zapraszam 19 grudnia 2018 roku. Omawiane będą książki polecane przez panie z DKK.

min dsc 1023min dsc 1022min dsc 1025min dsc 1026

min dsc 0241W dniu 04 października 2018 roku Dyskusyjny Klub Książki „Pod Różą” działający w Filii nr 2 gościł pisarza Tomasza Jastruna. Spotkanie sfinansowane przez Instytut Książki przy wsparciu merytorycznym Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie prowadziła Krystyna Skoczylas – opiekun DKK „Pod Różą”.

Tomasz Jastrun, pseud. Witold Charłamp, Smecz, Te Jot to poeta, prozaik, eseista, felietonista, krytyk literacki, autor książek dla dzieci, długoletni współpracownik paryskiej „Kultury”.
Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Laureat Nagrody fundacji Roberta Gravesa, Nagrody Fundacji Kościelskich, nagrody Kulturalnej NSZZ „Solidarność” za twórczość z okresu stanu wojennego, nagrody Dziennikarzy Niezależnych im. A. Słonimskiego oraz nagrody literackiej paryskiej „Kultury”. Kawaler Orderu Odrodzenia Polski. Syn dwojga poetów – Mieczysława Jastruna i Mieczysławy Buczkówny. „Żyję z pisania i dla pisania. Dawanie świadectwa światu poprzez słowo w różnych formach literackich i dziennikarskich, to moja pasja” – stwierdza pisarz.
Na spotkaniu Tomasz Jastrun mówił o Zbigniewie Herbercie – patronie naszej biblioteki. Rok 2018 jest Rokiem Zbigniewa Herberta.
Pisarz opowiadał o osobistych relacjach z poetą i przyjaźni Herbertów z jego rodzicami. Starał się odbrązowić postać genialnego twórcy. Czytał wiersze poety Guziki, Przesłanie Pana Cogito, Kamyk, ten ostatni wiersz bardzo lubi i ceni. Przywoływał różne wydarzenia z życia Zbigniewa Herberta, mówił o jego rozległej i gruntownej wiedzy z historii sztuki.
W dalszej części spotkania, Tomasz Jastrun mówił o własnej twórczości, zwłaszcza poetyckiej. Przeczytał kilka swoich wierszy z ostatniego tomiku „Naprzeciw siebie”, a także odniósł się do osobistych doświadczeń związanych z depresją, które opublikował w „Osobistym przewodniku po depresji”.
Pisarz chętnie odpowiadał na zadawane pytania dotyczące zarówno Zbigniewa Herberta jak i swojej osoby. Na zakończenie spotkania autor otrzymał upominki od Urzędu Miejskiego.
Był czas na rozmowy, wpisy do książek, dedykacje, pozowanie do zdjęć.
W spotkaniu uczestniczyli klubowicze z Dyskusyjnych Klubów Książki z bibliotek z Ludwina, Milejowa, Łęcznej, koordynator wojewódzki z WBP Lublin, młodzież z Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej wraz z opiekunem oraz czytelnicy.
Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze w czytelni Biblioteki Głównej.

min dsc 0245

min dsc 0242min dsc 0243min dsc 0263min dsc 0251min dsc 0265min dsc 0275min dsc 0252min dsc 0280

 

 

min_włącz poezję plakat.jpg

21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Poezji.

Światowy Dzień Poezji to święto ustanowione przez UNESCO w 1999 r. Celem tego dnia jest promocja pisania, czytania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.
Dyskusyjne Kluby Książki działające w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej włączyły się w obchody tego święta i przystąpiły do akcji „Włącz poezję”.
Akcja ta organizowana jest po raz kolejny przez koordynatorów DKK Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz Instytut Książki.
Nasze kluby miały różne pomysły na uczczenie Światowego Dnia Poezji.
Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych „Pod Różą” zaprosił poetkę – Danutę Czubacką
Danusia Czubacka pracowała w naszej Bibliotece. Wiersze zaczęła pisać w szkole średniej. Na początku były to dwuwersy i wiersze okolicznościowe. Jak sama mówi : „ Pisze z potrzeby serca i potrzeby rozmowy samej ze sobą. Pragnie wypowiedzieć to, co jest milczeniem i utrwalić nastrój przelotnej chwili, zatrzymać czas. W wolnych chwilach notuje własne przemyślenia z potrzeby serca. Słowem ukazuje blaski i cienie duszy.”
Jej wiersze zostały opublikowane w kilku almanachach poezji i zbiorowych tomikach oraz czasopismach: „ Emaus”, „Merkuriusz Łęczyński”, „Bibliotekarz”. W trakcie spotkania nasza koleżanka przeczytała kilka swoich wierszy, opowiedziała o trudnej sztuce pisania poezji. Następnie był czas na pytania i dzielenie się refleksjami z autorką wierszy.
W drugiej części naszego spotkania koleżanki klubowiczki prezentowały wybrane na tę okazję wiersze. Były to „Stepy Akermańskie” Adama Mickiewicza w wykonaniu Andrzeja Stasiuka z zespołem Haydamaky – ciekawy sposób na prezentację wiersza w formie wokalno- muzycznej.
Wiersze Thomasa Mertona – zakonnika – w formie modlitwy na każdy tydzień, dzień i porę dnia.
Wiersze Juliana Kornhausera ze zbioru „148 wierszy”, które są wierszami białymi i wolnymi, trudnymi w odbiorze dla przeciętnego czytelnika.
Wiersze księdza Jana Twardowskiego, którego twórczość jest przykładem współczesnej liryki religijnej. Poeta w swoich wierszach z dobrodusznością i zachwytem mówi o otaczającej nas rzeczywistości.
Kolejnym prezentowanym utworem był wiersz bez tytułu i autora, znaleziony po śmierci arcybiskupa Życińskiego w jego brewiarzu, mówiący o męczeństwie duchowym. O walce, która toczy się w duszy, ale którą trzeba podejmować, aby zachować szlachetność i dobro.
Zachwyt i uznanie klubowiczek znalazła poezja młodopolska Kazimierza Przerwy-Tetmajera i Jana Kasprowicza. „Melodia mgieł nocnych”, „Krzak dzikiej róży w ciemnych smreczynach” opisują pejzaże przyrody górskiej.

Natomiast klubowicze z dziecięco-młodzieżowego DKK, rozdali paniom z DKK dla dorosłych wydrukowane informatory o akcji zawierające plakat „Włącz poezję”, wiersz „Przesłanie Pana Cogito” autorstwa naszego patrona Zbigniewa Herberta oraz informację o akcji.
Następnie młodzież z koszykiem pełnym folderów, propagujących akcje „Włącz poezję” wyruszyła na ulice Łęcznej . Informowała mieszkańców o obchodzonym w tym dniu święcie, zachęcała Łęcznian do czytania poezji, a w szczególności do przeczytania „Przesłania Pana Cogito” autorstwa Zbigniewa Herberta, który jest patronem naszej biblioteki, a także Roku 2018 .

Miejmy nadzieję, że dzięki tej akcji chociaż trochę „włączyliśmy poezję” w serca mieszkańców Łęcznej.

min dsc 1011min dsc 1027min dsc 1014min dsc 1018min dsc 10241a2amin dsc 1031min dsc 1035 copymin dsc 1036min dsc 10374amin 412356