Aktualności

23 kwietnia 2024 r. obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji 24 kwietnia 2024 r. w Bibliotece Głównej odbyły się kolejne zajęcia w ramach biblioterapii z Uczestnikami Środowiskowego Domu Samopomocy w Łęcznej. Podczas spotkania porozmawialiśmy o procesie wydawniczym (droga książki od pisarza do czytelnika), poznaliśmy budowę książki i dowiedzieliśmy się jak powstaje książka w drukarni. W trakcie warsztatów mieliśmy okazję porozmawiać o korzyści płynących z czytania oraz właściwościach terapeutycznych książek. Uczestnicy wzięli udział w zadaniu aktywizującym „Nie oceniaj książki po okładce”. Na zakończenie wspólnie rozwiązaliśmy krzyżówkę.

24.04.2024 r. bibliotekarka z Filii nr 3 odwiedziła dzieci ze Żłobka Niepublicznego „Mali Odkrywcy”. Dzieci wysłuchały książeczki A. Głowińskiej Kicia Kocia: Co zasiejemy w ogródku?. Mali słuchacze z grupy Sówki i Biedronki poznawały: jakie rośliny wiosną możemy zasiać w ogrodzie. Chętnie dzieliły się też z bibliotekarką swoimi doświadczeniami - z tego co już zasiały na parapecie oraz jakie warzywo lubią najbardziej. Pani Ewa opowiedziała też dzieciom o Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich, z tej okazji pokazała uczestnikom najstarszą książkę z biblioteki - Filii nr 3 z 1959 r., która liczy sobie 65 lat. Mali słuchacze z zaciekawieniem oglądały karty starego utworu i odkryły, że nie ma w niej obrazków tylko literki. Podczas spotkania dzieci wysłuchały przygód Kici Koci w ogrodzie i obejrzały ciekawe książeczki. Pani Ewa zaprosiła małych słuchaczy do wypożyczania bajek i odwiedzania biblioteki.

23.04.2024 Bibliotekę Główną odwiedziła klasa 6 B ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej wraz z wychowawczynią. Poprzez udział w zajęciach edukacyjnych uczniowie włączyli się w obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich jest to doroczne święto obchodzone 23 kwietnia ,które zostało zainicjowane przez UNESCO w 1995 roku. Z tej okazji na całym świecie podejmowane są różne inicjatywy, które służą promocji książek, czytelnictwa, edytorstwa oraz praw autorskich.

Podczas spotkania młodzież rozmawiała o tym, jakie korzyści niesie ze sobą czytanie książek, rozwiązywała również krzyżówkę z hasłami dotyczącymi książek. Uczniowie zapoznali się z historią książki, książkowymi ciekawostkami bibliotecznymi z całego świata oraz naszej Biblioteki.

22 kwietnia obchodzony jest jako Światowy Dzień Ziemi. Hasło tegorocznej edycji to „Planeta kontra tworzywa sztuczne”.
Oddział dla Dzieci Biblioteki przy ul. Bożnicznej 21 włączył się w obchody tego święta i wspólnie z dziećmi z grupy Krasnoludki i Muchomorki z Przedszkole Publiczne Nr 1 w Łęcznej uczciliśmy ten dzień. Spotkanie było świetną okazją do zagadek o Ziemi, głośnego czytania fragmentu książki autorstwa Zofii Staneckiej pt. "Basia i śmieci" oraz zaprezentowania bajki pt. "Magiczna gąsienica" z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai. Nie zabrakło również rozmów na temat plastikowych opakowań, które są bardzo niebezpieczne dla środowiska oraz pomysłów na wykonanie toreb wielokrotnego użycia.
Przedszkolaki, doskonale wiedziały, w jaki sposób segregować śmieci oraz co to jest recykling. Spotkanie było również świetną okazją do słuchania piosenek tematycznie związanych z ekologią oraz wspólnych tańców.
Mamy nadzieję, że dzisiejsze spotkania były doskonałą okazją, aby zrozumieć , że:
Ziemia to nasza mama
Powinna wyglądać jak dama
Być zawsze czysta i pachnąca
Bukiety kwiatów zbierająca
O naszą planetę dbajmy
Trosk jej nie dodawajmy…
("Dzień Ziemi’’ Dagmara Zosiuk)
W dniu 18 kwietnia odbyło się spotkanie uczestniczek DKK „Pod Różą”. Każda z pań zaprezentowała książkę, którą poleciła do przeczytania innym.
Omówione zostały książki:

1. „Stanisława Celińska. Niejedno przeszłam” w rozmowie z Karoliną Prewęcką
2. Grzela Remigiusz- „Bądź moim Bogiem”
3. Kawaguchi Toshikazu – „Zanim wystygnie kawa”
4. Wysoczańska Barbara- „Siła kobiet”

Książki są dostępne w zbiorach Filii nr 2. Zapraszamy do wypożyczania.