11 lutego obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji 14 lutego 2020 r. gościliśmy w Filii nr 2 grupę Tygryski z Przedszkola Publicznego nr 3.

Podczas spotkania bibliotekarka powiedziała dzieciom co to jest Internet i przeczytała o zasadach bezpiecznego poruszania się w sieci na podstawie książki pt.: „ Bezpieczne dzieciaki” --Agnieszki Nożyńskiej – Demianiuk. Opowiedziała o istnieniu niebezpiecznych stron internetowych i portali, na które nie wolno wchodzić dzieciom. Przedszkolaki dowiedziały się jakie zagrożenia niesie wirtualny świat. Usłyszały, że nie mogą podawać w intrenecie takich informacji jak adres, nazwisko, telefon oraz prywatnych danych.

Dzieci poznały popularne edukacyjne strony internetowe. Pani Ewa wyjaśniła dzieciom co to jest portal i strona www. Następnie pokazała rysunek zabytkowego „portalu”, od którego pochodzi także nazwa portalu internetowego. Następnie bibliotekarka wprowadziła małych gości w wirtualny świat robota „Necia” na portalu Necio.pl i razem z nim dzieci nauczyły się piosenek o bezpieczeństwie: „Fajnie w Internecie” oraz „Hasło”.

Kolejną bezpieczną stronę internetową, którą odwiedziły dzieci są sieciaki. Na stronie tej poznały bohaterów bajki o tej samej nazwie, które są „psotnikami i czyhają jak dokuczyć dzieciom, podającym swoje dane w Intrenecie. Sieciaki są także pożyteczne, ponieważ przestrzegają dzieci w jaki sposób można ustrzec się od niebezpieczeństw i zagrożeń.

Bibliotekarka wyjaśniła przedszkolakom czym jest „hejtowanie” i jakie szkody może przynieść osobom, które to robią. Dzieci dowiedziały się jak wygląda numer IP komputera, do czego służy i że nikt nie może być anonimowy w sieci.

Na zakończenie Ewa Grzesiak zaprezentowała dzieciom książki o bezpiecznymi Internecie i przeczytała wiersz pt.: „ W Internecie” mówiący o zasadach postępowania obowiązujących w Internecie czyli tak zwanej netykiety.

Przedszkolaki z grupy Tygryski chętnie dzieliły się na koniec swoimi przemyśleniami o tym jak być bezpiecznym internautą. Dzieciom bardzo spodobali się bohaterowie bajek Necio oraz Sieciaki będących wzorem bezpiecznych zachowań w Internecie. Przedszkolaki obiecały sumiennie, że podzielą się wiedzą ze swoimi rodzicami.

tn imag3590tn imag3591tn imag3593tn imag3595tn imag3599tn imag3602tn imag3603tn imag3604tn imag3605tn imag3607tn imag3610tn imag3611tn imag3612tn imag3614 kopiatn imag3616 copytn imag3619tn imag3620tn imag3624