Nasza Biblioteka została zakwalifikowana do akcji „O osobach z niepełnosprawnościami” organizowanej wspólnie przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Fundację Humanity in Action Polska, dzięki wsparciu Fundacji "Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość".  Z tej okazji w Bibliotece Głównej przy ulicy Bożnicznej 21 zostały przeprowadzone zajęcia pt. „ Niepełnosprawni są wśród nas”. Dnia 21.02.2020 Bibliotekę odwiedziła młodzież z klasy 7 C SP nr 2 w Łęcznej wraz z wychowawczynią Małgorzatą Brodzisz. Bibliotekarka Teresa Kozłowska zapoznała uczniów z celem akcji i rozdała wszystkim interaktywną książkę wydaną przez Fundację Humanity in Action Polska przysłaną przez organizatorów. Uczniowie wykonali polecenia z pierwszej strony książki, co było wstępem do rozmowy o tym jak młodzież postrzega osoby z niepełnosprawnością i jakie są rodzaje niepełnosprawności. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że ważne jest to, aby umieć odpowiednio zachować się w stosunku do osób z określonymi niepełnosprawnościami, wczuć się w ich sytuację. Dlatego prowadząca zaproponowała młodzieży ćwiczenia, które ograniczały ich zdolność wzrokową, słuchową i ruchową za pomocą rekwizytów takich jak szalik czy wózek inwalidzki. Każde ćwiczenie zakończone było krótkim filmem edukacyjnym pokazującym jak należy integrować się z osobami z poszczególnymi niepełnosprawnościami. Kolejnym zadaniem dla uczniów było rozwiązanie quizu o niepełnosprawności, który później został wspólnie omówiony. Następnie bibliotekarka wyświetliła film pt. „Nick Vujicic – Bez rąk, bez nóg, bez zmartwień”. Młodzież poznała człowieka, który urodził się bez rąk i nóg, ale żyje niemalże tak samo jak każdy pełnosprawny członek społeczności, a nawet motywuje do wartościowego życia innych ludzi. Na koniec zajęć uczniowie wykonali plakat z hasłami związanymi z właściwym postępowaniem wobec osób z niepełnosprawnościami. Uczestnicy wyszli z zajęć z przekonaniem, że wszyscy jesteśmy tacy sami, mamy te same prawa, obowiązki i dążenia, mimo ograniczeń jakie spotykają niektórych z nas, i nie powinniśmy tworzyć między sobą barier.

Na zajęciach wykorzystano materiały dostępne na stronach internetowych z wolnego dostępu.

tn 1 copy copy copytn 2 copy copytn 3 copytn 4 copytn 5 copy copytn 6 copy copytn 8 copytn 9 copytn 10 copytn 11tn 12tn 13tn 14tn 15tn 16tn 17tn 18tn 19