5 grudnia 2022 r. w Filii nr 3 gościliśmy Danutę Binkiewicz – Kołodziej i uczniów klasy II b ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęcznej z Wiolettą Tchórzewską.
Uczestnicy wzięli udział w spotkaniu mikołajowym poświęconym ulubionemu bohaterowi wszystkich dzieci czyli Świętemu Mikołajowi.
Danuta Binkiewicz - Kołodziej przedstawiła dzieciom autorską prezentację i wspomnienia z podróży do Laponii – krainy Mikołaja, którą odwiedziła. Uczestnicy spotkania przenieśli się na prawdziwą „ucztę duchową” do krainy Mikołaja i pięknych widoków Finlandii. Dzieci dowiedziały się: jak wygląda Mikołaj mieszkający w Laponii, kogo możemy spotkać w jego wiosce, jak funkcjonuje poczta mikołajowa oraz wiele innych ciekawostek. Dzieci obejrzały zdjęcia elfów segregujących listy przychodzące do Rovaniemi – miasteczka, gdzie mieszka znany gospodarz.
„ W mikołajowym domu ” uczestnicy mogli m.in. obejrzeć salę audiencyjną, gdzie przyjmuje on swoich gości. Pokój z biurkiem gdzie odpisuje na listy oraz wielki hol, w którym stoją sanie Świętego Mikołaja. W Sali „zdjęciowej” uczestnicy dostrzegli wielki kilkumetrowy szal robiony na drutach dla Mikołaja przez odwiedzających Rovaniemi.
Pani Danusia pokazała dzieciom jak wygląda certyfikat ukończenia kursu pakowania prezentów. Szczególne zaciekawienie wzbudziła wśród uczestników sala „ lodowych zwierząt”,
prawdziwe renifery, oraz zorza polarna, którą możemy zobaczyć na kole podbiegunowym.
W dalszej części Pani Danuta odpowiadała na pytania dzieci, które z wielką uwagą słuchałyopowieści i chętnie poznały prawdziwy adres do Rovaniemi, gdzie mieszka Mikołaj. Na zakończenie dzieci wręczyły Pani Danucie laurkę i kwiaty, a także podziękowanie bibliotekarce pani Ewie.
Dzieciom i wychowawczyni z klasy II b składamy podziękowanie za aktywny udział w naszym spotkaniu mikołajkowym. Uczniowie przygotowali interesujące ilustracje Mikołajów oraz wystawę prac pt.: „Renifery Świętego Mikołaja”, które można oglądać w Filii nr 3. Wszyscy uczestnicy otrzymali mikołajkowe zakładki do książek. Wydarzeniu towarzyszyła okolicznościowa wystawa książek świątecznych i o Świętym Mikołaju.