„Piszę wiersze, maluję i tworzę mapy myśli - jestem kreatywny” pod takim hasłem w Filii nr 3, 9 maja 2024 r. odbyły się warsztaty literacko – plastyczne, w których wzięła udział klasa II e z wychowawczynią Ewą Żelechowską ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęcznej. Z okazji Tygodnia Bibliotek nasi goście przenieśli się do naszej „bibliotecznej warsztatowni”, gdzie wspólnie z bibliotekarką tworzyli mapy myśli, pisali wiersze i malowali. Pani Ewa przeczytała dzieciom książkę „Wypożyczalnia skrzydeł” Iwony Pietrzak – Płachty i wiersz „Wiosenne słońce” – Tadeusza Kubiaka. Zainspirowani niezwykłym opowiadaniem i optymistycznym utworem poetyckim uczniowie sami napisali piękny wiersz. Na początku dzieci namalowały swoją dłoń, następnie pod kierunkiem pani Ewy poznały czym jest Haiku. Uczniowie czytali dowolnie wylosowane HAIKU i prezentowali je. W kolejnym etapie same przestąpiły do pisania własnych wyrazów, zdań i wersów. Prowadząca pokazywała dzieciom ciekawe ilustracje, które pobudzały wyobraźnię uczestników. Każdy uczeń mógł dowolnie napisać HAIKU i jednocześnie malować obok swoje skojarzenia. Kiedy uwolnione myśli poprowadziły zdolne ręce i umysły do napisania HAIKU każdy z małych poetów chętnie zaprezentował swój utwór. Praca szła naszym uzdolnionym gościom wyjątkowo sprawnie i kreatywnie dlatego nie poprzestaliśmy na HAIKU, a prowadząca zaproponowała dzieciom napisanie dłuższego utworu poetyckiego. Pani Ewa wymyśliła tytuł, a uczniowie napisali wszystkie wersy. Zaczęliśmy od mapy myśli poprzez Haiku a skończyliśmy na pięknym wierszu pt.: „ Ta chwila.” Aby dopełnić wspólnego dzieła uczniowie namalowali ilustracje do wiersza, które opisywały ich uczucia i skojarzenia z treścią powstałego dzieła. Warsztaty uwolniły kreatywne myślenie oraz talenty poetyckie i ilustratorskie naszych uczestników.
Dziękujemy serdecznie wszystkim za udział. Do zobaczenia w bibliotece - naszej „wypożyczalni skrzydeł”.