tn obraz1

W dniu 30 stycznia 2020 r. w Bibliotece przy ul. Bożnicznej 21 odbyły się warsztaty edukacyjne na temat niepełnosprawności, na które przybyli uczniowie grupy 0 a z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 2 wraz z wychowawczynią Lucyną Tomczak.

 

Tematem spotkania była niepełnosprawność ruchowa, która jest problemem bardzo wielu osób.
Inspiracją zajęć było opowiadanie Aleksandry Chmielewskiej pt. „Leo i Nela” pochodzące ze zbioru "Bajki bez barier" część VI - Niepełnosprawność ruchowa.
Bohaterką opowiadania jest niepełnosprawna od urodzenia Nela, która porusza się na wózku inwalidzkim. Dziewczynka, mimo że jest wielokrotnie wyśmiewana i odtrącana przez ludzi, stara się cieszyć życiem. Ogromnym wsparciem dla Neli jest jej pupil - pies Leo.
Zajęcia rozpoczęły się od pogadanki o tym, co to znaczy niepełnosprawność i przyjaźń. Uczestnicy warsztatów podawali przykłady tych pojęć oraz wysłuchali wiersza autorstwa Oliwii Stawiarskiej pt. "Niepełnosprawny", który przeczytała im bibliotekarka.
Podczas warsztatów dzieci uczyły się pozytywnych postaw w stosunku do osób dotkniętych niepełnosprawnością oraz mogły usiąść na wózku inwalidzkim, żeby poczuć się jak bohaterka opowiadania. Dzieci brały także udział w zabawie "Pomocna dłoń" - pisały na wyciętych dłoniach swoje imiona i przyczepiały na umieszczonych na tablicy sercach. To znak, że dzieci są chętne na pomoc osobom niepełnosprawnym.
Mamy nadzieję, że warsztaty pozwoliły uczestnikom warsztatów oswoić temat niepełnosprawności. Dzieci z grupy 0 a już doskonale wiedzą, że mogą być przyjacielem osoby niepełnosprawnej! Niepełnosprawność ruchowa nie ma żadnego wpływu na przyjacielskie relacje, wystarczy tylko przełamać własne bariery.

tn pierwszetn 1tn 2tn 3tn 4tn 5tn 6tn 7tn 12tn 8