Dziesięć liter ma to słowo, a na końcu jest w nim "teka". Książka tam na ciebie czeka, coraz to inna, coraz bardziej nowa, miejsce to zwie się.... ?

Biblioteka - odpowiedziały dzieci z grupy 0 „b” z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 2 w Łęcznej, które w dniu 5 lutego 2020 r. odwiedziły Oddział dla Dzieci przy ul. Bożnicznej 21 wraz ze swoją wychowawczynią Ksenią Stec.

Skąd się biorą książki w bibliotece, jak należy o nie dbać?

Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi podczas warsztatów edukacyjnych pn.: „Uczymy się dbać o książki” .

Na początku zajęć dzieci wysłuchały opowiadania „Franklin i książka z biblioteki”, które przeczytała im bibliotekarka. Następnie poznawały „prośby książki” czyli reguły dotyczące poszanowania książek. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się w jaki sposób należy szanować książki oraz poznały pracę związaną z obkładaniem ich w folię. Dużym zaskoczeniem dla dzieci był znaleziony list, który książka do nich skierowała. Książka, która jest „królową biblioteki” skarżyła się w liście, że dzieci jej nie szanują – „miałam papier bielusieńki, ślady na nim Florka ręki” i ostrzegała – „nie będziecie mnie szanować, to się na klucz zamknę w szafie!”.

Dzieci z grupy 0”b” doskonale wiedzą jak należy dbać o książki i mamy nadzieję, że żadna książka nie będzie musiała „zamykać się w szafie”. Podczas pobytu w bibliotece dzieci miały możliwość zobaczenia wiele różnorodnych książek. Największym zainteresowaniem cieszyły się książki-zabawki. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali zakładki do książek oraz zostali zaproszeni do kolejnych wizyt w bibliotece.

Jeżeli dzięki takim warsztatom zmniejszy się liczba zniszczonych książek w bibliotece, to jest nasz cel!

tn ksenia1tn ksenia 2tn ksenia3tn ksenia4tn ksenia5tn ksenia6tn ksenia7tn ksenia8tn ksenia9tn ksenia10tn ksenia12tn ksenia14