W dniu 21 listopada 2018 roku spotkałyśmy się by podzielić się wrażeniami, opiniami na temat przeczytanych książek. Każda z pań mówiła o swoich lekturach.
"Wojnę szatan spłodził. Zapiski 1939-1945 Marii Pawlikowskiej –Jasnorzewskiej".
Maria Pawlikowska- Jasnorzewska jest znana przede wszystkim jako autorka liryki miłosnej.
Ciężkie doświadczenia z czasu II wojny światowej wpłynęły na ocenę otaczającej rzeczywistości. Wojna zmieniła wszystko w życiu poetki, ton skargi, przerażenia i bezradności wybrzmiewa w wielu wierszach z tego okresu jak i w prowadzonych wówczas zapiskach. Wojna dla poetki to czas okrutny.
"Zgiełk czasu" Juliana Barnesa to fikcyjna (auto)biografia Dymitra Szostakowicza, poruszająca wyobraźnię opowieść o życiu i twórczości tego wybitnego kompozytora w realiach stalinowskiej Rosji. Książka w opinii czytającej to lektura dla wytrwałych.
Tomasz Jastrun "Osobisty przewodnik po depresji".
Tomasz Jastrun poeta, prozaik, dziennikarz od wielu lat zmaga się z depresją. Jego książka to swoisty poradnik, a także intymna próba opisania walki z depresją. Niezwykle ważną częścią książki jest próba zrelacjonowania ostrej fazy choroby.
Magdalena Kołosowska "Dlatego mnie kochasz".
Trudne wybory, krzywdzenie innych, uwikłanie się w układy, z których nie możemy wyjść, brak oparcia wśród najbliższych, dom jako źródło koszmaru, z którego tak trudno się uwolnić. Czy poszukiwanie miłości poza nim jest godne potępienia?
Czy na to pytanie znajdziemy odpowiedź w książce?
Barbara Rybałtowska, Saga składająca się z ośmiu tomów, obejmująca losy bohaterek od czasów II Wojny Światowej kiedy zostają wywiezione z Kresów wschodnich na Syberię do roku 2018. Autorka jako mała dziewczynka podczas II wojny światowej została wraz z matka wywieziona na Syberię, skąd przez Pakistan, Iran, Ugandę wróciła do Polski. Przeżycia te posłużyły za kanwę sagi.
Barbara Gawryluk Wanda Chotomska
Pierwsza biografia jednej z najbardziej znanych polskich pisarek. Królowa polskiej literatury dla dzieci, niepodważalny autorytet, niezwykły talent. A przy tym zwykłe życie w bloku na 11 piętrze wieżowca. Książka z niezwykle bogatym materiałem zdjęciowym , także z prywatnego archiwum bohaterki.
Hannah Rothschild "Baronowa jazzu".
Pannonica Rothschild urodziła się w bajecznie bogatej arystokracji, poślubiła barona, wydawało się , że ma wszystko, ale na początku lat 50. usłyszała Round Midnight Theeloniousa Monka, legendy jazzu którego chciała poznać. Baronowa jazzu to muzyczna odyseja i przepiękna historia miłosna. Opowieść o niezwykłym życiu wiodącym z brytyjskiej posiadłości, przez ciemność Holokaustu, aż do szalonego środowiska nowojorskiej sceny jazzowej.
Maria Nurowska "Pamiętnik znaleziony w Katyniu".
Zbeletryzowana biografia Janki Lewandowskiej, która jako jedyna kobieta była więziona w Kozielsku i została zamordowana w Katyniu. Córka generała Dowbor – Muśnickiego, wychowana w tradycji wolnościowej. 17 września dostała się do sowieckiej niewoli, zamordowana w Katyniu w 22 kwietnia w dniu swoich 32. urodzin.
Maksim Wolff" Nożyczki".
Bohaterką jest młoda dziewczyna, która postanawia zrealizować swoje fantazje. Udaje się w podróż z przypadkowo poznanym tirowcem. Mężczyzna okazuje się mieć dwa oblicza. To mocny thriller dla dorosłych czytelników.
Inga Iwasiów "Pięćdziesiątka".
Pięćdziesiatka, wiek graniczny i miarka wódki. Małgorzata Miła ma 50 lat i jest alkoholiczką.
Zaczyna spoglądać na swoje przeszłe życie. W tej podróży przez zmieniające się systemy, mody, okoliczności zawsze towarzyszy jej alkohol. Pięćdziesiątka to portret kobiety w alkoholowym nałogu, to także opowieść o życiu w PRL-u – w czasie , gdy „słowo intymność miało inne od dzisiejszego znaczenie”. Mocna, odważna, zapadająca w pamięć powieść.
Na następne spotkanie zapraszam 19 grudnia 2018 roku. Omawiane będą książki polecane przez panie z DKK.
Relacja ze spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki
- Odsłony: 3736