Z okazji obchodów Roku patrona 2022, którym jest Maria Konopnicka, Oddział dla Dzieci Biblioteki przy ul. Bożnicznej 21 we współpracy z Przedszkolem Publicznym nr 1, zorganizował konkurs plastyczny pt.: „Ilustracja do ulubionego utworu Marii Konopnickiej”.
Adresatami konkursu były dzieci z Przedszkola Publicznego nr 1 im. Marii Konopnickiej w Łęcznej.
W dniu 25 maja 2022 r. odbyło się spotkanie „Konopnicka wśród przedszkolaków - urodziny patronki", na którym ogłoszono wyniki konkursu i wręczono nagrody laureatom.
Spotkanie rozpoczął występ Grupy teatralnej z PP nr 1 w Łęcznej „ Nauczycielki z pasją”, które zaprezentowały przedstawienie pt. „Z Konopnicką na wesoło!”.
Następnie uczestnicy uroczystości obejrzeli nagranie wywiadu przedszkolaków z Marią Konopnicką - patronką Przedszkola Publicznego nr 1. W postać Marii Konopnickiej wcieliła się dyrektor biblioteki Monika Mazurkiewicz.
Ważnym momentem spotkania urodzinowego, na które dzieci czekały z niecierpliwością, było wręczenie nagród w konkursie plastycznym pt.: „Ilustracja do ulubionego utworu Marii Konopnickiej”.
Komisja konkursowa w składzie Paweł Brodzisz, Teresa Kozłowska, Joanna Wronisz – dokonała oceny 24 prac zgłoszonych do konkursu.
Jury konkursu w ocenie prac kierowało się zgodnością tematyczną z hasłem i regulaminem konkursu, przyznając nagrody w trzech grupach wiekowych.
3 latki
I miejsce Adrianna Krawczyk
II miejsce Gabriela Wiśniewska
4 latki
I miejsce Monika Spodar
II miejsce Natalia Wiśniewska
III miejsce Maria Piotrowska
5 latki
I miejsce Oliwia Dzirba
II miejsce Lilianna Bochniarz
III miejsce ex aequo Ramona Steć oraz Antoni Wróbel
Nagrody i dyplomy zostały wręczone przez burmistrza Leszka Włodarskiego oraz dyrektor biblioteki Monikę Mazurkiewicz.
Dla najmłodszych gości została przygotowana niespodzianka. Niespodzianką tą był tort, po wniesieniu którego wszyscy odśpiewali "Sto lat" swojej patronce.
Na zakończenie uroczystości dyrektor przedszkola Katarzyna Gańska podziękowała wszystkim przybyłym na spotkanie oraz rozdała przedszkolakom urodzinowe słodkości.

 

Na majowym spotkaniu w Filii nr 2, Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych „Pod Różą” omawialiśmy ostatnio przeczytane lektury. Były to powieści i literatura popularnonaukowa.
„Plac Leńskiego” Daniela Wyszogrodzkiego zachwycił naszą klubowiczkę, natomiast książka „Dybuk” Andrzeja Barta okazała się lekturą wymagającą wysiłku i skupienia, ponieważ szybko przy czytaniu „traci się wątek”.
”Szramy” Witolda Beresia i Janusza Schwertnera, to reportaż o dzieciach borykających się z chorobami psychicznymi. Emocjonalnie się rozbiłam – to opinia naszej koleżanki po przeczytaniu tej książki.
Kolejna lektura ”Klerycy” Mariusza Sepioło opisuje życie kleryków w polskich seminariach. Książkę czyta się łatwo. Opisane sytuacje są ciekawe i prowokują do zastanowienia się nad problemami związanymi z odnalezieniem się w środowisku seminaryjnym przyszłych księży.
Na następne spotkanie Klubu zapraszam 29 czerwca 2022 roku na godz. 16.00 Filia nr 2 ul. Obrońców Pokoju 1.

Lubisz czytać, dzielić się wrażeniami, miło spędzać czas i spotykać się z ludźmi – przyjdź do nas, zobacz i zostań.
Wszystkich tych, którzy chcieliby podzielić się refleksjami o przeczytanej książce serdecznie zapraszamy do naszego Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych ” Pod Różą”.

 

23 maja 2022 r w Bibliotece Głównej przy ul. Bożnicznej gościliśmy uczniów klasy 4 a ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Łęcznej wraz z wychowawczynią.

Uczniowie wzięli udział w warsztatach, których tematem był zbliżający się Dzień Matki.

Podczas zajęć dzieci szukały słów, które kojarzą się z mamą i uzupełniały nimi tablicę tytułową. Zapoznały się z historią tego święta i obejrzały film o Dniu Matki. Bibliotekarka Teresa Kozłowska przeczytała jedno z opowiadań Renaty Piątkowskiej z książki pt. „Po prostu mama”. Uczniowie wysłuchali piosenki dla mamy, a następnie z przygotowanych materiałów wykonali kolorowe kartki dla swoich mam. Mamy nadzieję, że wykonane w bibliotece kartki sprawią mamom wiele radości.

 


W dniu 19.05. Bibliotekę Główną odwiedzili uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Łęcznej. W trakcie wizyty nasi goście zapoznali się z zasadami wypożyczania książek z Wypożyczalni i korzystania z Czytelni oraz obejrzeli publikacje dotyczące Łęcznej i okolic.

 

16 maja dzieci z grupy „Maleństwa” z Publicznego Przedszkola nr 3 w Łęcznej wraz z Paniami odwiedziły Bibliotekę przy ul. Obrońców Pokoju 1.
Dla większości dzieci, była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Na początku spotkania bibliotekarka przeczytała książkę Anity Głowińskiej pt.: „Kicia Kocia w bibliotece”. Kicia Kocia została przewodnikiem po bibliotece, dzieci dowiedziały się co można robić w bibliotece poza wypożyczaniem książek, kim jest autorka bajek, co to jest autograf, jak wygląda karta biblioteczna.
Z ogromnym zainteresowaniem oglądały również książki znajdujące się na półkach w dziale dla najmłodszych.
Bibliotekarka zachęciła dzieci do udziału w ogólnopolskim projekcie „Mała książka- wielki człowiek” przeznaczonym dla przedszkolaków.
Na zakończenie miłej wizyty dzieci poczęstowały się cukierkami, a bibliotekarka otrzymała podziękowanie.
Dziękujemy i do zobaczenia!

 

W dniu 16 maja 2022 r. do Biblioteki przy ul. Bożnicznej 21 z wizytą przyszły dzieci z grupy „Krasnoludki” z Przedszkola Publicznego nr 1 w Łęcznej.
Bibliotekarka Barbara Wójcik przeczytała książkę z serii Przygody Fenka pt.: „Biblioteka”.
Wspólnie z Fenkiem, bohaterem opowiadania, dzieci poznawały miejsce, gdzie mieszka tak dużo książek.
Krasnoludki miały okazję zobaczyć różnorodne książki przeznaczone dla ich grupy wiekowej.
Przedszkolaki dowiedziały się też, jak wyglądała praca bibliotekarza przed komputeryzacją i jak wygląda teraz. Zobaczyły katalog z magicznymi szufladkami pełnymi kart, a następnie miały możliwość wypożyczyć sobie samodzielnie książkę używając czytnika kodów kreskowych.
Dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia w bibliotece.
16 maja 2022 r w Bibliotece Głównej przy ul. Bożnicznej gościliśmy uczniów klasy 7 b ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Łęcznej wraz z wychowawczynią.
Uczniowie zwiedzili poszczególne agendy biblioteki , zapoznali się z zasadami korzystania z księgozbioru oraz katalogiem online. Mieli również okazję obejrzeć kamienną umywalnię do rytualnego obmywania rąk, która zachowała się w budynku biblioteki z dawnego wyposażenia szkoły żydowskiej. Młodzież poznała ciekawostki biblioteczne np: najstarszą , najmniejszą , największą czy najgrubszą książkę znajdującą się w naszej bibliotece.
Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy ponownie.

Dyskusyjny Klub Książki "Pod Różą" zaprasza na spotkanie 18 maja 2022 , godz. 16.00

w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej, Filia Nr 2, ul. Obrońców Pokoju 1.

W związku z poczuciem zachwianego bezpieczeństwa w świecie, jaki dotychczas był nam znany, zdecydowaliśmy na ostatnim spotkaniu DKK, że na kolejnym poruszymy kwestię wojny. Filia nr 1, która jest siedzibą klubu DKK dla dzieci posiada w swoich zbiorach książki z serii Wojny dorosłych – Historie dzieci. Zdecydowaliśmy, że omówimy jedną z nich, a mianowicie książkę Katarzyny Ryrych ze świetnymi ilustracjami Joanny Rusinek pt. Mała wojna. Z dyskusji nad książką, po przeczytaniu wybranych fragmentów, wynikły od naszych klubowiczów dwa stwierdzenia. Po pierwsze, by nie zaprzestawać nauki, bez względu na okoliczności {oczywiście w miarę możliwości). A po drugie, żeby sobie wzajemnie pomagać bez względu na pochodzenie.
Zachęcamy naszych czytelników do zapoznania się z historiami dzieci uwikłanymi w wojny dorosłych.

Następne spotkanie odbędzie się 10.06. Nasi klubowicze będą polecać swoim rówieśnikom książki na wakacje. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Jeśli pogoda dopisze spotkamy się w Zielonej Sali Osiedlowego Domu Kultury.

W piękny majowy poranek do Filii nr 2 przy ul. Obrońców Pokoju 1 z wizytą przyszły dzieci z grupy „Krasnoludki” z Przedszkola Publicznego nr 4 w Łęcznej wraz z Paniami.
Bibliotekarka Krystyna Skoczylas przeczytała książkę Anity Głowińskiej pt.: „Kicia Kocia w bibliotece”. Dzieci dowiedziały się z niej co można robić w bibliotece poza wypożyczaniem książek, kim jest tajemnicza pani w kapeluszu i co to jest autograf. Z zainteresowaniem oglądały książki znajdujące się na półkach w dziale dla najmłodszych czytelników. Z okazji roku Marii Konopnickiej wysłuchały wiersza pt. : „Kukułeczka”, a następnie zobaczyły i doświadczyły jak wypożycza się książki. Na zakończenie miłej wizyty poczęstowały się cukierkami, a bibliotekarka otrzymała piękną laurkę z życzeniami z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek.
Dziękujemy i do zobaczenia w bibliotece.
Kto na półkach książek ma bez liku i dba o książki oraz czytelników?
Skąd się biorą książki w bibliotece i jak należy o nie dbać?
Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi wspólnie z dziećmi z Przedszkola „Aniołek”, podczas warsztatów pt. „Poznajemy zawód bibliotekarza”, zorganizowanych w dniu 13 maja 2022 r w Oddziale dla Dzieci, przy ul. Bożnicznej 21.
Na początku zajęć przedszkolaki wysłuchały książki z serii „Przygody Fenka pt. „Biblioteka”, która wprowadziła w tematykę zajęć.
Następnie „Aniołki” wysłuchały wiersza „Tygrys w bibliotece”, z którego dowiedziały się, że „mądrość wzrasta od czytania”.
W dalszej części zajęć przedszkolaki poznały pracę bibliotekarza, zapoznały się z zasadami wypożyczania książek oraz księgozbiorem przeznaczonym dla ich grupy wiekowej
W trakcie warsztatów dzieci miały możliwość zobaczenia wiele różnorodnych książek. Największym zainteresowaniem cieszyły się książki-zabawki.
Podczas wizyty bibliotekarka wprowadziła dzieci w tematykę poszanowania książek recytując wiersz J. Huszczy pt.: „Skarga książki” oraz zachęciła do udziału w ogólnopolskim projekcie „Mała książka - wielki człowiek” – przeznaczonym dla przedszkolaków. ".
Dziękujemy za odwiedziny, aktywny udział w warsztatach oraz piękne życzenia z okazji trwającego Tygodnia Bibliotek obchodzonego pod hasłem: „Biblioteka- świat w jednym miejscu”.
Mamy nadzieję, że dzisiejsze warsztaty pozwolą dzieciom zrozumieć, że w bibliotece staramy się dbać o książki i czytelników.
 
„Koszyk z książkami” – akcja wypożyczania książek w Przedszkolu „Casper”
W dniu 12 maja 2022 r. bibliotekarka Barbara Wójcik odwiedziła przedszkolaków z Przedszkola Casper w Łęcznej.
Spotkanie zostało zorganizowane z okazji trwającego Tygodnia Bibliotek.
Na początku spotkania bibliotekarka pokazała dzieciom plakat Tygodnia Bibliotek a następnie przeczytała książeczkę pt. ,,Kicia Kocia w bibliotece”.
Dzieci, dzięki Kici, poznały co to jest karta biblioteczna oraz co ciekawego, oprócz wypożyczania książek, można robić w bibliotece.
Był także czas na wypożyczenie książek w ramach akcji "Koszyk z książkami" oraz wykonywanie kolorowych zakładek.
Z okazji Tygodnia Bibliotek oraz obchodów Roku patrona 2022, którym jest Maria Konopnicka, w Filii nr 3 został zorganizowany Konkurs plastyczny pt.: „Co słonko widziało?”. Adresatami konkursu byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęcznej z klas 0-3.
W dniu 12 maja 2022 r. odbyło się spotkanie, na którym ogłoszono wyniki konkursu i wręczono nagrody laureatom.
Komisja konkursowa przyznała nagrody i wyróżnienia:
I miejsce: Milena Małek kl. II d
II miejsce: Amelia Jasielska kl. II c, Natalia Ziętek kl. II c
III miejsce: Zuzanna Nikiciuk kl. 0 c, Kaja Dobosz kl. I e
Wyróżnienia: Aleksandra Roczon I c, Hanna Kowalska II b,
Agnieszka Wilk I c ,Iga Głogowska III b, Karol Wójcik I e, Julia Kot 0 a,
Blanka Dąbrowska II e, Wiktoria Dybuś II b, Karol Kukuszka II a, Ksawery Pomorski I b.
Nagrody i dyplomy zostały wręczone przez Panią Dyrektor Biblioteki Moniką Mazurkiewicz wspólnie z Panem Przewodniczącym Rady Miejskiej Krzysztofem Matczukiem oraz Radnymi: Haliną Mazurkiewicz i Piotrem Kotułą.
Uroczystość uświetnił występ uczniów z klasy I b ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęcznej, przygotowanych pod kierunkiem Pani Wioletty Tchórzewskiej.
Na zakończenie spotkania zaproszeni goście pogratulowali wszystkim uczestnikom konkursu, a bibliotekarka zaprosiła do obejrzenia wystawy pokonkursowej.
Nagrody książkowe ufundowała Szkoła Językowa Leader School w Łęcznej Agnieszka i Marcin Kuźmińscy, za które serdecznie dziękujemy.

13.05. Kolejna grupa przedszkolaków odwiedziła Filię nr 1 i Osiedlowy Dom Kultury. Było więc czytanie wierszyków Marii Konopnickiej, a potem rysowanie w pracowni plastycznej ODK. Tym razem zajęcia poprowadził pan Paweł. Serdeczne dziękujemy instruktorom ODK za ich zaangażowanie w Tygodniu Bibliotek.

https://www.facebook.com/Mali-odkrywcy-1920601034819027/photos/pcb.3243138675898583/3243136855898765/

 
Laureaci konkursu fotograficznego "Pokaż się z książką z naszej biblioteki" zorganizowanego z okazji XIX Tygodnia Bibliotek pod hasłem "Biblioteka-świat w jednym miejscu" :
I miejsce - Fabian Wiechnik
Wyróżnienia:
Julian Czarnocki
Julia Kot
Zuzanna Podoba
Jakub Stec
Karol Stec
Natalia Świerk
Lilianna Tatarczak
Gratulujemy!!!
Z nagrodzonymi skontaktujemy się telefonicznie!!!
W piękne majowe przedpołudnie do Filii nr 2 przy ul. Obrońców Pokoju 1 zawitały dzieci z grupy „Mądre Sowy” z Przedszkola Publicznego nr 3 w Łęcznej wraz z Paniami.
Bibliotekarka Krystyna Skoczylas przeczytała książkę Anity Głowińskiej „Kicia Kocia w bibliotece” a następnie opowiedziała dzieciom jakie są zasady działania biblioteki i jak wygląda praca bibliotekarza. Dowiedziały się też jak wyglądała praca bibliotekarza przed komputeryzacją. Miały okazję zobaczyć różnorodne książki przeznaczone dla najmłodszych dzieci, a także dla starszych i dorosłych czytelników. W nawiązaniu do hasła Tygodnia Bibliotek „Biblioteka – świat w jednym miejscu” z zainteresowaniem oglądały książki z różnych dziedzin wiedzy znajdujące się na półkach w dziale dla najmłodszych. W związku z Rokiem Marii Konopnickiej wysłuchały fragmentu wiersza „Podróż na bocianie”.
Na zakończenie miłej wizyty poczęstowały się cukierkami i z obietnicą następnych odwiedzin z uśmiechem na twarzy wyszły z biblioteki.
Czekamy na Was. Do zobaczenia! 

 

12 maja 2022 r. z okazji Tygodnia Bibliotek Filia nr 3 zorganizowała spotkanie z Danutą Binkiewicz – Kołodziej miłośnikiem przyrody i historii naszego miasta.
Pani Danuta jest emerytowanym nauczycielem i aktywnym czytelnikiem naszej biblioteki.
Podczas spotkania pn. „Opowiem Co o moim mieście…” nasza rozmówczyni pięknie opowiadała dzieciom o swoich wspomnieniach i ciekawostkach historycznych związanych z Łęczną. Naszymi gośćmi byli uczniowie klasy I b ze Szkoły Podstawowej nr 4 z panią Wioletta Tchórzewską.
Prowadząca mówiąc bardzo ciekawie, „przeniosła” słuchaczy do czasów łęczyńskich jarmarków, księżnej Izabelli Czartoryskiej i Jana Gotlieba Blocha.
W pięknych wspomnieniach opowiedziała dzieciom jak powstawała Kopalnia Węgla
Bogdanka i osiedla mieszkalne w pobliżu „Starej Łęcznej”. Wyjaśniła dzieciom kim była Stefania Pawlak, dlaczego most lubelski na rzece Wieprz jest niezwykłym projektem budowlanym i jaką rolę pełniły Domy Zajezdne. Przekazała również dzieciom informacje o tym, czym zajmuję się Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej i co możemy przeczytać w „Merkuriuszu Łęczyńskim”.
Uczniowie z ciekawością słuchali ciekawostek z życia codziennego mieszkańców Łęcznej.
W podziękowaniu za piękne spotkanie dzieci przedstawiły recytację wiersza Marii Konopnickiej pt.:„ Co słonko widziało?”
Na zakończenie Pani Danuta otrzymała od dzieci podziękowanie, a prowadząca spotkanie bibliotekarka poczęstowała uczestników słodką niespodzianką.

 

W dniu 12 maja gościliśmy w Bibliotece Głównej uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Łęcznej. Tematem spotkania była książka i jej rola w naszym codziennym życiu. W trakcie rozmowy uczestnicy wymieniali zalety czytania książek. Wśród wypowiedzi pojawiły się mi.in takie, że książka pomaga ukoić smutek, wywołuje radość, zaspokaja naszą wiedzę i pozwala miło spędzić czas.
W dalszej części spotkania uczestnicy obejrzeli najstarsze książki, znajdujące się w zbiorach biblioteki, książki małego i dużego formatu oraz przejrzeli wydania albumowe, bogato ilustrowane.
Na zakończenie nasi goście obejrzeli wystawę „Moc pasji – zakładki do książek” ze zbiorów prywatnych Danuty Binkiewicz- Kołodziej.
Spotkanie odbyło się w ramach obchodów „Tygodnia Bibliotek”.

 

W ramach cyklu "Spacerkiem do Biblioteki" i obchodów Tygodnia Bibliotek nagrane zostało spotkanie z Danutą Binkiewicz-Kołodziej, która  opowiedziała o zakładkach do książek.

https://www.facebook.com/295358947609446/videos/739572557061606

11 maja 2022 r. z okazji „Tygodnia Bibliotek” w Filii nr 3 gościliśmy dzieci z grupy „ Biedronki” i „Sówki” ze Żłobka „Mali Odkrywcy” w Łęcznej wraz z wychowawczyniami.

Dzieci wzięły udział w głośnym czytaniu bajek i poznawały książeczki dla najmłodszych, które „mieszkają w bibliotece”. Pani Ewa przeczytała książkę pt.: „Ostrożna Basia” Katarzyny Moryc i fragmenty książki pt.: „Pożar” tej samej autorki, poświęcone bezpieczeństwu dzieci.

             Nasi mali goście poznali historię Basi, która na swoim przykładzie pokazuje dzieciom jak należy zachować się nad wodą, dbać o dzikie zwierzątka w lesie, czy zachowywać się bezpiecznie w czasie zabawy. Bibliotekarka opowiedziała jaką rolę pełni biblioteka i co możemy czytać w bibliotece. W dalszej części spotkania dzieci mogły oglądać książeczki z różnorodnymi kolorowymi bajkami i znanymi bohaterami. Pani Ewa zachęciła małych gości do zapisania się do biblioteki i wspólnego czytania książek z rodzicami, ponieważ bajki mogą pomagać dzieciom w poznawaniu świata, „przenosić je do niezwykłej krainy” i dawać radość z czytania.  

Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały słodką niespodziankę.

 

 

 

W dniu 11 maja w Bibliotece Głównej było bardzo gwarno i wesoło.
W Czytelni zebrali się uczniowie dwóch klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej, którzy przyszli wraz ze swoimi wychowawczyniami – Martą Bałaszek i Alicją Kędzierską.
Z okazji trwającego Tygodnia Bibliotek oraz obchodów Roku Patrona 2022, którym jest Maria Konopnicka, zostało zorganizowane głośne czytanie pn. „Znani w Łęcznej czytają dzieciom utwory Marii Konopnickiej”
Na początku wszystkich przybyłych do biblioteki przywitała dyrektor Monika Mazurkiewicz.
Następnie uczestnicy spotkania wysłuchali piosenki „W podróż z książką”, która wprowadziła w tematykę Tygodnia Bibliotek obchodzonego pod hasłem: „Biblioteka – świat w jednym miejscu”.
Zaproszenie do czytania dzieciom przyjęli: Burmistrz Łęcznej Leszek Włodarski, Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Matczuk, Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy Anna Płoszaj, Dyrektor Centrum Kultury Aleksandra Murat-Bochen, Dariusz Popek Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej oraz Ksiądz proboszcz Parafii p.w Św. Marii Magdaleny – Andrzej Majchrzak.
W czasie spotkania przedstawione zostały wiersze oraz fragmenty książek Marii Konopnickiej.
Leszek Włodarski zaprezentował dzieciom frag. książki „Na jagody”, wiersz „Jak szła Wisła do morza” przeczytał Krzysztof Matczuk, Anna Płoszaj zaprezentowała „Sposób na laleczkę”, Aleksandra Murat-Bochen przygotowała dla dzieci wiersz pt. „Parasol”, „Stefka Burczymuchę” przedstawił Dariusz Popek, natomiast proboszcz Andrzej Majchrzak zapoznał dzieci z wierszem „Skrucha Józi”.
Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały kolorowe zakładki do książek i słodką niespodziankę.
Mamy nadzieję, że znani w Łęcznej swoim głośnym czytaniem zaszczepili w dzieciach potrzebę czytania książek.
W dniu 10 maja do Biblioteki przy ul. Bożnicznej 21 przyszły przedszkolaki z grupy „Słoneczka” z Przedszkola Publicznego nr 1.
Spotkanie zostało zorganizowane z okazji trwającego Tygodnia Bibliotek, który obchodzony jest w dniach 8-15 maja pod hasłem : „Biblioteka – świat w jednym miejscu”.
Na początku spotkania wszystkich przybyłych do biblioteki przywitała Monika Mazurkiewicz – dyrektor biblioteki.
Następnie bibliotekarka Barbara Wójcik przeczytała przedszkolakom książkę autorstwa Anity Głowińskiej pt. „ Kicia Kocia w bibliotece”.
Podczas spotkania przedszkolaki poznały różnice pomiędzy biblioteką a księgarnią, dowiedziały się w jaki sposób należy szanować książki. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się książki – zabawki przeznaczone dla najmłodszych.
Pani Basia zachęciła dzieci do udziału w ogólnopolskim projekcie „Mała książka - wielki człowiek” – przeznaczonym dla przedszkolaków.
Dzisiejsze spotkanie było doskonałą okazją do wręczenia Zuzi ze „Słoneczek” dyplomu i przypinki z logo akcji „Mała książka wielki człowiek”. To nagroda za wypożyczanie książek i zebranie wszystkich naklejek na Karcie Małego Czytelnika.
Przy okazji wizyty w bibliotece każde dziecko wypożyczyło sobie książkę a na zakończenie spotkania przedszkolaki otrzymały kolorowe zakładki do książek i słodką niespodziankę.
9 maja 2022 r w Bibliotece Głównej przy ul. Bożnicznej gościliśmy uczniów klasy 7c ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Łęcznej wraz z wychowawczynią.
Lekcja biblioteczna odbyła się w czasie trwania Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Uczniowie zwiedzili poszczególne agendy biblioteki , zapoznali się z zasadami korzystania z księgozbioru oraz katalogiem online. Mieli również okazję obejrzeć ciekawostki biblioteczne np: najstarszą , najmniejszą , największą czy najgrubszą książkę znajdującą się w naszej bibliotece. 
W dniach 8 - 15 maja obchodzony jest XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem: „Biblioteka- świat w jednym miejscu”.
Z tej okazji , w dniu 9 maja, w Bibliotece przy ul. Bożnicznej 21 gościliśmy przedszkolaków z grupy ”Jagódki”, z Przedszkola Publicznego nr 1 w Łęcznej.
Przewodnikiem po "krainie książek"
była Barbara Wójcik – bibliotekarka Oddziału dla Dzieci.
Przy okazji wizyty w bibliotece każde dziecko wypożyczyło sobie książkę a na zakończenie spotkania przedszkolaki otrzymały kolorowe zakładki do książek i słodką niespodziankę.

W ramach Tygodnia Bibliotek w Filii nr 1 przeprowadzone zostały warsztaty czytelniczo-plastyczne. Wzięła w nich udział grupa 5-latków z Przedszkola Niepublicznego Mali Odkrywcy. Spotkanie poświęcone zostało twórczości Marii Konopnickiej. Była, więc wyprawa na jagody razem z małym Jankiem i wiele wesołych wierszyków ze zbioru
„Co słonko widziało”.
Profesjonalne zajęcia plastyczne poprowadziła pani Małgosia z Osiedlowego Domu Kultury. Serdecznie dziękujemy. Dziękujemy również Dyrekcji, Gronu Pedagogicznemu i Przedszkolakom za piękne życzenia z okazji Dnia Bibliotekarza.


Za tydzień zapraszamy na wystawę prac z tych warsztatów.

11.05. w Galerii Arthol Osiedlowego Domu Kultury odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu plastyczno - językowego organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 2 w Łęcznej we współpracy z CK –Osiedlowym Domem Kultury oraz Filią nr 1 M-GBP w Łęcznej. Do konkursu zgłoszono 122 prace uczniów z 11 szkół podstawowych z terenu powiatu łęczyńskiego, z czego 10 nagrodzono. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i zapraszamy naszych czytelników do oglądania wystawy.

https://www.ck.leczna.pl/ck/konkursy-turnieje-start/konkursy-artykul/1659-wyniki-konkursu-idiomy-w-obrazach

Zapraszamy do Biblioteki Głównej na ul. Bożniczną 21 do obejrzenia wystawy ze zbiorów prywatnych . Ekspozycja zawiera zakładki do książek Pani Danuty Binkiewicz-Kołodziej.

W dniu 09 maja w Bibliotece , w Filii nr 2 przy ul. Obrońców Pokoju 1 w gościliśmy przedszkolaków z grupy „Misie”, z Przedszkola Publicznego nr 4 w Łęcznej.
Dzieci poznały miejsce w którym znajdują się książki, zasady działania biblioteki oraz pracę bibliotekarza. Dowiedziały się jak wyglądała praca bibliotekarza przed komputeryzacją.
Dzieci przeglądały książki o różnorodnej tematyce nawiązujące do hasła Tygodnia Bibliotek „Biblioteka- świat w jednym miejscu”. Bibliotekarka – Krystyna Skoczylas- przeczytała książki: „Kicia kocia w bibliotece” Anity Głowińskiej oraz wiersz Marii Konopnickiej „Podróż na bocianie.” Na zakończenie był słodki poczęstunek a dzieci wręczyły bibliotekarce „Podziękowanie”.
Dziękujemy i do zobaczenia w bibliotece!

Od 10 maja 2022 r. z okazji obchodów Tygodnia Bibliotek Filia nr 3 zaprasza czytelników do czytania literatury oraz zwiedzania wystawy książek, czasopism i fotografii związanych z historią naszego miasta pt.: „Łęczna jakiej nie znamy”. Kim była Stefani Pawlak? Jak wyglądał most na rzece Wieprz w 1942 r.? Jak wyglądały Domy Zajezdne „wczoraj i dziś” w naszym mieście? Serdecznie zapraszamy do korzystania z bogatej oferty wydawnictw i książek oraz oglądania ciekawych zdjęć.W 2022 roku obchodzimy 555-lecie miasta Łęczna.

Tym bibliotecznym akcentem Filia nr 3 upamiętnia to wydarzenie.

 

 

W dniu 10 maja Krystyna Skoczylas została zaproszona do Niepublicznego Żłobka „Mali Odkrywcy”. Bibliotekarka odwiedziła dzieci z grup: „Kangurki”, „Sówki” i „Biedronki” Najmłodsze dzieci z grupy „Kangurki” obejrzały książeczki przeznaczone dla najmłodszych czytelników, wysłuchały wiersza Marii Konopnickiej pt. „Bocian” i otrzymały po słodkim cukierku.

Dzieci z grup : „Sówki” i „Biedronki” wysłuchały informacji o bibliotece i zawodzie bibliotekarza. Następnie bibliotekarka przeczytała książeczkę Anity Głowińskiej pt. „Kicia Kocia w bibliotece” oraz wiersz Marii Konopnickiej pt. „Kukułeczka”.

Nasi mali Czytelnicy wypożyczyli książki przyniesione z biblioteki. Na zakończenie miłej wizyty obdarowane zostały cukierkami, a bibliotekarka otrzymała piękną laurkę z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek.

Dziękujemy i do zobaczenia w Bibliotece !

 

 

 

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich od 2004 r. organizuje ogólnopolską akcję promocji czytelnictwa i bibliotek – Tydzień Bibliotek. Począwszy od 8 maja – Dnia Bibliotekarza i Bibliotek do 15 maja.
Tegoroczna, XIX edycja Tygodnia Bibliotek jest pod hasłem „Biblioteka – świat w jednym miejscu”.

Z tej okazji Filia nr 2 ul. Obrońców pokoju 1, przygotowała okolicznościową wystawę materiałów bibliotecznych z różnych dziedzin wiedzy. Są to przede wszystkim książki, zarówno dla najmłodszych czytelników jak i starszych dzieci, młodzieży i dorosłych.

Zapraszamy do odwiedzania naszej Biblioteki.

 

“Biblioteka – świat w jednym miejscu”
8-15 maja 2022 r.

 

Biblioteka Główna, ul Bożniczna 21
1. „Moc pasji – „Zakładki do książek” – wystawa
2. „Poznajemy bibliotekę”– spotkanie z przedszkolakami z grupy „Jagódki” z Przedszkola nr 1 – 09.05
3. „Spotkanie z przyrodą” – rozmowa nagrywana z leśnikiem, miłośnikiem przyrody – 09.05.
4. „Poznaj naszą Bibliotekę” – lekcje biblioteczne – 09,13.05
5. „Pierwsza wizyta przedszkolaków w bibliotece” – spotkanie ze „Słoneczkami” z Przedszkola nr 1 – 10.05
6. „Zakładki do książek” – rozmowa nagrywana z Danutą Binkiewicz - Kołodziej – 10.05
7. „Znani w Łęcznej czytają dzieciom utwory Marii Konopnickiej” – spotkanie dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 – 11.05
8. „Z książką na każdy temat” – zajęcia z biblioterapii dla uczestników ŚDS w Łęcznej – 12.05.
9. „Koszyk z książkami” – akcja wypożyczania książek w Przedszkolu „Casper” – 12.05
10. „Poznajemy zawód bibliotekarza” – spotkania z dziećmi z Przedszkola „Aniołek” – 13.03
11. „Pokaż się z książką z biblioteki” – rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego - 13.05.

Filia nr 1, ul. Górnicza 12
1. "Poeci dla dzieci" - warsztaty czytelniczo-plastyczne poświęcone twórczości Marii Konopnickiej – 10, 13. 05
2. Udział w rozstrzygnięciu powiatowego konkursu i otwarciu wystawy "Idiomy w obrazie" w galerii ARTHOL Osiedlowy Dom Kultury – 12.05
3. "Wojny dorosłych - historie dzieci" - spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki – 13.05.

Filia nr 2, ul. Obrońców Pokoju 1

1. Biblioteka - świat w jednym miejscu" – wystawa z materiałów bibliotecznych – 8- 15.05
2. Zajęcia dla przedszkolaków " – Wizyta w bibliotece" – 09.05.
3. Wizyta w żłobku "Mali odkrywcy" "Kicia Kocia w bibliotece" – 10.05.

 Filia nr 3, ul. Jaśminowa 4
1. Wystawa książek, czasopism i fotografii od 10 maja 2022 r. : „Łęczna jakiej nie znamy”.
2. Spotkanie z dziećmi ze Żłobka „ Mali Odkrywcy” w Łęcznej – głośne czytanie bajek pt.: „Ostrożna Basia” poświęcone bezpieczeństwu dzieci – 11.05
3. Rozstrzygnięcie Konkursu plastycznego dla klas 0-III Szkoły podstawowej nr 4 pt.: „ Co Słonko widziało?”- poświęconego twórczości Marii Konopnickiej. Wystawa pokonkursowa – 12.05
4. „Opowiem Ci o moim mieście…” Spotkanie z Danutą Binkiewicz – Kołodziej poświęcone wspomnieniom historii naszego miasta – 12.05.

W dniu 4 maja 2022 r. bibliotekarka Barbara Wójcik spotkała się ze świetliczakami na głośnym czytaniu. Uczniowie wysłuchali książki "Najwyższa na świecie wieża z książek", która wprowadziła ich w świat wyobraźni i pokazała moc czytania książek.
Bardzo dziękuję za zaproszenie, miłą atmosferę i mnóstwo pytań.

 

W dniach 25-29 kwietnia 2022 r. trwały spotkania z przedszkolakami w ramach „ Tygodnia z Marią Konopnicką”, organizowanego przez Oddział dla Dzieci naszej Biblioteki.
Przez cały tydzień przedszkolaki z Przedszkola Publicznego nr 1 im. Marii Konopnickiej w Łęcznej poznawały twórczość swojej patronki. Znajomość utworów Marii Konopnickiej pozwoliła przedszkolakom wykonać prace plastyczne, inspirowane tematyką konkursu „Ilustracja do ulubionego utworu Marii Konopnickiej”.
Konkurs , którego adresatami są dzieci z Przedszkola nr 1, ogłoszony został przez Oddział dla Dzieci przy ul. Bożnicznej 21 z okazji Roku Marii Konopnickiej.

 

 
W dniu 31 maja 2021 r. bibliotekarka Barbara Wójcik odwiedziła przedszkolaków z Przedszkola nr 1 w Łęcznej.
Spotkanie czytelnicze zostało zorganizowane w pięknym przedszkolnym ogrodzie z okazji trwającego Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem: "LUBIMY CZYTAĆ POLSKICH AUTORÓW".
Na początku spotkania bibliotekarka opowiedziała dzieciom o trwającej akcji czytelniczej, a następnie przeczytała fragment książki Renaty Piątkowskiej pt. ,Paluszki czyli o dziesięciu takich, którzy nigdy się nie nudzą”.
Paluszki każdego z nas wykonują tyle czynności, że nie mają czasu na nudę.
 

Filia nr 3 w ramach współpracy z uczniami z klasy I „e” wraz z wychowawcą Agnieszką Bedynek -Borys ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęcznej otrzymała przepiękny LAPBOOK w postaci dziennika, który dotyczy obserwacji hodowli fasoli.
Lapbook wykonany został tak, by tworzył książkę.
Wydrukowane oraz narysowane karty uczniowie wykonali na podstawie prowadzonej przez siebie obserwacji hodowli fasolki oraz po zapoznaniu się z bajką „ O Jasiu i łodydze fasoli” autorstwa Aleksandry Michałowskiej.
Wszyscy uczniowie brali udział w wykonaniu LAPBOOKA, który zdobi wnętrze biblioteki przy ulicy Jaśminowej 4.

 

Z okazji Tygodnia Bibliotek Filia nr 2 zaprosiła dzieci z Przedszkoli Publicznych nr 3 i 4 w Łęcznej do udziału w konkursie plastycznym pt.:„ Bajki-pomagajki moje ulubione”. Konkurs odbył się w dniach od 16.04-07.05.2021 r., rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce 14 maja 2021 r.
Przedszkolaki namalowały swoje ulubione radosne bajki, które pomagają im pokonywać trudne sytuacje i lęki.
Dzieci w swoich pracach wykazały się dużą pomysłowością, bogatą wyobraźnią i dużą znajomością bajek. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i ich opiekunom za trud włożony w przygotowanie prac.
Komisja konkursowa w składzie Paweł Brodzisz, Krystyna Skoczylas, Ewa Grzesiak dokonała oceny prac zgłoszonych do konkursu i wyłoniła 10 Laureatów Konkursu oraz przyznała 11 Wyróżnień:


I miejsce: Wiktoria Bochra, Julia Podgórska, Luiza Kijak, Marcjanna Dęga
II miejsce: Natalia Drozd, Sara Borowiec
III miejsce: Barbara Kwiecień, Agata Zakrzewska, Aleksander Wólczyński, Franciszek Korgol
Wyróżnienia: Wiktoria Jaworska, Wojciech Rudziński, Katarzyna Guziak, Natalia Witkowska, Barbara Olech, Amelia Woźniak, Nikola Jaszuk , Nela Włodarska, Zofia Rubaszko, Dawid Rożenek, Antoni Wronisz


W Filii nr 2 przy ulicy Obrońców Pokoju można oglądać wystawę nagrodzonych prac.
Autorom nagrodzonych prac gratulujemy!
Nagrody książkowe ufundowała Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta w Łęcznej , nagrody rzeczowe i słodycze przekazała firma PHU Malinex z Łęcznej. Upominki i materiały promocyjno-informacyjne dla dzieci przekazał Urząd Miejski w Łęcznej.

W dniu 13 maja 2021 r. bibliotekarka Barbara Wójcik odwiedziła przedszkolaków z Przedszkola nr 1 w Łęcznej.
Spotkanie zostało zorganizowane z okazji trwającego Tygodnia Bibliotek.
Na początku spotkania bibliotekarka pokazała dzieciom plakat Tygodnia Bibliotek a następnie przeczytała książeczkę pt. ,,Kicia Kocia w bibliotece”.
Dzieci, dzięki Kici, poznały co to jest karta biblioteczna oraz co ciekawego, oprócz wypożyczania książek, można robić w bibliotece. Przedszkolaki miały okazję obejrzeć Kartę Czytelnika oraz książkę z autografem.
Pani Basia zachęciła dzieci do udziału w projekcie „Mała książka wielki człowiek”.
Był także czas na wypożyczenie książek w ramach akcji "Koszyk z książkami".
Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały kolorowe zakładki do książek.
Przedszkolaki obiecały, że wspólnie z rodzicami wkrótce odwiedzą bibliotekę.
Mamy nadzieję, że takie spotkania zaszczepią w dzieciach chęć rozwijania zainteresowań czytelniczych.

12 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Limeryków.
W ramach Tygodnia Bibliotek Filia nr 1 postanowiła uczcić Dzień Limeryków i przygotowała wystawę.
Zapraszamy do zapoznania się z taką formą wypowiedzi literackiej.

 

Filia nr 4 zorganizowała wystawę książek z własnych zbiorów o samochodziku Franku pod hasłem „Wędrówki z samochodzikiem Frankiem”
To ja samochodzik Franek, znajdziesz mnie w bibliotece w Zakrzowie. Powędrujesz ze mną w różne ciekawe miejsca. Poznasz ze mną mnóstwo ciekawych zdarzeń.

 

W ramach Tygodnia Bibliotek w Filii nr 4 w Zakrzowie można obejrzeć wystawę Pawła Brodzisza

Zapraszamy w godzinach pracy biblioteki.

W ramach Tygodnia Bibliotek Filia nr 3 przygotowała wystawę prac uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęcznej im. Papieża Jana Pawła II.
Tematy prac:
"Moja wymarzona biblioteka " wykonane pod kierunkiem Agnieszki Bedynek-Borys
" Mój ulubiony bohater " pod kierunkiem Katarzyny Dworak.

Wystawa czynna do końca czerwca w godzinach otwarcia biblioteki.

 

W kolejnym dniu Tygodnia Bibliotek, który obchodzimy pod hasłem "Znajdziesz mnie w bibliotece" - chcemy pochwalić się zbiorem książek z autografami ich autorów.

Zapraszamy do biblioteki !

Link do wystawy :

https://www.facebook.com/Miejsko-Gminna-Biblioteka-Publiczna-im-Zbigniewa-Herberta-w-%C5%81%C4%99cznej-295358947609446/photos/pcb.1124488741363125/1124487281363271

czy_bibliotekarki.jpg

 

Ktoś kiedyś zapytał mnie gdzie pracuję, powiedziałam, że w bibliotece. O, świetnie, to możesz sobie poczytać. Odpowiedziałam owszem ale w domu.
Czytelnik wchodząc do biblioteki intuicyjnie kieruje się do najbliższego biurka i spostrzega bibliotekarkę, a za nią i dookoła niej książki. Może jeszcze ukradkiem zerka, czy pani siedząca za biurkiem uczesana jest w kok i ma na nosie okulary. Wypożycza książki i wychodzi. Na pytanie, co bibliotekarka robiła ? Odpowie, jak to co, siedziała i czytała.
Myślę, że ten stereotyp pracy w bibliotece pokutuje jeszcze do dzisiaj. Nadmieniam, że się zmienia ale jednak nie do końca.
A jak naprawdę wygląda praca w bibliotece?
Praca w otoczeniu książek jest przyjemna, codzienny widok książek cieszy oko i koi duszę. Zanim jednak książka trafi na półkę, a potem do rąk czytelnika, musi przejść swoją drogę.
Zacznijmy może najpierw od czytelnika. Ludzie przychodzą do biblioteki, dopytują się kiedy będą nowości książkowe. Czy jest już druga, trzecia część ich ulubionej powieści. Kiedy w końcu wypożyczą uaktualnione wydanie podręcznika do psychologii czy ekonomii, bo egzaminy się zbliżają.
A co robi bibliotekarka?
Przegląda nowości wydawnicze w prasie fachowej, w Internecie, zapisuje życzenia od czytelników. A jakże! Takie typu - pani kupi tę książkę, bo słyszałem, że ciekawa. Potem dzwoni do dostawców, rozmawia z hurtownikami, często negocjuje cenę i zamawia woluminy. I w końcu książka jest w bibliotece. Świeża, pachnąca, zawierająca różne historie. Te wesołe, smutne, czasem śmieszne i takie, w których często odnajdujemy samych siebie.
I tutaj się zatrzymajmy. Bibliotekarka nie wypożyczy książki nikomu, nawet jak ktoś się uprze, zanim jej nie opracuje. Czyli żeby to zrobić musi przybić pieczątkę z nazwą biblioteki i nadać jej numer. Myślę, że niejedna nie oprze się też temu, aby książkę powąchać. Taki świeży zapach książki….jest rajem dla nosa, ale też dla stęsknionych innych zmysłów, łącznie z potrzebą natychmiastowego przeczytania. Ale cóż, czytelnik zawsze jest na pierwszym miejscu. Dlatego bibliotekarka wprowadza szybko opis książki do komputerowego programu bibliotecznego / kiedyś robiła to ręcznie na kartach katalogowych/.
To znaczy? Wpisuje imię i nazwisko autora książki, tytuł, wydawcę, miejsce wydania, rok wydania, często też musi dopisać nazwisko ilustratora, tłumacza, i wiele innych ważnych informacji np. ile książka ma centymetrów. I tak tyle razy, ile nowiutkich książek leży na biurku, bo każda książka musi być wpisana, aby można ją było wypożyczyć. Potem bibliotekarka opracowane książki obkłada w folię, żeby się szybko nie zniszczyły, nakleja na grzbietach sygnaturę.
Co to jest? To znak, który określa miejsce książki w zbiorach biblioteki. Dla znawców klasyfikuje książkę wg UKD. Co to oznacza dla czytelnika? To, czy książka należy do literatury polskiej, obcej lub popularnonaukowej.
Po co to wszystko? Bo czytelnik już stoi i czeka, niecierpliwi się, jest żądny wiedzy i przygód zapisanych na kartach powieści. Jak dostanie taką opracowaną, nowiutką książkę do ręki, to jej nie wypuści zanim nie przesunie z rozkoszą opuszkami palców po szeleszczących kartkach, zachłyśnie się jej zapachem i treścią. Nadmienię, że z tego typu uniesień zwolnieni są ci, którzy korzystają z e-booków. Fakt, też czytają.
A bibliotekarka nadal nie wie, kto dostał w spadku domek pod lasem, dlaczego główna bohaterka płacze z miłości i czy ten morderca to na pewno zabił, czy tylko może się tak autorowi książki wydawało. Trudno, przeczyta w domu, bo w pracy jak widzicie nie ma na to czasu.

 tekst: Joanna Wronisz

 W dniach 8 - 15 maja obchodzony jest XVIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem „Znajdziesz mnie w bibliotece”. Z tej okazji w Bibliotece przy ul. Bożnicznej 21 przygotowaliśmy nietypową wystawę pn. ”Skarby znalezione w bibliotecznych książkach”. „Skarby”, które zostały znalezione w bibliotecznych książkach są bardzo różnorodne. Bibliotekarze zbierali jej przez długie lata. Pilniczek do paznokci, karty obiadowe, bilety, zdjęcia, pocztówki, listy zakupów oraz wiele innych ciekawych przedmiotów, które służyły czytelnikom jako zakładki do książek. Wystawę można oglądać w holu Biblioteki przy ul Bożnicznej 21. ZAPRASZAMY!!!

Laureaci konkursu fotograficznego "Selfie z książką" zorganizowanego z okazji XVIII Tygodnia Bibliotek pod hasłem "Znajdziesz mnie w bibliotece" :
 
I miejsce - Agnieszka Wiechnik
 
Wyróżnienia:
Maria Dymel
Ewelina Kłyza
Nikola Kozłowska
 
Gratulujemy!!!
Z nagrodzonymi skontaktujemy się telefonicznie!!!

Z okazji Tygodnia Bibliotek Filia nr 2 zachęciła dzieci z Przedszkoli Publicznych nr 3 i 4 w Łęcznej do namalowania ilustracji ulubionych bajek pt.: „Świat w moich bajkach”.
Przedszkolaki jak zwykle nie zawiodły, przysłały nam ciekawe pomysły na rysunki do swoich ulubionych bajek i dostarczyły pięknych wrażeń.
Serdecznie dziękujemy i pozdrawiamy naszych wszystkich przedszkolaków i małych czytelników.

 tn 1

plakat_copy.jpg

 

Drodzy Czytelnicy

Ze względu na pandemię,tegoroczne imprezy nie odbędą się w bibliotece. Spotkajmy się w tych dniach na facebooku biblioteki.

chodzisz_z_dzieckiem_do_biblioteki__dajesz_mu_więcej_niż_myślisz_copy.png

Jesteśmy w kolejnej edycji ogólnopolskiej kampanii
„Mała książka- wielki człowiek”

Zaprzyjaźnione z naszą biblioteką Centrum Helen Doron w Łęcznej po raz kolejny włączyło się w obchody Tygodnia Bibliotek przygotowując zajęcia dla dzieci.
W dniu 14 maja 2019 roku Biblioteka Główna zaprosiła dzieci z grupy „Jagódki” z Przedszkola nr 1 w Łęcznej na spotkanie z lektorami Helen Doron.
Na początku spotkania wszystkich przybyłych przywitały: Danuta Panas – dyrektor biblioteki oraz Ewa Dołgań-Panas – dyrektor Centrum Helen Doron w Łęcznej.
Następnie lektorka Katarzyna Gładosz poprowadziła bardzo interesujące zajęcia zakończone przeczytaniem bajki pt. „The Crunching Munching Catepillar”.
Na zakończenie spotkania przedszkolaki otrzymały kolorowe książeczki oraz słodka niespodziankę.

tn dsc 0582tn dsc 0583tn dsc 0585tn dsc 0588tn dsc 0590tn dsc 0596tn dsc 0601tn dsc 0613tn dsc 0614tn dsc 0618tn dsc 0619tn dsc 0621

Z okazji Tygodnia Bibliotek w dniach 9.05-15.05.2019 r. biblioteka w Zakrzowie zorganizowała zajęcia dla dzieci pod hasłem „Moje ulubione bajki i baśnie”. Do przeczytanych przez bibliotekarkę bajek, dzieci wykonywały prace plastyczne mój pomysł na okładkę do bajki. Zorganizowano też wystawę bajek i baśni ze zbiorów bibliotecznych z serii Już sam czytam. Zajęcia miały na celu promowanie literatury dla najmłodszego czytelnika i zachęcenie do samodzielnego przeczytania swoich ulubionych bajek.

tn 1 22324

W dniu 13 maja w Bibliotece Głównej było bardzo gwarno i wesoło.
W Czytelni zebrali się uczniowie dwóch klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej, którzy przyszli wraz ze swoimi wychowawczyniami – Martą Bałaszek i Alicją Kędzierską.
Z okazji trwającego Tygodnia Bibliotek zostało zorganizowane głośne czytanie pn. „Znani w Łęcznej czytają dzieciom utwory Wandy Chotomskiej”
Na początku wszyscy wysłuchali piosenki „A ja mam psa”, autorstwa Wandy Chotomskiej, która wprowadziła w tematykę spotkania.
Następnie wszystkich przybyłych do biblioteki przywitała dyrektor Danuta Panas.
W dalszej części spotkania można było obejrzeć prezentację multimedialną dotyczącą życia i twórczości Wandy Chotomskiej, przygotowaną przez inicjatorkę spotkania – Barbarę Wójcik.
Bibliotekarka podziękowała gościom za przyjęcie zaproszenia i zaprosiła do głośnego czytania.
Zaproszenie do czytania dzieciom przyjęli: Burmistrz Łęcznej Leszek Włodarski, Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Matczuk, dyrektor Centrum Helen Doron Ewa Dołgań-Panas oraz lekarz weterynarii Piotr Biełuszka.
W czasie spotkania przedstawione zostały wiersze oraz fragmenty książki Wandy Chotomskiej.
Leszek Włodarski przeczytał dzieciom wiersz „Dziurki w serze”, Krzysztof Matczuk zaprezentował „Bańkowice Mydlane”, Ewa Dołgń-Panas przygotowała dla dzieci 3 wiersze – „Odkurzacz”, „Za górami, za lasami” oraz „Makaron”, natomiast Piotr Biełuszka przedstawił fragmenty książki „Pięciopsiaczki”.

Mamy nadzieję, że znani Łęcznianie swoim głośnym czytaniem zaszczepili w dzieciach potrzebę czytania książek.

Zapraszamy po książki!
Biblioteka zawsze na Was czeka!

tn dsc 0528tn dsc 0529tn dsc 0530tn dsc 0537tn dsc 0538tn dsc 0543tn dsc 0550 copytn dsc 0554tn dsc 0563tn dsc 0567tn dsc 0570tn dsc 0574

„Wkładam buty swoje nowe
I wyciągam, hulajnogę.
Hulajnoga, hulajnoga….
Świeci słońce dziś od rana
Jestem, rześka i wyspana
Już się cieszę… książka cicha
I kochana. Biblioteka,
biblioteka, biblioteka”.
/ wiersz autorstwa seniorek z Klubu e – Senior/


W dniu 10.05.2019 r. w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek odbyło się w Bibliotece Głównej spotkanie „Znam swoją bibliotekę” dla pań z klubu e – Senior.
Na początku seniorki obejrzały film „70 lat – lecie działalności Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Łęcznej”. Następnie wypełniały quiz, który był dla nich sprawdzianem wiedzy o Bibliotece Głównej i jej Filiach.
Miłym i wzruszającym akcentem spotkania były wspomnienia z dzieciństwa, dotyczące pierwszego spotkania z biblioteką.
„….zgubiłam wypożyczoną książeczkę, w zamian za to wybrałam ze swojego domowego księgozbioru trzy i oddałam do biblioteki” – opowiadała jedna z seniorek.
Mieszkałam na Białorusi w Pińsku. Centralna biblioteka do której uczęszczałam mieściła się w piętrowym budynku naprzeciwko katedry. Pierwszą książkę jaką musiałam przeczytać była książka w czerwonej okładce „Nasza rodina”…….” – to wspomnienia pani, która tak rozpoczęła wypowiedź o książkach swojego dzieciństwa.
„Chodziłam do 2 klasy. Co niedzielę musiałam przemierzać wiele kilometrów do biblioteki, którą prowadził ksiądz. Wypożyczałam 10 książek, zapinałam je paskiem i wyruszałam z nimi w domu. Tam czekał na nie mój ojciec” – ze wzruszeniem opowiedziała następna seniorka.
Obok wspomnień i wzruszeń było też dużo zabawy i śmiechu. Klubowiczki śpiewały piosenki, pisały wiersz o bibliotece, a także poznawały siebie nawzajem poprzez pracę w grupach.
Było to ostatnie spotkanie Klubu e- Senior, kończące sezon wrzesień 2018- maj 2019. Na kolejne spotkania zapraszamy we wrześniu.
Spotkanie przygotowała i prowadziła Joanna Wronisz, opiekunka Klubu e-Senior.

tn dsc 0502tn dsc 0503tn dsc 0510tn dsc 0516tn dsc 0517tn dsc 0523tn dsc 0524tn dsc 0525tn dsc 0519

 


Książka
Witam cię kartek szelestem,
tytułem na pierwszej stronie
Witam, bo po to przecież jestem,
żebyś mnie ujął w dłonie i czytał!
Kiedy jesz obiad – na zdrowie!
Gdy chcesz się bawić - baw się!
Ja ci nie bronię! Ale gdy chcesz mieć opowieść
o wszystkim co najciekawsze –
ja ci się skłonię!
/Edward Szymański/

Ja jestem książka
… Ja jestem książka, Twój przyjaciel dobry.
Witam Cię słońcem o poranku modrym,
Żegnam wieczorem, kiedy niebo w gwiazdach.
Ja opowiadam o wioskach i o miastach,
O złotym jabłku, i o ziarnku maku,
O płochych wróblach i odważnym strachu.
/Tadeusz Kubiak/


10 maja 2019 r. w Filii nr 2 w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek gościliśmy laureatów konkursu plastycznego Mój Przyjaciel mieszka w bibliotece z Przedszkola Publicznego nr 3 i 4.
Wierszami poetów kierownik Filii nr 2 Krystyna Skoczylas i inicjatorka konkursu Ewa Grzesiak przywitały dzieci oraz zgromadzonych gości. Prowadząca spotkanie Ewa Grzesiak podziękowała małym czytelnikom za przedstawienie ulubionych bohaterów bajek na ilustracjach. Nawiązała do tematu konkursu i przedstawiła postaci z bajek ze swojego dzieciństwa. Niespodzianką dla uczestników konkursu było przybycie dobrej wróżki Joanny, która towarzyszyła dzieciom w czasie spotkania i wyczarowując nagrody dziękowała przedszkolakom za udział w konkursie.


Komisja konkursowe w składzie Paweł Brodzisz, Krystyna Skoczylas, Ewa Grzesiak przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:
I miejsce

Zuzanna Pacek P.P. 3

Aleksandra Sternik P.P. 4

Karolina Skoczylas P. P. 4


II miejsce

Alicja Sidor P.P. 4

Anna Paluch P.P. 4 Antonina Putek P.P. 4

Aleksandra Szmuc P.P.


III miejsce

Julia Pawlak P.P. 3

Klaudia Bychawska – P.P. 4

Wiktoria Wietrzyk – P.P. 4

Zofia Kostrubiec P.P. 4


Wyróżnienia
Michał Winiarski – P.P. nr 4

Jachimczak Malwina – P.P. nr 4

Alicja Klimkiewicz – P.P. nr 4 Sandra Choroś – P.P. nr 4

Wiktoria Dybuś – P. P. nr 4

Maria Brzozowska- P.P. nr 3

Hanna Janik- P.P. nr 4

Katarzyna Słowik – P.P. nr 4

Julia Szolle – P.P. nr 4

Piotr Helena – P.P. nr 4

Leon Steć – P.P. nr 4

Tomasz Nowak- P.P. nr 4

Aleksandra Roczon- P.P. nr 4


Wśród uczestników gościliśmy Bożenę Brzezicką Dyrektor Przedszkola Publicznego nr 3, Danutę Panas Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Z. Herberta w Łęcznej, Joannę Malinowską przedstawiciela firmy Malinex P.P.H, Pawła Brodzisza Przewodniczącego Komisji Konkursowej, wychowawców z Przedszkola Publicznego nr 4 Annę Kwiatosz i Agnieszkę Susz oraz rodziców.
Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody i wyróżnienia. Sponsorem upominków była firma P.P.H.U Ryszard Malinowski i Urząd Miasta i Gminy Łęczna.
W podziękowaniu dla sponsorów i organizatorów Zosia Kostrubiec z P.P. nr 3 wyrecytowała pięknie wiersz J. Brzechwy pt. : „Brudas”.
Na zakończenie inicjatorka konkursu Ewa Grzesiak podziękowała dzieciom z Przedszkola nr 3 i 4 za udział w konkursie i zaprosiła wszystkich do obejrzenia wystawy prac konkursowych małych czytelników. Wystawę prac dzieci można codziennie oglądać w Filii nr 2 na ul. Obrońców Pokoju nr 1.

 tn dsc 0438tn dsc 0446tn dsc 0448

W dniu 9 maja 2019 r. do Biblioteki Głównej przybyło ponad 60 dzieci, aby wziąć udział w jednym z wydarzeń, jakie przygotowaliśmy z okazji Tygodnia Bibliotek.
Na początku spotkania, wszystkich przybyłych przywitała Danuta Panas – dyrektor biblioteki.
Następnie dzieci miały okazję obejrzeć przedstawienie teatralne pt. „Brzydkie kaczątko” w wykonaniu uczniów klasy I b ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej pod kierunkiem wychowawczyni Elżbiety Kopania. Inscenizacja ta zdobyła I miejsce w III Małym Przeglądzie Teatrzyków Szkolnych w SP nr 2.
Sądząc po oklaskach dzieci z oddziałów przedszkolnych ze Szkoły Podstawowej nr 4, które siedziały na widowni z wychowawczyniami Małgorzatą Makarą oraz Renatą Panas-Gajosz, przedstawienie bardzo się podobało.
Następnie bibliotekarka Barbara Wójcik przeczytała książkę pt. „Elmer”, który podobnie jak „Brzydkie Kaczątko” jest inny – ale czy gorszy?

Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały do pokolorowania słonika, który ma im przypominać, że być innym, to nie znaczy być gorszym.
Każdy jest inny, przez to wyjątkowy!

tn dsc 0390tn dsc 0391tn dsc 0394tn dsc 0395tn dsc 0396tn dsc 0399tn dsc 0401tn dsc 0405tn dsc 0410 copytn dsc 0407tn dsc 0419tn dsc 0421tn dsc 0423tn dsc 0425tn dsc 0430

W dniu 9 maja 2019 r. w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w Filii nr 2 ul. Obrońców Pokoju 1 gościliśmy przedszkolaków z grupy „Tygryski” z Przedszkola Publicznego nr 3.
Zajęciom towarzyszyła myśl: Czym jest patriotyzm? i Kto to jest patriota? Z tej okazji prowadząca spotkanie przeczytała wiersz Władysława Bełzy pt.: „ Kto ty Jesteś?”, którego później w trakcie spotkania dzieci nauczyły się na pamięć. Bibliotekarka Ewa Grzesiak pokazała przedszkolakom polskie symbole narodowe. Następnie mali goście z zaciekawieniem obejrzeli film animowany pt.: „Polak Mały”. Dzieci obejrzały fotografie stolicy i krajobrazów Polski. Poznały znaczenie kolorów polskiej flagi. Razem zaśpiewały piosenkę „Jestem Polakiem.” Chętnie odpowiadały na pytanie jak należy odnosić się do polskich symboli, a potem wspólnie zaśpiewały hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego. Na zakończenie prowadząca zachęciła małych gości do częstego odwiedzania biblioteki.

tn imag2197.jpgtn imag2196.jpg

W dniu 9 maja 2019 roku w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek gościliśmy w Filii nr 2 przedszkolaków z grupy „Misie” i „Motylki” z Przedszkola Publicznego nr 4. Tego dnia czytaliśmy bajki i wiersze: „O szacunku.”
Rymowankami Renaty Frąszczyk Ewa Grzesiak powitała małych czytelników

„Kulturę osobistą Każdy z nas powinien mieć.
Widząc znajomego,
Zawsze się witamy.
Szacunek to Twój wizerunek,
bez kultury świat ponury.”


W dalszej części dzieci wysłuchały bajki o szacunku dla starszych i pomaganiu innym pt.: „Brat i siostra”. Dzieci chętnie dzieliły się pomysłami, co to znaczy szanować innych i być dobrym dla kolegów. Aktywnie uczestniczyły w rozmowie i obiecały szanować rówieśników, osoby starsze, zwierzęta i przyrodę. Bibliotekarka zaproponowała dzieciom wysłuchanie fragmentu wiersza „O wartościach” Joanny Elwartowskiej.


Żeby nadać życiu ramy
słuchaj porad swojej mamy.
By pamiętać w tej radości:
Najważniejsze są wartości(…) Najważniejszą wybrać trudno.
Wszystkie więc postawię równo,
więc szacunek ważna rzecz.
Do każdego trzeba mieć.
Czy jest duży czy też nie,
myśleć może to co chce
i narzucać nie należy,
tego co Ci w głowie leży….
Prawo ma każdy do zdania własnego
i nic nikomu nigdy do tego.
Ważne by z szacunkiem do ludzi podchodzić,
nawet gdy trudno nam się z nimi zgodzić.


Na zakończenie chętne przedszkolaki opowiadały o sytuacjach w których zachowywały się grzecznie, odnosiły się z szacunkiem do kolegów i były dobre dla starszych w potrzebie. Prowadząca zaprosiła dzieci do wypożyczania przeczytanych na spotkaniu książek.

tn img 20190509 100739 resized 20190510 014003320tn img 20190509 101019 resized 20190510 014002434tn img 20190509 101239 resized 20190510 014005835tn img 20190509 101255 resized 20190510 014004935

tn plakat

W tym roku Ogólnopolski Tydzień Bibliotek przebiega pod hasłem #biblioteka. Autorem hasła jest okręg lubelski Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Przez tydzień w Bibliotece Głównej oraz Filiach odbędzie się wiele imprez, spotkań i wydarzeń.


Biblioteka Główna ul. Bożniczna 21
1. „Czy inny znaczy gorszy?” – inscenizacja „Brzydkiego kaczątka”.
2. „Znani w Łęcznej czytają dzieciom”.
3. „Biblioteka – ważne miejsce dla człowieka – zajęcia edukacyjne dla dzieci.
4. Lektorzy z Hellen Doron czytają dzieciom bajkę „The Crunching Munching Catepillar”.
5. „Znam swoją bibliotekę” – spotkanie dla seniorów z Klubu e-Senior.

Filia nr 1. ul. Górnicza 12
1. „Muzyka pana Moniuszki” – lekcja biblioteczna dla kl. I ze Szkoły Podstawowej nr 2.


Filia nr 2 ul. Obrońców Pokoju 1

1. „O szacunku” – głośne czytanie dla dzieci z Przedszkola Publicznego nr 4.
2. „Małe myśli o wielkich sprawach” – zajęcia biblioteczne dla dzieci z Przedszkola nr 3.
3. "Mój Przyjaciel mieszka w bibliotece" – rozstrzygnięcie konkursu plastycznego.

Filia nr 3 ul. Jaśminowa 4
1. Zajęcia literacko-plastyczne związane z twórczością Wandy Chotomskiej dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 4.


Filia nr 4 w Zakrzowie
1. "Moje ulubione bajki i baśnie" – wystawa książek oraz wykonywanie prac plastycznych z dziećmi.
Zapraszamy do naszej biblioteki!

W dniu 16 maja odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu książki „Pod Różą”.
Maj jest miesiącem szczególnym, bo tradycyjnie związanym z książką i czytelnictwem.
Lektura na spotkanie okazała się również nietuzinkowa – ”Książka o czytaniu czyli resztę dopisz sobie sam” Justyny Sobolewskiej. Autorka to krytyk literacki i dziennikarka, córka krytyka filmowego Tadeusza Sobolewskiego i historyka literatury Anny Sobolewskiej, wnuczka pisarki Jadwigi Stańczakowej.
„Każdy czytelnik jest, kiedy czyta, czytelnikiem samego siebie”
(Marcel Proust „Czas odnaleziony”)
Wszyscy jesteśmy czytelnikami. Mamy swoje ulubione książki, sposoby układania ich na półkach, miejsca do czytania i wspomnienia związane z czytaniem. Ale samą „anatomią czytania” nie zaprzątamy sobie głowy zbyt często. Bardziej zajmuje nas treść książek. Tymczasem nasze zwyczaje czytelnicze, sposoby ustawiania książek, zakładania stron, ulubione miejsca do czytania – wszystko to mówi o nas wiele. A książki, które czytaliśmy przez całe życie, w naszej pamięci układają się w rodzaj autobiografii. Pamiętamy o pewnych wydarzeniach, uczuciach, przełomach właśnie w związku z lekturami, które wtedy czytaliśmy. Wędrowanie śladem książek czasem otwiera kolejne szufladki w pamięci.
Omawiana lektura to książka o czytaniu i czytelnikach, o filozofii czytania i o różnego rodzaju życiu książki. Zawiera rozdziały o ekscentrycznych tytułach, zaskakujących fabułach, rodzajach uzależnień od czytania, a także mnogości książek, które znamy, i takich które nie powstały.
Każdy rozdział książki zakończony jest miejscem na notatki, co pozwala czytelnikowi dopisać swój komentarz. Książka posiada bogatą bibliografię do każdego rozdziału.
Temat książki pozwolił nam na prowadzenie ożywionej dyskusji nawet dla tych, którzy jej nie przeczytali. Ta książka składa się z głosu wielu czytelników, nasz głos również został przedstawiony w rozmowie.
Czytelnik jest w tej szczęśliwej sytuacji, że ma nie tylko swoje życie, ale dzięki literaturze może przeżyć o wiele więcej.
Na następne spotkanie zapraszam 20 czerwca 2018 roku. Temat: dowolna lektura.

min dsc 0508min dsc 0515min dsc 0516min dsc 0517min dsc 0513

W Filii nr 4 w Zakrzowie Tydzień Bibliotek upłynął pod hasłem „Przygody samochodzika Franka”.
Wspólnie z Frankiem – małym, wesołym, uśmiechniętym i przyjaznym samochodzikiem, poznawaliśmy różne i ciekawe miejsca. Bibliotekarka czytała dowolnie wybrane przez dzieci książki, których z uwagą wysłuchały mali czytelnicy, aby móc odpowiedzieć na zawarte na końcu książeczek pytania. Słuchając – dzieci przenosiły się w wyobraźni, razem z samochodzikiem Frankiem, w odwiedzane miejsca i przeżywały wspólnie przygody.
Dzieci odpowiadały na pytania i wypowiadały się na temat wysłuchanych przygód. Następnie wykonywały prace plastyczne do przeczytanych książeczek.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa książek o Samochodziku Franku znajdujących się w zbiorach biblioteki. Wystawa cieszyła się zainteresowaniem młodych czytelników.

min img 20180516 150333min img 20180516 150400

W dniu 16 maja odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „ Senior w bibliotece” z Klubem 50+. Tematem były sanktuaria w Polsce i na świecie. Bibliotekarka Anna Jusińska zaprezentowała seniorom książki : „ Polska – skarby kultury”, „ Fatima, Kościół i Trzecie Tysiąclecie”, „Pielgrzymująca Pani Fatimska”, „ Klejnoty Jasnej Góry”, „ Niewiasta obleczona w słońce”, „ Groch i kapusta”, „ Perły architektury”, „ Ludowe Madonny”, „Madonny. Najpiękniejsze wizerunki Matki Bożej”. Panie z zainteresowaniem oglądały zaprezentowane książki. Temat spotkania spodobał się seniorom , nawiązała się ożywiona dyskusja.

min 1 copy copy copymin 2 copy copy copy copymin 3 copy copy copymin 4 copy copy copymin 5 copy copy copy copy

min_elmer.gif

15 maja Oddział dla Dzieci przy ul. Bożnicznej 21 gościł dzieci z grupy „Krasnoludki” z Przedszkola nr 1.
Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych pn. „Spotkanie z Elmerem”.

Motywem przewodnim spotkania był Elmer, tytułowy bohater książki Dawida McKee.
Elmer jest inny, niż reszta słoni z jego stada – jest w kolorową kratkę.

Na początku spotkania bibliotekarka Barbara Wójcik poprowadziła z dziećmi rozmowę kierowaną na temat inności, podczas której „Krasnoludki” szukały podobieństw i różnic w swoim wyglądzie.

Następnie wysłuchały książki pt. „Elmer”, którą przeczytała im bibliotekarka.

Przedszkolaki dowiedziały się, że inny nie musi oznaczać gorszy, ale wyjątkowy.
Przedszkolakom bardzo podobał się Elmer, jego zachowanie jest bowiem przykładem na to, że powinniśmy umieć dostrzegać i akceptować swoją inność.

Podczas zajęć był czas na zajęcia plastyczne, podczas których dzieci kolorowały słonia w kratkę.

Mamy nadzieję, że dzisiejsze spotkanie było dla dzieci doskonałą lekcją tolerancji.

 min dsc 0493min dsc 0494min dsc 0496min 499min dsc 0501min dsc 0502min dsc 0503min dsc 0504min dsc 0506

 Naplotkowała sosna,
że już zbliża się wiosna
Kret skrzywił się ponuro:
przyjedzie pewno furą...
jeż się najeżył srodze
Raczej na hulajnodze.
Wąż sykną
- ja nie wierzę,
przyjedzie na rowerze…

  1. J. Brzechwa : „Przyjście wiosny”

15 maja w Filii nr 2 w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek gościliśmy laureatów i uczestników konkursu plastycznego „ List do Pani Wiosny”.    

Ewa Grzesiak nawiązała do tematyki konkursu recytując wiersz Jana Brzechwy „Przyjście wiosny”, a następnie podziękowała dzieciom za udział w konkursie czytając książeczkę pt. „ Portrety” D. Gellner.

Na konkurs wpłynęło 37 prac wykonanych przez dzieci z Przedszkola Publicznego nr 3 i 4.  

Komisja konkursowa w składzie: Paweł Brodzisz, Krystyna Skoczylas i Ewa Grzesiak przyznała 7 nagród i 15 wyróżnień.

Nagrody:

Nikodem Chmiel „ Mądre Sowy” P. P. nr 3

Radczak Lena „Króliki” P. P. nr 3

Weronika Widomska „Wiewiórki” P. P. nr 4

Zuzanna Kowal „Misie” P. P. nr 4

Kwiecień Marysia „Wiewiórki” P. P. nr 4

Karbowniczek Zuzanna   „Mądre Sowy” P .P. nr 3

Maja Galarda Mądre „Sowy” P. P. nr 3

Wyróżnienia:

Martyna Bochra „Tygryski” P. P. nr 3

Klaudia Bojarska „Biedronki” P .P. nr 4

Żmudziak Martyna „Sowy” P. P. nr 4

Kanaszewski Adam „Mądre Sowy” P. P. nr 3

Głogowska Iga „Wiewiórki” P.P. nr 4

Jabłoński Paweł „Tygryski” P.P. nr 3

Jakielaszek Bartosz „Wiewiórki” P.P. nr 4

Lena Wołos „Króliki” P. P. nr 3

Bodzak Hubert „Tygryski” P .P. nr 3

Wiktoria Kasak „Wiewiórki" P .P. nr 4

Żurek Lena „Wiewiórki” P.P. nr 4

Nadia Sierpińska „Tygryski” P. P. nr 3

Kasprzak Barbara „Mądre Sowy” P. P. nr 3

Aleksandra Szmuc „Mądre Sowy” P. P. nr 3

Maja Jurczuk „Sowy” P.P. nr 3

Każdy uczestnik otrzymał nagrodę książkową oraz słodki upominek ufundowany przez MGBP im. Z. Herberta w Łęcznej oraz Łęczyńskie Stowarzyszenie Twórców Kultury i Sztuki Plama.                                                                                                                                                                  

Wystawę prac: „List do Pani Wiosny” można oglądać w naszej bibliotece.

min 1 copy copymin 2 copy copy copymin 3 copy copymin 4 copy copymin 5 copy copy copymin imag3689.jpg copymin imag3690.jpg copymin imag3692.jpg copymin imag3694.jpg copy

W dniu 14 maja w Bibliotece przy ul. Bożnicznej 21 zostało zorganizowane głośne czytanie pn. „Znani w Łęcznej czytają dzieciom legendy polskie”.
Na spotkanie przybyli uczniowie dwóch klas trzecich ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej wraz ze swoimi wychowawczyniami – Martą Bałaszek i Barbarą Kościelską.
Na początku, wszystkich przybyłych do biblioteki przywitała dyrektor Danuta Panas.
Następnie inicjatorka spotkania – Barbara Wójcik, przybliżyła dzieciom hasło Tygodnia Bibliotek oraz podziękowała gościom za przyjęcie zaproszenia do głośnego czytania.
Zaproszenie do czytania dzieciom przyjęli: zastępca burmistrza Łęcznej Leszek Włodarski, v-ce przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Matczuk oraz przewodnicząca Komisji Oświaty RM Grażyna Bednarska.
W czasie spotkania przedstawione zostały trzy legendy mówiące o początkach państwa polskiego.
Leszek Włodarski przeczytał dzieciom „O Lechu, Czechu i Rusie”, Krzysztof Matczuk udzielił dzieciom informacji na temat znaczenia słowa „legenda”, a następnie zaprezentował „Króla Popiela i myszy”, natomiast Grażyna Bednarska przedstawiła przybyłym na spotkanie legendę „O Wandzie, co nie chciała Niemca”.
Podczas spotkania była okazja do wspólnej recytacji wiersza Władysława Bełzy pt. „Katechizm polskiego dziecka”.

Mamy nadzieję, że znani łęcznianie swoim głośnym czytaniem, zaszczepili w dzieciach potrzebę poznawania historii Polski zawartą w legendach i podaniach.

min dsc 0427min dsc 0428min dsc 0438min dsc 0444min dsc 0456min dsc 0464min dsc 0459min dsc 0472min dsc 0476

 

 

14 maja w Filii nr 2 odbyło się głośne czytanie książki pt. „Kicia kocia w bibliotece” dzieciom z grup Wiewiórki i Biedronki. Po przeczytaniu bibliotekarka wyjaśniła dzieciom kim jest autor książki i co trzeba zrobić aby napisać bajkę. Każdy mógł zgłosić własny pomysł. Następnie bibliotekarka przeczytała książkę „Wizyta w bibliotece”, po wysłuchaniu której przedszkolaki poznały zasady zachowania się w bibliotece i dowiedziały się jak zostać czytelnikiem, jak obkładamy książki, gdzie stawiamy pieczątki i przyklejamy kody w książkach.

min imag3645min imag3623min imag3624min imag3628min imag3629min imag3631min imag3634min imag3632

 11, 21 maja w Bibliotece Głównej przy ul. Bożnicznej gościliśmy uczniów klasy 7a,b,c ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Łęcznej wraz z wychowawczynią panią Małgorzatą Zielińską.
Lekcje biblioteczne odbywały się w czasie trwania Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek . Bibliotekarka Teresa Kozłowska przybliżyła więc uczniom ideę tego programu promocji czytelnictwa i bibliotek.
W związku z tym, że nasza placówka w tym roku obchodzi 70 – lecie swojego istnienia, młodzież mogła poznać najważniejsze fakty z historii i działalności biblioteki. Uczniowie z zainteresowaniem przeglądali kroniki , zapoznając się z ciekawymi wydarzeniami , które miały miejsce w naszej bibliotece . Na zdjęciach odszukiwali siebie , bądź znajomych.
Uczniowie zapoznali się również z zasadami korzystania z księgozbioru oraz katalogiem online. Chętne osoby mogły w trakcie zajęć zapisać się do biblioteki . Na zakończenie wszyscy otrzymali zakładki z adresami naszych placówek.

min dsc 0412min dsc 0415min dsc 0416min dsc 0420min dsc 0525 copymin dsc 0531min dsc 0540min dsc 0545min dsc 0548min dsc 0549min dsc 0552min dsc 0555min dsc 0559min dsc 0563min dsc 0564min dsc 0565min dsc 0566min dsc 0571min dsc 0574min dsc 0575min dsc 0584min dsc 0586

W dniu 11 maja do Biblioteki przy ul. Bożnicznej 21 przyszły przedszkolaki z grupy „Biedronki” z Przedszkola „Casper”.
„Biedronki” wypożyczają książki z naszej biblioteki w ramach akcji ”koszyk z książkami”. Tym razem zobaczyły miejsce, gdzie mieszkają książki, które pani bibliotekarka przynosi im do przedszkola.
Na początku bibliotekarka Barbara Wójcik przeczytała przedszkolakom książkę autorstwa Urszuli Kozłowskiej pt. „Mądra sowa”.
Następnie dzieci miały okazję zobaczyć różne książki, w tym książki-zabawki.
Największym zainteresowaniem cieszyła się książka „W gospodarstwie” oraz „Dzikie zwierzęta”.

To pierwsza wizyta „Biedronek” wśród tak dużej ilości książek, mamy nadzieję, że będą kolejne.

min dsc 0387min dsc 0389min dsc 0390min dsc 0392min dsc 0395min dsc 0398min dsc 0399min dsc 0402min dsc 0404

Pod takim hasłem przebiegało spotkanie w Filii nr 1 zorganizowane w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek. Nawiązując do hasła jakie w tym roku przyświeca tym obchodom „(Do)wolność czytania”, a także obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, dzieci wysłuchały wiersza Święto Niepodległości zawartego w książce Barbary Stankiewicz-Gawrysiak „Moje Święta”. Potem samodzielnie wybrały do głośnego czytania książeczkę Tydzień krecika i wspólnie ją przeczytały. W kolejnej części spotkania wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali historii Zmyślacza. Jest to książeczka z serii Poczytajki Pomagajki. Dzieciom bardzo się spodobała historia chłopca, który trafił z domowego zacisza do grupy szkolnej i zmyślał nieprawdopodobne historie. Na pozór niepotrzebny dar zmyślania bardzo się przydał całej grupie, gdy trzeba było wymyślić scenariusz szkolnego przedstawienia. I w tym momencie to, co wydawało się wadą, okazało się bardzo przydatne.

W drugiej części spotkania dzieci wybierały sobie ulubioną bajkę i tworzyły do niej własną ilustrację. Z prac wykonanych podczas tych zajęć została stworzona wystawa w bibliotece.

W spotkaniu, które odbyło się 10 maja, wzięło udział 24 dzieci z kl. „0 a” Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej.

1 copy copy2 copy3 copy copy4 copy copy5 copy6 copy copy7 copy

 

W dniu 10 maja w Oddziale dla Dzieci przy ul. Bożnicznej 21 zainaugurowano akcję Readers are Leaders, która ma zainspirować najmłodszych do uwolnienia wewnętrznego SUPERBOHATERA i zachęcić do poznawania magii książek.

Uczestnikami spotkania były dzieci z grupy „Słoneczka” z Przedszkola nr 1, które przybyły do biblioteki wraz z wychowawczynią Agnieszką Dubaj.

Tą wizytą lektorzy Centrum Helen Doron rozpoczęli cykl spotkań z przedszkolakami na terenie Łęcznej i przez najbliższy miesiąc będą promować czytanie, również po angielsku.
Akcja organizowana jest pod honorowym patronatem burmistrza Miasta Łęczna.
Ma ona na celu promowanie czytania książek wśród dzieci 4-5letnich w przedszkolach w Łęcznej. Wszyscy wiemy, że czytanie książek wzbogaca słownictwo, rozwija wyobraźnię, a także poprawia pamięć i koncentrację. Czytanie jest również niezwykłą okazją do zacieśnienia rodzinnych więzi, wspólnego spędzania czasu oraz kształtowania osobowości młodego pokolenia.


W ramach akcji przygotowany jest również konkurs plastyczny skierowany do dzieci biorących udział w akcji. Konkurs nosi tytuł: Czytam więc jestem SUPERBOHATEREM.

Finał akcji odbędzie się 7 czerwca o godzinie 17.00 w Bibliotece przy ul. Bożnicznej 21.

 

W tym dniu nastąpi rozstrzygnięcie konkursu, wręczenie nagród oraz otwarcie wystawy pokonkursowej. Zapraszamy!

min dsc 0268min dsc 0272min dsc 0242min dsc 0249min dsc 0252min dsc 0253min dsc 0254min dsc 0261min dsc 0264

 

Nasza biblioteka przystąpiła do programu „Globalnie w bibliotekach”, który skierowany jest do wszystkich bibliotek działających na terenie Polski. Program ten ma na celu zaangażowanie użytkowników bibliotek w dyskusję dotyczącą pomocy humanitarnej. Organizatorami programu są Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Polska Akcja Humanitarna https://www.pah.org.pl/  .
Z tej okazji gościliśmy w dniu 10.05.2018 r. w Bibliotece Głównej seniorów z Klubu e- Senior.
Prowadząca spotkanie Joanna Wronisz, wykorzystując plakaty o działalności Polskiej Akcji Humanitarnej, wprowadziła seniorów w tematykę spotkania oraz opowiedziała o zagrożeniach jakim ulegają ludzie w krajach dotkniętych wojnami lub katastrofami naturalnymi i o pomocy jaka jest im udzielana. Przytoczone przykłady katastrof naturalnych, konfliktów zbrojnych, klęsk żywiołowych np. w Syrii, w Sudanie Południowym, w Nepalu, na Filipinach przybliżyły seniorom rzeczywistość, która pomimo, że dla nas jest odległa to nie pozbawia nas współczucia dla cierpiących.
Następnie zaproszeni goście obejrzeli film o Chimamandzie Adichie nigeryjskiej pisarce, która opowiedziała o „niebezpieczeństwie jednej historii”. https://www.ted.com/talks/chimamanda_adichie_the_danger_of_a_single_story/transcript?language=pl  . Film miał na celu ukazanie stereotypów dotyczących poglądów na temat ludzi, którym przypisuje się różne, często nieprawdziwe historie dotyczące ich życia.
Na koniec spotkania seniorzy z dużym zainteresowaniem wzięli udział w dyskusji na temat pomocy humanitarnej. Wypowiadali się o stereotypach dotyczących narodowości, ras i różnych grup społecznych. Wymieniali się opiniami na temat tego, skąd mogą czerpać wiedzę, aby mieć lepiej rozbudowany obraz świata i czy „jedna historia” każdego z nas zawsze jest wycinkiem prawdziwej rzeczywistości o nas samych.


Dla seniorów uczęszczających do biblioteki było to ostatnie spotkanie w sezonie wrzesień/maj. Następne rozpoczną się po wakacjach. Miłym akcentem kończącym cykl corocznych spotkań był występ młodzieży z VII klasy Szkoły Podstawowej oraz II i III klas Gimnazjum ze szkoły przy ul. Piłsudskiego 12. Uczniowie zaprezentowali widowisko poetycko- muzyczne z motywem przewodnim – kobietą pod kierunkiem Małgorzaty Zielińskiej i Mirosława Kozery. Występ bardzo podobał się seniorom, którzy żywo i entuzjastycznie reagowali na muzykę, piosenki i teatralne wykonanie tekstów przez młodzież.
Spotkanie zrealizowane zostało w ramach „Tygodnia Bibliotek”, który w tym roku obchodzimy pod hasłem „Do wolność czytania”.

min dsc 0326min dsc 0337min dsc 0341min dsc 0348min dsc 0350min dsc 0362min dsc 0367min dsc 0371min dsc 0293min dsc 0282min dsc 0288min dsc 0290min dsc 0292min dsc 0295min dsc 0297min dsc 0298min dsc 0307min dsc 0302min dsc 0301min dsc 0309min dsc 0312

 

Dnia 9 maja do Oddziału dla Dzieci przyszły przedszkolaki z grupy „Bławatki” z Przedszkola nr 2, aby wziąć udział w zajęciach edukacyjnych pn. „Mój przyjaciel – książka”.
Dzieci przywitała z uśmiechem Barbara Wójcik – bibliotekarka, którą „Bławatki” doskonale znają z wizyt w przedszkolu na comiesięcznym głośnym czytaniu.
Na początku spotkania bibliotekarka przeczytała przedszkolakom książkę pt. „Franklin i książka z biblioteki”, która wprowadziła dzieci w tematykę zajęć.
Następnie prowadzona była dyskusja na temat przyjaźni.
„Bławatki” doskonale wiedziały, co znaczy słowo przyjaciel i stwierdziły, że książka może być prawdziwym przyjacielem.
Przyjaźń należy pielęgnować i dbać o nią, tak też jest z książką.
Bibliotekarka zaprezentowała dzieciom zniszczoną książkę, przeczytała wiersz pt. „Skarga książki” oraz poprowadziła dyskusję na temat poszanowania książek.
Na zakończenie zajęć przedszkolaki otrzymały foldery o bibliotece oraz kolorowankę, na której samodzielnie przybiły pieczątkę biblioteki.

Miejmy nadzieję, że przyjaźń dzieci z książkami będzie trwała bardzo, bardzo długo.

Warto pamiętać, że książka może być najlepszym przyjacielem , ponieważ „nie zawiedzie, nie zdradzi, a nauczy wiele".

 min dsc 0197min dsc 0180min dsc 0182min dsc 0187min dsc 0192min dsc 0194min dsc 0195min dsc 0197 copymin dsc 0198min dsc 0199min dsc 0201min dsc 0206min dsc 0209min dsc 0216min dsc 0217min dsc 0218min dsc 0223min dsc 0227

W dniu 11 maja w Filii nr 3 odbyły się zajęcia z elementów biblioterapii dla uczestników Środowiskowego Domy Samopomocy pt. „Spotkanie z poezją patriotyczną”.


„Polska – to taka kraina, która się w sercu zaczyna.

Potem jest w myślach blisko, w pięknej ziemi nad Wisłą.

Jej ścieżkami chodzimy, budujemy, bronimy. Polska – Ojczyzna…Kraina, która się w sercu zaczyna”

„Polska” Ryszard Przymus


Na początku prowadząca zajęcia Jadwiga Ćwirko przeczytała wiersz Władysława Bełzy „Kto Ty jesteś? Polak mały!”. Okazało się, że wszyscy uczestnicy pamiętali wiersz. Podzielili się wspomnieniami z dzieciństwa związanymi z nauką tego utworu. Następnie wysłuchali w całości Hymn Narodowy oraz poznali jego historię. Zostały też zaprezentowane wiersze: „Ojczyzna” Marii Konopnickiej, „Barwy ojczyste” Czesława Janczarskiego, „Twój dom” Wandy Chotomskiej, „Oblicze Ojczyzny” Tadeusza Różewicza, które skłoniły uczestników do refleksji. Rozmawialiśmy o patriotyzmie, przywiązaniu do ojczyzny oraz jej pięknie. Najważniejszą częścią spotkania było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Spotkanie przebiegało w serdecznej atmosferze.

min dscn3576min dscn3587min dscn3589

 

W dniu 10 maja w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek gościliśmy w naszej bibliotece dzieci z Przedszkola Publicznego nr 4. Na zajęciach pt. „ Jak Skrzat Jagódka zakładał bibliotekę” uczestniczyły dzieci z grupy Sowy i Misie.
W czasie głośnego czytania bibliotekarka Ewa Grzesiak zapoznała dzieci z książką pt. : „Jak Skrzat Jagódka zakładał bibliotekę”. Bohater książki Skrzat Jagódka przybliżył dzieciom niezwykłą krainę biblioteki. Mówił skąd biorą się książki w bibliotece, jak wygląda książka, kim jest autor i tytuł książki, co to jest dowód osobisty książki. Dzieci mogły dowiedzieć się także „ kiedy książki czytają sowy, wiewiórki a kiedy skrzaty.” Mogły dowiedzieć się także kiedy jest najlepsza pora na czytanie książek.
Bibliotekarki opowiedziały dzieciom jaka jest droga książki z księgarni na półkę biblioteczną, pokazały powiększony kod kreskowy znajdujący się w książce oraz wyjaśniły do czego służy. Dzieci mogły zobaczyć jak wygląda obkładanie książek, dowiedziały się, co to jest sygnatura, jak ułożone są książki w bibliotece i jak je odnaleźć na półce oraz uczyły się samodzielnego wkładania książki w odpowiednie miejsce na regale. Następnie poznawały bohaterów ulubionych bajek. Każdy przedszkolak mógł podejść do biurka pani bibliotekarki by zobaczyć jak wypożycza się książkę.

min imag3299min imag3305min imag3308min imag3310

W dniach 9-14 maja w Filii nr 3 odbyły się warsztaty pt.„ Jak wyszukać dla siebie książkę w bibliotece”. Do biblioteki przybyło 5 klas z Oddziałów Przedszkolnych ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II w Łęcznej wraz z wychowawcami.
Podczas spotkania bibliotekarka zaprezentowała dzieciom szeroki wybór książek odpowiadających tematyce warsztatów. Uczestnicy rozwiązywali zagadki czytelnicze, doskonale się przy tym bawiąc. Dzieci z łatwością odgadywały tytuły bajek przedstawianych przez rówieśników. W ten sposób przypominały sobie lub poznawały najpopularniejszych bohaterów literackich.
W kolejnej części spotkania przedszkolaki miały za zadanie wykonać zakładkę do książki.
Na zakończenie warsztatów bibliotekarka Monika Mazurkiewicz podziękowała dzieciom i wychowawcom zachęcając do częstego odwiedzania filii oraz do wypożyczania ciekawych i pełnych przygód książek. Dzieci zadeklarowały chęć systematycznego odwiedzania biblioteki. Obecnie książki czytają im panie w szkole, rodzice, dziadkowie, starsze rodzeństwo. Dzieci obiecały, że gdy poznają wszystkie literki będą samodzielnie przenosić się w świat książek.

min 1min 3min 4min 5min 2 copymin 7min 6min 8

W dniach 9 – 10 maja gościliśmy dzieci z grupy Kubusie i Króliki z wychowawczyniami Iloną Wójcik i Ewą Kalitą z Przedszkola Publicznego nr 3. Dzieci uczestniczyły w zajęciach pt. „ Franek Regionalista odkrywa tajemnice naszego regionu”. Spotkania zorganizowane zostały we współpracy z Przedszkolem Publicznym nr 3 w ramach projektu „ Mały Miś w świecie wielkiej literatury”.
Na początku bibliotekarki Ewa Grzesiak i Krystyna Skoczylas powitały gości. Spotkaniu towarzyszył znany dzieciom bohater Miś Franek – maskotka przyniesiona z Przedszkola Publicznego nr 3. Miś wspólnie z dziećmi „śledził” ciekawostki z życia, obyczajów i tradycji mieszkańców Łęcznej i okolic.
Dzieci obejrzały teledysk pt. „Lipka” popularnego w regionie zespołu Rokiczanka. Oglądając nagranie mogły zapoznać się z wyglądem wiejskich zagród i przenieść się na chwilę w dawne czasy, gdzie domy kryto strzechą, a prace polowe wykonywano prostymi narzędziami.
Pani Ewa opowiedziała dzieciom czym się zajmowali, co jedli i w co się ubierali dawni mieszkańcy Łęcznej. Dzieci poznały nazwy ginących zawodów takich jak kowal czy krawiec, posłuchały jak robiono buty dawniej i dziś oraz czym zajmował się piekarz.
Następnie obejrzały stroje ludowe regionu lubelskiego i mogły przebrać się w strój z okolic Łęcznej, w który ubierały się na wyjątkowe okazje nasze prababcie. Obejrzały także fotografie strojów, które zakładali nasi przodkowie na co dzień.
Pani Krysia opowiedziała dzieciom skąd dowiadujemy się o życiu, strojach, wyglądzie naszych przodków i otoczeniu, w którym mieszkali. Dzieci z zaciekawieniem oglądały na fotografiach łęcznian w sukniach i garniturach sprzed stu lat oraz domy i okolice . Poznały czasopismo Merkuriusz Łęczyński i dowiedziały się jakie książki o naszym mieście możemy znaleźć w kąciku regionalnym. Z ciekawością obejrzały książkę pt. „Legenda o Dziku Łęczyńskim” oraz dowiedziały się czym jest herb.
W dalszej części spotkania przedszkolaki mogły dowiedzieć co dawniej mieszkańcy Łęcznej jedli, poznały nazwy dawnych potraw łęczyńskich i wspólnie z panią Ewą przygotowały zakwas na potrawę z wody, mąki pszennej i gryczanej „Sełeducha” wg przepisu pani Stefani Pawlak. Każdy uczestnik mógł własnoręcznie przyrządzić dwudniowy zaczyn na tę potrawę, a także dowiedzieć się z jakich produktów nasze prababcie gotowały: hołubki, ciubryki i kutię. Dzieci poznały zalety prostych potraw i dowiedziały się dlaczego były one zdrowsze od współczesnego jedzenia.
Na zakończenie Kubusie i Króliki złożyły podziękowania za udział w spotkaniu. Grupa Króliki przekazała paniom kolorową, wiosenną laurkę.

12 copy copy3 copy copy copy45 26 2910 copy11 212 21314

Uchwałą z 25 maja 2017 Sejm RP VIII kadencji zdecydował o ustanowieniu roku 2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Droga Polski do niepodległości była długa i ciężka. Mimo licznych powstań, bitew i oporu przeciwko zaborcom, dopiero w 1914 roku pojawiła się nadzieja na odzyskanie ojczyzny. I wojna światowa, w której wzięły udział wszystkie mocarstwa zaborcze, stała się szansą na niepodległość. Po dwóch przeciwnych stronach stanęli zaborcy – Rosja naprzeciw sojuszu Niemiec i Austro-Węgier.
11 listopada 1918 roku był przełomowym dniem w dziejach całej Europy i Polski. W lasku Compiégne pod Paryżem Niemcy podpisali rozejm kończący wojnę . W tym samym dniu w Warszawie Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.
Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Czcimy pamięć tych, którym zawdzięczmy własne państwo. Rok 2018 wyznacza szczególną granicę , gdyż jest to okrągła 100. rocznica wydarzeń, których skutkiem był powrót naszego kraju na mapę Europy.
Prezydent RP Andrzej Duda powiedział „Jestem głęboko przekonany, że stulecie odzyskania niepodległości to sprawa bliska sercom wszystkich Polaków. Ogromnie zależy mi na tym, aby jubileusz stał się świętem całej polskiej wspólnoty i by każdy z nas, obywateli Rzeczypospolitej, czuł się zaproszony nie tylko do udziału w uroczystościach i innych wydarzeniach rocznicowych, ale przede wszystkim do ich współtworzenia.”
Biblioteka Główna przy ul. Bożnicznej również włączyła się w obchody tak doniosłego wydarzenia. Przygotowana została wystawa pt. „Droga do niepodległości 1914 – 1918”. Wyeksponowano materiały oraz książki związane z odzyskiwaniem przez Polskę niepodległości.

1 copy23 copy4 copy56 copy

Tydzień Bibliotek – XV edycja: "(Do) wolność czytania"
8-15 maja 2018

tydzień bibliotek 2018 plakat.jpg

Biblioteka Główna ul. Bożniczna 21
9 maja
1. „Droga do niepodległości 1914 – 1918” – wystawa tematyczna
2. „Mój przyjaciel – książka” – zajęcia dla przedszkolaków z grupy „Bławatki” z Przedszkola nr 2.
10 maja
1. Spotkanie dzieci z Przedszkola nr 1 z lektorami Helen Doron Łęczna inaugurujące akcję „Readers are leaders” pod patronatem burmistrza Miasta Łęczna.
2. „Globalnie w bibliotece” – spotkanie dla seniorów w ramach programu realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Polską Akcję Humanitarną.
11 maja
1. „Pierwsza wizyta w bibliotece publicznej” – spotkanie z dziećmi z Przedszkola „Casper”.
2. „Historia biblioteki w pigułce” – lekcja biblioteczna dla klasy 7 B ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej.

14 maja

1. „Znani w Łęcznej czytają dzieciom legendy polskie” - spotkanie dla uczniów klas III ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej.
15 maja

1. „ Spotkanie z Elmerem” – zajęcia dla dzieci z grupy „Krasnoludki” z Przedszkola nr 1

Filia nr 1, ul. Górnicza 12
10 maja
1. „Sami wybieramy co czytamy” – warsztaty czytelniczo-plastyczne dla kl. 0 „a” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej.

Filia nr 2, ul. Obrońców Pokoju 1
9 maja
1. „Franek Regionalista odkrywa tajemnice naszego regionu” – spotkanie dla przedszkolaków z Przedszkola Publicznego nr 3.
10,14 maja
1. „Jak skrzat Jagódka zakładał bibliotekę” – zajęcia biblioteczne dla przedszkolaków.
2. „Kicia kocia w bibliotece” – Co można robić w bibliotece ?
3. „Wizyta w bibliotece” – poznawanie zasad obowiązujących w bibliotece
15 maja
1. Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „List do Pani Wiosny.”

Filia nr 3 ul. Jaśminowa 4
9,10,14,15 maja
1. „Jak wyszukać książkę dla siebie w bibliotece” – warsztaty plastyczno- literacko- edukacyjne dla klas „0” ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęcznej.

2. "Spotkanie z poezją patriotyczną" - zajecia z elementów biblioterapii dla uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Łęcznej.

Filia nr 4 w Zakrzowie
9-15 maja
1. „Poznajemy przygody Samochodzika Franka”
- czytanie bajek
- prace plastyczne z dziećmi
- wystawa książek.

 

2 maja biblioteka włączyła się w akcję "Nasza biało-czerwona" zorganizowaną z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

W Bibliotece Głównej zostały wyeksponowane książki o tematyce patriotycznej. Przygotowane też zostały foldery z wierszem "Powiewa flaga" autorstwa Czesława Janczarskiego, które bibliotekarki wręczały czytelnikom.

 6min 11341012

W dniu 19.05. 2017 r. w Filii nr 1 w ramach Tygodnia Bibliotek odbyły się warsztaty czytelniczo-plastyczne pt. „Co słonko widziało”. Na podstawie książki Marii Konopnickiej pod tym właśnie tytułem uczniowie kl. III ze Szkoły Podstawowej nr 2 czytali utwory o wiośnie takie jak : Pobudka wiosny, Pszczółki, O czym ptaszek śpiewa, Bocian, Nasze kwiaty, W polu, Jabłoneczka, Deszczyk. Po wspólnym głośnym czytaniu dzieci wykonały ilustracje.

co słonko 3 mco słonko mco słonko2 m

sowa m

W dniu 19 maja 2017 r. przedszkolaki z grupy „Krasnoludki”, wraz z wychowawczynią Małgorzatą Wawryszuk, z Przedszkola nr 1 przyszły z wizytą do Biblioteki przy ul. Bożnicznej 21.
„Witam cię kartek szelestem, tytułem na pierwszej stronie, witam!”. Bo po to przecież jestem, Żebyś mnie ujął w dłonie I czytał!

Tym fragmentem wiersza E. Szymańskiego pt. „Książka”, przywitała gości bibliotekarka Barbara Wójcik.
Na początku spotkania przedszkolaki wysłuchały książeczki pt. ,,Kicia Kocia w bibliotece”, którą przeczytała im pani Basia. Następnie dzieci poznały co to jest karta biblioteczna oraz zobaczyły jak przy użyciu czytnika wypożycza się książki. Kilkoro z nich samodzielnie udostępniło sobie książkę skanując kod kreskowy czytnikiem.
Przedszkolaki dowiedziały się co ciekawego, oprócz wypożyczania książek, można robić w bibliotece. Pani Basia przeczytała wiersz ”Tygrys w bibliotece” oraz „Skarga książki” jak również rozmawiała z dziećmi na temat poszanowania książek.
Na zakończenie dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały książki. To było pełne wrażeń spotkanie.

dsc 0312 mdsc 0313 mdsc 0316 m

W dniu 19 maja 2017 r. w Bibliotece Głównej odbyło się spotkanie kończące sezon szkoleń komputerowych dla seniorów z Klubu e-Senior.
Szkolenia komputerowe odbywały się w Bibliotece Głównej od 2011r. , co 2 tygodnie, w grupach 4 osobowych. W sezonie 2016/2017 r. /wrzesień- maj/ odbyło się 37 szkoleń komputerowych, w których wzięły udział 22 osoby.
Oprócz szkoleń komputerowych seniorzy mogli skorzystać również z innych form spędzania wolnego czasu w bibliotece. Uczestniczyli m.in. w akcji „Tydzień z Internetem (Get Online Week) corocznej ogólnoeuropejskiej kampanii, w spotkaniach „Szlachetne zdrowie”, „Walentynkowe spotkanie z książką, „Spotkanie z literaturą”, w prelekcji „W kręgu historii Krzyża Świętego” oraz w ogólnopolskiej akcji „Narodowe czytanie”.
Spotkanie uświetnił występ młodzieży z Grupy Teatralnej „Mimo wszystko” z Gimnazjum nr 1 w Łęcznej. Seniorzy obejrzeli spektakl „Bracia Naszego Boga” autorstwa dr Grzegorza Jacka Pelicy, przygotowany we współpracy z Małgorzatą Zielińską. Spektakl obejrzeli również rodzice uczniów, biorących udział w przedstawieniu.

dsc 0267 mdsc 0272 mdsc 0273 mdsc 0277 mdsc 0283 mdsc 0286 mdsc 0287 mdsc 0291 mdsc 0293 mdsc 0296 mdsc 0299 mdsc 0303 m

Tydzień Bibliotek w Zakrzowie odbywał się pod hasłem ”Bajka, Baśń, Bajeczka."
Rola baśni i bajki jest oczywista i bardzo ważna dla dzieci. Baśnie dają wiedzę o świecie, dostarczają informacji o przyrodzie, kształtują wyobraźnię, wzbogacają dziecięce słownictwo. Rozbudzają chęć do czytania i uczenia się, skłaniają do refleksji, uczą logicznego myślenia, wyciągania wniosków oraz zadawania pytań. Jednak główną i ogromnie cenną cechą baśniowych opowieści jest fakt, iż posiadają one charakter pouczający i swoje jednoznaczne dopowiedzenie, jakim jest morał. Dzięki morałowi odpowiednio dobranego baśnie odgrywają wielką rolę w wychowaniu. Czytając dzieciom bajki, od najmłodszych lat uczymy je miłości, dobroci, wrażliwości na potrzeby innych, a także optymizmu i wiary w pozytywne wartości. Poprzez baśnie dzieci uczą się odróżniać dobro od zła, prawdę od fałszu. Młody czytelnik często utożsamia się z bohaterami bajki. Losy baśniowych bohaterów motywują także do tego, by nauczyć się, zrozumieć i poznać więcej.
Dzieci wykonywały prace plastyczne do swoich ulubionych bajek, które wyeksponowano w bibliotece.
Filia zorganizowała też wystawę z różnego rodzaju bajek, baśni, i bajeczek , która cieszyła się zainteresowaniem wśród najmłodszych.

1 m copy2 m copy3 m copy

W dniu 16 maja 2017 roku odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Pod Różą”.
Tematem spotkania była książka Philipa Larkina „Zimowe królestwo”.
Philip Larkin to angielski poeta, pisarz, pracował jako bibliotekarz w wielu renomowanych uczelniach brytyjskich.
Powieść jest skonstruowana trójdzielnie, oparta na kontrastach. Opis jednego dnia z życia dziewczyny – mroźnego, pełnego dziwnych zbiegów okoliczności zostaje podzielony wspomnieniami z wakacji, które główna bohaterka spędziła w gościnie u angielskiej rodziny, w czasie gdy nie było wojny, panowało upalne lato, a samą Katherine przepełniała młodzieńcza nadzieja.
Larkin umiejętnie przeplata ze sobą wydarzenia z przeszłości z tymi dziejącymi się w powieściowej teraźniejszości. Powieść nie pozostawia czytelnika obojętnym, u klubowiczów wzbudziła skrajne emocje. Od szczerych pochwał za piękny język, niezwykłą precyzję błahych pozornie opisów, dzięki czemu autorowi udaje się stworzyć wiarygodny wizerunek prowincjonalnego angielskiego miasteczka z czasów II wojny światowej po określenie nieciekawej, monotonnej.
Na następne spotkanie zapraszam 20 czerwca 2017 roku. Omawiać będziemy książkę Dagmary Dworak „Kromka chleba”.

dsc 0254 mdsc 0255 mdsc 0257 mdsc 0258 m

m. sikorski m

W dniu 15 maja 2017 r. w Bibliotece przy ul. Bożnicznej 21 odbyły się dwa spotkania z dr Markiem Sikorskim. Uczestnikami spotkań byli uczniowie klas piątych i szóstych ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej.
Podczas prelekcji autora słuchacze dowiedzieli się wielu interesujących informacji dotyczących smoka wawelskiego i znanych w świecie smokobójców.
Uczniowie z zapartym tchem słuchali niezwykłych opowieści autora.
Spotkaniu towarzyszyła promocja książek pt. Smoki i smokobójstwo oraz Na tropach smoka wawelskiego, które można było zakupić i zdobyć autograf prelegenta.
Zainteresowanych tematyką smoków zapraszamy do biblioteki, gdzie można wypożyczyć książki autora i obejrzeć wystawę.

dsc 0192 mdsc 0196 mdsc 0198 mdsc 0204 mdsc 0207 mdsc 0209 mdsc 0216 mdsc 0218 mdsc 0224 m copydsc 0225 mdsc 0230 mdsc 0231 m

dsc 0251 mW dniu 15 maja 2017 r. odbyła się prelekcja „W kręgu historii Krzyża Świętego” dr Marka Sikorskiego – historyka sztuki, historyka i autora wielu książek.
Zaproszony gość w bardzo ciekawy i przystępny sposób opowiedział o postrzeganiu i wizerunku Krzyża Świętego na obrazach, freskach i rysunkach dawniej i w czasach współczesnych. „Dzieje Krzyża to wydarzenia w wielu miejscach legendarne i symboliczne, lecz kiedyś uważane w pełni za prawdziwe” powiedział dr Marek Sikorski. W trakcie spotkania słuchacze dowiedzieli się wielu interesujących informacji o kulcie, historii i tajemnicy Krzyża Świętego. Uzupełnieniem wykładu była prezentacja multimedialna.
W spotkaniu uczestniczyli seniorzy z Klubu e-Senior oraz młodzież z Gimnazjum nr 1 w Łęcznej.

dsc 0234 m copydsc 0235 m copydsc 0237 m copydsc 0238 m copydsc 0239 mdsc 0240 mdsc 0243 mdsc 0247 mdsc 0250 m

Dnia 15.05.2017 r. w Filii nr 3 odbyły się warsztaty historyczno-literackie dla uczniów klasy III Szkoły Podstawowej nr 2, które przyszły z wychowawczynią Marzeną Florek. Tematem spotkania była historia Łęcznej. Dzieci zapoznały się z zabytkami miasta. Następnie starszy kustosz Jadwiga Ćwirko przedstawiła historię mało znanych dla dzieci miejsc położonych blisko osiedla Bobrowniki. Mówiła o jednym z najpiękniejszych zakątków Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego – części Łęcznej Błota, w którego skład wchodzi Grobla Turecka oraz sadzawki: Bezdenna i Leśna. Dzieci z zainteresowaniem słuchały historii dawnej wsi Bobrowniki – osady służebnej, od której osiedle Bobrowniki otrzymało nazwę. Na zakończenie zajęć dzieci rozwiązały krzyżówkę, związaną z tematem warsztatów.

img 2046 mimg 2048 m

W dniach 11-12 maja 2017 r. w Filii nr 2 odbyły się zajęcia z terapii czytelniczej dla dzieci z Przedszkola nr 3. Naszą bibliotekę odwiedziły grupy „Mądre Sowy”,” Króliczki” oraz „Tygryski”. Tematem zajęć było przybliżenie dzieciom wartości, jakimi powinny kierować się w życiu. Pani Ela przeczytała dzieciom dwie książeczki „Wilczek Leon: odwaga i uważność” oraz „Tupcio Chrupcio. Noc pełna niespodzianek”. Po wysłuchaniu tekstu rozmawialiśmy na temat przeczytanego opowiadania, czyli o naszych emocjach. Przedszkolaki dowiedziały się z opowiadań, że każdy z nas czasami się boi. To normalne uczucie, ale dzięki własnej uważności i odwadze można przestać się bać. Podczas spotkania dzieci zobaczyły, gdzie znajdują się specjalnie dla nich przeznaczone regały z książkami i z wielkim zainteresowaniem przeglądały kolorowe książeczki. Miały również okazję zapoznać się z pracą bibliotekarza, z zasadami wypożyczania książek. Każde dziecko spróbowało wypożyczyć komputerowo wybraną przez siebie bajeczkę, skanując kod kreskowy czytnikiem. Spotkanie przebiegło w miłej, pełnej uśmiechów i wrażeń atmosferze.

3 m4 m5 m1 m10 m9 m6 m7 m copy2 m

12 maja 2017 r. , Biblioteka Główna gościła u siebie najmłodszych przedszkolaków z Przedszkola nr 1 w Łęcznej. Dzieci powitała bibliotekarka, Barbara Wójcik, którą maluszki doskonale znają, ponieważ odwiedza ich w każdy piątek w przedszkolu i wypożycza im książki. Na początku spotkania bibliotekarka przeczytała przedszkolakom książeczkę pt. ,,Kicia Kocia w bibliotece”. Dzieci, dzięki Kici, poznały co to jest karta biblioteczna oraz co ciekawego, oprócz wypożyczania książek, można robić w bibliotece. Pani Basia przeczytała wiersz „Skarga książki” i rozmawiała z dziećmi na temat poszanowania książek. Następnie ,,Jagódki” i ,,Skrzaty” wypożyczyły książeczki. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały kolorowe zakładki do książek, kolorowankę z wizerunkiem sowy oraz słodki poczęstunek. Przedszkolaki obiecały, że wspólnie z rodzicami wkrótce odwiedzą bibliotekę.

dsc00698 mdsc00705 mdsc00713 mdsc00714 mdsc00723 mdsc00735 mdsc00736 mdsc00744 mdsc00759 m

W dniach 10-11.05.2017 r. w Filii nr 3 zostały przeprowadzone warsztaty edukacyjno-plastyczne pt. „ „Przyjaciel książki” dla klas „0” Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęcznej. Dzieci zwiedziły bibliotekę, zapoznały się z zasadami korzystania oraz poznały księgozbiór. Każde dziecko wypożyczyło książeczkę na miejscu, z której korzystało podczas warsztatów. Zadaniem uczestnika warsztatów było przeczytanie tytułu wybranej przez niego książki. Bibliotekarki zapoznały dzieci z budową książki oraz zawodami związanymi z jej powstaniem. Wspólnie zostały wypracowane „Prośby książki”. Dzieci z wielkim zapałem tworzyły prace plastyczne przedstawiające ulubionych bohaterów książkowych. Na zakończenie zajęć odbyła się zabawa w kalambury, która przysporzyła dzieciom wiele radości. Zajęcia prowadziła Monika Mazurkiewicz i Jadwiga Ćwirko. W zajęciach uczestniczyli zerówkowicze z wychowawcami: Dorotą Bednarską, Iwoną Szczuką, Ewą Machulską, Barbarą Kasprzak, Agnieszką Bedynek.

20170511 1207011 m20170511 1238011 m20170511 1312032 m20170511 1347552 m20170511 1215311 mimg 2027 mimg 2030 mimg 20311 mimg 20372 mimg 20431 m

helen doron mCentrum Helen Doron w Łęcznej – po raz kolejny– włączyło się w obchody Tygodnia Bibliotek.
W dniu 11 maja 2017 r. do Biblioteki Głównej przyszły przedszkolaki z grupy „Muchomorki” z Przedszkola nr 1 w Łęcznej wraz z wychowawczynią Agnieszką Dubaj.
Na wstępie spotkania Danuta Panas – dyrektor biblioteki oraz Ewa Dołgań – Panas – dyrektor Centrum Hellen Doron w Łęcznej przywitały przybyłych na spotkanie.
„Muchomorki” miały okazję wyruszyć w podróż do krainy, w której można rozmawiać tylko w języku angielskim. Zajęcia prowadzone były w interesujący sposób przez lektorkę Justynę Kasak. Dzieci bardzo chętnie włączały się do wszystkich przygotowanych gier i zabaw, podczas których używały nowo poznanych wyrazów. Lektorka przeczytała przedszkolakom po angielsku bajkę pt. "Faur fairies want to go for a ride". Czytaniu towarzyszyła nauka angielskich słówek, oraz liczne ćwiczenia ruchowe.

W podziękowaniu za spotkanie przedszkolaki podziękowały paniom wręczając własnoręcznie wykonane przepiękne koszyczki z kwiatami.

dsc 0103 mdsc 0100 mdsc 0107 mdsc 0108 mdsc 0110 mdsc 0113 mdsc 0115 mdsc 0118 mdsc 0119 mdsc 0124 mdsc 0121 mdsc 0123 mdsc 0127 mdsc 0128 mdsc 0131 mdsc 0139 mdsc 0141 mdsc 0142 mdsc 0145 mdsc 0148 mdsc 0151 m

książka mW dniu 11 maja 2017 r. w Bibliotece Głównej było bardzo gwarno i wesoło.
Tego dnia odbyło się spotkanie dla uczniów ze Świetlicy Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej pt. „W bibliotece na wesoło”.
Na początku zajęć dzieci rozwiązywały krzyżówkę, której hasło brzmiało „Tydzień Bibliotek”.
Następnie bibliotekarka zapoznała dzieci z hasłem tego ogólnopolskiego święta i zaprosiła do zabawy.
Podczas zajęć bawiliśmy się wspólnie w księgarnię. Zadaniem uczestników spotkania było kupić jak największą ilość książek, ale ... nie za pieniądze. Zapłatą była prawidłowa odpowiedź na pytanie ukryte w „jajku-niespodziance”. Osoba, która kupiła najwięcej książek otrzymała nagrodę książkową- „Legendę o łęczyńskim dziku”.
Nasi goście mieli okazję zobaczyć, że w bibliotece oprócz wypożyczania książek, można robić wiele różnych ciekawych rzeczy.
Mamy nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili.

dsc 0153 mdsc 0154 mdsc 0155 mdsc 0159 mdsc 0160 mdsc 0166 mdsc 0169 mdsc 0174 mdsc 0175 m

W dniu 09 maja 2017 r. biblioteka przy ul. Bożnicznej 21 gościła na spotkaniu autorskim Zbigniewa Dmitrocę.
Spotkanie zostało zorganizowane z okazji Tygodnia Bibliotek 2017, który w tym roku obchodzony jest pod hasłem: Biblioteka. Oczywiście!
Zbigniew Dmitroca to pisarz wszechstronny – bajkopisarz, tłumacz poezji rosyjskiej, autor 30 książek, dramaturg, satyryk, poeta. Twórca, autor i aktor utworzonej w 2003 roku Jednoosobowej Trupy Walizkowej "Teatrzyk jak się patrzy". Autor wielu tytułów między innymi: "Baba Jaga na deskorolce", "Księga czarownic", "Księga zagadek na wszelki wypadek", "Psie psoty i zgryzoty" i wielu, wielu innych.

W spotkaniu uczestniczyły przedszkolaki z grupy „Archanioły” z Przedszkola „Aniołek” z wychowawczynią Katarzyną Prażmowską oraz uczniowie dwóch klas drugich ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej ze swoimi nauczycielkami Anną Księżopolską oraz Lucyną Tomczak.
Na początku pisarza oraz wszystkich przybyłych na spotkanie, przywitała dyrektor biblioteki Danuta Panas.
Następnie autor zaprezentował swoje książki.
Wiele atrakcji sprawił dzieciom wystawiony teatrzyk, podczas którego poeta recytował swoje utwory, a wybrane dzieci odgrywały rolę zwierzątek występujących w prezentowanych wierszach.

Spotkanie autorskie ze Zbigniewem Dmitrocą było okazją do poznania autora oraz wielu jego wierszy i książek dla dzieci.
Pisarz okazał się bardzo ciepłą osobą, czym zjednał sobie sympatię łęczyńskich dzieci.
Na pamiątkę spotkania autor otrzymał upominki z Urzędu Miejskiego w Łęcznej.
Dzieci z grupy „Archanioły” wręczyły panu Dmitrocy anioła, aby motywował autora do pisania wielu ciekawych książek.

dsc 0037 mdsc 0045 mdsc 0046 mdsc 0049 mdsc 0050 mdsc 0055 mdsc 0056 mdsc 0058 mdsc 0064 mdsc 0066 mdsc 0067 mdsc 0071 mdsc 0076 mdsc 0077 mdsc 0078 mdsc 0079 mdsc 0081 mdsc 0082 mdsc 0083 mdsc 0061 mdsc 0096 m

 

tydzien bibkiotek mTydzień Bibliotek – XIV edycja: Biblioteka. Oczywiście!


W dniach 8-15 maja 2017 r. odbędzie się XIV edycja programu Tydzień Bibliotek. Jego głównym celem jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

 Nasza biblioteka po raz kolejny włącza się w obchody Tygodnia Bibliotek i proponuje:

Biblioteka Główna, ul. Bożniczna 21
9 maja – Spotkanie autorskie dla dzieci ze Zbigniewem Dmitrocą.
10 maja – Lektorzy Centrum Helen Doron będą czytać dzieciom po angielsku bajkę pt. „Four fairies want to go for a ride”.

11 maja –„W bibliotece na wesoło” spotkanie z dziećmi ze Świetlicy Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej.

12 maja –„Skrzaty” i „Jagódki” z Przedszkola nr 1 w Łęcznej z pierwszą wizytą w Bibliotece.

15 maja – Spotkania z dr Markiem Sikorskim

- dla dzieci pt. „Na tropach smoka wawelskiego”

- dla dorosłych pt. „W kręgu historii Krzyża Świętego”.

Filia nr 1, ul. Górnicza 12
10 maja – „Co słonko widziało” – warsztaty czytelniczo – plastyczne.


Filia nr 2, ul. Obrońców Pokoju 1
11-12 maja - Zajęcia z terapii czytelniczej "Tupcio Chrupcio", "Wilczek Leon Odwaga i uważność" dla dzieci z Przedszkola Publicznego nr 3.


Filia nr 3, ul. Jaśminowa 4
„Miejsca historyczne. Legendy związane z Osiedlem Bobrowniki– warsztaty „550 –lecie Łęcznej” dla klas 0-III Szkoły Podstawowej nr 4.


Filia nr 4 w Zakrzowie
9-11 maja – „Bajka, Baśń, Bajeczka” – wystawa książek, prace plastyczne z dziećmi.

24 maja 2016 w Filii nr 3 przy ul Jaśminowej 4 otwarta została wystawa pokonkursowa VII Edycji Powiatowego Konkursu Plastycznego Propagującego Profilaktykę Uzależnień od Narkotyków pt. „Odnaleźć siebie”.
Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i placówek kultury Powiatu Łęczyńskiego.
Organizatorami konkursu byli: Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta Filia nr 3, Stowarzyszenie MONAR – Poradnia Profilaktyczno-Konsultacyjna w Łęcznej.
Na konkurs wpłynęło 60 prac uczniów szkół Powiatu Łęczyńskiego. Oceniając prace jury kierowało się zgodnością tematyczną z hasłem i regulaminem konkursu oraz oryginalnością i pomysłowością w przedstawieniu tematu konkursu.
Komisja konkursowa w składzie:
Krystyna Gałat-Grzywa – artysta plastyk – przewodniczący jury Katarzyna Jagieło – artysta plastyk
Weronika Rudzińska – kierownik Poradni Profilaktyczno – Konsultacyjnej w Łęcznej Stowarzyszenie MONAR
Jadwiga Ćwirko – kierownik Filii nr 3 MGBP
Po dokładnej analizie prac jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

Kategoria Szkoła Podstawowa:
I miejsce – Olga Wiśniewska CK Łęczna
II miejsce – Martyna Jaworska Szkoła Podstawowa Cyców
III miejsce – Wioletta Bronecka CK Łęczna
Wyróżnienia:
Ewelina Królik Szkoła Podstawowa Cyców Natalia Brunecka CK Łęczna

Kategoria Gimnazjum:

Dwa równorzędne pierwsze miejsca:
I miejsce – Klaudia Kudła CK ODK Łęczna
I miejsce – Justyna Mirosław Gimnazjum Zofiówka
II miejsce – Wiktoria Maruotti CK Łęczna
III miejsce – Wiktoria Jasińska Gimnazjum nr 1 Łęczna
Wyróżnienia: Szymon Cybulski – Gimnazjum Cyców Julia Jakubowska – CK Łęczna Aleksandra Wołyniec – Gimnazjum nr 1 Łęczna Urszula Goźlińska – Gimnazjum Podgłębokie Zuzanna Baka – CK Łęczna
Kategoria Szkoły Ponadgimnazjalne:
Wyróżnienie: Anna Lalik – Gimnazjum Podgłębokie

Nagroda pozaregulaminowa:
Natalia Elasiak – Gimnazjum Spiczyn
Serdeczne podziękowania dla Urzędu Miejskiego w Łęcznej, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej oraz Łęczyńskiemu Stowarzyszeniu Twórców Kultury i Sztuki „Plama” za pomoc w realizacji konkursu.
Gratulujemy!
Wystawę można oglądać w godzinach pracy biblioteki.
Serdecznie zapraszamy.

dsc 0359 mdsc 0358 mdsc 0365 mdsc 0366 mdsc 0368 mdsc 0370 mdsc 0371 mdsc 0372 mdsc 0374 mdsc 0376 mdsc 0379 mdsc 0391 m

 

W dniu 18 maja 2016 r. gościliśmy w Bibliotece Głównej Teresę Monikę Rudzką – pisarkę i dziennikarkę.
Teresa Monika Rudzka wydała kilka powieści m.in. „Bibliotekarki”, „Singielka”, „Zawsze cię będę kochać”. W jej powieściach odnajdujemy zwykłe kobiety, zmagające się z codziennością, stojące często przed różnymi życiowymi wyborami. W książkach porusza tematy dotyczące trudnych relacji w rodzinie, samotności, pożegnań.
Na spotkaniu autorka opowiedziała o warsztacie pisarskim, bohaterkach swoich książek, o tym skąd czerpie pomysły na pisanie powieści .
Przeczytała fragment książki „Kuzyneczki”, odpowiadała na pytania, a na koniec spotkania podpisywała swoje książki.
W spotkaniu uczestniczyli czytelnicy, seniorzy z Klubu e –Senior, członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki oraz młodzież z Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej.
Spotkanie zorganizowane zostało w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek.

dsc 0302 mdsc 0309 mdsc 0313 mdsc 0317 mdsc 0338 mdsc 0337 mdsc 0339 mdsc 0352 mdsc 0355 mdsc 0346 mdsc 0347 mdsc 0349 m

W dniu 16.05.2016 r. w Filii nr 4 w Zakrzowie odbyło się kolejne spotkanie w ramach Tygodnia Bibliotek pod hasłem ” I Ty przyłącz się do nas”.
W bardzo ciepłej i miłej atmosferze, przy herbatce i ciasteczku młodzi czytelnicy spotkali się, aby porozmawiać o swoich ulubionych książkach.
Bardzo chętnie dzieci włączały się również do odgadywania zagadek, które czytała bibliotekarka z książki pt. ”Zagadki dla dzieci”. Były to rymowane zagadki podzielone na różne grupy tematyczne.
Na zakończenie spotkania każdy z uczestników otrzymał pamiątkową zakładkę do książki.

3 m copy6 m

W dniu 13.05.2016 r. w ramach Tygodnia Bibliotek w Filii nr 4 w Zakrzowie odbyło się spotkanie pod hasłem „I ty możesz zostać podróżnikiem”. Po przeczytaniu przez bibliotekarkę wierszy ze zbioru pt. ” Co kraj to obyczaj ”dzieci zapoznały się z różnymi krajami . Poznały ich historię zabytki , kulturę oraz miejsca, które powinni zwiedzić i zobaczyć. Uczestnicy z ciekawością wysłuchali przeczytanych wierszy, a następnie wybierali kraj do którego chcieliby się udać. Swoją wyobraźnię dzieci przelały na papier i namalowały najpiękniejsze miejsca .Również dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa książek poświęcona tematyce podróżniczej. Dzieci z ochotą przeglądały książki dotyczące opisów ciekawych krajów.

2 m copy3 m copy copy4 m5 m8 m7 m copy

Dnia 13.05.2016 Filię nr 3 odwiedziły dzieci dwóch klas I Szkoły Podstawowej nr 4. Celem wizyty był udział w warsztatach pt. „Książka moim przyjacielem”. Wprowadzeniem do zajęć było rozwiązanie krzyżówki, z której dzieci dowiedziały się o temacie spotkania. Następnie wysłuchały tekstu „Zagadka – List do dzieci”. Wspólnie omówiliśmy rolę książki w życiu, a następnie dzieci wypełniały puste karty książki hasłami o czytaniu. Dzieci opowiadały o swoich ulubionych bohaterach książkowych. Miło i owocnie spędziły czas na zajęciach.

1 m2 m3 m

W dniu 13 maja 2016 r. w Bibliotece Głównej odbyło się głośne czytanie po angielsku bajki pt. "Belinda the Caterpillar" przez lektorów Helen Doron w Łęcznej.
Przedszkolaków z grupy „Słoneczka" Przedszkola Publicznego nr 1 w Łęcznej, przybyłych tego dnia do biblioteki, przywitała Danuta Panas – dyrektor biblioteki oraz Ewa Dołgań – Panas – dyrektor Centrum Hellen Doron w Łęcznej. Centrum Helen Doron w Łęcznej – po raz kolejny– włączyło się w obchody Tygodnia Bibliotek.
Zajęcia prowadzone były w interesujący sposób przez lektorkę Justynę Kasak. Dzieci bardzo chętnie włączały się do wszystkich przygotowanych gier i zabaw, podczas których używały nowo poznanych wyrazów. Czytaniu towarzyszyła nauka angielskich słówek, oraz liczne ćwiczenia ruchowe. Bajka o małej smutnej gąsienicy, która po spotkaniu z magiczną wróżką przeobraziła się w pięknego szczęśliwego motyla bardzo podobała się przedszkolakom.
Na zakończenie każde dziecko otrzymało kolorowankę oraz własnoręcznie ozdobione ‘happy’ baloniki.


Spotkanie zostało zorganizowane z okazji XIII edycji Tygodnia Bibliotek, który w tym roku obchodzony jest pod hasłem: „Biblioteka inspiruje”. Jego głównym celem jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

dsc 0155 mdsc 0157 mdsc 0158 mdsc 0165 mdsc 0168 mdsc 0169 mdsc 0171 mdsc 0172 mdsc 0173 mdsc 0174 mdsc 0175 mdsc 0177 mdsc 0178 mdsc 0179 mdsc 0187 mdsc 0191 mdsc 0194 mdsc 0199 mdsc 0241 mdsc 0246 mdsc 0250 m

W dniu 13.05.2016 r. w Filii nr 1 odbyło się spotkanie z cyklu „Tydzień głośnego czytania”. Grupa „Stokrotki” z Przedszkola Publicznego nr 2 wysłuchała bajki „Mała Syrenka”. W spotkaniu uczestniczyło 12 przedszkolaków wraz z opiekunem. Głośne czytanie bajek w Filii nr 1 odbywało się w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek.

czytanie f1 mobrzek 3 mobrazek3 m

W dniu 13 maja 2016 r. w do Biblioteki Głównej przybyły dzieci, uczęszczające do Świetlicy w Szkole Podstawowej nr 2 wraz z opiekunkami, aby wziąć udział w warsztatach z bajkoterapii pt. „Strach ma wielkie oczy”.
Bajkoterapia czyli terapia specjalnie skonstruowanym tekstem, jest jednym z metod pomagających dziecku radzić sobie w trudnych sytuacjach. Uczy dzieci pozytywnego myślenia, zastępczo zaspakaja ich potrzeby, jak również pomaga w uświadomieniu uczuć, ich objawów i przyczyn.
Celem zajęć było wyjaśnienie dzieciom, czym jest strach, dlaczego się boimy i jak poradzić sobie z tym przykrym uczuciem.
Dzieci posłuchały bajki o żółwiu Franklinie, który bał się strachów mieszkających w jego małej skorupce. Wspólnie z bibliotekarką uczniowie omówili zaprezentowany tekst, dowiedzieli się, że strach jest uczuciem normalnym, że prawie każdy się czegoś boi. Określili również własne strachy oraz sposoby radzenia sobie z nimi.
Dzieci miały także za zadanie narysować ,,własnego stracha”, a pod koniec zajęć każdy uczeń zniszczył „swój strach” w niszczarce, aby pozbyć się go na zawsze.
Miejmy nadzieję, że dzisiejsze warsztaty pozwoliły uczniom zrozumieć – jeżeli się czegoś boimy, to wszystko wydaje się nam wielkie, straszne i groźne – dlatego właśnie „strach ma wielkie oczy”.

dsc 0255 mdsc 0262 m copydsc 0263 m copy copydsc 0264 m copydsc 0266 m copydsc 0269 m copydsc 0270 m copydsc 0272 m copydsc 0273 m copydsc 0274 m copydsc 0276 m copydsc 0277 m copy

W dniu 11 maja 2016 r. w ramach XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek odbyło się w Filii nr 2 spotkanie piłkarek z GKS „Górnik” Łęczna z dziećmi z Przedszkola Publicznego nr 4 w Łęcznej. Temat tegorocznego spotkania nawiązywał do hasła Tygodnia Bibliotek „Biblioteka inspiruje”.

Spotkanie było prawdziwą gratką dla małych miłośników piłki nożnej. Do biblioteki zawitały przedstawicielki kobiecej piłki nożnej GKS „Górnik ”Łęczna: trener i kapitan drużyny Marlena Hajduk oraz piłkarki Ewelina Kamczyk i Jagoda Szewczuk. Mali kibice zadawali mnóstwo pytań związanych ze słownictwem piłkarskim. Byli także ciekawi jak powinien odżywiać się każdy sportowiec.

„Piłka nożna to nie tylko sukcesy, wypinanie piersi do orderów są także takie chwile, kiedy nie idzie, kiedy trzeba pokazać charakter” – powiedziała trener Marlena Hajduk.

Zawodniczki dzięki rozmowie z dziećmi, przełamały stereotypy o piłkarzach. Kapitan drużyny, trener i same zawodniczki okazały się niezwykle otwarte na inicjatywę bibliotekarek i zachęcały przedszkolaków do czytania literatury, nie tylko dotyczącej piłki nożnej .

Mamy nadzieję, że zarówno piłkarki jak i biblioteka, zyskały nowych fanów i że wszyscy zwolennicy piłki nożnej będą mocno wspierać naszą kobiecą drużynę piłkarek GKS „Górnik” Łęczna.

4 m copy2 m copy copy3 m copy copy copythumb.html m copy

W dniu 11 maja 2016 roku Biblioteka Główna zaprosiła dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęcznej na spektakl autorski "Ostatnia książka świata" w wykonaniu aktorów z Teatru „Maska" z Krakowa.

„Ostatnia książka świata” to spektakl pokazujący co by się stało, gdyby zabrakło książek – wrót do świata wyobraźni.

Właśnie do takiej krainy trafia Marysia, czarująca dziewczynka z plecakiem, w którym znajduje się Ostatnia Książka Świata. Dziewczynce, brat codziennie na dobranoc czyta książkę. Ostatnią przeczytaną bajką jest opowieść o świecie bez książek. Gdy Marysia zasypia, sen przenosi ją do ponurego świata, w którym została tylko jedna książka – Ostatnia Książka Świata. Dziewczynka wyrusza w podróż i staje się Strażnikiem Książki. Podczas swojej wędrówki spotyka tygryska, który nigdy nie przeczytał żadnej książki, więc nie potrafi sobie nic wyobrazić, ale dzięki dzieciom zgromadzonym na spektaklu odzyskuje moc fantazjowania. Pod koniec spektaklu Marysia odnajduje wspaniały skarb – skrzynię pełną książek. Pomaga jej w tym ukochany miś Kryspin.

Aktorzy przez cały czas utrzymywali wspaniały kontakt z publicznością.
Dzieci nie tylko oglądały przedstawienie, ale przede wszystkim brały w nim aktywny udział. Reagowały spontanicznie i entuzjastycznie, pomagały w schwytaniu i ukaraniu złodzieja. Jedno z dzieci mogło też przez chwilę poczuć się aktorem, gdyż zostało zaproszone do udziału w spektaklu.

Spektakl, zgodnie z hasłem tegorocznych obchodów Tygodnia Bibliotek, miał na celu zainspirować do odnalezienia w sobie pasji czytania i częstego odwiedzania Biblioteki.

dsc 0103 mdsc 0107 mdsc 0111 mdsc 0114 mdsc 0118 mdsc 0122 mdsc 0121 mdsc 0136 mdsc 0141 mdsc 0145 mdsc 0152 mdsc 0153 m

10.05.2016 roku bibliotekarka z Filii nr 2 odwiedziła dzieci z Przedszkola Publicznego nr 3 w Łęcznej i przeczytała im książkę pt. "Nie płacz, koziołku" Sergiusza Michałkowa.
Wyboru książki dokonała wychowawczyni grupy Pani Katarzyna Kargol. Przedszkolaki po wysłuchaniu tekstu o przygodach niesfornego koziołka bardzo chętnie odpowiadały na zadawane pytania. Mamy nadzieję, że na głośne czytanie będziemy spotykać się z przedszkolakami nie tylko z okazji Tygodnia Bibliotek.

Dnia 9.05 i 13.05.2016 r. w Filii nr 3 odbyły się warsztaty dla klas II Szkoły Podstawowej nr 4 pt. „Kubuś Puchatek w Stumilowym Lesie”. Na początku zajęć dzieci zapoznały się z biografią autora oraz genezą utworu „Kubuś Puchatek”. Wspólnie uczniowie rozwiązywali krzyżówkę. Bardzo podobały im się zagadki dotyczące Kubusia Puchatka i jego przyjaciół. Charakterystyka każdego z bohaterów u pozwoliła dzieciom zrozumieć problematykę utworu. „Kubuś Puchatek” to opowieść o wielkiej przyjaźni między mieszkańcami Stumilowego Lasu. Była to doskonała okazja do zachęcenia dzieci do czytania i odwiedzenia biblioteki wraz z rodzicami.

obrazek m copy copythumb.html mobr2 m

obrazek m copy    obrazek2 m

W dniu 9 maja2016 r. do biblioteki przyszły dzieci z grupy „Muchomorki” z Przedszkola nr 1 w Łęcznej, aby wziąć udział w zajęciach pn. „Zaczarowany świat wierszy Brzechwy i Tuwima”.

Spotkanie zostało zorganizowane z okazji Tygodnia Bibliotek 2016, który obchodzony jest w tym roku pod hasłem „Biblioteka inspiruje”.

Jan Brzechwa i Julian Tuwim to poeci dziecięcej radości. Czytanie oraz słuchanie ich utworów to ogromna przyjemność.

Przedszkolaki wysłuchały wierszy „Kaczka dziwaczka” oraz „Słoń Trąbalski”, które przeczytała im bibliotekarka. Następnie Alicja Kędzierawska – odważny „Muchomorek” - wyrecytowała wiersze J. Tuwima "Recepta na zdrowie" i "Okulary".

Zarówno bibliotekarka jak i Ala, otrzymały za recytację gromkie brawa od dzieci.

Podczas wizyty w bibliotece był także czas na prace plastyczne.

Przedszkolaki otrzymały obrazki "kaczki dziwaczki", które pokolorowały zgodnie z własnym pomysłem.

Pani Basia z pokolorowanych obrazków zorganizowała "mini wystawę" pod tytułem "Kaczka Dziwaczka widziana oczami Muchomorków".

dsc 0068 mdsc 0069 mdsc 0076 mdsc 0077 mdsc 0081 mdsc 0088 mdsc 0291 m copy

tydzien bib plakat m

Biblioteka Główna, ul. Bożniczna 21

9 maja godz. 10.30„Zaczarowany świat wierszy Brzechwy i Tuwima” – zajęcia dla przedszkolaków.


11.05 godz.10.30 – Ostatnia Książka Świata” przedstawienie teatralne w wykonaniu Teatru Edukacji i Profilaktyki “Maska” z Krakowa.


13 maja godz. 10.00”Belinda the Caterpillar” -lektorzy Centrum Helen Doron będą czytać dzieciom po angielsku bajkę o historii małej smutnej gąsienicy, magicznej wróżki oraz przepięknego motyla.

18 maja godz. 11.00 – spotkanie autorskie z Teresą Moniką Rudzką.

Filia nr 1, ul. Górnicza 12

Tydzień Głośnego Czytania we współpracy z Przedszkolem Publicznym nr 2 w Łęcznej:

10 maja godz.13.00 – „Bajkowy inwentarz Czesława Janczarskiego” – warsztaty czytelniczo-plastyczne.

11 maja – Godz. 10.30 – czytanie w grupie Misie

                 Godz. 12.30 – czytanie w grupie Żabki

13 maja – Godz. 13.00 – czytanie w grupie Stokrotki

Filia nr 2, ul. Obrońców Pokoju 1

10 maja godz. 10.15 – „Nie płacz koziołku” - Głośne czytanie w Przedszkolu Publicznym nr 3 w Łęcznej.

11 maja godz. 10.15 – „Piłkarki w bibliotece” – spotkanie piłkarek z GKS „Górnik” Łęczna z dziećmi z Przedszkola Publicznego nr 4 w Łęcznej.

Filia nr 3, ul. Jaśminowa 4

9 maja godz. 11.20 – „Kubuś Puchatek w stumilowym lesie” – warsztaty dla klas II Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęcznej.

11maja godz. 10.00 – „Książka moim przyjacielem” – warsztaty dla klas I Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęcznej

13 maja godz. 9.00 – „Książka moim przyjacielem” – warsztaty dla klas I Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęcznej

13 maja godz. 10.00 „Kubuś Puchatek w stumilowym lesie” – warsztaty dla klas II Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęcznej.

Filia nr 4 w Zakrzowie

13 maja godz. 14.00-16.00 – „I ty możesz zostać podróżnikiem” – prace plastyczne.

10 – 15 maja – „I ty możesz zostać podróżnikiem” – wystawa książek.

W dniu 05.05.2016 r. w Bibliotece Głównej odbyło się spotkanie kończące sezon szkoleń komputerowych dla seniorów z Klubu e-Senior.

Na początku spotkania każdy senior odpowiadał na wylosowane pytanie, które dotyczyło zagadnień związanych z obsługą komputera i Internetu. Następnie uczestnicy rozwiązywali krzyżówki literackie, układali wyrazy bawiąc się w skojarzenia, odgadywali przysłowia. Spotkanie przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze.

Szkolenia komputerowe odbywają się w Bibliotece Głównej od kilku lat, co 2 tygodnie, w grupach 4 osobowych . Zajęcia trwają od września do maja. W sezonie 2015/2016 r. /wrzesień- maj/ odbyło się 51 szkoleń komputerowych, w których wzięły udział 22 osoby.

Oprócz szkoleń komputerowych biblioteka oferuje seniorom również inne formy spędzania wolnego czasu. W tym roku jak i w latach poprzednich seniorzy uczestniczyli w akcji „Tydzień z Internetem” , „Akcja e-motywacja”, „Nocy Bibliotek”, w spotkaniach z pisarzami oraz „Zabawach z literaturą”.

Od września tego roku rozpocznie się kolejny sezon szkoleń komputerowych. Seniorzy będą również uczestniczyć w Narodowym Czytaniu „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, w „Dniu Seniora”, spotkaniach autorskich oraz innych imprezach organizowanych przez bibliotekę.

dsc 0036 mdsc 0045 mdsc 0050 m copydsc 0051 mdsc 0063 mdsc 0053 m

5 maja jest dniem urodzin Henryka Sienkiewicza – patrona 2016 roku.

Tego dnia, w 170. rocznicę urodzin Henryka Sienkiewicza, poświęcone pisarzowi muzeum w Woli Okrzejskiej oraz Biuro Rekordów Guinnessa zorganizowało akcję ustanowienia rekordu Polski we wspólnym czytaniu dzieł noblisty.

Biblioteka włączyła się w obchody urodzin noblisty i wspólnie z z dziećmi z klasy IV a ze SP nr 2 w Łęcznej i ich polonistką Barbarą Szurek uczciliśmy to święto.
Zaproszenie do czytania Sienkiewicza dzieciom przyjął z-ca burmistrza Łęcznej pan Leszek Włodarski.

Spotkanie rozpoczęła dyrektor biblioteki Danuta Panas, która przywitała wszystkich przybyłych na spotkanie. Następnie Barbara Wójcik, pracownik Oddziału dla Dzieci, zapoznała uczniów z życiorysem Henryka Sienkiewicza czytając fragmenty książki autorstwa Anny Cybulskiej pt. „ Pamiętnik mojego życia. Rzecz o Henryku Sienkiewiczu”.

Pan Leszek Włodarski przeczytał dzieciom utwór Henryka Sienkiewicza pt. „Bajka”.
Uczestnicy spotkania mieli także okazję obejrzeć wystawę pn. „Henryk Sienkiewicz. Życie i twórczość”.

dsc 0005 mdsc 0009 mdsc 0013 mdsc 0014 mdsc 0021 mdsc 0032 m

schowek 7

W dniu 27 kwietnia 2016 r. grupa „Obłoczki” z Przedszkola Niepublicznego „Aniołek” przyszła do biblioteki na lekcję biblioteczną.
Bibliotekarka opowiedziała dzieciom o swojej pracy i o tym, jak trzeba dbać o książki.
Przeczytała również dzieciom bajkę oraz powiedziała wierszyk.
Na koniec wizyty „obłoczki” wypożyczyły sobie wybraną przez siebie książkę.

dsc 0277 mdsc 0278 mdsc 0279 mdsc 0280 mdsc 0281 mdsc 0282 mdsc 0283 mdsc 0284 mdsc 0285 mdsc 0286 mdsc 0287 mdsc 0288 mdsc 0289 mdsc 0290 mdsc 0291 mdsc 0292 mdsc 0293 mdsc 0294 mdsc 0295 mdsc 0296 mdsc 0297 m

kids.gif m copy

W dniu 25 kwietnia 2016 r. przedszkolaki z grup „Archanioły” i „Serafinki” z Przedszkola Aniołek przyszły z wizytą do Oddziału dla Dzieci.

Spotkanie zostało zorganizowane z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, który obchodzony jest 23 kwietnia.  

Barbara Wójcik opowiadała dzieciom o bibliotece, czytała o przygodach Franklina, który wypożyczył książkę z biblioteki oraz omawiała „prośby książki”.

Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały, pięknie odpowiadały na zadawane pytania i zapewniały, że zawsze o książki dbają.

Na zakończenie spotkania w bibliotece dzieci przekazały pani bibliotekarce laurkę z podziękowaniem za oprowadzenie po świecie książek.

Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki z wypożyczoną przez siebie książką oraz kolorową zakładką.

dsc 0261 mdsc 0262 mdsc 0263 mdsc 0264 mdsc 0265 mdsc 0266 mdsc 0267 mdsc 0268 mdsc 0269 mdsc 0270 mdsc 0271 mdsc 0272 mdsc 0273 mdsc 0274 mdsc 0275 m

 

W dniu 20 kwietnia 2016 roku Dyskusyjny Klub Książki „Pod Różą” działający w Miejsko- Gminnej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej gościł na spotkaniu Hannę Cygler- pisarkę i tłumaczkę.

   Spotkanie sfinansowane przez Instytut Książki prowadziła Krystyna Skoczylas - moderator DKK „Pod Różą”.

   Pisarka, gdańszczanka z urodzenia i zamieszkania, ukończyła skandynawistykę na Uniwersytecie Gdańskim. Zawodowo zajmuje się tłumaczeniami z języka szwedzkiego i angielskiego.

Dotychczas opublikowała 17 powieści.

Pierwsza powieść „Tryb warunkowy” ukazała się po wielu latach od jej napisania, ostatnia – „Za cudze grzechy” wiosną tego roku. Niedługo ukaże się 18 tytuł „Tylko kochanka”.

   „Piszę dla przyjemności, a nie dla męki twórczej. Tak postanowiłam już przy mojej pierwszej powieści. Pomyślałam wtedy, że pragnę pisać książki, sprawiające również przyjemność moim czytelnikom.”

   Na spotkaniu Hanna Cygler udzielała wyczerpujących odpowiedzi na pytania dotyczące : twórczości, tytułów, bohaterów książek , inspiracji i pomysłów, przygotowań i zbierania materiałów do ich napisania. Autorka powiedziała o warsztacie pisarskim, o swoich ulubionych książkach, o przyjaźni miedzy kobietami. Opowiedziała o swojej pracy tłumacza, o spotkaniach z czytelnikami i rodziną królewską.

   Na zakończenie spotkania pisarka otrzymała wełnianą różę, symbol naszego klubu i upominki od Urzędu Miasta. Był czas na rozmowy, podpisy do książek ,dedykacji, pozowania do zdjęć.

Spotkanie upłynęło w miłej i radosnej atmosferze.

   W spotkaniu uczestniczyli Klubowicze z DKK w Ludwinie, Milejowie i Cycowie, koordynator wojewódzki z WBP Lublin, czytelnicy i wielbiciele talentu Hanny Cygler.

dsc 0209 mdsc 0210 mdsc 0212 mdsc 0214 mdsc 0215 mdsc 0216 mdsc 0219 mdsc 0222 mdsc 0223 mdsc 0227 mdsc 0228 mdsc 0234 mdsc 0236 mdsc 0237 mdsc 0245 mdsc 0240 mdsc 0242 mdsc 0243 m

W dniu 26 maja 2015 roku spotkałyśmy się, aby porozmawiać o książce „Niech się panu darzy" Antoniego Libery.
Antoni Libera, pisarz, tłumacz, reżyser teatralny, znawca twórczości Samuela Becketta. Syn Zdzisława Libery.
W 1998 roku wydał powieść „Madame", która otrzymała główną nagrodę w konkursie Wydawnictwa „Znak". W 1999 r. była nominowana do Nagrody Literackiej Nike, a także została wyróżniona Nagrodą im. Andrzeja Kijowskiego.


„Niech się panu darzy" to trzy nowele, które łącząc w sobie pierwiastki sensacji, tajemnicy i melancholii, tworzą jednorodny tryptyk. Autor „Niech się panu darzy" nie boi się wielkich i ważkich tematów.
Trzy ludzkie losy, trzy elektryzujące historie, dla których wspólnym jest zagadka czasu, przypadku i przeznaczenia.
Tytułowe opowiadanie jest krótką nowelą wigilijną. To historia wybitnego fizyka zajmującego się teorią chaosu. Siła tej świątecznej noweli leży w jej niedopowiedzeniu, w braku jednoznacznej konkluzji.
Opowiadanie drugie to hołd dla Żoliborza, miejsca dla Libery niezwykle ważnego. To opowieść o prapoczątkach, o zachwycie dziecka oprowadzanego przez wujka-inżyniera. To świadek narodzin Żoliborza i jego mitologii po 60 latach. Libera kreśli historię całego życia jednego człowieka na 40 stronach.
W ostatniej noweli „Toccata C – dur" zestawia ze sobą dwie życiowe postawy. Autor stawia fundamentalne pytanie o uporczywą niespełnialność ludzkiego życia. Pięknie i plastycznie potrafi pisać o muzyce, oddaje jej ducha i rytm.
Wszystkim Klubowiczom podobał się tryptyk ze względu na harmonię formy, klasycznie poprawny język, prosty a jednak głęboki przekaz.


Na następne spotkanie zapraszam 16 czerwca 2015 r.
Omawiać będziemy książki: Hanny Kowalewskiej: „Tam, gdzie nie sięga już cień" oraz Katarzyny Enerlich „Prowincja pełna snów".

1DSC 0220 mDSC 0222 mDSC 0223 m

26 maja w filii nr 3 przy ul Jaśminowej 4 otwarta została wystawa pokonkursowa VI Edycji Powiatowego Konkursu Plastycznego Propagującego Profilaktykę Uzależnień od Narkotyków pt. „Mamo, tato – chcę tak spędzić lato".

Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu łęczyńskiego.

Organizatorami konkursu byli: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta Filia nr 3, Stowarzyszenie MONAR - Poradnia Profilaktyczno-Konsultacyjna w Łęcznej.

Na konkurs wpłynęło 64 prac uczniów szkół powiatu łęczyńskiego. Oceniając prace jury kierowało się zgodnością tematyczną z hasłem i regulaminem konkursu oraz oryginalnością i pomysłowością w przedstawieniu tematu konkursu.

Komisja konkursowa w składzie:
Paweł Brodzisz – artysta plastyk, CK Łęczna- Przewodniczący jury
Weronika Rudzińska – kierownik Poradni Profilaktyczno – Konsultacyjnej w Łęcznej Stowarzyszenie MONAR
Jadwiga Ćwirko – kierownik Filii nr 3 MGBP

Po dokładnej analizie prac jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
W kategorii Szkoła podstawowa: I miejsce Marta Winiarska Szkoła Podstawowa nr 4
II miejsce Daniel Cur Szkoła Podstawowa nr 2
III miejsce Wiktoria Śliwa Szkoła Podstawowa nr 4
Wyróżnienie: Karolina Mamcarz Szkoła Podstawowa nr 2

W kategorii Gimnazjum:
I miejsce Klaudia Sikora Gimnazjum nr 2
II miejsce Jacek Kasprzak Gimnazjum nr 2
III miejsce Julia Pierepienko Gimnazjum nr 1
Wyróżnienia: Paulina Jastrzębska Gimnazjum Podgłębokie Jakub Pięciak Gimnazjum nr 1 Zuzanna Baka Gimnazjum nr 2 Milena Radko Gimnazjum nr 1

W kategorii Szkoły ponadgimnazjalne: Nagrody pozaregulaminowe równorzędne Emilia Kapuśniak ZSZ MOW PODGŁĘBOKIE Paulina Semeniuk ZSZ MOW PODGŁĘBOKIE

Serdeczne podziękowania dla Urzędu Miejskiego w Łęcznej, Górnika Łęczna Spółka SA, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej oraz Rady Osiedla Bobrowniki za pomoc w realizacji konkursu.

Gratulujemy!
Wystawę można oglądać w godzinach pracy biblioteki.
Serdecznie zapraszamy.

DSC 0228 mDSC 0230 mDSC 0232 mDSC 0240 mDSC 0242 mDSC 0245 mDSC 0248 mDSC 0256 mDSC 0266 mDSC 0267 mDSC 0268 mDSC 0269 m

W dniu 18 maja 2015 r. przedszkolaki z grupy „Archanioły" i „Serafinki" z Przedszkola Niepublicznego „Aniołek" w Łęcznej odwiedziły Oddział dla Dzieci. Wzięły udział w zajęciach edukacyjnych o bibliotece. Podczas wizyty przedszkolaki zapoznały się z zasadami wypożyczania książek oraz księgozbiorem przeznaczonym dla ich grupy wiekowej.
Bibliotekarka Barbara Wójcik, nazywana przez dzieci ciocią Basią, przeczytała przedszkolakom wiersz „Tygrys w bibliotece" wprowadzając w magiczny świat bibliotecznych książek.
Podczas spotkania przedszkolaki dowiedziały się o pracy bibliotekarza, odgadywały zagadki oraz poznały „Prośby książki do czytelnika".
Podczas spotkania każde dziecko wypożyczyło książkę.

DSC 0191 mDSC 0194 mDSC 0196 mDSC 0200 mDSC 0201 mDSC 0209 mDSC 0210 mDSC 0216 mDSC 0217 m

W ramach „Tygodnia Bibliotek" w Filii nr 3 odbyły się warsztaty literacko-plastyczne dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 4.
Dnia 12. 05 Filię odwiedziła klasa I b z wychowawczynią Małgorzatą Machel, aby wziąć udział w warsztatach literacko-plastycznych pt. „Biblioteka dla nas". Podczas warsztatów dzieci tworzyły skojarzenia do słowa biblioteka. Następnie, pracując w grupach, ustalały drogę książki od autora do czytelnika. Dzieci poznały pojęcia: ilustracja, ilustrator, wydawnictwo, hurtownia.
Dnia 14.05. przeprowadzone zostały warsztaty literacko-plastyczne „Biblioteka i ja" dla klasy „0", której wychowawcą jest Ewa Żelechowska. Na początku zajęć dzieci zwiedziły bibliotekę. Następnie wspólnie rozmawiały o znanych im bohaterach bajek. Pracując w grupach dzieci zilustrowały opowiadanie. Zadanie to przysporzyło im wiele radości.
Dnia 15.05. odbyły się warsztaty pt. „Książka" dla klasy III integracyjnej. Dzieci przyszły na zajęcia z wychowawczynią Małgorzatą Makarą oraz pedagogiem Wiesławą Grzegorczyk. Uczniowie zapoznali się z poszczególnymi elementami i funkcjami książki. Poznały budowę różnych książek oraz przyswoiły nowe dla nich pojęcia: opaska, obwoluta, wyklejka , trzon książki . Następnie rozwiązały krzyżówkę.
Na zakończenie dzieci zwiedziły bibliotekę. Zapoznały się z regulaminem biblioteki i zasadami poszanowania książki. Na wszystkich uczestników zajęć czekała słodka niespodzianka oraz zakładki do książek.

thumb.html mF3 Tydzien Bibliotek2015 m2 m4 m5 m7 m8 m6 m

W dniu 18 maja 2015 r. Oddział dla Dzieci gościł dzieci z Przedszkola „Aniołek" wraz z ciociami.
Przedszkolaków powitała bibliotekarka – ciocia Basia, która przedszkolaki doskonale znają, ponieważ wypożycza im książki w przedszkolu.
Przedszkolaki poznały magiczne miejsce, w którym „mieszkają książki". Kilkoro z nich było wcześniej w bibliotece, jednak dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tak dużego księgozbioru.
Podczas spotkania przedszkolaki poznały różnice pomiędzy biblioteką a księgarnią, dowiedziały się w jaki sposób należy szanować książki. Dzieci poznały „prośby książki do czytelnika" oraz wysłuchały wiersza J. Huszczy pt.: „Skarga książki ". Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się książki – zabawki przeznaczone dla najmłodszych.
Przy okazji wizyty w bibliotece każde dziecko wypożyczyło sobie książkę a na zakończenie spotkania przedszkolaki otrzymały kolorowe informatory o bibliotece i słodką niespodziankę.

obloczkiDSC 0153 mDSC 0155 mDSC 0161 mDSC 0165 mDSC 0172 mDSC 0174 mDSC 0178 mDSC 0180 mDSC 0182 mDSC 0184 mDSC 0188 m

W dniu 15 maja 2015 roku Biblioteka Główna zaprosiła dzieci z Przedszkola nr 1 w Łęcznej na spotkanie „Hello My World" zorganizowane z okazji Tygodnia Bibliotek, który obchodzony jest w tym roku pod hasłem „Wybieram bibliotekę".
Kampania „Hello My World" to wielkie dziecięce przedsięwzięcie, którego celem jest ratowanie ginących gatunków zwierząt, w szczególności orangutanów. Projekt zainicjowany został przez międzynarodową szkołę języka angielskiego Helen Doron English w związku z okrągłą, 30. rocznicą istnienia szkoły.
Dlaczego człowiek niszczy lasy deszczowe, które są domem orangutanów?
W miejsce wycinanych lasów nasadzane są drzewa palmowe, z których produkuje się olej palmowy. Koszty pozyskania tego oleju są bardzo niskie. Wykorzystywany jest masowo w przemyśle spożywczym.
Na spotkaniu lektorka Centrum Helen Doron z Łęcznej pani Agata Dymel- Mikiciuk opowiadała dzieciom o tym, jak ważne jest ratowanie orangutanów.
Przedszkolaki miały okazję obejrzeć filmik, a także poznały słownictwo niezbędne do zrozumienia słuchanego tekstu. Były zabawy ruchowe oraz wspólne odśpiewanie piosenki –specjalnie dla orangutanów, żeby im pomóc.
Na zakończenie dzieci otrzymały kolorowanki, plany lekcji oraz ulotki informacyjne.
Dziękując za bardzo interesujące spotkanie przedszkolaki wręczyły paniom samodzielnie wykonane zakładki do książek.

DSC 0110 mDSC 0114 mDSC 0116 mDSC 0121 mDSC 0124 mDSC 0125 mDSC 0126 mDSC 0131 mDSC 0143 m

W dniu 14 maja 2015 roku Biblioteka Główna zaprosiła dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz szkoły Podstawowej nr 4 w Łęcznej na spektakl autorski "Skradzione mądrości" w wykonaniu aktorów z Teatru „Maska" z Krakowa.
Spotkanie zostało zorganizowane z okazji Tygodnia Bibliotek, który obchodzony jest w tym roku pod hasłem „Wybieram bibliotekę".

„Skradzione mądrości" to baśniowa opowieść o tym, jak wiele pożytku płynie z czytania książek, to pełna humoru historia Skrzata – głównego bohatera historii, który uwielbia czytać. Właściwie nie istnieje dla niego świat poza książkami, czyta żeby przeżywać niezwykłe przygody.
W przedstawieniu pojawiła się również Sowa, która chcąc sprostać temu, że jest symbolem mądrości, czyta wszystkie książki, a książki te kradnie.

Skrzat przy pomocy tajnego agenta - Biedronka Donka, próbuje schwytać buszującego w lesie złodzieja książek i odzyskać swoje utracone zbiory.

Sowa – złodziejka, nie wie, że nie trzeba kraść książek, żeby móc je przeczytać, że wystarczy przyjść do biblioteki.

Aktorzy przez cały czas utrzymywali wspaniały kontakt z publicznością.
Dzieci nie tylko oglądały przedstawienie, ale przede wszystkim brały w nim aktywny udział. Reagowały spontanicznie i entuzjastycznie, pomagały w schwytaniu i ukaraniu złodzieja. Podpowiedziały Sowie, gdzie może znaleźć dużo książek do przeczytania, bez konieczności ich kradzieży – oczywiście w bibliotece.

Spektakl, zgodnie z hasłem tegorocznych obchodów Tygodnia Bibliotek, miał na celu zachęcić do odnalezienia w sobie pasji czytania i częstego odwiedzania Biblioteki.

DSC 0055 mDSC 0060 mDSC 0061 mDSC 0062 mDSC 0067 mDSC 0072 mDSC 0077 mDSC 0082 mDSC 0083 mDSC 0097 mDSC 0099 mDSC 0100 m

W dniu 12.05.2015 r. gościliśmy w Bibliotece Głównej uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Łęcznej. Zaproszeni goście zwiedzili wypożyczalnię, zapoznali się z zasadami korzystania z biblioteki. Chętnie wysłuchali informacji o działalności kulturalno- oświatowej Biblioteki Głównej i jej Filii. Obejrzeli również prezentację multimedialną o bibliotece.
Spotkanie odbyło się w ramach Tygodnia Bibliotek oraz projektu „Trialog w codzienności", którego liderem jest Łęczyńskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych.

DSC 0041 mDSC 0042 mDSC 0043 mDSC 0046 mDSC 0054 mDSC 0053 m

W dniu 11 maja 2015 roku Dyskusyjny Klub Książki dla młodzieży działający w Bibliotece Głównej gościł na spotkaniu Martę Fox.
Marta Fox jest pisarką, poetką i eseistką, wydała ponad 40 książek (powieści, opowiadania, wiersze, eseje).
Otrzymała dwukrotnie Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie Literatury Miłosnej – w 1989 ( proza) i w 1994 ( poezja).
Jej książki zostały uhonorowane przez Polską Sekcję IBBY ( International Board on Books for Young People) w konkursie „Książka Roku" 1995 i 2000.
Jej wiersze tłumaczone były na język angielski, niemiecki, hiszpański.
W 2004 roku otrzymała Złoty Telefon – honorowe odznaczenie „Niebieskiej Linii" – Ogólnopolskiego Pogotowia do Walki z Przemocą w Rodzinie, za książkę Coraz mniej milczenia. O dramatach dzieciństwa bez tabu.
W 2006 roku otrzymała honorowe odznaczenie Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Spotkanie rozpoczęła Danuta Panas – dyrektor biblioteki witając wszystkich przybyłych gości.

„Jest nam bardzo miło, że Dyskusyjny Klub Książki dla młodzieży działający przy naszej bibliotece gości panią Martę Fox- autorkę znaną i uznaną.
Cieszymy się bardzo, że miłośnicy twórczości Pani Marty Fox mają niepowtarzalną okazję spotkać się dzisiaj z autorką „twarzą w twarz".
– powiedziała Barbara Wójcik, która jest moderatorką klubu.

Marta Fox opowiadała o swojej bogatej twórczości i o tym, jak pisanie może stać się życiową pasją. Prezentowała swoje powieści: „Kobieta zaklęta w kamień", „Święta Rita od rzeczy niemożliwych" oraz „Autoportret z łasiczką". Pisarka bardzo szybko nawiązała kontakt z młodymi ludźmi, dla których tworzy powieści, czytała fragmenty swojej najnowszej powieści „Zakochaj się, mamo", a także odpowiadała na licznie zadawane pytania.

Na zakończenie Marta Fox podpisała wiele książek, składała dedykacje, pozowała do wspólnych zdjęć.
W spotkaniu uczestniczyli klubowicze DKK dla młodzieży, koordynator wojewódzki z WBP w Lublinie, młodzież z Gimnazjum nr 1 oraz z Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej, bibliotekarki i czytelnicy.
Spotkanie zorganizowane zostało w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki realizowanego przy wsparciu finansowym i merytorycznym Instytutu Książki.

DSC 0003 mDSC 0005 mDSC 0009 mDSC 0011 mDSC 0012 mDSC 0018 mDSC 0019 mDSC 0020 mDSC 0029 mDSC 0034 mDSC 0036 mDSC 0037 mDSC 0039 mDSC 0040 mDSC 0033 m

W dniu 7 maja 2015 w Filii nr 2 przy ul. Obrońców Pokoju 1 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. „Łęczna- moje miasto". Prace wykonały dzieci z Przedszkola Publicznego nr 3 w Łęcznej pod kierunkiem: Bogumiły Drygiel i Beaty Bajor. Wystawa jest efektem współpracy przedszkolaków, rodziców, przedszkolanek oraz bibliotekarek. Prace wykonane zostały różną techniką: farby, kredka, ołówek.
Dzieci zauważyły w naszym mieście wyremontowany piękny Ratusz, stare domy zajezdne, kościół pw. św. Marii Magdaleny, budynek Urzędu Stanu Cywilnego, a także obiekty sportowe GKS „Górnik Łęczna". Swoją obecnością zaszczycili nas: Burmistrz Miasta i Gminy Łęcznej Teodor Kosiarski, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Matczuk, dyrektor Biblioteki Powiatowej Jadwiga Marczewska, dyrektor Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej Danuta Panas, dyrektor Przedszkola Publicznego nr 3 w Łęcznej Ewa Góźdź, rodzice oraz dzieci.
Od stycznia 2015 roku biblioteki w Łęcznej pracują w systemie elektronicznym Mak +. Burmistrz uroczyście wręczył dzieciom elektroniczną kartę czytelnika. Odbyło się również pasowanie gęsim piórem na czytelnika. Na zakończenie dzieci recytowały wiersze i zaśpiewały piosenkę o Łęcznej.

"TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2015"

W MIEJSKO – GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ IM. ZBIGNIEWA HERBERTA W ŁĘCZNEJ

 

Plakat2 MR m

Biblioteka Główna, ul. Bożniczna 21

• 11.05. godz. 10.30 – Spotkanie autorskie z Martą Fox – poetką, powieściopisarką, felietonistką.
• 12.05. godz. 12.00 – „Z wizytą w bibliotece" – spotkanie dla uczestników ŚDS w Łęcznej.
• 14.05. godz. 9.00 – Spektakl dla dzieci „Skradzione Mądrości" w wykonaniu Teatru „Maska" z Krakowa.
• 15.05. godz. 10.00 – „Hello My World" – lektorzy Centrum Helen Doron będą czytać dzieciom o orangutanach w języku angielskim.

 

Filia nr 1, ul. Górnicza 12
• 15.05. godz. 10.00 – "Świat przyrody w utworach Hanny Łochockiej" – warsztaty czytelniczo – plastyczne.

 

Filia nr 2, ul. Obrońców Pokoju 1
• 7.05. godz. 10.00 – „Łęczna – moje miasto" –wystawa prac dzieci z Przedszkola Publicznego nr 3 w Łęcznej.

 

Filia nr 3, ul. Jaśminowa 4
• 12.05. godz.10.00 – „Biblioteka dla nas" – warsztaty
• 13.05. godz. 10.00 – „Książka" – zajęcia edukacyjno – plastyczne.
• 15.05.godz. 8.50 – „Biblioteka i ja" – warsztaty literacko – plastyczne.
• przez cały tydzień Filia proponuje seniorom „Spotkanie z komputerem i z Internetem".

 

Filia nr 4 w Zakrzowie
• 08.05. "Książka, uczy, bawi, wychowuje" – wystawa.

 

W ramach akcji Z biblioteką cyfrową za pan brat! proponujemy naszym Czytelnikom również darmowy, tygodniowy dostęp (8-15 maja b.r.) do całej oferty beletrystycznej na platformie IBUK Libra.

 

W Filii nr 4 w Zakrzowie zorganizowana została wystawa „Książki z liczbą w tytule". Wystawa zawiera 25 tytułów książek, w których zawarta jest cyfra lub liczba: np.  „Szatan z siódmej klasy", „ Dywizjon 303", „100 największych sportowców".
Książki wybrane są z księgozbioru bibliotecznego z różnych dziedzin literatury pięknej dla dzieci i dorosłych. Również w literaturze popularno-naukowej zawarte są liczby, które informują np. o ilości haseł.
Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem i będzie ją można oglądać do końca maja.

5-F4 m2-F4 m

 

 

6-F4 m

Witam cię kartek szelestem.
Tytułem na pierwszej stronie
witam !
Bo po to przecież jestem, żeby mnie ujął w dłonie
i czytał (...)
/Edward Szymański/

W dniach od 12.05 – 15.05. 2014 z okazji Tygodnia Bibliotek w Filii nr 4 w Zakrzowie odbyły się zajęcia edukacyjne dla dzieci. Podczas tych zajęć najmłodsi dowiedzieli się jak ważny jest szacunek do książki. Zapoznały się też z prośbami książki, do których wykonywały prace plastyczne. Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom dzieci będą bardziej dbały o książki, a książka będzie mogła dłużej służyć czytelnikowi.

 

W dn. 15.05. Filia nr 1 przy ul. Górniczej 12 gościła jedną z klas trzecich ze Szkoły Podstawowej nr 2. Spotkanie „Historie malowane" zorganizowane zostało w ramach Tygodnia Bibliotek. Zajęcia zorganizowane w formie warsztatów czytelniczo-plastycznych poświęcone zostały Danucie Wawiłow, w związku z 15 rocznicą jej śmierci przypadającą pod koniec maja tego roku. Uczniowie z uwagą wysłuchali opowiadania „Chcę mieć przyjaciela", a także innych wesołych wierszyków autorki. Zachęceni lekkością i żartobliwością utworów sami chętnie włączyli się do czytania, a następnie wykonywali ilustracje do przeczytanych wierszy. Prace, które zostały narysowane podczas tych zajęć świadczą o wielkiej wyobraźni dziecięcej. Będzie je można oglądać już niedługo w bibliotece.

3-F1 m9-F1 m6-F1 m10 m11 m12 m15 m14 m

W dniu 15 maja 2014 r. w Bibliotece Głównej odbyło się spotkanie autorskie z Ewą Nowak.
Ewa Nowak jest pisarką, pedagogiem, terapeutką i publicystką. Zadebiutowała w 1997 r w Filipince tekstem „100% skuteczności" –dotyczącym zdawania egzaminów ustnych. Współpracuje z pismami „Cogito", „Victor Junior", „Victor Gimnazjalista".
W 2002 r. ukazał się jej debiut książkowy „Wszystko, tylko nie mięta" –
pierwsza część serii miętowej.
Ewa Nowak ma w swoim dorobku trzydzieści pięć tytułów książek.

Ważniejsze nagrody i wyróżnienia otrzymane przez autorkę

- Dyplom - Książka Roku Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych Polskiej Sekcji IBBY w kategorii literatura młodzieżowa za powieść „Bardzo biała wrona"
-Wyróżnienie w I Konkursie Literatury Dziecięcej za książkę „Pajączek na rowerze"
-List gratulacyjny Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Spotkanie rozpoczęła Danuta Panas – dyrektor biblioteki witając wszystkich przybyłych na spotkanie.

„Jest nam bardzo miło, że Dyskusyjny Klub Książki dla młodzieży działający przy naszej bibliotece gości panią Ewę Nowak, autorkę książek dla młodzieży i o młodzieży. Spotkanie z autorem ulubionej książki i zdobycie jego autografu to prawdziwa frajda dla czytelnika, to okazja do zobaczenia pisarza „na własne oczy". Zostawiam Was zatem „sam na sam" z Ewą Nowak" – powiedziała Barbara Wójcik, która jest moderatorką klubu.
Pani Ewa okazała się pełną pozytywnej energii osobą, potrafiącą dowcipnie i zabawnie przekazywać życiowe mądrości.
„Miałam brata-tyrana, problemy z czytaniem i ADHD" – mówiła pisarka.
Na przykładzie książek „Drzazga"  i "Noga w szufladzie, czyli domowa historia szpegowska" autorka opowiedziała o procesie pisania. Przedstawiła wiele ciekawych historii ze swojego życia szkolnego, zachęcając młodzież do realizowania marzeń.

Na zakończenie Ewa Nowak podpisała wiele książek, składała dedykacje, pozowała do wspólnych zdjęć.
W spotkaniu uczestniczyli klubowicze, młodzież z Gimnazjum nr 1 w Łęcznej, instruktor WBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie, bibliotekarze oraz sympatycy twórczości Ewy Nowak.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki realizowanego przy wsparciu finansowym i merytorycznym Instytutu Książki.

DSC 0809 mDSC 0815 mDSC 0817 mDSC 0819 mDSC 0821 mDSC 0823 mDSC 0829 mDSC 0825 mDSC 0832 mDSC 0835 mDSC 0839 mDSC 0840 mDSC 0845 mDSC 0846 mDSC 0849 m

W dniu 14 maja 2014 r. w Bibliotece Głównej przy ul. Bożnicznej 21 odbyło się głośne czytanie po angielsku.
Spotkanie zostało zorganizowane z okazji Tygodnia Bibliotek, który w tym roku obchodzony jest pod hasłem: „Czytanie łączy pokolenia".
Przedszkolaków z grupy „Słoneczka" Przedszkola Publicznego nr 1 w Łęcznej, przybyłych tego dnia do biblioteki, przywitała Danuta Panas – dyrektor biblioteki oraz Ewa Dołgań – Panas – dyrektor Centrum Hellen Doron w Łęcznej.
Zajęcia prowadzone były w bardzo interesujący sposób przez lektorkę Agatę Dymel – Mikiciuk.
Milusińscy bardzo entuzjastycznie włączali się do wszystkich przygotowanych gier i zabaw, podczas których chętnie używali nowo poznanych wyrazów. Czytaniu towarzyszyła nauka angielskich słówek, wesoła zabawa z kangurkiem oraz liczne ćwiczenia ruchowe.
Na zakończenie każde dziecko otrzymało kolorowankę oraz zestaw kredek.
W podziękowaniu za spotkanie przedszkolaki podziękowały lektorkom wręczając własnoręcznie wykonane kwiaty.

 

DSC 0729 mDSC 0733 mDSC 0737 mDSC 0739 mDSC 0744 mDSC 0747 mDSC 0750 mDSC 0756 mDSC 0757 mDSC 0759 mDSC 0764 mDSC 0773 mDSC 0782 mDSC 0788 mDSC 0793 mDSC 0795 mDSC 0801 mDSC 0806 m

Z okazji Tygodnia Bibliotek w dniu 13.05.2014 r. Filię nr 3 odwiedziły dzieci z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 4. Przedszkolaki uczestniczyły w warsztatach „Wiosna na Bobrownikach", które prowadziła Barbara Korczycka - Żuk – łęczyńska poetka, emerytowana nauczycielka, przyjaciel dzieci i miłośniczka przyrody.
Celem spotkania było wzbudzenie wśród najmłodszych zainteresowania otaczającą przyrodą, poznanie zwierząt. Przedszkolaki aktywnie spędziły czas rozmawiając o przyrodzie, o tym jak ważna jest ochrona pszczół i ich znaczenie w przyrodzie. Bardzo chętnie uczestniczyły w zabawie, tańczyły i śpiewały. Na koniec wszyscy z apetytem degustowali zdrowy i smaczny miód.
W prezencie od prowadzącej warsztaty, dzieci otrzymały kolorowy wiatrak z symbolem pracowitości – pszczołą.
Natomiast przedszkolaki, w podziękowaniu za spotkanie, wręczyły Barbarze Korczyckiej - Żuk wiosenną wiązankę kwiatów.

3-F3 m2-F3 m7-F3 m11-F3 m10-F3 m8-F3 m1-F3 m5-F3 m4-F3 m

 

babcia

13 maja 2014 r. w Bibliotece Głównej odbyło się głośne czytanie „Seniorzy czytają dzieciom".
Spotkanie zostało zorganizowane z okazji Tygodnia Bibliotek, który w tym roku obchodzony jest pod hasłem: „Czytanie łączy pokolenia".

Spotkanie rozpoczęła dyrektor biblioteki Danuta Panas, która przywitała wszystkie dzieci oraz zaproszonych gości.
Zaproszenie do czytania dzieciom przyjęły uczestniczki Klubu e-Senior działającego przy bibliotece: Grażyna Bednarska, Bożena Biront oraz Barbara Figurna.
W spotkaniu uczestniczyły przedszkolaki z grupy „Archanioły" oraz „Serafinki" z Przedszkola Niepublicznego „Aniołek" z ciociami.
Dzieci wysłuchały następujących utworów: „Lokomotywę" Juliana Tuwima, którą przeczytała Grażyna Bednarska, „Rzepkę" Juliana Tuwima zaprezentowała Bożena Biront natomiast Barbara Figurna przeczytała „Wiosenne porządki" oraz „Przyjście lata" autorstwa Jana Brzechwy.
Na zakończenie spotkania zaproszeni goście zaproponowali dzieciom zaśpiewanie piosenek.
„Serafinki" zaśpiewały piosenkę o wiośnie, natomiast „Archanioły" utwór „Owocowy rap".
Dzieci słuchały z ogromnym zainteresowaniem prezentowanych utworów oraz włączały się w recytację.
W podziękowaniu za spotkanie przedszkolaki wręczyły czytającym różyczki natomiast inicjatorce spotkania Barbarze Wójcik własnoręcznie wykonany kolorowy kwiat z balonów.
Po dzisiejszym spotkaniu w bibliotece możemy stwierdzić, że czytanie faktycznie łączy pokolenia.

131415161718192021222324252627

tydzien bibliotek 2014 m

W dniu 05.05.2014 r. komisja w składzie:
Danuta Czubacka – pracownik Filii nr 2
Joanna Kowalczyk – nauczyciel z Zespołu Szkół im. K.K. Jagiellończyka w Łęcznej                                                                                                                                                                                                                                                                                Alicja Sylwestrzak – kierownik Filii nr 1
postanowiła przyznać nagrody następującym osobom:


Miejsce I Grażyna Bednarska
Miejsce II Stefania Misiewicz, Czesława Murgała
Miejsce III Maria Kasperek
Wyróżnienia
Teresa Mikulec
Bożena Biront
Nagrody i upominki wręczali Danuta Panas dyrektor MGBP i Teodor Kosiarski Burmistrz Łęcznej.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!

 

W dniu 09.05.2014 r. z okazji Tygodnia Bibliotek" w Bibliotece Głównej zorganizowane zostało spotkanie dla seniorów. Na początku zaproszeni goście obejrzeli inscenizację „Rzepki" w/g Juliana Tuwima w wykonaniu uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Łęcznej i młodzieży z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Podgłębokiem. Inscenizacja przygotowana została w ramach zajęć z biblioterapii, które od kilku lat prowadzi Jadwiga Ćwirko – kierownik Filii nr 3.
Następnie Danuta Panas – dyrektor MGBP odczytała informacje dotyczące przeprowadzonych szkoleń komputerowych i nauki języka angielskiego „Angielski 123.pl", które odbywały się w Bibliotece Głównej i filiach. Seniorzy otrzymali dyplomy uczestnictwa w szkoleniach, które wręczali Danuta Panas i Teodor Kosiarski Burmistrz Łęcznej.
Główną częścią spotkania było rozstrzygnięcie konkursu literackiego dla seniorów „Z Biblioteką jest mi łatwiej" zorganizowanego przez Joannę Wronisz, pracownika Czytelni MGBP. Był to pierwszy konkurs dla seniorów z Klubu e-Senior. Konkurs miał na celu zachęcenie seniorów do podzielenia się swoimi odczuciami, czym dla nich jest biblioteka i jakie miejsce zajmuje w ich życiu.
Nagrodzeni seniorzy czytali zaproszonym gościom swoje prace.
„Wizyty w bibliotece, gdzie nie jestem uprzykrzonym petentem [...], a pani bibliotekarka stara się troskliwie spełniać moje oczekiwania literackie, są tak ważne, jak dla innych wizyty u psychoterapeuty" – napisała seniorka, która zdobyła I miejsce w konkursie.
„Dzięki tym szkoleniom i spotkaniom, my seniorzy zyskaliśmy drugą młodość i chęć do życia" – napisała w swojej nagrodzonej pracy inna seniorka.
Cieszy nas fakt, że seniorzy lubią naszą bibliotekę, że chętnie do nas przychodzą i czują się u nas jak u siebie. Nagrodzeni seniorzy otrzymali książki ufundowane przez bibliotekę i upominki z Urzędu Miasta. Nagrody wręczali Danuta Panas i Teodor Kosiarski Burmistrz Łęcznej.
Na zakończenie spotkania wystąpił zespół „ Zapłocianie" z Milejowa. Zespół zaśpiewał utwory cygańskie i biesiadne przy znakomitym akompaniamencie akordeonisty. Piękne i wzruszające wykonanie utworów przez zespół zachęciło uczestników spotkania do wspólnego śpiewania.

DSC 0622 mDSC 0615 mDSC 0618 mDSC0600DSC 0623 mDSC 0626 mDSC 0628 mDSC 0632 mDSC 0633 mDSC 0636 mDSC 0637 mDSC 0640 mDSC 0647 mDSC 0649 mDSC 0642 m

 

 

Z okazji Tygodnia Bibliotek został ogłoszony konkurs fotograficzny : „ Z książką mi do twarzy". Celem konkursu była popularyzacja czytania jako formy spędzania wolnego czasu.
Z 26 nadesłanych do nas zdjęć komisja w składzie :
Danuta Panas – dyrektor MGBP w Łęcznej
Joanna Wronisz – starszy kustosz MGBP Łęcznej
Mariusz Bartniczuk – informatyk CK w Łęcznej
wybrała i nagrodziła 5 prac.
miejsce I – Aleksandra Skorupska
miejsce II – Angelika Bogdziel
miejsce III – Anna Znajomska
oraz dwa wyróżnienia :
Katarzyna Kowalczyk
Anna Zając
Wszystkim laureatom gratulujemy !
Dyplomy i nagrody zostały wręczone przez Danutę Panas – dyrektora biblioteki i Teodora Kosiarskiego – burmistrza Łęcznej podczas „Nocy Bibliotek z Seniorami".

DSC 0599 mDSC 0601 mDSC 0602 mDSC0601

W dniu 9 maja 2014 r. dzieci z grupy Krasnoludki oraz Motylki z Przedszkola Publicznego nr 1 w Łęcznej odwiedziły Oddział dla Dzieci Biblioteki aby wziąć udział w zajęciach edukacyjnych „Dbamy o książki".
Podczas spotkania dzieci dowiedziały się w jaki sposób należy szanować książki. Przedszkolaki poznały „prośby książki do czytelnika" oraz wysłuchały wiersza J. Huszczy pt.: „Skarga książki ". Na przykładzie wiersza Marcina Przewoźniaka pt. „Kłopoty w bibliotece" bibliotekarka opowiedziała dlaczego w bibliotece ważny jest porządek.
Największym zainteresowaniem cieszyły się książki- zabawki.
Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały kolorowe zakładki i foldery o bibliotece oraz słodkie wafelki.
Miejmy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom będzie mniej zniszczonych książek w bibliotece.

123456789101112

W dniu 08.05.2014 w ramach „Tygodnia Bibliotek" w Galerii Dziecięcej w Filii nr 2 została otwarta wystawa prac dzieci z Przedszkola Publicznego nr 4 w Łęcznej pt. „Moja Rodzina".
Rok 2014 został ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych Rokiem Rodziny – stąd pomysł i tytuł wystawy.
Uroczystego otwarcia dokonała Danuta Panas – dyrektor Miejsko -Gminnej Bibliotek Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej.
Pomimo złej aury, padał rzęsisty deszcz, do biblioteki przybyła Elżbieta Kowalczyk – dyrektor Przedszkola Publicznego nr 4 w Łęcznej oraz przedszkolaki z grupy „Wiewiórki" wraz ze swoją panią Jolantą Miazgą.
Na wystawie umieszczono 20 prac wykonanych techniką kolażu. Dziecięce obrazki są kopalnią informacji ukazującą uczucia, lęki i radości, ..a nawet charakter małego autora. Pogodne, wesołe prace, które wypełniają wnętrze Filii nr 2 oznaczają, że dzieci z grupy Jolanty Miazgi są życzliwie nastawione do świata. To bardzo pocieszające...
Zapraszamy do oglądania wystawy w godzinach otwarcia biblioteki.

f2 mmoja rodzina F2 mmoja rodzina mthumb.html mzdj mzdj3 m

obrazek

W dniu 8 maja przedszkolaki z grupy „Słoneczka" z Przedszkola nr 1 w Łęcznej wzięły udział w zajęciach edukacyjnych „Mamo, tato chcę zostać bibliotekarzem".
Na początku spotkania bibliotekarka Barbara Wójcik przeczytała przedszkolakom opowiadanie „Franklin i książka z biblioteki" wprowadzając w magiczny świat bibliotecznych książek.

Podczas spotkania przedszkolaki dowiedziały się o pracy bibliotekarza, odgadywały zagadki oraz poznały „Prośby książki do czytelnika".

Podczas spotkania każde dziecko wypożyczyło książkę.
Dzieci złożyły pani Basi życzenia z okazji obchodzonego w tym dniu Święta bibliotekarza oraz odśpiewały „Sto lat"
Na pamiątkę wizyty bibliotekarki w przedszkolu dzieci otrzymały kolorowe zakładki do książek oraz słodką niespodziankę.
Mamy nadzieję, że dzięki temu spotkaniu wielu przedszkolaków zechce zostać w przyszłości bibliotekarzem.

010203040506070809010011012

W dniu 07 maja 2014 roku Dyskusyjny Klub Książki „Pod Różą" działający w Miejsko- Gminnej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej gościł na spotkaniu Angelikę Kuźniak.
Angelika Kuźniak zajmuje się reportażem. Od 2000 roku współpracuje z Gazetą Wyborczą, publikuje głównie w magazynie reporterów Duży Format . Jej reportaże ukazywały się także poza granicami kraju.
Trzykrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press, nominowana pięciokrotnie do tej nagrody. Dwa reportaże zostały zamieszczone w nominowanym do Nagrody Literackiej Nike, kilkakrotnie nominowana do Polsko- Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. Jej wywiad z Hertą Muller przyniósł jej Nagrodę im. Barbary Łopieńskiej za najlepszy wywiad 2009 roku.
W swoim dorobku twórczym ma książki:
Papusza, Marlene, Obwód głowy- współautorka, Zły dotyk. Reportaże roku 2000, Cała Polska trzaska. Reportaże Gazety Wyborczej 2001-2004.
Najbardziej znaną książką Angeliki Kuźniak jest Papusza o legendarnej cygańskiej poetce – Bronisławie Wajs, zwanej Papuszą. Wychowana w taborze, przygotowana do pełnienia tradycyjnej roli kobiety w społeczności cygańskiej obdarzona została artystyczną duszą. Uwikłana w dwa światy, do żadnego z nich nie należąca, jest nieszczęśliwa i jako kobieta , i jako poetka. "Ta książka kosztowała mnie wiele emocji . Pisanie to romans, który trwa kilka lat" tak powiedziała autorka Papuszy . Pisarka zdradziła szczegóły swojego procesu twórczego „Zawsze kilkakrotnie czytam na głos to, co napiszę i dlatego potrafię zapamiętać , że na przykład na stronie 147 jest zdanie , które muszę przenieść na stronę trzecią. Przez to redakcja moich książek trochę trwa".
Autorka odpowiadała na pytania dotyczące sposobu pisania, gromadzenia materiałów, spotkań z czytelnikami i swoich lektur oraz skąd czerpie pomysły na pisanie książek.
Angelika Kuźniak jest współautorką książki Czarny Anioł. O Ewie Demarczyk., która ukaże się niebawem.
Autorka Papuszy otrzymała wełnianą różę, symbol klubu DKK „Pod Różą" i upominki od Urzędu Miasta. Na zakończenie spotkania pisarka podpisała wiele książek, składała dedykacje, pozowała do zdjęć.
W spotkaniu uczestniczyli Klubowicze z DKK w Ludwinie, Milejowie, PBP w Łęcznej, koordynator wojewódzki DKK w Lublinie, przedstawiciel lokalnych mediów "Tuba Łęcznej", czytelnicy i sympatycy naszej książnicy i twórczości Angeliki Kuźniak.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki realizowanego przy wsparciu finansowym i merytorycznym Instytutu Książki.

DSC 0553 mDSC 0555 mDSC 0557 mDSC 0558 mDSC 0561 mDSC 0563 mDSC 0571 mDSC 0575 mDSC 0576 m

Hasło Tygodnia: „Czytanie łączy pokolenia"

tydzien bibliotek 2014 m

Biblioteka Główna

7 maja
godz. 12.00 – Spotkanie autorskie z Angeliką Kuźniak. Spotkanie współorganizowane w ramach spotkań Dyskusyjnych Klubów Książki.
8 maja
godz. 10.00 – „Mamo, tato chcę zostać bibliotekarzem" – zajęcia edukacyjne dla przedszkolaków
godz. 11.00 – wycieczka 3 latków z Przedszkola nr 1
9 maja
godz. 9.30 – Dbamy o książki" – zajęcia edukacyjne dla przedszkolaków
godz. 18.00 – „Noc Bibliotek z Seniorami":
– „Z książką mi do twarzy" – rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego
– „Z biblioteką jest mi łatwiej" – rozstrzygnięcie konkursu literackiego dla seniorów
– inscenizacja "Rzepki" w/g. Juliana Tuwima w wykonaniu uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy i Młodzieży z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Podgłębokiem
– występ zespołu z Milejowa „Zapłocianki

12 maja
godz. 10.00 – Spotkanie autorskie z poetką Alicją Barton (znaną z Radia Lublin jako „Jaśkowa Babcia")

13 maja
godz. 10.00 – „Seniorzy czytają dzieciom"

14 maja
godz. 10.00 – „Łęczna czyta dzieciom po angielsku" – lektorzy Hellen Doron czytają przedszkolakom bajkę The Princess and the Frog

15 maja
godz. 12.30 – spotkanie autorskie z Ewą Nowak współorganizowane w ramach spotkań Dyskusyjnych Klubów Książki.

Filia nr 1, ul. Górnicza 12

15 maja
godz. 10.00 – "Historie malowane" – warsztaty czytelniczo – plastyczne dotyczące twórczości Danuty Wawiłow dla III klasy ze Szkoły Podstawowej nr 2.

Filia nr 2 ul, Obrońców Pokoju 1

8 maja
godz. 10.00 – „Moja Rodzina" – wystawa prac dzieci z Przedszkola Publicznego nr 4 w Łęcznej.

Filia nr 3, ul. Jaśminowa 4

13 maja
godz. 10.00 – "Wiosna na Bobrownikach – spotkanie z Barbarą Korczycką - Żuk poetką, emerytowaną nauczycielką dla dzieci z klasy"0" Ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęcznej.

Filia nr 4 w Zakrzowie

12-15 maja
godz. 14.00 – „Liczba w tytule" – wystawa książek z liczbą w tytule
godz. 16.00 – „Prośba książki" – prace plastyczne z dziećmi.

 

 

 

W dniu 06.05.2014 r./wtorek/ Biblioteka Główna oraz Filie 1,2,3,4 będą nieczynne.
/Seminarium szkoleniowe dla bibliotekarzy/

Czym są pliki Cookie
Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia" ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.

Polityka plików Cookie

W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego mgbp.leczna.pl stosuje się tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. W niniejszym dokumencie, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw. "ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego mgbp.leczna.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.

Pliki cookies wykorzystywane są w celu:

  • dostosowania zawartości stron serwisu internetowego do preferencji użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie użytkownika serwisu internetowego i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb,
  • tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
  • utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła,
  • dostarczania użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.

W ramach Serwisu możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:

  • "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
  • pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
  • pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu,
  • "funkcjonalne" pliki cookies, umożliwiające "zapamiętanie" wybranych przez użytkownika ustawień i personalizację interfejsu użytkownika, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi użytkownik, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.,

W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.

Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym mgbp.leczna.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Pliki cookies mogą być zamieszczane w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego mgbp.leczna.pl, a następnie wykorzystywane przez współpracujące z serwisem firmy badawcze oraz partnerów.

Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 Przeglądarka Opera
 Przeglądarka Firefox
 Przeglądarka Chrome
 Przeglądarka Internet Explorer
 Przeglądarka Safari

Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej
serdecznie zaprasza
na wykład Piotra Winiarskiego
„ Od Bogdanowicza do Ejtminowicza.
Z dziejów powstania styczniowego w Łęcznej i okolicy"

MGBP, Łęczna ul. Bożniczna 21
14 maja 2013 r., godz. 10.15

Uchwałą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej rok 2013 został ogłoszony Rokiem Powstania Styczniowego.
Z tej okazji w Bibliotece Głównej została otwarta wystawa poświęcona 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.
Wystawa składa się z dziewięciu plansz, na których umieszczono mapy, informacje, cytaty, fotografie przywódców, uczestników, pomników a także malarstwo polskie poświęcone powstaniu styczniowemu. Odrębne plansze poświęcone zostały powstaniu styczniowemu na Lubelszczyźnie oraz w Łęcznej i okolicy.
W czterech gablotach umieszczono książki i czasopisma dotyczące powstania styczniowego.

DSC 0043 mDSC 0044 mDSC 0047 mDSC 0050 mDSC 0051 mDSC 0057 mDSC 0058 mDSC 0064 mDSC 0065 mDSC 0068 mDSC 0072 mDSC 0076 m

 

                                                                                                                                                              tydzien bibliotek 2013

 

Uprzejmie informujemy, że w dniu 08.05.2013 r. /środa/ Biblioteka Główna oraz jej Filie będą czynne od godz. 8.00-14.00

Uprzejmie informujemy, że w dniu 08 maja 2012 r. /wtorek/ Biblioteka Główna oraz Filie nr 1,3 będą czynne do godz. 13.00.

Filia nr 4 w Zakrzowie będzie czynna w godz. 10.00 - 12.30

Filia nr 2 bez zmian.

Beata Tadla w Łęcznej

Dnia 27 maja 2010 roku o godz. 11.00 w MGBP im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej odbędzie się spotkanie autorskie z Beatą Tadlą - dziennikarką, prezenterką Faktów w TVN, serwisu informacyjnego w TVN 24, autorką debiutanckiej książki pt. "Pokolenie 89 czyli dzieci PRL - u w wolnej Polsce".

Spotkanie autorskie organizowane będzie w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki, realizowanego przy wsparciu finansowym i merytorycznym Instytutu Książki.

Serdecznie zapraszamy!

W dniu 18 maja 2010 r. odbyło się dziewiąte spotkanie w ramach DKK.

Tematem dyskusji była powieść Ingi Iwasiów pt. „Bambino”. Autorka tej książki jest wykładowczynią na Uniwersytecie Szczecińskim, działaczką feministyczną.

 Akcja „Bambino” rozgrywa się w Szczecinie, od czasów powojennych do roku 1981 r.

Przedstawia panoramę Polaków, którzy po wojnie znaleźli się w Szczecinie. Maria przybyła tu z ubogich Kresów, Janek z bogatej Wielkopolski, Ula ma naprawdę na imię Ulrike i chowa w tajemnicy niemieckie pochodzenie, tak jak Stefan ukrywa, że jest Żydem. Oderwani od swych rodzin, w mieście bez tradycji, próbują zbudować coś nowego, swojego. Uczą się, pracują, szukają ciepła i miłości.
Lecz układając swe życie, nie są w stanie wyzbyć się kompleksów i nawyków, wpojonych im w trudnym dzieciństwie, bo nie da się uciec od swego pochodzenia... Oryginalna narracja i świetnie wyeksponowane szczegóły życia w PRL.
Powieść została uhonorowana tytułem Książki Lata Biblioteki Raczyńskich, a także znalazła się wśród tytułów nominowanych do Nagrody Literackiej "Gdynia" oraz Nike 2008.

 Książka wzbudziła wśród klubowiczek duże zainteresowanie.

 Na następne spotkanie zapraszamy 15 czerwca na godz. 12.00.

Rozmawiać będziemy o książce pt. ”Biała gorączka” Jacka Hugo - Badera.

 

Dyskusyjny Klub Książki zaprasza  na spotkanie  w dniu 18 maja 2010 r. (wtorek) na godz. 12.00 w Czytelni.

Rozmawiać będziemy o książce Ingi Iwasiów pt. „Bambino”.

Uprzejmie informujemy, że w dniu 07.05.2010 (piątek)

 Biblioteka Główna oraz jej Filie będą nieczynne

 / szkolenie wyjazdowe pracowników/

5 maja o godz. 12.00 w czytelni Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Z. Herberta odbyło się spotkanie z  Hanną Kowalewską – prozatorską, poetką, autorką dramatów, słuchowisk i widowisk. Pisarka jest autorką wielu poczytnych i popularnych książek m.in. "Tego lata w Zawrociu", „Letnia akademia uczuć”, „Kapelusz z zielonymi jaszczurkami” i innych.
Autorka przeczytała fragment książki „Julita i huśtawki”, a następnie opowiadała o swoim życiu i twórczości. W dalszej części spotkania odpowiadała na liczne pytania czytelników dotyczące jej pisarstwa i podpisywała swoje książki.
W spotkaniu uczestniczyło 25 osób. Pisarka przyjechała na zaproszenie DKK działającego przy M-GBP im. Z. Herberta w Łęcznej.
Spotkanie połączone było z obchodami Dnia Bibliotekarza.

 {joomplu:2} {joomplu:3}